Teorija o Medijima

Televizija, štampa, internet portali.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Teorija o Medijima

Post by Socrates » 27 Oct 2016, 19:25

Nisam ovo nigdje vidio, pa da postavim.

Prije nego sto se upustimo u poplavu informacija koje svakodnevno konzumiramo preko razlicitih medija, dobro se je podsjetiti osnovnih postavki. Neke su mozda ocigledne, ali eto, ja sam ljubitelj teorije. :zubi

1987, grupa ontarijskih ucitelja, clanova provincijskog udruzenja za medijsku pismenost, je izdvojila kljucne koncepte koje treba imati na umu da se medijski opismenimo;

1) Mediji su konstrukcija. Mediji nisu obicna reflekcija realnosti. Da bi se ovo najbolje razumjelo, podsjeticemo se dosta isticanog primjera nekog engleskog ucitelja (ime?) u osnovnoj skoli, koji je na papir nacrtao konja I upitao svoje osmogodisnje ucenike; "Sta je ovo?" Svi su uglas rekli da je konj. On je sturo odgovorio da nije. Nastala je konfuzija medju ucenicima koja je trajala nekoliko minuta. A onda se jedan ucenik sjetio da je to crtez konja.

2) Mediji konstruisu izvjesnu prezentaciju realnosti. Naprimjer, realno je da ce Hillary da pobjedi Trumpa jer mu je popularnost opala. Medjutim, malo ko se od prosjecnih ljudi pita o konstruisanoj politickoj realnosti koja je ubijedila vecinu Amerikanaca da se politicki interesi 300 I nesto miliona ljudi potpuno definisu kroz samo dvije "relevantne" politicke partije I kroz samo dva predsjednicka kandidata koji imaju sansu da pobjede na izborima osmog novembra.

3) Svaki individualac pregovara sa realnoscu konstruisanom od medija I pronalazi samo svoje znacenje. Sve sto nas odredjuje kao ljude odredjuje I kakvo cemo znacenje naci u medijskim porukama. Ko onda kreira javno misljenje? O tome u nastavku diskusije. Za sada, neki politicki analiticari tvrde da kreatori javnog misljenja cine 30% populacije bilo koje politicke cjeline. Oni malo pesimisticniji tvrde 10-15%. Licno, mislim da je broj daleko manji od ove druge pretpostavke, mada to vjerovatno zavisi od drzave do drzave.

4) Medijske poruke imaju komercijalne implikacije. Sve je biznis - neko pravi profit. To je ocigledno. Vecina medijskih poruka je u cilju uvecavanja profita.

5) Medijske poruke sadrzavaju ideoloske konotacije i promoviraju odredjen stil zivota. Poruke kao "sta cini dobar zivot", "konzumerizam po svaku cijenu", "uloga zene u drustvu", "neupitni patriotizam", "bezuslovno prihvatanje autoriteta", itd. su neizbjezne.

6) Medijske poruke sadrzavaju politicke i drustvene implikacije. I ovo vodi ka pitanju ko formira javno misljenje. Samo kao primjer, zlocin u Darfuru nije imao nikakvu vaznost u Kanadi, dok mediji nisu poceli iz dana u dan da govore o Darfuru I da kreiraju javno misljenje. Tadasnji liberalni premijer Paul Martin, pod tim pritiskom, je imao period kada je svaki dan govorio o Darfuru i kako ce Kanada nesto uciniti po tom pitanju. Ovo je, naravno, bila cista politicka manipulacija jer: 1) Kanada nije nikad nista znacajnije uradila po pitanju Darfura ni prije ni poslije ove epizode. Dodushe, nije nijedna druga zemlja. 2) Kada se o Darfuru pocelo govoriti u Kanadi, najgori zlocini su se vec bili desili.

7) Medijski format i sadrzaj su blisko povezani. Svaki medij kreira sadrzaj, tj. realnost, i poruke u zavisnosti od toga kakva mu je forma. Kao sto je Marshall McLuhan vec davno primjetio; "The medium is the message".

8) Svaki medij ima svoju unikatnu estetsku formu. U zavisnosti od toga koja je vrsta estetike nama najprihvatljivija biramo i kojim cemo medijima (porukama) pokloniti nase vrijeme.
Last edited by Socrates on 27 Oct 2016, 20:50, edited 2 times in total.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by storm » 27 Oct 2016, 19:32

I nikad nisu imali mediji tako jak utjecaj na javno mnijenje...
Razlog- internet....
Nekad su pisali samo novinari, mahom kvalitetni....danas mogu gotovo svi putem bloga, vloga i ostalih mreža jako utjecati na masu ljudi...
da ne pričamo o milijunima portala i vojskama trolova


...pa i forum :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by Heidi » 27 Oct 2016, 19:58

Sta da vam kazem. Ja sam od 2009 van ove farse. To sto pokupim na forumu i od drugih ljudi, usput, to mi je sva informacija, koju smjesta izbrisem. Zasto? Pa nisam mogla vise. Odlucila sam pauzirati, do kada, ne znam. Extremno sam se fiksala svim i svacim. Sve sam analizirala.
Uopsteno, kad shvatis, kako nesto funkcionise, svjesno vise ns zelis znati ishod istoga. Kome, cemu? Pretvorila sam se u izvor duse koju isisavaju, da sam zaboravila sve lijepo oko sebe, a posebno to, ko sam i sta sam. Predozirala sam se lazima i iskrivljenim slikama svega i svacega.

Trenutno sam se predala sumi, puzevima i malim aleksandricima. Bumo videli dokle ce me to odnijeti ovako neinformisanu i mimo planete.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by Heidi » 27 Oct 2016, 20:06

Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by Socrates » 27 Oct 2016, 20:12

I ovo je medijska poruka, Heidi :oo

Lijepa poruka :pusa
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by storm » 27 Oct 2016, 20:16

utrola čoeku temu odmah :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by Heidi » 27 Oct 2016, 20:59

Pa da vam docaram o cemu pisem. :oo
A on ce meni oprostiti, valjda. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by SPINERKA » 30 Oct 2016, 18:09

OVOME SVI ŠUTE ! Svjetski novinari progovorili – SVE SMO VAM LAGALI!


Godine 1983. oko 50 korporacija je kontroliralo većinu medija koji emitiraju vijesti u SAD-u, koje naknadno postaju vijesti cijelog svijeta. I ta je brojka izuzetno mala s obzirom na to da bi mediji zaista trebali biti neovisni jer upravo o njima ovisi stvarnost našeg življenja. Danas se taj broj smanjio na, nevjerojatno ali istinito, samo šest izuzetno moćnih korporacija koje kontroliraju većinu onoga što svijet čita, gleda, sluša i prati. Oni posjeduju doslovno sve: TV postaje, filmske studije, novine, internetske portale, blogove itd. Bez obzira na to što nikada nije postojao veći izbor sadržaja, vlasništvo nikada do sada nije držalo manje ljudi, a to je kada su mediji u pitanju izuzetno opasno i strašno jer u prijevodu to znači da šačica ljudi doslovce određuje što smijemo, a što ne smijemo znati – a znanje je moćno oružje kao i neznanje koje je zapravo glavna alatka manipulacije.
Šest korporacija koje vladaju medijima u SAD su: Time Warner, Walt Disney, Viacom, NewsCorp Ruperta Murdocha, CBS i NBC Universal. Ali i ono malo što ne kontrolira ovih šest korporacija se sve više koncentrira u sve manji broj ruku. Šest korporacija doslovno mogu programirati umove svih Zemljana koji su pod utjecajem njihovih medija. Zato se u osnovi riječ program ne odnosi na sadržaj koji se nudi nego na programiranje uma korisnika. To potvrđuje i bivša istraživačka novinarka CBS-a Sharly Atkinsson, veteranka istražiteljskog novinarstva koja je javno otkrila kako lažni ‘grassroots’ pokreti, financirani od političkih, korporativnih i drugih posebnih interesa veoma učinkovito manipuliraju i iskrivljuju medijske poruke te time lažiraju stvarnost!
Riječ je o programiranju i lažima kojima su izloženi svi ljudi svijeta. Na jednom predavanju na Sveučilištu ona je studentima objašnjavala ‘perverznu’ ideju manipulacije koja vlada u medijima. Objasnila je kako ima više načina manipuliranja, ali kako se sve radi na istom principu s ciljem – kako bi se sakrila istina. Uzela je primjer cjepiva i povezanosti s autizmom te objasnila da mediji namjerno plasiraju i jedne i druge studije te šibaju u javnost brojne informacije kako bi naposljetku ljudi digli ruke od istine! Spomenula je da je riječ o spinovima kojima se mijenja mišljenje čitavog čovječanstva, pogotovo kada su u pitanju teme ili interesi visoke politike koje zapravo mogu promjeniti lice svijeta ako se promijeni mišljenje javnosti. Drugim riječima, objasnila je kako mediji u suradnji s korporacijama i vrhuškom ispiru mozak javnosti kao i da mogu mijenjati mišljenje po njihovoj volji, što je izuzetno opasno, jer mnogi ljudi na svijetu nisu svjesni da su svakodnevno izloženi strateškom manipuliranju njihovih stavova i uvjerenja.
Novinarka CNN-a: Mediji vam sve lažu!

U posljednje vrijeme sve više novinara javno istupa s istinom o medijima koji su zapravo u velikoj mjeri plaćeni da kreiraju javno mnijenje, ako je to potrebno čak i lažima. Na to je upozorila novinarka Amber Lyon koja je radila za CNN i dala otkaz kada je shvatila da se od nje traži samo jedno – pisati laži. Iako je i prije sumnjala, sve je shvatila kada je CNN odbio izvijestiti o sustavnom mučenju i ubijanju mirnih prosvjednika od strane vlade Bahreina, kojemu je sama svjedočila kada ju je 2011. godine CNN poslao na terenski zadatak. Kako govori, njezino izvještavanje o događajima u Bahreinu zaustavila je Vlada SAD-a u suradnji s Vladom u Bahrainu. Lyon je riskirala svoj život da bi izvještavala u Bahreinu, dok je u isto vrijeme druga CNN-ova novinarka snimala plaćeni propagandni izvještaj o tome kako su lideri Bahraina hrpa prijateljskih prodemokratskih reformatora.

Dobro ste čuli… vlada Bahraina u suradnji s Vladom SAD-a platila je CNN-u da brutalni režim i masakr pretvori u demokraciju i u tom je primjeru shvatila da je riječ o nevjerojatnoj laži koja se plasira kao stvarnost. Shvatila je da to nije novinarstvo, nego da je riječ o vrlo opasnoj manipulativnoj retorici čije su posljedice apsolutno neznanje svijeta o pravim događajima. Kasnije je saznala da i Kina, kao i drugi autoritarni režimi plaćaju CNN, ali i druge medijske kuće da stvaraju laž.

‘Stanje je nevjerojatno, sve je laž’, rekla je Lyon koja je dodala da je CNN oružje masovne destrukcije kojeg nismo svjesni. ‘Oni ponavljaju laž iznova i iznova, i ta laž koliko god besmislena bila tim ponavljanjem postaje istina’, kazala je i uzviknula: “Otvorite oči!”
Njemački novinar: “Morao sam izazvati Treći svjetski rat!”

Da je manipulacija medija izuzetno opasna po čovječanstvo upozorio je njemački novinar dr. Uldo Ulfkotte koji je izašao iz korporativne struje te priznao da je bio plaćen da svojim tekstovima huška narod Europe na rat. Radio je u prestižnim njemačkim medijima, a u jednom je trenutku izašao i ljudima pružio šokantnu istinu o manipulaciji cjelokupnog čovječanstva kojeg se na silu i propagandom želi uvući u III. svjetski rat. ‘Bio sam novinar 25 godina kada su me obučavali kako lagati u tekstovima i kako od istine napraviti laž na način da javnost nikada ne sazna što se zaista dogodilo, rekao je u svom javnom obraćanju svijetu dr. Uldo Ulfkotte, njemački novinar koji je odlučio napisati knjigu u kojoj će detaljno opisati kako funkcioniraju mediji u Europi, a zbog koje bi, kako kaže, mogao nestati s ovog planeta. ‘Posljednjih nekoliko mjeseci odlučio sam raskrinkati laž i javnosti reći kako su američki i njemački/europski mainstream mediji brutalno lagali kako bi izazvali rat s Rusijom. To je poanta svega i povratka nema. Sada svima želim reći kako nije u redu niti ono što sam ja radio u prošlosti, kao ni rad mojih kolega naspram cjelokupnog čovječanstva. Ja ne želim ponovni rat i to je razlog zbog kojeg sam izašao iz te lažljive propagande. Morate znati da rat nikada ne izbija sam od sebe. Ljude se tajno huška na rat i tu su političari manje bitni. U tome najviše sudjeluju mediji i novinari koji su obučeni za to, koji su obučeni kako laž plasirati kao istinu.
Revolucija.org/Dnevno.hr
Image

plavioblak
Na probnom
Na probnom
Posts: 6
Joined: 28 Dec 2016, 21:01
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by plavioblak » 28 Dec 2016, 21:22

Može biti da mediji i bezočno lažu u interesu onih koji ih plaćaju.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by Pasaga » 28 Dec 2016, 21:28

plavioblak wrote:Može biti da mediji i bezočno lažu u interesu onih koji ih plaćaju.
:ooo :ooo :ble
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Teorija o Medijima

Post by dr laganini » 01 Mar 2017, 05:59

..ovo mi djeluje zanimljivo nadam se da to samo ne bude u interesu jedne grupacije političke prije svega :ok

TRIDESET i sedam francuskih i međunarodnih medija, uz podršku Googlea i međunarodne medijske mreže First Draft, pokrenuli su u utorak "CrossCheck", zajedničku platformu za utvrđivanje činjenica kako bi se razotkrile lažne informacije koje bi mogle utjecati na francuske predsjedničke izbore ovog proljeća.

Portal omogućuje partnerima da udruže snage u razotkrivanju lažnih informacija i objave članke s provjerenim činjenicama, objasnila je direktorica First Drafta Jenni Sargent.

"Jedna redakcija ne može odgovoriti na sve što kruži"




"Zanimljivo nam je što ćemo moći surađivati s drugim redakcijama jer sav taj posao radimo sami, a samo jedna redakcija ne može odgovoriti na sve što kruži", rekao je Adrien Senecat iz Le Mondea.

Zamišljeno je da projekt traje dok traje kampanja za predsjedničke izbore, no mogao bi biti i produljen ako se pokaže uspješnim.

Među partnerima su veliki nacionalni i regionalni dnevni listovi kao što su Liberation, Le Monde i Les Echos, časopisi, informativni portali, agencija AFP, Google i Facebook. Od međunarodnih medija sudjeluju britanski Channel Four i BBC News te Bloomberg.

CrossCheck će objavljivati članke s ispravljenim informacijama koje potvrde barem dvije redakcije.

Post Reply

Return to “Mediji”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests