D15: Šerijatski zakon

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Blackhawk
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Blackhawk » 05 Jul 2013, 09:38

Imas stan, koji nemoras kupovati nego ga unajmljujes i placas stanarinu bez kamate..
Stednja, cuvanje novca... par godina i imas za solidno auto.. Nesto pretjerano skupo auto ionako nije ti dozvoljeno jer to bi vec znacilo rasipnistvo. Auto je potreba ali isto ti moze pomoci i ono od 5000 eu i ono od 10000 eu i ono od 100 000 eu.. Znaci uzimanje skupljeg cisto radi sebe i radi toga da budes neko jer imas bolje auto nije dozvoljeno..

Sto se tice rada islamskih banaka, one rade na principu trgovinu uz odgodu placanja. TI zelis stan odes u banku, kazes im koji stan zelis, oni taj stan kupe po toj cijeni stana i onda ga tebi prodaju nesto skuplje i zarade na tome.. Trgovina je dozvoljena..
isto tako i za auto i za bilo sta drugo..
Ili smo zbog toga vazda neka negdje sirotinja.
Islam propagira skromnost i ne uzdizanje... Islam ne zagovara gradnju velikih kuca, kupovinu luksuznih auta... Znaci skroman zivot, da obezbijedis sebi da imas hranu, odjecu i siguran zivot... Sve preko toga ti je visak i nepotrebno..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2013, 09:40

Jelde da kad čitamo vijesti finansijske prirode, prosto se izgubimo u moru neshvatljivih informacija o berzama, vrijednosnim papirima raznih vrsta, kreditima, kamatama, projekcijama tržišta u budućnosti i da ne nabrajam dalje. Uglavnom, na kraju sve pare završe u Njemačkoj, Švicarskoj i USA. Bude se i ostale privrede ali rezultat je isti. Rusi, Kinezi, Arapi, svi nose pare u banke koje su registrirane u navedenim zemljama. Znači novac kontrolišu neki krugovi i nama običnim smrtnicima, preostaje samo da vjerujemo da je sve fer i nema prevare.
E pa ja mislim da tu ima prevare i to mnogo. Pogotovo na berzama. Berze bi trebalo ukinuti jer na njima su sve sami lopovi, paraziti, pljačkaši tuđeg rada i eksploatatori nerazvijenih zemalja.
Po šerijatu, jedina prava valuta je plemeniti metal zlato/srebro i sva plaćanja bi trebala da se obavljaju sa istim. Problem sitniša postoji ali mislim da se on može riješiti korištenjem kovanica koje već postoje. Ne želim vjerovati ni švabama ni amerima da njiove pare imaju pokriće. Ne želim vjerovati kinezima ni rusima. Želim znati da je ono što držim u ruci, zaista vrijedno. Ko mi to može garantovati? Možda vam se ovo čini kao sitnica ali uvjeravam vas, da kada bi se ovo uvelo u cijelom svijetu, štošta bi bilo drugačije. Istina je da bi siromašne zemlje bile i dalje siromašne ali bi zato bogate zemlje, bile manje bogate jer ne bi napumpavali svoje bogatstvo štampanjem para i berzanskim mahinacijama. Sjećate li se berzanskog udara na tzv "tigriće" oko 2000-te godine? E pa o tome vam govorim! To je bio namjeran udar na maleziju, Indoneziju, Japan, Tajvan i J. Koreju, s ciljem da se unište i bace u recesiju. Znamo ko to radi. Na čelu svega toga, stajao je (naravno) jedan židov - George Sorosh. Čini mi se da bi bilo puno jednostavnije da se ti papirići izbace iz upotrebe jer oni samo mogu biti sredstvo za bogaćenje onih koji su ionako, bogatstvo stekli na nepoošten način.
online

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by fruit » 05 Jul 2013, 10:16

Ruana wrote:Black znamo da je po serijatu kamata zabranjena, a znamo i da banke zive od takvih poslovanja. A meni je po serijatu zabranjeno uzimati i davti kamatu.
Kako opstaju islamske banke?
Znam ljude koi se pridrzavaju toga, e sad mi sto zivimo ovamo kako cemo mi na halal nacin kupiti kucu ili pristojno auto a da nedadnemo kamatu? Ili smo zbog toga vazda neka negdje sirotinja.
Mislim da se u Šerijatskom bankarstvu vrši procjena opravdanosti nekog ulaganja.Tako da se nedaju novac uz kamatu nego dolazi do zajedničkog investiranja i dijeljenja dobiti.
Što je za mene potpuno ispravno.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

Ruana
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Ruana » 05 Jul 2013, 10:56

Ako je zajednicko djeljenje dobiti, odkud onda bogati i siromasni. I sta jedna serijatski uredjena zemlja radi sa novcem od zekata. Zekat je 2 i po posto, a to su velike pare, gdje to ide?
Uzmimo zemlju u kojoj ja zivim, svi placamo porez. Novac ide u drzavnu kasu iz koje se placaju stari, nemocni i bolesni. Zemlja u kojoj nema gladnih, prosjaka i bezkucnika, zasto bi serijat bio idealniji od toga.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by mrki62 » 05 Jul 2013, 11:47

Black,upravo je stvar u imanju il nemanju šerijata. Porediti pravilo foruma sa šerijatom je nepojmljivo jer ko to u u islamu ima pravo kažnjavati one koji se ne drže tzv šerijata? Budi ljubazan pa postavi dokaz gdje jasno piše ko ima pravo u ime islama da kazni onog što se ne drži vjerskih propisa. Može li?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by fruit » 05 Jul 2013, 12:18

Ako je zajednicko djeljenje dobiti, odkud onda bogati i siromasni.
Nigdje nisam napisao da daju siromašnim kredite.Kredite uglavnom dobijaju najveće kompanije da bi postali još veći.
Siromašnim se daje zekeat i sadaka.To se nevraća.
Naravno ja nisam neki tumač šeriatskog bankarskog poslovanja,samo sam tako čuo.
Vjerujem da je to jedini način da se naovac daje bez kamate.I smatram to ispravnim,jer niko neće uložiti novac ako ne očekuje dobit.
Ove naše banke ne zanima kud ćeš sa parama samo dovedi dva crnca da ti budu žiranti,a često i oni koji vraćaju tuđi kredit.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests