D16: Predbračni ugovor

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Lebowski » 01 Nov 2013, 16:33

Heidi wrote:Rocki, treba zbog djece. Potreban im je osjecaj zajednice. Barem na pocetku zbog ranjivosti.
Pa nećete svojoj djeci od malena pričati o vašem predbračnom ugovoru, objašnjavati pa da ona budu ranjiva zbog toga. Mislim, ne sjećam se kad sam ja to skontao i kada me to zanimalo.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Bla » 01 Nov 2013, 16:36

Ali ih nećeš ni učiti stvarima zasnovanim na lažnim premisama
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Lebowski » 01 Nov 2013, 16:37

Možeš li pojasniti malo šire?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Heidi » 01 Nov 2013, 16:37

Necu od sigurno dok nosi benkice, vozi biciklo na tri tocka ili vrti hula-hop. Ali hocu kad bude vrijeme za to. Kad ja budem mislila da ce shvatit i treba da zna. To ce da bude samo bonus uz sve ostalo. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 01 Nov 2013, 16:38

Heidi wrote:Osim toga sto je ebeni ego trip, i sto su ljudu u ovom bauku slaganja materijalnih vrijednosti zaboravilo se uopste sta je bitno.
Kukaju na dunjaluk i sve sto po njemu sece, a oni sami se drze tih nametnutih normi i time gube sopstveni identitet. Ljudi se osiguravaju jer ne znaju ko su pa se boje i onih koje uzimaju za supruznike.
Zar djeci svojoj da to isto namecem, a oni su naredni stubovi koji drze drustvo? Kako da im kazem da su tata i mama pravili predbracni ugovor ne bi li sve bilo osigurano i time unistavam pravo da razmisle o postovanju i ljubavi. Ne! Hocu da im pokazem da se veze odrzavaju trudom. Samo se tako opstaje i time cuva neka sretna okolina, jer ce i oni to isto prenijeti dalje.

Znaci, TRUD dame i gospodo! Volite se i postujte! Imajte razumijevanja jedni za druge, budite dobri primjeri svojoj djeci i samo sa takvim stavom ugovor nece imati mjesta u vasem zivotu. Latite se odgovornosti i krenite od sebe.
Sto je volim kad je hujava :srce Ali od-do ---> aferim. :)
Lebowski wrote:Pa nećete svojoj djeci od malena pričati o vašem predbračnom ugovoru, objašnjavati pa da ona budu ranjiva zbog toga. Mislim, ne sjećam se kad sam ja to skontao i kada me to zanimalo.
Leb, ne budi naivan. :) Zajednica koja se utemeljena na ovakvom ugovoru (a znas da se na njemu bazira jer pricamo o stostranom dokumentu u kojem je zabiljezen svaki detalj PONASANJA partnera) ne omogucava "slobodno kretanje" jednog od partnera, sve se gleda, sve se biljezi...Zar mislis da su djeca toliko slijepa da ovo ne uoce? Djecija moc zapazanja je nevjerovatna, a iz ovakvog ponasanja ne mogu nauciti nista osim da nikome u zivot ne mogu/ne smiju vjerovati.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Rockefeller » 01 Nov 2013, 16:43

Heidi wrote:Rocki, treba zbog djece. Potreban im je osjecaj zajednice. Barem na pocetku zbog ranjivosti.
Pa to moze biti i vanbracna zajednica zar ne?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Bla » 01 Nov 2013, 16:45

A može ne biti ni zajednica, ali pričamo o predbračnom ugovoru koji se postavlja kao uslov za potpisivanje braka.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Lebowski » 01 Nov 2013, 16:49

dacina_curica wrote:
Lebowski wrote:Pa nećete svojoj djeci od malena pričati o vašem predbračnom ugovoru, objašnjavati pa da ona budu ranjiva zbog toga. Mislim, ne sjećam se kad sam ja to skontao i kada me to zanimalo.
Leb, ne budi naivan. :) Zajednica koja se utemeljena na ovakvom ugovoru (a znas da se na njemu bazira jer pricamo o stostranom dokumentu u kojem je zabiljezen svaki detalj PONASANJA partnera) ne omogucava "slobodno kretanje" jednog od partnera, sve se gleda, sve se biljezi...Zar mislis da su djeca toliko slijepa da ovo ne uoce? Djecija moc zapazanja je nevjerovatna, a iz ovakvog ponasanja ne mogu nauciti nista osim da nikome u zivot ne mogu/ne smiju vjerovati.
Pa i brak je ugovor, zar ne? Nisam probao kako je sa predbračnim ali ve vjerujem da je baš tako, da se sve gleda, bilježi.
100 stranica je previše, čini mi se, nisam ga vidio.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Peggy Sue » 01 Nov 2013, 16:50

Predbračni ugovor i postoji samo zato što zakonska norma fifti - fifti (kako je vi nazvaste) nije uvijek fer.
Jasna je situacija kad se uzmemo, zaposlimo, kupimo stan u vlasništvu 1/2, pa auto... Onda je to zakon regulisao i tu imovinu je lako podijeliti.

Sta je sa situacijom gdje se dom gradi na imovini koja je npr nasljedjena. Imam kucetinu od 3 sprata. Muz se uselio, zivimo tu od njegove plate, ja ne radim. Dodje do razvoda. Meni opet pripada kuca (jer sam je unijela u brak) , a njemu pola namjestaja koji smo zajedno kupili (to zajedno je od njegove plate). Gdje je tu pravda za mog dragogo bivseg muza, koji je sve ijednu platu ulozio u MOJU kucu? Pa da, pravda je naravno u predbracnom ugovoru..

U Zenici je poznat slucaj gdje je momak digao kredit od 25.000 KM i dao na ruke svojoj buducoj zeni da renovira svoj stan u kojem ce zajedno zivjeti. U medjuvremenu je saznao da ga ona vara, i tako ostao bez para, stan svejedno nije imao.. Bili su na korak od onog DA. Eto sta se desi kad nekom bezrezervno vjerujes. Neka sve ide crno na bijelo, pa i posudjivanje novca, krediti, imovina.. sve....
Image

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Rockefeller » 01 Nov 2013, 16:51

Vi o jabukama ja o kruskama, da se blajevaki izrazim. :hihi

Zasto bi bio uslov? Radije dogovor.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 01 Nov 2013, 16:54

Lebowski wrote:Pa i brak je ugovor, zar ne? Nisam probao kako je sa predbračnim ali ve vjerujem da je baš tako, da se sve gleda, bilježi.
100 stranica je previše, čini mi se, nisam ga vidio.
Ne budi bukva :klara :ooo

Sudeci po predbracnim ugovorima "poznatih" (koji se vrlo cesto nadju objavljeni na inim portalima nakon prekida bracne veze) radi se o veoma detaljnom zapisu. Svaki pogresan korak nekoga kosta pozamasnu sumu novca...
Rekli smo (tj. Heidi je rekla) na pocetku debate da ovo nisu ugovori za nas obicne smrtnike tako da ih i ne trebamo tretirati kao svakodnevnu pojavu.

Btw. svaka veza je neka vrsta ugovora. :)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Heidi » 01 Nov 2013, 16:56

Rockefeller wrote:
Heidi wrote:Rocki, treba zbog djece. Potreban im je osjecaj zajednice. Barem na pocetku zbog ranjivosti.
Pa to moze biti i vanbracna zajednica zar ne?
Ne. I napisala sam zasto.
Brakom se preuzima odgovornost uopsteno. Za muza/zenu, djecu i samog sebe.
Kako ce funkcionisati zavisi od nas, nase zrelosti, truda i mentalnog stanja.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 01 Nov 2013, 16:57

Peggy Sue wrote:U Zenici je poznat slucaj gdje je momak digao kredit od 25.000 KM i dao na ruke svojoj buducoj zeni da renovira svoj stan u kojem ce zajedno zivjeti. U medjuvremenu je saznao da ga ona vara, i tako ostao bez para, stan svejedno nije imao.. Bili su na korak od onog DA. Eto sta se desi kad nekom bezrezervno vjerujes. Neka sve ide crno na bijelo, pa i posudjivanje novca, krediti, imovina.. sve....
Nek' mi oprosti ovaj momak ali je glup u tri lijepe p.m.
Takodjer ne vidim zasto on ne bi mogao zakonski traziti novac natrag? :hm

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Heidi » 01 Nov 2013, 17:00

E jesu mi Mel Gibson ili onaj Berlusconi neki primjeri.... :oo
Da moraju dati sve opet negdje imaju sta iskopavati bagerom. Vrazija posla :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Peggy Sue » 01 Nov 2013, 17:01

dacina_curica wrote:
Peggy Sue wrote:U Zenici je poznat slucaj gdje je momak digao kredit od 25.000 KM i dao na ruke svojoj buducoj zeni da renovira svoj stan u kojem ce zajedno zivjeti. U medjuvremenu je saznao da ga ona vara, i tako ostao bez para, stan svejedno nije imao.. Bili su na korak od onog DA. Eto sta se desi kad nekom bezrezervno vjerujes. Neka sve ide crno na bijelo, pa i posudjivanje novca, krediti, imovina.. sve....
Nek' mi oprosti ovaj momak ali je glup u tri lijepe p.m.
Takodjer ne vidim zasto on ne bi mogao zakonski traziti novac natrag? :hm
Ne moze, jer joj je novac samo predao. Nema nijedan dokaz za to. Rekla-kazala. Zato i kazem da sve treba spustiti na papir.
A zasto ne i u vanbracnoj zajednici, kad su prava vanbracnih partera izjednecana s pravima bracnih partnera nakon 3 godine.
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Bla » 01 Nov 2013, 17:02

Heidi wrote: Kako ce funkcionisati zavisi od nas, nase zrelosti, truda i mentalnog stanja.
samo da dodam: ...a ne od nekakvog ugovora.

Dakle, ugovor nije nekakav garant uspješnosti braka,
Vodi isključivo ka potpisanom nepovjerenju među osobama. Hej, potpisujete da nemate povjerenja jedno prema drugom??? Pa koji ćete klinac u braku.

Krivi sliku braka kao nečega humanog, lijepog... (ovdje nabrajati ostale epitete) :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Lebowski » 01 Nov 2013, 17:08

Bla wrote:
Heidi wrote: Kako ce funkcionisati zavisi od nas, nase zrelosti, truda i mentalnog stanja.
samo da dodam: ...a ne od nekakvog ugovora.

Dakle, ugovor nije nekakav garant uspješnosti braka,
Vodi isključivo ka potpisanom nepovjerenju među osobama. Hej, potpisujete da nemate povjerenja jedno prema drugom??? Pa koji ćete klinac u braku.

Krivi sliku braka kao nečega humanog, lijepog... (ovdje nabrajati ostale epitete) :ooo
Pa povjerenje nije neka konstanta, danas ga ima - sutra možda ne. Zašto onda ne sjesti ko ljudi i dogovoriti se da iz ljubavi jednog prema drugome niko od vas ne bude oštećen, i u slučaju razvoda oboje budete sretni, niko oštećen.
Poslije dogovora nastavit voljeti, poštovati sve do kraja života, ako je moguće a papir tu ne igra presudnu ulogu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 01 Nov 2013, 17:10

U braku povjerenje MORA biti konstanta. :) Ako je tako varljiva stvar onda ne treba ni ulaziti u bracnu zajednicu.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Heidi » 01 Nov 2013, 17:16

Da, MORA! Inace mozemo ostati sami i plivati u egoizmu....i lizati sami sebi shape ko Garfild :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Lebowski » 01 Nov 2013, 17:19

dacina_curica wrote:U braku povjerenje MORA biti konstanta. :) Ako je tako varljiva stvar onda ne treba ni ulaziti u bracnu zajednicu.
Pa svako ulazi tako u brak ali ono se izgubi u nekim. Pitam i tebe kako znati da će povjerenje trajati zauvijek?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests