D15: Šerijatski zakon

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

D15: Šerijatski zakon

Post by Maja » 04 Jul 2013, 21:56

Unaprijed se izvinjavam ako šta fulim. Ni sama nisam do kraja upućena u šerijatski zakon, pa ću prenijeti neke stvari s neta.

"Seri'at" u prijevodu znači "Put do izvora", s čim se misli na put do Dzenneta.


Šerijatske kazne, s obzirom na njihovu određenost, se dijele na HUDUDE, tj. šerijatske kazne koje su određene šerijatskim tekstovima, i T'AZIRATE, tj. šerijatske kazne koje nisu određene šerijatskim tekstovima.

Hududi su kazne koje su precizirane, pojašnjene i strogo određene u šerijatskim tekstovima Kur'ana i vjerodostojnog Sunneta. Primjer tih kaznu su: kazna za ubistvo, ranjavanje, zinaluk, pijenje alkohola, potvoru (optužbu za zinaluk), krađu, razbojništvo i otpadništvo (riddet).
Šerijatski zakon se sprovodi po principu "oko za oko".
Kao primjer možemo navesti

http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/833 ... locin.html

http://www.haber.ba/vijesti/svijet/1132 ... glave.html

http://www.kurir-info.rs/saudijcu-odsec ... nak-650783


Ta'zirati su šerijatske kazne koje nisu određene niti precizirane u šerijatskim tekstovima nego kadija (šerijatski sudija) nakon ispitivanja i utvrđivanja napravljenog zlodjela ili prekršaja odredi odgovarajuću kaznu ukorom, bičevanjem, zatvorom ili uzimanjem imetka (tj. materijalnom kaznom).
Od primjera ove vrste kazni su su sve vrste prijestupa koje nisu dostigle stepen kazni HUDUDA, poput: udaranja, intimnog čina mimo polnog odnosa, prodaja ili rasuranje alkohola i droga, otuđivanje tuđeg imetka na način da ne potpada pod uslove krađe, javno narušavanje tuđe časti, pronevjera emaneta, itd.
Vrste kazni u TA'ZIRATIMA mogu se kreću od ukora, zatvora, bičevanja, pa sve do smrtne kazne.
Ova druga vrsta kazni ne znači da za njih nema šerijatskih tekstova koji ih potvrđuju nego one nisu u šerijatskim tekstovima precizirane, tj. nije naznačeno koja i kolika kazna je za određeno zlodjelo ili prekršaj.

Imajući ovo u vidu, kazna za nenošenje hidžaba spada pod TA'ZIRATE kadija odredi šerijatsku kaznu koja može biti: uslovni ukor i prijetnja (ovo obično biva ako je osoba napravila prekršaj prvi put), zatvor u vremenskom trajanju koliko kadija procjeni, bičevanje sa brojem bičeva koliko kadija procjeni, novčana ili imovinska kazna (oko ovog kažnjavanja postoji razilaženje među učenjacima).


Je li šerijatski zakon nešto što je današnjem društvu potrebno imajući u vidu da su kazne za teške zločine u većini zemalja mizerne. Drogeraši, silovatelji, ubice, pedofili...dobivaju li odgovarajuće kazne?
S druge strane, nije li šerijatski zakon izigravanje Boga? Zar samo Bog nema pravo oduzeti život?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Maja » 04 Jul 2013, 21:59

Forumaši od A do K su za šerijatski zakon, a oni od L do Ž protiv.

Poželjno je da potražite i neke primjere kazni po šerijatu na netu, pa prokomentarišete.
Barem toga ima koliko hoćeš.

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by POSAVLJAK » 04 Jul 2013, 22:01

Način molitve ili ibadet koji uključuje

Ritualno čišćenje (Abdest ili Vudu)
Molitva (Namaz ili Salat)
Post
Zekat
Hadž u Meku


Jel ima neko da ovo poštuje?

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by mrki62 » 04 Jul 2013, 22:09

Davno sam ja napisao da je vjernika 10 do 12 % a svi ostali su deklarisani. Posavljak svojim javljanjem samo potvrđuje moje navode
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Blackhawk » 04 Jul 2013, 22:10

Ne kvarite temu na startu odmah... mrki i posavljak...
Ovdje nije bitno ko je kakav vjernik, nego seriat sam po sebi... za ili protiv...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Maja » 04 Jul 2013, 22:11

Mrki hajde nam objasni neke stvari. Ti nama, a black svojoj ekipi.
Ovo je debata i mi sa nickovima od L do Ž smo protiv, pa ste tako ti i posavljak u istoj ekipi i nemoj raspravljati s njim već s protivnicima. Za početak napiši svoje mišljenje o ovom :)

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by POSAVLJAK » 04 Jul 2013, 22:13

Blackhawk wrote:Ne kvarite temu na startu odmah... mrki i posavljak...
Ovdje nije bitno ko je kakav vjernik, nego seriat sam po sebi... za ili protiv...

pa zar vjernici nebi trebali poštovati šerijatski zakon?

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Sheval » 04 Jul 2013, 22:13

mrki62 wrote:Davno sam ja napisao da je vjernika 10 do 12 % a svi ostali su deklarisani. Posavljak svojim javljanjem samo potvrđuje moje navode
Koji si ti srećković :D
U negacijskoj si ekipi.

Ruana
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Ruana » 04 Jul 2013, 22:20

Black za pocetak mi objasni polozaj zene u Islamu tj. Serijatu.
Za ostatak protivnicke ekipe pitala sam samo Blacka.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Dalia » 04 Jul 2013, 22:20

Blackhawk wrote:Ne kvarite temu na startu odmah... mrki i posavljak...
Ovdje nije bitno ko je kakav vjernik, nego seriat sam po sebi... za ili protiv...
:aplauzz
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by mrki62 » 04 Jul 2013, 22:21

Black,ne kvari se tema sa iznošenjem činjenica.
Majo,pišem preko telefona i baš mi ne ide brzo al suština je napisana sa strane Posavljaka i mene osobno. E sad što se to nekima ne sviđa, pa bože moj, ja ne bježim od istine.
Da budemo na jasnom,nema države na svijetu sa šerijatom
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by POSAVLJAK » 04 Jul 2013, 22:24

Dalia wrote:
POSAVLJAK wrote:
Pa jel ti poštuješ ove navedene zakone?
Kad mi kažeš kakve veze ima to s temom i debatom i napišeš svoje mišljenje, tad ću ti odgovoriti na ovo, ovako mi je besmisleno.

Rume iz P :plavi
Šerijat je vjerski zakon islama, koji je utemeljen na Božijoj objavi i izveden iz četiri glavna izvora. Prvi je Kur'an, za kog se vjeruje da je oduvijek postojao na nebu.


ono što je Allah naredio,
ono što je Allah preporučio, ali nije propisao kao obavezno,
ono što je Allah ostavio zakonom neodređeno,
ono što je Allah otklonio, ali ne i izričito zabranio i
ono što je Allah izričito zabranio.

Šarijat zakon je podijeljen na dvije glavne cjeline:

Način molitve ili ibadet koji uključuje
Ritualno čišćenje (Abdest ili Vudu)
Molitva (Namaz ili Salat)
Post
Zekat
Hadž u Meku

Tebi uvjek sve treba nacrtat da ti bude jasno.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Dalia » 04 Jul 2013, 22:27

Kad te već krenulo mogao si mi pravo reći i da sam glupa :visi

Da ima ljudi koji ovo sve gore navedeno poštuju i imam veliki broj članova porodice koji sve to gore poštuju, zadovoljan?
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2013, 22:28

Zabrinut sam zbog nekih statistika u BiH. Skoro pa 50% bračnih parova se razvodi u ovoj zemlji. Hajde razvod, manje-više nego kud sa djecom? Bosančeros se oženi, napumpa ženu, prvi, drugi, pa možda i treći put, digne sidro i ode drugoj. Ono što je još gore, niti ga zanima šta je sa ženom a ni sa djecom. E pa u Iranu to ne može tako. Po šerijatu, nema mu mrdnuti iz braka ako se dobro ne uhvati za džep da obezbjedi ženu i djecu koje ostavlja. Isto tako, za džep se dobro mora uhvatiti čak i ako ostaje u braku. Mora plaćati supruzi za to što mu kuha, pere, gleda djecu i život posvećuje domaćinstvu. Eto toliko o obespravljenim ženama po šerijatu.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Maja » 04 Jul 2013, 22:28

Posavljak tema se više odnosi na kazne koje se sprovode nad onima koji ne poštuju šerijatski zakon.

I molila bih forumaše da se malo uozbilje.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Sheval » 04 Jul 2013, 22:30

Nema sreće ni u kakvom obilku šerijata.
Nacistička Njemačka,kojoj se i dan danas divim na nekim potezima,nije mogla opstati zbog 'nacističkog šerijata'.Imali su dobru zamisao ali nisu uspjeli baš zbog toga,što su otišli u krajnost.
A šerijat je krajnost.
Treba ljudima dati slobodu i ne sputavati ih.

Ruana
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Ruana » 04 Jul 2013, 22:32

Krokodil Behko wrote:Zabrinut sam zbog nekih statistika u BiH. Skoro pa 50% bračnih parova se razvodi u ovoj zemlji. Hajde razvod, manje-više nego kud sa djecom? Bosančeros se oženi, napumpa ženu, prvi, drugi, pa možda i treći put, digne sidro i ode drugoj. Ono što je još gore, niti ga zanima šta je sa ženom a ni sa djecom. E pa u Iranu to ne može tako. Po šerijatu, nema mu mrdnuti iz braka ako se dobro ne uhvati za džep da obezbjedi ženu i djecu koje ostavlja. Isto tako, za džep se dobro mora uhvatiti čak i ako ostaje u braku. Mora plaćati supruzi za to što mu kuha, pere, gleda djecu i život posvećuje domaćinstvu. Eto toliko o obespravljenim ženama po šerijatu.
Zaboravio si jednu cinjenicu da Bosanke nisu Iranke koje zavise od muzeva. Sta on meni ima obezbjedjivati moju djecu sam ja rodila i oni su moj problem.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by mrki62 » 04 Jul 2013, 22:35

Majo,kao što sam napisao,šerijata nema. Možeš ti od fiće pravit mercedesa i govoriti kako imaš mercedes al to nije to.
Pogotovo kad pomeneš kaznu a u islamu nema prisile,što opet potvrđuje moje navode B-)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by Dalia » 04 Jul 2013, 22:35

Sheval wrote:Nema sreće ni u kakvom obilku šerijata.
Nacistička Njemačka,kojoj se i dan danas divim na nekim potezima,nije mogla opstati zbog 'nacističkog šerijata'.Imali su dobru zamisao ali nisu uspjeli baš zbog toga,što su otišli u krajnost.
A šerijat je krajnost.
Treba ljudima dati slobodu i ne sputavati ih.
Nije ni sloboda kao takva uvijek med i mlijeko...šta ja imam od ove svoje slobode kad u zbog nje i najveći ološi mogu radit šta im je volja...koliko god dobro zvučala, u praksi i nije se pokazala baš dobrom.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: D15: Šerijatski zakon

Post by POSAVLJAK » 04 Jul 2013, 22:36

Maja wrote:Posavljak tema se više odnosi na kazne koje se sprovode nad onima koji ne poštuju šerijatski zakon.

I molila bih forumaše da se malo uozbilje.
prvo da rješimo dilemu o poštivanju šerijatskog zakona, a ako ga ne poštuješ onda i nisi vjernik. Ako si vjernik onda su kazne primarne što se tiče ekipe od A do L. No šta kok boli k... koliku ćeš bradu nosit. Dakle i kazne prema šerijatskom zakonu ne da su glupe, nego ih je izmislio neki neradnik skučen u neku rupčagu koji mrzi sav narod islamske vjeroispovjesti.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests