Crna hronika

Televizija, štampa, internet portali.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Ubijen "kralj" prostitucije Dilaver Bojku

Post by srculence7 » 19 Aug 2017, 01:48

Priča se da je reč o krvnoj osveti.
Portal mkd.mk navodi da je Bojku ubijen kao osveta za ubistvo koje su počinili njegov otac i brat 2015. godine. Isti izvor navodi da je bilo "pitanje dana kada će porodica Istrefi doći po Dilavera".

Reč je o porodici iz sela Dolna Belnica, sa kojom je porodica Bojku pre dve godine bila u sukobu oko koncesije na plaže na strumiškom jezeru koje je na kraju Dilaver Bojku dobio.

Pre dve godine, 13. decembra 2015. došlo je do obračuna dve porodice u kojoj je ubijen Sitem Isteferi (23), a teško ranjen njegov brat Prentim Isteferi. U obračunu su korišćene automatske puške i pištolji. Ranjen je i rođeni Bojkuov brat, Baskhim Bojku (45) koji se zvanično nalazi u pritvoru, ali tamošnji mediji pišu da je često viđan kod brata na plaži kako slobodno šeta. Sin Dilavera Bojkua, Ermin je u bekstvu.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ubijen "kralj" prostitucije Dilaver Bojku

Post by storm » 19 Aug 2017, 07:38

Znaci krvna plemenska osveta :hm

Inace je preko 3000 zena "zaposlio" monstrum.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Ubijen "kralj" prostitucije Dilaver Bojku

Post by srculence7 » 19 Aug 2017, 09:44

storm wrote: 19 Aug 2017, 07:38 Znaci krvna plemenska osveta :hm

Inace je preko 3000 zena "zaposlio" monstrum.
Vrlo moguće da je to istina, kod Albanaca je i dalje popularna, gledala sam i neke dokumentarce o tome, kako ljudi čitav život provedu u "zatvoreništvu" zbog straha od krvne osvete :roll

Krvna osveta i dalje živi u Albaniji

Kodeks formiran u XV vijeku i dalje živi, a albanska vlast je bespomoćna da to promijeni.
U vrijeme komunizma, Albanija je bila jedna od najizolovanijih zemalja svijeta.



Sada, četvrt vijeka nakon uvođenja demokratije, pokušava da izgradi funkcionalan pravosudni sistem. Ali, na planinskom sjeveru Albanije, mnoge porodice i danas su žrtve tradicionalnih zakona i kodeksa časti, iz Skadra javlja reporter Al Jazeere John Psaropoulos.

Mnoga djeca rođena su u zatočeništvu. Nije im dozvoljeno da napuštaju kuću, osim ako bi promijenili adresu.

Djeca porodice Mhili to rade noću, svakih nekoliko mjeseci. Nikad nisu išla u školu. Znaju da nepoznati ljudi pokušavaju ubiti i njih i njihove roditelje.

"Moja djeca žive u strahu. Uvijek su preplašena. Kad ja spavam, djeca su budna i čuvaju me. Nikad ništa ne traže - odjeću, poklone, nemaju čak ni mobitele. Jedina želja im je da mogu slobodno izlaziti iz kuće“, kaže otac Gjon Mhilli.

Razlog je krvna osveta. Prije 22 godine, brat Gjona Mhilija ubio je čovjeka tokom spora u vezi sa zemljom - i pobjegao u Ameriku.

Pet atentata

Prema tradicionalnom albanskom zakonu, kanunu, Gjon je sada muškarac odgovoran za prolivenu krv.

Kanun je kodificiran u 15. vijeku. Stotinama godina imao je prednost nad vjerskim i državnim zakonima u sjevernoj Albaniji. Prolijevanje krvi, stoji u kanunu, može biti plaćeno jedino krvlju. Pomirenje nije nužno, a finansijska nagodba nije prihvatljiva.

Mhilli je poslao desetke izaslanika svojim progoniocima. Njihov odgovor: najmanje pet pokušaja atentata.

Čak mu ni vlasti ne mogu pomoći.

"Plašim se albanskih vlasti mnogo više nego moji progonitelji. Vladi sam poslao nekoliko pisama. U moju kuću su poslali policiju i socijalnog radnika, koji su mi rekli: 'Zašto se stalno žališ i šalješ pisma? Prestani tražiti pomoć. Ovo je krvna osveta. Ovdje ćeš umrijeti“, kaže Mhili.

Prije dvije godine, porodica Mhili gotovo je uspjela pobjeći iz Skadra. Autom su stigli do Švedske, ali tamošnje vlasti su ih vratile s granice jer su albanske tvrdile da ih mogu zaštititi.

S ovakvim problemima suočava se otprilike 600 porodica. Osnovale su odbor za pomirenje, koji predvodi Đin Marku.

"Albanija je pod pritiskom Evropske unije da izgradi pravnu državu i plaši se priznati da ne može zaštititi vlastiti narod. Zato je prisiljena lagati. Ali to je neodgovorno. Nije to obična laž, nego zločin za koji plaćaju porodice koje su žrtva progona“, kaže predsjednik Odbora za pomirenje, Gjin Marku.

U kanunu se izričito navodi da žene i djeca nikad ne bi smjeli biti mete. Kodeks je napisan kako bi muškarce obavezao na časno ponašanje i štitio slabe. Ali časti više nema, a slabi su postali žrtve jakih.

Izvor: Al Jazeera
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by Mutevelija » 20 Aug 2017, 16:12

Image
Perica Gavrilović (37), vlasnik ugostiteljskog objekta u Beču ubijen je rano jutros u bečkoj opštini Ottakringer kada mu je napadač albanske nacionalnosti, poslije kraće svađe, zabio nož u grudi.

Do obračuna nožem došlo je nakon što su Srbin, i njegov prijatelj (28) dali kompliment jednoj djevojci. Muškarac koji je bio u društvu te djevojke posvađao se sa njima i potom izvadio nož i izbo obojicu.



Portparol bečke policije Tomas Kajblinger rekao je da su dva prijatelja, navodno u 4:30 ujutro šetala u ulici Otakringerstrasse, u kojoj se nalazi i kafić ubijenog.

Kada su vidjeli jedan par jedan od njih obratio se djevojci i navodno kazao da je ‚‚čudo što se u tako sitnim satima može sresti na ulici tako lijepa žena”.

Na to je izbila svađa između pratioca žene i dvojice muškaraca, tokom koje je on napao Srbe. Obojica su zadobili ubode, kao i posjekotine u gornjem dijelu tijela.

Napadač i djevojka su, uspjeli prije dolaska patrole policije da pobjegnu, a žrtve uboda ležale su teško povrijeđene na trotoaru.

Njima je odmah ukazana medicinska pomoć, te su prebačeni u Klinični centar Beča (AKH).

Neposredno po dolasku u AKH ugostitelj srpskog porijekla podlegao je zadobijenim povredama, dok je njegov pratilac operisan. .
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by toxic » 20 Aug 2017, 16:39

Eto, bas su ispali frajeri.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by Nice try » 20 Aug 2017, 16:42

Da li slijediti razum ili principe?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by spacebound » 20 Aug 2017, 16:44

Ispao je frajer pred mladom, garant mu je odmah dala :oo


:bije

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by harlekin » 20 Aug 2017, 16:44

je je poznato je da vlasnici kafica i inace daju jako lijepe komplimente damama,jos ak je
frend uz njih a skontaju da je dama u drustvu albanca.
i zbog ovakvih rezultata se finooo govori ljudima ne zajebavaj se s curama od albanaca
recimo Kad harle udje u kakvu radnju ili nest od tih ljudi i ako tu ima zena kcerka ili netko od njih,
fino se gledaju fuge na podu jesu dobro ispale ili gledis u burek ko da je spejs satl a ne burek :kafa

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by spacebound » 20 Aug 2017, 16:47

Kako galamis po forumu ja mislila ti prvo pucas pa onda pitas :hihi

iz cega li ce sad pucati u mene :ha :brani

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by toxic » 20 Aug 2017, 16:48

Nice try wrote: 20 Aug 2017, 16:42 Da li slijediti razum ili principe?
Ja uvek glasam za razum. Ovaj ocigledno ima kratak fitilj, ne mozes tek tako oduzeti nekom zivot.
Al' ova dvojica su kreteni. Ne razumem, sta koji djavo imas dobacivati devojci ako ima nekog pored sebe.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by harlekin » 20 Aug 2017, 16:56

spacebound wrote: 20 Aug 2017, 16:47 Kako galamis po forumu ja mislila ti prvo pucas pa onda pitas :hihi

iz cega li ce sad pucati u mene :ha :brani
eo iz ceg :ljub
ma ja sam samo fer :rumenko
a ozb u ovom slucaju oni srbi on albanac,jos gazda kafica jedan od njih
ne moras bit genijalac da znas odprilike rezultat te price.
a pogotovo sto su ti ljudi zbilja malo cudni po tom pitanju
ja ti bio neko vrijeme u Ulcinju u crnoj gori dole ih ima zbilja puno
i na kavi s nekim starijim likom gdje sam stanovao,i veli men pajdo ev ljudi misle da smo mi uvrnuti
a gle ti npr budes s mojom kcerkom ti si men drag i fin si covjek ali ja tebe moram ubit ne mrzim ja tebe
jest reko vala ne znam sta je tu cudno :cudi
a ima dvije kcerke zive u americi i da ocem nemrem do njih.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by spacebound » 20 Aug 2017, 17:01

Ja sad cekam da vidim sta ce me docekat, da l snajper, da l tenk ili ona sjekira :ha ali ovo nisam ocekivala :D :pusa

Za albanski uvrnut nacin razmisljanja sam, srecom, samo citala, ili slusala price prenosene od usta do usta

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by Mutevelija » 20 Aug 2017, 17:09

toxic wrote: 20 Aug 2017, 16:48
Nice try wrote: 20 Aug 2017, 16:42 Da li slijediti razum ili principe?
Ja uvek glasam za razum. Ovaj ocigledno ima kratak fitilj, ne mozes tek tako oduzeti nekom zivot.
Al' ova dvojica su kreteni. Ne razumem, sta koji djavo imas dobacivati devojci ako ima nekog pored sebe.
Pa nije ono opravdano dobacivati ni ako nema nekog.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by posmatrac » 20 Aug 2017, 17:14

spacebound wrote: 20 Aug 2017, 16:44 Ispao je frajer pred mladom, garant mu je odmah dala :oo


:bije
SAd ce on kao novi kolacic da ispada mlada pred frajerima kad zavrsi u muriji :oo

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by posmatrac » 20 Aug 2017, 17:16

harlekin wrote: 20 Aug 2017, 16:56
spacebound wrote: 20 Aug 2017, 16:47 Kako galamis po forumu ja mislila ti prvo pucas pa onda pitas :hihi

iz cega li ce sad pucati u mene :ha :brani

i na kavi s nekim starijim likom gdje sam stanovao,i veli men pajdo ev ljudi misle da smo mi uvrnuti
a gle ti npr budes s mojom kcerkom ti si men drag i fin si covjek ali ja tebe moram ubit ne mrzim ja tebe

Jbg, sta ce selo reci ako te ne ubije, izgubi cojk obraz , razmisljanja iz 3 vijeka prije nove ere :oo

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by srculence7 » 20 Aug 2017, 17:32

Danas na žalost je sve više takvih slučajeva...
Netolerancija i razne frustracije su doživele svoj vrhunac koji se rešava potezanjem noževa i pištolja.
I ne bih rekla da je to neko zastarelo razmišljanje, jer su nekada ljudi dostojanstvo pesnicama branili, bar po priči nekih starijih ljudi...
Ja sam svakako za zdrav razum i nenasedanje na provokaciju.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2017, 17:38

Albanac iskasapio Srbina




I inače su ovakvi naslovi, po portalima u regiji.

Prije par dana bilo je da je neki Srbin iskasapljen od strane osobe druge nacionalnosti, ali sam zaboravio koje.

Kakve to veze ima ko je kakve nacionalnosti, u vijestima koje su rubrika Crna hronika? :lupa
Oni to rade zbog podizanja čitanosti članaka i ne samo ovo, nego ima tu i naslova tipa

"Hrvat koji je izumio sjajan.. bla..bla"

..a kad pročitaš članak, shvatiš da taj Hrvat pukim slučajem ima to prezime, rodio se i iškolovao u dijaspori, radi za neku zapadnu kompaniju, a Hrvatska mu nije bila ni na kraj pameti, kad je pravio taj izum.
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by srculence7 » 20 Aug 2017, 17:44

Upravo to i kažem, u Srbiji su novine pune naslova o nasilju, nedavno su ovde ispred jedne kafane u komšiluku izbodena dva momka, jedan je i preminuo, ne znam da li su još uvek uhvatili počinitelja.
Zatim ispred školskog dvorišta je jedan ubijen a za to je odgovoran dečak koji ima samo 16 godina.Ne pamtim da je ranije toliko često toga bilo ali možda je samo sada veći medijski akcenat na takve događaje.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by posmatrac » 20 Aug 2017, 17:45

srculence7 wrote: 20 Aug 2017, 17:32 Danas na žalost je sve više takvih slučajeva...
Netolerancija i razne frustracije su doživele svoj vrhunac koji se rešava potezanjem noževa i pištolja.
I ne bih rekla da je to neko zastarelo razmišljanje, jer su nekada ljudi dostojanstvo pesnicama branili, bar po priči nekih starijih ljudi...
Ja sam svakako za zdrav razum i nenasedanje na provokaciju.
A kako gdje, postojale su i ranije vise i manje "primitivne" i izolovane sredine u kojima su vise ili manje( ili nikako) vladali plemenski obicaji, pa su narocito Albanci poznati po tome, cime ne opravdavam dobacivanje zenama na ulici, ali na osnovu texta nisam primjetio da su dobacivaci bili bas pretjerano vulgarni( da je moralo doci do fizickog obracuna), ali jbg ljudima fatalistima koji ne razmisljaju "siroko" u takvim situacijama padne mrak na oci, ko konju kad nabijes samar na glavu.
Bice i onih koji ce ovakav obracun posmatrati kao medjunacionalni( sto sam naslov texta i prizeljkuje) sto zapravo nema veze sa primitivizmom i cinjenicim da ce Sipac ubiti brata rodjenog ako mu pogresno pogleda zenu.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Albanac iskasapio Srbina U Beču nakon što Je djevojci rekao ovo

Post by storm » 20 Aug 2017, 18:53

Poznar mi je raj Ottakring ili u žargonu balkanstraße :oo
A ova trojica...dva krkana i jedan govnar koji nosi nož kad izlazi sa curom :lup
Koji umovi :rol
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Mediji”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests