D18: Ukidanje facebooka

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Dalia » 14 Nov 2013, 22:24

Maja wrote:

Facebook jeste glup. Ako uporedimo vrijeme koje neko provede tamo i ono što nauči na njemu onda šta je nego glup.
Ne možeš forum porediti s njim. Chat da, ali forum ne. Na forumu naučimo masu stvari u zavisnosti šta nas interesuje.
Imaš razne podforume o svemu i svačemu, družiš se s ljudima, razgovaraš i pratiš kako drugi ljudi razmišljaju, tvoj vokabular se popravlja, fond riječi, način izražavanja, formulisanja rečenica.
Treba ti preporuka za film, tu je dobiješ, treba ti link gdje možeš pratiti utakmicu repke, tu ga dobiješ, zeza te kompjuter, ovdje dobiješ savjet, hoćeš ključeve za antivirus ili neki program, hoćeš recept za čokoladnu tortu, savjet kako da koristiš neki kućni aparat, kako da utrošiš stari hljeb, čitaš o historiji, politici, pitaš što te zanima u vezi religijie i da ne nabrajam.
Puni je lakše kad dobiješ preporuku iz prve ruke nego da guglaš i guglaš...
A na forumu testiraš i svoje granice, živce itd..
Fejsbuk nije niti osmišljen da ti učiš nešto, kao što nije ni forum, forum je za diskusije, pa ako šta naučiš naučiš i na fejsbuku je isto. Stvoren je za pronalaženje prijatelja, a vremenom se razvio u mrežu koja nudi sve i svašta, tu odmah na dohvat ruke. Sada je on mješavina svega i svačega, ali uglavnom kad bi ga opisivali jednom riječi vjerovatno bi svi rekli da uglavnom služi za trošenje slobodnog vremena. I ko smo mi da nekome određujemo slobodno vrijeme? To što sam ja na fejsbuku a ne učim je do mene. Maloprije si rekla da prije fejsbuka nisu ljudi bili toliko online, pa nisu jer tad nismo imali ovoliko aplikacija i mogućnosti, svi smo imali po jedan računar u kući i svađali se ko će na njega, imali smo dial up pa smo neku jadnu konekcijicu plaćali masno. Nekako se kod nas poklopilo to da je fejsbuk se pojavio onda kada je nama olakšan pristup internetu.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

dacina_curica
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by dacina_curica » 14 Nov 2013, 22:27

FB jeste glup, to niko ne spori...ali je mnogo pojednostavio komunikaciju medju ljudima. Posebno je koristan u organizovanju grupa te "regrutaciji" ljudi u dobrotvorne svrhe. Gdje je prije bilo potrebno poslati mali milion mailova te sjediti u nadi da ce se neko javiti sada se sve organizuje samo jednim klikom...u danasnje doba se revolucije dizu putem drustvenih medija I FB je jedan od najefektivnijih nacina da se nesto pokrene....

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Dalia » 14 Nov 2013, 22:28

Maja wrote: Neki dan je sestra pita gdje su slike na fb s rođendana malog, a ona ozbiljno na to ne stavljam više slike na fb.
OK, pretjerala jest, al ne može čovjek da ne sažaljeva te ljude koje zaebaju po fb. Neko te uzme na zub i pobrine se uz pomoć facebooka da te za 24h čitava škola/grad ismijavaju.
To je ono što maloprije napisah, fejsbuk će vam uzeti samo onoliko koliko mu vi sami dopustite.


p.s Ne branim ih, da ne pomisliš šta. :)
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Maja » 14 Nov 2013, 22:41

dacina_curica wrote:FB jeste glup, to niko ne spori...ali je mnogo pojednostavio komunikaciju medju ljudima. Posebno je koristan u organizovanju grupa te "regrutaciji" ljudi u dobrotvorne svrhe. Gdje je prije bilo potrebno poslati mali milion mailova te sjediti u nadi da ce se neko javiti sada se sve organizuje samo jednim klikom...u danasnje doba se revolucije dizu putem drustvenih medija I FB je jedan od najefektivnijih nacina da se nesto pokrene....
To je sve zato što su se ljudi OSLONILI na fb, što su njega izabrali za reklamisanje. Sve te reklame, kao i humanitarne akcije možeš pokrenuti na forumima, u oglasniku, na blogovima, na portalima (vijesti), novine, katalozi, znači mailovi ti ne trebaju uopšte.
Ali kao što već rekoh, ljudi lajkaju sve i svašta i broj članova jedne grupe nije reprezentativan uzorak onih koji će zaista nekom pomoći / onih koji će neki proizvod kupiti.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Maja » 14 Nov 2013, 22:47

A da ne pričamo o lažnim profilima. Dobro, nisam toliko bitna da me neko glumi ali imaš dosta likova koji su se nekom zamjerili pa ih neko glumi, ukrade njihove slike odnekud i napravi profil kao on.
Pa lažni profili poznatih...baš je nedavno bila aktuelna vijest kako "Enis Bešlagić" žica prijatelje za čipove za poker :lud
A prijatelji jedva dočekali da mu šalju.
Imaš tih naivaca koliko hoćeš.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by dacina_curica » 14 Nov 2013, 22:51

Maja wrote:To je sve zato što su se ljudi OSLONILI na fb, što su njega izabrali za reklamisanje. Sve te reklame, kao i humanitarne akcije možeš pokrenuti na forumima, u oglasniku, na blogovima, na portalima (vijesti), novine, katalozi, znači mailovi ti ne trebaju uopšte.
Ali kao što već rekoh, ljudi lajkaju sve i svašta i broj članova jedne grupe nije reprezentativan uzorak onih koji će zaista nekom pomoći / onih koji će neki proizvod kupiti.
Potpuno si u pravu ALI ne mozes osporiti da vijest na FB putuje eksponencijalno brze od one na forumima, chatovima itd... To i jeste jedna od pozitivnih strana drustvenih medija, razmjena velikog broja informacija u minimanom vremenskom roku.

I naravno da broje clanova grupe ne znaci mnogo ali ako sagledamo broj aktivnih clanova u FB grupi vs. onih u organizovanim forumskim grupama vjerovatnoca uspjeha ce uvijek stojati na strani FB grupe.

P.S. Prednost ovog nacina promovisanja necega na FB vs. na portalima, oglasima i novinama je takodjer to sto je na FB ovo besplatna akcija...znaci ne kosta te nista a ucinak je maksimalan. Za bilo koji oglas u novinama pa vjerovatno i portalima moras istresti vrecu para a ucinak nije zagarantovan.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Krokodil Behko » 14 Nov 2013, 23:18

Lebowski wrote:Sve ove prednosti facebooka koje se navod nisu postojale prije 2007. ili 2008. godine, dakle bez facebooka je itekako moguće jer se i tada rodbina dopisivala, sa prijateljima smo bili povezani preko neta. Pa nije to tako davno bilo.
Momak, nisi u pravu. Evo ja nikada ne šaljem mail. Koga znam i imam na listi na fb, prije će dobiti poruku od mene, nego onako na mail. To je ono baš demode.

Maja wrote:
Lebowski wrote: A kad su protesti na ulice a ne čekati notifikacije. :djed
Na fb neka grupa tipa hajmo ih rušiti ima 100 000 fanova a kad ih treba rušiti na ulici se pojavi 1 posto.

A tek oni bolesnici koji slikaju za facebooka ljude koji su u životnoj opasnosti umjesto da skaču da pomognu.
Ne možeš porediti sad pojedince sa 1.000.000.000 ostalih korisnika tog sajta. Jesdnostavno nije pošteno. Problematičnih ima svugdje i na svim sajtovima. Ima ih i na našoj listi banovanih članova


Osim toga, čim mi neka kaže kako se zove, odmah na fejsu, mogu provjeriti sve šta piskara a usput razgledati i sličice :p

Ko kaže da fejs nije dobar :zao
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Sheval » 14 Nov 2013, 23:20

Nemam vremena,umoran sam od puta...tek kratka opaska.
Protiv-naravno.
Kao što sam i protiv korištenja interneta više od 1-2h dnevno.
Zatupljuje.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Rockefeller » 14 Nov 2013, 23:23

mogu provjeriti sve šta piskara a usput razgledati i sličice :p
Zato facebook i nije dobar, jer je nastao utemeljen na pogrešnim društvenim vrijednostima. Sam si ih naveo koje su: nije bitno šta napišeš na profilu, nego je bitno provjeriti šta je poznanik napisao na profilu.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Krokodil Behko » 14 Nov 2013, 23:29

Rockefeller wrote:
mogu provjeriti sve šta piskara a usput razgledati i sličice :p
Zato facebook i nije dobar, jer je nastao utemeljen na pogrešnim društvenim vrijednostima. Sam si ih naveo koje su: nije bitno šta napišeš na profilu, nego je bitno provjeriti šta je poznanik napisao na profilu.
Kako to misliš na pogrešnim društvenim vrijednostima?
Potpuno su ispravne društvene vrijednosti, provjeriti nečije slike i na taj način, koliko-toliko nadomjestiti ono špto bi i inače vidio da je poznanstvo uživo. To je potpuno normalno. A i korisno je, da ne dangubiš puno ako ti se ne sviđa :hihi
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Rockefeller » 14 Nov 2013, 23:31

Špijuniranje, guranje nosa u tudji život. :ooo
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Maja » 14 Nov 2013, 23:37

Da i to špijuniranje partnera je bezveze. Naprave lažni profil pa se nude partneru i tako provjeravaju njegovu vjernost :lud


Šta je s stalnim promjenama privatnosti, stalno mediji bruje o tome kako FB gubi korisnike jer svako malo nešto promijene zbog čega je korisnik sve izloženiji. Skupljaju informacije o nama pa na osnovu toga selektuju reklame koje nam prikazuju.
Pa kad obrišeš sliku ona ostane na njihovom serveru itd.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Sheval » 14 Nov 2013, 23:43

Facebook je definitivno jedna vrsta ovisnosti jer poznajem dosta ljudi se žele 'skinuti' sa tog šita.
Fejs je nešto kao :ćitire

[ytube][/ytube]

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Krokodil Behko » 14 Nov 2013, 23:48

Jao, to što pišu o gubljenju korisnika isto je što pišu o lijeku protiv raka.
Svaki dan nešto o tome a fejs je sve veći i veći.
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by dacina_curica » 14 Nov 2013, 23:51

Dobro sad, nije FB za svakoga. Za spijune i ine paranoike nije svakako. Njima ne bi trebalo dati nikakvu tehnologiju u ruke jer najvise naude sebi pa onda i drugima. Samo sto takvi ljudi problem nemaju u FB vec u svojoj glavi.

I ne, ne osporava niko da fb ima negativne strane ali to je priroda interneta I danasnjih medija. Sve danas prodire u privatnost I zatupljuje. Nisu ljudi glupi zbog FB, njihova glupost samo dolazi do izrazaja na njemu. A fb nam skodi koliko mu mi dozvolimo. Imam i ja FB pa odem "na zid" jednom u mjesecu...pp-am inace, to je domet...nisam opsjednuta nitu ovisna, ne bi mi falio milisekunde da ga sutra ugasim...samo bi mi telefonski racun porastao.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Sheval » 14 Nov 2013, 23:52

Ovisnost kao ovisnost,u vječitoj ekspanziji.
Da rade u u tvornici na pokretnoj traci gdje im se štopa i vrijeme za pišanje,dobro bi se nasurfali.
Fejs je za teen generaciju i za đuturume željne rodnog kraja i slika unuka.
Za radničku klasu ne.

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by hojla » 14 Nov 2013, 23:53

ja sam miran.....nemam profil.....nekako mi žao ove generacije sa fb...ja sam generacija IRC-a i DOS-a

tako da mogu reci sasvim otvoreno da je dobro da postoji fb....ako za nikog onda za vlasnike ...jer im donosi ogromne novce.....
a i sve je dobrovoljno...ko porez...pa ko plati plati........ a fb drzavi dobrovoljno izvrcemo dusu...... pa kad je tu gledajte nas.....
inace propade fb...a to nikako nije dobro za zaglupljivljanje masa....i pojedinaca...
Our solution mind revolution

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Rockefeller » 14 Nov 2013, 23:57

dacina_curica wrote:Dobro sad, nije FB za svakoga. Za spijune i ine paranoike nije svakako. Njima ne bi trebalo dati nikakvu tehnologiju u ruke jer najvise naude sebi pa onda i drugima. Samo sto takvi ljudi problem nemaju u FB vec u svojoj glavi.
Nismo se razumjeli, mislim. Ja sam htio reći da je facebook nastao i rastao na tome. Ljudima je privlačno otići na profil prijatelja i vidjeti šta oni pišu, kakve slike i klipove postavljaju. To sam ja nazvao špijuniranje.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

dacina_curica
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by dacina_curica » 15 Nov 2013, 00:08

Roki, pricam uopsteno. :)

A nije bas nastao na tome, FB je postoja i prije Secerbega :oo samo ne u ovolikom kapacitetu. Ja kad sam krenula na faks mi smo imali fejsbuk ali je to bila knjiga sa slikama studenata (koji sam ja metuzalem :grana) pa smo onda negdje '99. presli na neku bijednu elektronsku verziju. :grana

A to da je FB raj za stalkere to stoji....ali to je internet uopsteno! Koliko ljudi ima blogove, svoje web stranice itd...cijeli svijet je jedna velika elektronska mreza i ukidanje FB ne bi nista uradilo...jer postoji jos mali milion drugih izvira I outleta informacija, nije FB nezamjenjiva institucija.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D18: Ukidanje facebooka

Post by Rockefeller » 15 Nov 2013, 00:15

Pa dobro, nije nastao baš na tome, tu sa tom knjigom studenata imaš pravo, al' to mu je pogodovalo da uspije. Koji bi po tebi bio drugi razlog da ljudi tako masovno koriste facebook?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests