D15: Šerijatski zakon

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2013, 22:37

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Zabrinut sam zbog nekih statistika u BiH. Skoro pa 50% bračnih parova se razvodi u ovoj zemlji. Hajde razvod, manje-više nego kud sa djecom? Bosančeros se oženi, napumpa ženu, prvi, drugi, pa možda i treći put, digne sidro i ode drugoj. Ono što je još gore, niti ga zanima šta je sa ženom a ni sa djecom. E pa u Iranu to ne može tako. Po šerijatu, nema mu mrdnuti iz braka ako se dobro ne uhvati za džep da obezbjedi ženu i djecu koje ostavlja. Isto tako, za džep se dobro mora uhvatiti čak i ako ostaje u braku. Mora plaćati supruzi za to što mu kuha, pere, gleda djecu i život posvećuje domaćinstvu. Eto toliko o obespravljenim ženama po šerijatu.
Zaboravio si jednu cinjenicu da Bosanke nisu Iranke koje zavise od muzeva. Sta on meni ima obezbjedjivati moju djecu sam ja rodila i oni su moj problem.
Onda vjerovatno možeš objasniti zašto je puno razvedenih žena u BiH koje traže socijalnu pomoć ili pomoć javnosti da bi sastavili kraj sa krajem. Eventualno ako bosanke znaju kako napraviti novac iz ničega a ne znaju. malo statistike:

http://manjine.ba/?p=4593
online

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Dalia » 04 Jul 2013, 22:38

mrki62 wrote:Majo,kao što sam napisao,šerijata nema. Možeš ti od fiće pravit mercedesa i govoriti kako imaš mercedes al to nije to.
Pogotovo kad pomeneš kaznu a u islamu nema prisile,što opet potvrđuje moje navode B-)
Ovo "u Islamu nema prisile" se ne može baš uzimati kad ti se ćefne...pod ovim se misli da nemaš pravo nekoga npr prisilit da pređe na Islam, ali ako nekog ubiješ itekako te mogu i imaju pravo prislit na zatvor ili šta već.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Sheval » 04 Jul 2013, 22:39

Dalia wrote:
Sheval wrote:Nema sreće ni u kakvom obilku šerijata.
Nacistička Njemačka,kojoj se i dan danas divim na nekim potezima,nije mogla opstati zbog 'nacističkog šerijata'.Imali su dobru zamisao ali nisu uspjeli baš zbog toga,što su otišli u krajnost.
A šerijat je krajnost.
Treba ljudima dati slobodu i ne sputavati ih.
Nije ni sloboda kao takva uvijek med i mlijeko...šta ja imam od ove svoje slobode kad u zbog nje i najveći ološi mogu radit šta im je volja...koliko god dobro zvučala, u praksi i nije se pokazala baš dobrom.
Znao sam da će mi neko naći zamjerku na tu slobodu.
Imaš naroda koji nisu navikli na slobodu,na demokraciju,a to su definitivno narodi Balkana.
Daš im pretjeranu slobodu i demokraciju i svi pljuju,svi misle da je demokracija pravo da pljuješ.
Dakle,niti pretjerana sloboda,niti šerijat.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Dalia » 04 Jul 2013, 22:42

POSAVLJAK wrote:
Maja wrote:Posavljak tema se više odnosi na kazne koje se sprovode nad onima koji ne poštuju šerijatski zakon.

I molila bih forumaše da se malo uozbilje.
prvo da rješimo dilemu o poštivanju šerijatskog zakona, a ako ga ne poštuješ onda i nisi vjernik. Ako si vjernik onda su kazne primarne što se tiče ekipe od A do L. No šta kok boli k... koliku ćeš bradu nosit. Dakle i kazne prema šerijatskom zakonu ne da su glupe, nego ih je izmislio neki neradnik skučen u neku rupčagu koji mrzi sav narod islamske vjeroispovjesti.
Pripazi ti malo svoj jezik, jedan od izvora šerijata je Kur'an.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Dalia » 04 Jul 2013, 22:43

Ruana wrote: Zaboravio si jednu cinjenicu da Bosanke nisu Iranke koje zavise od muzeva. Sta on meni ima obezbjedjivati moju djecu sam ja rodila i oni su moj problem.
Pa dijete je i njegovo koliko i tvoje :)
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Maja » 04 Jul 2013, 22:44

Mene interesuje kako kadija obavlja svoj posao. Npr čovjeku za krađu otkinu ruku.
Šta ako se desi da ljubomoran komšija potkupi svjedoke pa optuži nevinog čovjeka. Je li kadija donosi presudu samo na osnovu iskaza svjedoka? Ima li tu kakve istrage? Ali sve i da je lik zaista ukrao, nije li odsjecanje ruke predrastično? Šta ako je čovjeka natjerala nevolja da ukrade?

Je li istina da silovana žena mora imati čak 4 svjedoka da je silovana?
Ko će svjedočiti silovanju tj ko će mirno stajati i gledati kako ženu siluju?

Black ;) sad ću ja počistiti off, pa se uključi.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by mrki62 » 04 Jul 2013, 22:45

Dalia a bome i ostali, doooobro proučite Muhameda a.s. pa skontajte jel se u njegovo vrijeme kažnjavalo one što se striktno nisu držali vjere iliti šerijata. U islamu ni u čemu nema prisile ne samo kako ti navodiš
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by POSAVLJAK » 04 Jul 2013, 22:46

Dalia wrote:
POSAVLJAK wrote:
Maja wrote:Posavljak tema se više odnosi na kazne koje se sprovode nad onima koji ne poštuju šerijatski zakon.

I molila bih forumaše da se malo uozbilje.
prvo da rješimo dilemu o poštivanju šerijatskog zakona, a ako ga ne poštuješ onda i nisi vjernik. Ako si vjernik onda su kazne primarne što se tiče ekipe od A do L. No šta kok boli k... koliku ćeš bradu nosit. Dakle i kazne prema šerijatskom zakonu ne da su glupe, nego ih je izmislio neki neradnik skučen u neku rupčagu koji mrzi sav narod islamske vjeroispovjesti.
Pripazi ti malo svoj jezik, jedan od izvora šerijata je Kur'an.
A o čemu ja pričam cijelo vrijeme, udostoji se da mi napokon odgovoriš na pitanje.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Rum » 04 Jul 2013, 22:47

Nema lakse lovee nego sto hodja zaradi :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Ruana
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Ruana » 04 Jul 2013, 22:48

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Zabrinut sam zbog nekih statistika u BiH. Skoro pa 50% bračnih parova se razvodi u ovoj zemlji. Hajde razvod, manje-više nego kud sa djecom? Bosančeros se oženi, napumpa ženu, prvi, drugi, pa možda i treći put, digne sidro i ode drugoj. Ono što je još gore, niti ga zanima šta je sa ženom a ni sa djecom. E pa u Iranu to ne može tako. Po šerijatu, nema mu mrdnuti iz braka ako se dobro ne uhvati za džep da obezbjedi ženu i djecu koje ostavlja. Isto tako, za džep se dobro mora uhvatiti čak i ako ostaje u braku. Mora plaćati supruzi za to što mu kuha, pere, gleda djecu i život posvećuje domaćinstvu. Eto toliko o obespravljenim ženama po šerijatu.
Zaboravio si jednu cinjenicu da Bosanke nisu Iranke koje zavise od muzeva. Sta on meni ima obezbjedjivati moju djecu sam ja rodila i oni su moj problem.
Onda vjerovatno možeš objasniti zašto je puno razvedenih žena u BiH koje traže socijalnu pomoć ili pomoć javnosti da bi sastavili kraj sa krajem. Eventualno ako bosanke znaju kako napraviti novac iz ničega a ne znaju. malo statistike:

http://manjine.ba/?p=4593
Ne zive Bosanke samo u Bosni niti mozes uzimati samo njih kao primjer. Ja zivim u kriscanskoj zemlji u kojoj me stiti zakon kao zenu i majku. Ako se razvedem moja je polovina svega a on mora placat alimentaciju sve dok djeca ne budu punoljetna.

Ruana
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Ruana » 04 Jul 2013, 22:51

Dalia wrote:
Ruana wrote: Zaboravio si jednu cinjenicu da Bosanke nisu Iranke koje zavise od muzeva. Sta on meni ima obezbjedjivati moju djecu sam ja rodila i oni su moj problem.
Pa dijete je i njegovo koliko i tvoje :)
Da i zato ce placati za njih sve do punoljetsva a gledace ih vikendoň a u Iranu djeca pripadaju ocu a mene babo dadne drugom kao cetvrtu zenu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2013, 22:52

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Zabrinut sam zbog nekih statistika u BiH. Skoro pa 50% bračnih parova se razvodi u ovoj zemlji. Hajde razvod, manje-više nego kud sa djecom? Bosančeros se oženi, napumpa ženu, prvi, drugi, pa možda i treći put, digne sidro i ode drugoj. Ono što je još gore, niti ga zanima šta je sa ženom a ni sa djecom. E pa u Iranu to ne može tako. Po šerijatu, nema mu mrdnuti iz braka ako se dobro ne uhvati za džep da obezbjedi ženu i djecu koje ostavlja. Isto tako, za džep se dobro mora uhvatiti čak i ako ostaje u braku. Mora plaćati supruzi za to što mu kuha, pere, gleda djecu i život posvećuje domaćinstvu. Eto toliko o obespravljenim ženama po šerijatu.
Zaboravio si jednu cinjenicu da Bosanke nisu Iranke koje zavise od muzeva. Sta on meni ima obezbjedjivati moju djecu sam ja rodila i oni su moj problem.
Onda vjerovatno možeš objasniti zašto je puno razvedenih žena u BiH koje traže socijalnu pomoć ili pomoć javnosti da bi sastavili kraj sa krajem. Eventualno ako bosanke znaju kako napraviti novac iz ničega a ne znaju. malo statistike:

http://manjine.ba/?p=4593
Ne zive Bosanke samo u Bosni niti mozes uzimati samo njih kao primjer. Ja zivim u kriscanskoj zemlji u kojoj me stiti zakon kao zenu i majku. Ako se razvedem moja je polovina svega a on mora placat alimentaciju sve dok djeca ne budu punoljetna.
Ahaaaa.. I koliko njih se pridržava toga? Kud nestaše Bosanke iz tvog prvog posta? Koliko domaćica u Danskoj, dobije keša na ruke, što kuha i pere po kući?
online

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Dalia » 04 Jul 2013, 23:00

Ruana wrote:
Dalia wrote:
Ruana wrote: Zaboravio si jednu cinjenicu da Bosanke nisu Iranke koje zavise od muzeva. Sta on meni ima obezbjedjivati moju djecu sam ja rodila i oni su moj problem.
Pa dijete je i njegovo koliko i tvoje :)
Da i zato ce placati za njih sve do punoljetsva a gledace ih vikendoň a u Iranu djeca pripadaju ocu a mene babo dadne drugom kao cetvrtu zenu.
Gdje u šerijatu piše da nkon razvoda roditelja babo te daje nekom ko četvrtu ženu?

Vezano za ovo što si rekla da dijete ide ocu, evo jedan tekst preuzet sa islamskog foruma:

U osnovi gleda se interes djeteta. Ondje gdje će dječiji interesi biti bolje zaštićeni sud je dužan da dijete tamo dodijeli. Otuda su islamski pravnici rekli da žene imaju veće pravo na skrbništvo s obzirom da su one saosjećajnije, privrženije djeci i strpljvije u podnošenju svega što dijete zahtijeva i čemu je potrebno. Ukoliko dijete nema majku, njegovo odgajanje će preuzeti njenamajka (nena po majci), a ukoliko nema ni nje, onda majčina sestra (tetka po majci) jer je prema hadisu .tetka po majci na stepenu majke.. (Buharija i Muslim). U slučaju da nema njih, djetetovo odgajanje će preuzeti očeva majka, zatim sestra,
zatim sestra po ocu, zatim brati.na itd..
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Ruana
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Ruana » 04 Jul 2013, 23:00

Krokodil Behko wrote: Ahaaaa.. I koliko njih se pridržava toga? Kud nestaše Bosanke iz tvog prvog posta? Koliko domaćica u Danskoj, dobije keša na ruke, što kuha i pere po kući?
U ovoj zemlji je svakom zagarantovano za zivot. Nisam sigurna ali mislim da je to 4000 kr. ako si domacica.
Ako si samohrana majka onda 12.000 mislim. Ali ovdje zene uglavnom rade pa tako da im muzeva pomoc nije potrebna.
Ovo vazi i za nas Bosanke ovdje i za domace.

Ruana
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Ruana » 04 Jul 2013, 23:05

Dalia wrote: Gdje u šerijatu piše da nkon razvoda roditelja babo te daje nekom ko četvrtu ženu?

Vezano za ovo što si rekla da dijete ide ocu, evo jedan tekst preuzet sa islamskog foruma:
U osnovi gleda se interes djeteta. Ondje gdje će dječiji interesi biti bolje zaštićeni sud je dužan da dijete tamo dodijeli.
a koliko zena tamo radi i koliko ih je ravnopravno sa muskarcem, pa da djete moze izdrzavati sama?
Otuda su islamski pravnici rekli da žene imaju veće pravo na skrbništvo s obzirom da su one saosjećajnije, privrženije djeci i strpljvije u podnošenju svega što dijete zahtijeva i čemu je potrebno.
Koja krist od osjecaja kad ga nema cime hraniti.
Ukoliko dijete nema majku, njegovo odgajanje će preuzeti njenamajka (nena po majci), a ukoliko nema ni nje, onda majčina sestra (tetka po majci) jer je prema hadisu .tetka po majci na stepenu majke.. (Buharija i Muslim). U slučaju da nema njih, djetetovo odgajanje će preuzeti očeva majka, zatim sestra,
zatim sestra po ocu, zatim brati.na itd.
I koliko se tu majka pita ko ce nakon nje preuzeti brigu o djetetu?

.

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by POSAVLJAK » 04 Jul 2013, 23:07

Dalia wrote:
Ruana wrote:
Dalia wrote:
Ruana wrote: Zaboravio si jednu cinjenicu da Bosanke nisu Iranke koje zavise od muzeva. Sta on meni ima obezbjedjivati moju djecu sam ja rodila i oni su moj problem.
Pa dijete je i njegovo koliko i tvoje :)
Da i zato ce placati za njih sve do punoljetsva a gledace ih vikendoň a u Iranu djeca pripadaju ocu a mene babo dadne drugom kao cetvrtu zenu.
Gdje u šerijatu piše da nkon razvoda roditelja babo te daje nekom ko četvrtu ženu?

Vezano za ovo što si rekla da dijete ide ocu, evo jedan tekst preuzet sa islamskog foruma:

U osnovi gleda se interes djeteta. Ondje gdje će dječiji interesi biti bolje zaštićeni sud je dužan da dijete tamo dodijeli. Otuda su islamski pravnici rekli da žene imaju veće pravo na skrbništvo s obzirom da su one saosjećajnije, privrženije djeci i strpljvije u podnošenju svega što dijete zahtijeva i čemu je potrebno. Ukoliko dijete nema majku, njegovo odgajanje će preuzeti njenamajka (nena po majci), a ukoliko nema ni nje, onda majčina sestra (tetka po majci) jer je prema hadisu .tetka po majci na stepenu majke.. (Buharija i Muslim). U slučaju da nema njih, djetetovo odgajanje će preuzeti očeva majka, zatim sestra,
zatim sestra po ocu, zatim brati.na itd..
Šta ako žena napravi preljub? Jel opet dijete ide njezinoj majci dok nju kamenuju na ulici? Po čemu je majka od moje žene suosjećajnija od mene. Misliš li da tebe više voli tvoja baka od tvog oca iako ti je otac napravio preljub? Ako sam zajebao ženu, ne znači da ne volim svoje dijete.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Rockefeller » 04 Jul 2013, 23:12

Jednostavno je do bola. Kad nekom glavu odsječeš kasno je ako se ispostavi da si pogriješio. Da je šeriatski zakon dobar opazilo bi se.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by fruit » 04 Jul 2013, 23:18

Nakon rata mnogi su zagovarali uvođenje šerijatskih prava.Kažu da po Šerijatu kada žena i muž idu putom između njih treba biti razdaljina od dva koraka,s tim da žena ide dva koraka ispred.Zakon je bio dobar obzirom na broj minskih polja koja su tada postojala. :zubi
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Dalia » 04 Jul 2013, 23:34

Ruana wrote: Koja krist od osjecaja kad ga nema cime hraniti.
[/quote]
"Puštenim ženama pripada otpremnina u skladu sa propisom i to je obaveza onih koji se Allaha boje." (Prijevod značenja El-Bekare, 240)

Nešto sam slaba s guglanjem trenutno, nisam ništa konkretnije našla o tome, ali poprilično sam sigurna da i kod njih postoji neki vid alimentacije, jer ako dijete pripadne ženi to ne znači da automatski dijete prestaje bit njegova briga...potrudit ću se još naći nešto da ovo potkrijepim. :)
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Ruana
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Ruana » 04 Jul 2013, 23:38

Dalia wrote:
Ruana wrote: Koja krist od osjecaja kad ga nema cime hraniti.
"Puštenim ženama pripada otpremnina u skladu sa propisom i to je obaveza onih koji se Allaha boje." (Prijevod značenja El-Bekare, 240)

Nešto sam slaba s guglanjem trenutno, nisam ništa konkretnije našla o tome, ali poprilično sam sigurna da i kod njih postoji neki vid alimentacije, jer ako dijete pripadne ženi to ne znači da automatski dijete prestaje bit njegova briga...potrudit ću se još naći nešto da ovo potkrijepim. :)[/quote]
Hajde prvo da je tebe lijepo udam po serijatu pa cemo onda o djeci.
Nasao ti babo momka iz Kalinovika, iz fine kuce, domacin, vjernik, ima para i zenu.
Dobra prilika za tebe, moze te izdrzavati ne moras nista raditi on sve ima, dolazice ti svaku drugu noc, a ima 42 godine.
Pristajes li?

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests