Crna hronika

Televizija, štampa, internet portali.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Sanjin Sefić osuđen na 17 i po godina zatvora!

Post by Hannibal » 22 Mar 2020, 07:48

trecina mu na 12 godina, malo jbt za dvije cure
🐽

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Offline

Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by spacebound » 16 May 2020, 08:48

Image

Državljanin Srbije našao se pod istragom u Hrvatskoj nakon što je mladića iz Bosne i Hercegovine zlostavljao i ukrao mu stvari u vrijednosti od 30.000 kuna (oko 7.800 KM). Nažalost, ovo nije jedini ovakav slučaj u BiH niti u susjednim zemljama.


Mladića je tukao i tjerao ga je da za njega besplatno radi, sve dok ovaj nije skupio hrabrosti da ode u policiju i sve prijavi.

Iako nadležni javnosti ovakve slučajeve žele prikazati kao tek nekoliko izolovanih, činjenica je da je moderno ropstvo u BiH pošast s kojom se godinama bore policijske agencije. A u prilog tome idu broji primjeri kako iz naše zemlje, tako i susjednih zemalja.

Teška materijalna situacija

Činjenica je da je socijalno-ekonomska situacija neizdrživa te da su ljudi, nažalost, prisiljeni da bi prehranili svoju porodicu, obavljati bilo kakve poslove nerijetko u inozemstvu, gdje, ne sluteći kakva će ih sudbina zadesiti, upadnu u kandže modernih robovlasnika.

Oni im u većini slučajeva oduzmu dokumente, tjeraju ih da rade besplatno te im uskraćuju slobodu kretanja, ucjenjuju ih...

Prema procjenama Indeksa globalnog ropstva (Global Slavery Index) BiH se po modernom ropstvu nalazi na 98 mjestu od 167 tretiranih zemalja. U BiH 12.000 ljudi živi u modernom ropstvu. Žrtve su tokom svog robovanja preživljavale pakao.

Šokantan slučaj zabilježen je u Splitu kada je bračni par od 29 i 30 godina iskorištavao 18-godišnjakinju iz BiH koja im se javila na oglas za čuvanje djeteta. Oduzeli su joj pasoš i odbijali da daju ikakvu plaću. Nije se mogla slobodno kretati, a svakodnevno je bila izložena prijetnjama. Djevojka je, srećom, uspjela pobjeći i slučaj prijaviti policiji.

Priča Rasima Ćufurovića

O jezivoj sudbini mladića iz Velike Kladuše Rasima Ćufurovića, dugo su pisali svi mediji. Rasim je bio žrtva Petra Velića (59) i trojice njegovih sinova iz Draganića kod Karlovca, koji su ga na svom imanju držali poput roba i zlostavljali ga. Rasim je uspio pobjeći i s teškim povredama završio je u bolnici u Karlovcu. Njegove povrede i izgled šokirali su i ljekare u Karlovcu.




Utvrdili su da mu je slomljena desna podlaktice, da su mu izbijeni zubi i slomljena donja čeljust. Na leđima je imao rane, noktiju nije imao, otpali su mu, jer su ga Velići čekićem udarali po prstima na rukama i nogama, a zbog stalnih batina, mokrio je krv. Zbog toga je izgubio tridesetak kilograma.



Policijskim agencijama u BiH i Hrvatskoj dobro je poznat Milivoj Utrobičić iz Splita poznatiji kao Mile Mesar, koji je zarobio i mučio Travničanina Dževada Zahirovića (44). Zahirović je besplatno radio na Utrobičićevom imanju, Mile mu je oduzeo pasoš, ali jedne noći je uspio pobjeći do granice...

Osmogodišnje ropstvo

Svima je poznat i slučaj u selu Karavlasi kod Kalesije i teška sudbina 19-godišnje Njemice Betine Singer (Bettina Siegner). Milenku i Slavojki Marinković sudilo se zbog sumnje da su Njemicu osam godina držali u ropstvu i brutalno je zlostavljali. Milenko je nakon priznanja krivice osuđen na dvije godine zatvora, a njegova supruga Slavojka na 18 mjeseci.

Betina je Tužilaštvu ispričala da joj Marinkovići i njena majka Kristina nisu dopuštali da spava u kući pa je bila primorana spavati u štali. Rekla je da je svakodnevno dobijala batine, a na objema rukama tokom saslušanja bili su vidljivi lomovi prstiju, stari dvije-tri godine. Kristina danas živi u Njemačkoj.


klix.ba
Exchan ❌️

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by dadojović » 16 May 2020, 10:45

Ove koji ljude uskraćuju za temeljno ljudsko pravo: slobodu, i drže druge u ropstvu strogo i rigorozno kazniti. S druge strane oni koji se odluče na prihvaćanje posla na crno, morali bi biti dodatno oprezni prilikom prihvaćanja takvih poslova. I najvažnije, čim se ukaže sumnja da nešto nije u redu napuštati lokaciju.
Recimo, čim ti poslodavac pokuša oduzeti putovnicu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by spacebound » 16 May 2020, 10:48

dadojović wrote: 16 May 2020, 10:45 Ove koji ljude uskraćuju za temeljno ljudsko pravo: slobodu, i drže druge u ropstvu strogo i rigorozno kazniti. S druge strane oni koji se odluče na prihvaćanje posla na crno, morali bi biti dodatno oprezni prilikom prihvaćanja takvih poslova. I najvažnije, čim se ukaže sumnja da nešto nije u redu napuštati lokaciju.
Recimo, čim ti poslodavac pokuša oduzeti putovnicu.
Vidis, ovi sto su drzali njemicu dobili 2 i godinu i po :bua Tuzilastva i sudstva :sunja
Exchan ❌️

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by dadojović » 16 May 2020, 10:59

spacebound wrote: 16 May 2020, 10:48
dadojović wrote: 16 May 2020, 10:45 Ove koji ljude uskraćuju za temeljno ljudsko pravo: slobodu, i drže druge u ropstvu strogo i rigorozno kazniti. S druge strane oni koji se odluče na prihvaćanje posla na crno, morali bi biti dodatno oprezni prilikom prihvaćanja takvih poslova. I najvažnije, čim se ukaže sumnja da nešto nije u redu napuštati lokaciju.
Recimo, čim ti poslodavac pokuša oduzeti putovnicu.
Vidis, ovi sto su drzali njemicu dobili 2 i godinu i po :bua Tuzilastva i sudstva :sunja
Pravedna kazna bi bila da odrobijaju, minimalno, onoliko godina koliko su oni nju držali u ropstvu. Minimalno. Plus, da za sve druge oblike nasilja budu primjereno kažnjeni.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by Trafalgar Law » 16 May 2020, 11:34

Pa eto da vaj problem nije prisutan samo u BIH i regiji, možete se sjetit onog slučaja sa našim radnicima u Azerbejdžanu.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by spacebound » 16 May 2020, 11:36

Trafalgar Law wrote: 16 May 2020, 11:34 Pa eto da vaj problem nije prisutan samo u BIH i regiji, možete se sjetit onog slučaja sa našim radnicima u Azerbejdžanu.
Ma to ja problem u cijelom svijetu. Gledala sam na AJ prije par godina dokumentarac o robovima u tvornici cigle, ako se dobro sjecam i Indiji. Ne drzi me za rijec. Strahota, 21. vijek :grana
Exchan ❌️

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by spacebound » 16 May 2020, 11:38

Nadjoh

U ovim tvornicama opeka u južnom Pakistanu, muškarci, žene i djeca rade za nadnicu koju nikad ne vide.

''U dugovima sam. Morali smo uzeti pozajmicu da bi nahranili vlastitu djecu. Dugujem 40 do 50 tisuća rupija, odnosno između 600 i 700 američkih dolara. Taj dug neću otplatiti dok sam živ. On će prestati kad umrem zbog strašno visoke inflacije,'' žali se Ranjhan, prisilni radnik u tvornici opeka.

Njegov poslodavac zadržava sva primanja radnika u ime duga i samo im priskrbljuje hranu. Ljudi širom svijeta nalaze se u sličnim bezizlaznim situacijama.
Exchan ❌️

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by Trafalgar Law » 16 May 2020, 11:52

spacebound wrote: 16 May 2020, 11:36
Trafalgar Law wrote: 16 May 2020, 11:34 Pa eto da vaj problem nije prisutan samo u BIH i regiji, možete se sjetit onog slučaja sa našim radnicima u Azerbejdžanu.
Ma to ja problem u cijelom svijetu. Gledala sam na AJ prije par godina dokumentarac o robovima u tvornici cigle, ako se dobro sjecam i Indiji. Ne drzi me za rijec. Strahota, 21. vijek :grana
Ako misliš na one što rade na proizvodnji jeansa za svijetske poznate marke kje imaju fabričke pogone i u Bagladešu. Rade u totalnim neuslovima,sa teškim hemikalijama, bez zaštitne odjeće, opreme, za neki baš mizeran novac.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by spacebound » 16 May 2020, 11:56

Trafalgar Law wrote: 16 May 2020, 11:52
spacebound wrote: 16 May 2020, 11:36

Ma to ja problem u cijelom svijetu. Gledala sam na AJ prije par godina dokumentarac o robovima u tvornici cigle, ako se dobro sjecam i Indiji. Ne drzi me za rijec. Strahota, 21. vijek :grana
Ako misliš na one što rade na proizvodnji jeansa za svijetske poznate marke kje imaju fabričke pogone i u Bagladešu. Rade u totalnim neuslovima,sa teškim hemikalijama, bez zaštitne odjeće, opreme, za neki baš mizeran novac.
Znam i za to. Ali navedoh ti gore konkretno o cemu sam gledala dokomentarac. Proizvodnja cigli, cijele porodice su robovi.
Exchan ❌️

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by Trafalgar Law » 16 May 2020, 11:59

spacebound wrote: 16 May 2020, 11:56
Trafalgar Law wrote: 16 May 2020, 11:52

Ako misliš na one što rade na proizvodnji jeansa za svijetske poznate marke kje imaju fabričke pogone i u Bagladešu. Rade u totalnim neuslovima,sa teškim hemikalijama, bez zaštitne odjeće, opreme, za neki baš mizeran novac.
Znam i za to. Ali navedoh ti gore konkretno o cemu sam gledala dokomentarac. Proizvodnja cigli, cijele porodice su robovi.
Pogledam. :ok

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by Umihana » 16 May 2020, 19:05

spacebound wrote: 16 May 2020, 11:38 Nadjoh

U ovim tvornicama opeka u južnom Pakistanu, muškarci, žene i djeca rade za nadnicu koju nikad ne vide.

''U dugovima sam. Morali smo uzeti pozajmicu da bi nahranili vlastitu djecu. Dugujem 40 do 50 tisuća rupija, odnosno između 600 i 700 američkih dolara. Taj dug neću otplatiti dok sam živ. On će prestati kad umrem zbog strašno visoke inflacije,'' žali se Ranjhan, prisilni radnik u tvornici opeka.

Njegov poslodavac zadržava sva primanja radnika u ime duga i samo im priskrbljuje hranu. Ljudi širom svijeta nalaze se u sličnim bezizlaznim situacijama.
Gledala :(
Mislim da ima dokumentarac o modernom ropstvu u Velikoj Britaniji? Isto na AJ... Užas :sok
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by greeneyes » 16 May 2020, 19:09

Zato uvijek treba imati bombu uza se
Samo sabura

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Ropstvo 21. stoljeća na Balkanu: Žive u zatočeništvu, besplatno rade, trpe zlostavljanja...

Post by Umihana » 16 May 2020, 19:25

greeneyes wrote: 16 May 2020, 19:09 Zato uvijek treba imati bombu uza se
Zato ne mogu shvatiti kada je nekome jedini cilj otići iz BiH... Isto kao da je svugdje bolje nego ovdje i da ne može biti gore...
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Offline

Medvjed upao u bunar u Hercegovini, spasili ga dobri ljudi

Post by spacebound » 21 May 2020, 12:26

Dobri ljudi su uspjeli spasiti medvjeda koji je upao u bunar na području Prozor-Rame. Ljubitelji prirode koji su šetali šumom ostali su šokirani prizorom koji su zatekli, ali, srećom, sve se dobro završilo.
Medvjed je bio u bunaru punom vode, ali nekako je uspio držati glavu iznad površine vode.

"Medo, medo, kako si upa' u bunar, bog ti pomoga'", dozivao ga je čovjek koji ga je prvi primijetio.



Na sreću, brzom intervencijom i zahvaljujući traktoru i užetu dobri ljudi uspjeli su izvući medvjeda iz bunara.



Mnogi korisnici društvenih mreža bili su oduševljeni ovim humanim gestom.


klix.ba
Exchan ❌️

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Medvjed upao u bunar u Hercegovini, spasili ga dobri ljudi

Post by Trafalgar Law » 21 May 2020, 12:27

Bit ću malo irončian pa da slobodno da kažem kako je jadni medo, vidjevši u kakvoj državi živi, pokušao izvršiti samoubistvo skokom u bunar.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Medvjed upao u bunar u Hercegovini, spasili ga dobri ljudi

Post by Julia-Klara » 21 May 2020, 12:29

:srce place mi se od ljepote i dobrote :srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Offline

Re: Medvjed upao u bunar u Hercegovini, spasili ga dobri ljudi

Post by spacebound » 21 May 2020, 12:29

Ja se pitam zasto onoliki bunar stoji otvoren :grana

Medo je imao srece :srce
Exchan ❌️

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Medvjed upao u bunar u Hercegovini, spasili ga dobri ljudi

Post by Taare » 21 May 2020, 12:35

A zato ga znači par dana nije bilo na forumu :julia
Svi mi se morete obratit

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Medvjed upao u bunar u Hercegovini, spasili ga dobri ljudi

Post by dadojović » 21 May 2020, 12:54

Kao iz Ezopove basne.
Lijepa priča.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “Mediji”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests