D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Obrisan profil
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Obrisan profil » 15 Nov 2012, 21:10

11 meseci?
eto koliko vredi jedan zivot...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by carobnjak N » 15 Nov 2012, 21:11

Mogu ,najčešće se pominje ova dova :
Gospodaru moj ,nauči me da je osveta prvi znak slabosti
a tolerancija najviši stupanj moći (samokontrole)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

dacina_curica
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by dacina_curica » 15 Nov 2012, 21:14

Zaboravih reci...u americkom sistemu (jedini koji ja poznajem) postoji nekoliko slojeva tuzbi. U prvom tuzbu podize drzava protiv optuzenog i krivicno ga goni da bi dokazali krivicu...Pored drzavnog suda ta ista osoba moze biti tuzena od strane civila (porodice ubijenog itd)..znaci zakon omogucava da se osoba krivicno goni te kao u slucaju OJ Simpsona, koji je uz pomoc vrhunskih advokata izbjegao optuzbu i zatvor zbog ubistva supruge, civilni sud ga dere finansijski takoreci do smrti... Problem sa pravdom je da je spora a ljudi impulsivni ali ne smijemo zaboraviti da je to zivotinjski instinkt a mi smo ipak koliko toliko razvijeniji na ljestvici osvjestenosti. :)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by carobnjak N » 15 Nov 2012, 21:16

Također ima i poznata predaja o hazreti Aliji ,koji je bio jedan od najvještijih boraca i imao je poznatu sablju sa raspuklim vrhom.
Jednom prilikom je u boju oborio na zemlju neprijatelja i stavio mu sablju pod vrat ,a ovaj ga je pljunuo u lice.
Hazreti Alija je obrisao lice i na iznenađenje sviju vratio sablju u korice ,te se okrenuo i otišao.
Kad su ga pitali zašto je to uradio ,rekao je : "moja sablja ubija neprijatelja samo radi Boga ,a u ovom slučaju bih ga ubio radi sebe i svog ponosa ,a to ne priliči iskrenom vjerniku"
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Maja » 15 Nov 2012, 21:18

Osveta možda neće umanjiti bol, ali će pružiti mir i neku zadovoljštinu. Zamislite kako je čovjeku gledati lika koji mu je ubio npr ženu ili dijete kako živi, dok osobe koju je volio najviše u životu više nema. I ne samo to. Ubivši tu osobu, ubio je i njega samog jer kad izgubiš nekog tako bliskog ni tvoj život više nema smisla.

A druga stvar....možete li zamisliti kako je nama ovdje kada vidimo ljude koji su nas protjerali, koji su tukli naše voljene, a ne možeš im ništa. Ne odgovaraju za svoje zločine...šetkaju po gradu, ispijaju kafice, voze bijesna auta od novca kojeg su napljačkali. A zašto ne odgovaraju...zato što su potplatili/zaprijetili svjedocima da šute i to je to....nikom ništa.
Kako onda da čovjek ostane miran kad ih vidi i kako da im ne poželi sve najgore?

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Tempy » 15 Nov 2012, 21:19

Krokodil Behko wrote:
Tempy wrote:Oko za oko, zub za zub, pa onda oko za oko, uho za uho, nos za nos...citati su iz dvaju knjiga u koje vjeruje dvije trećine ljudi na zemlji smatrajući to ispravnim.
Jedan američki sudija oštro se protivio uvođenju smrtne kazne, zagovarajući ponižavajući one koji su bili za istu i to godinama. Jedne večeri je u njegovu kuću upao provalnik i na njegove uči silovao njegovu ženi i kćerku brutalno ih povrijeđujući. Ženu je ubio a kćerka je ostala paralizovan od posljedica tog gnusnog čina. Nakon toga uvaženi sudija je rekao da bi ubio tog silovatelja bude li imao priliku , a više se nije zalagao protiv smrtne kazne. Treba li lična tragedija da ima uticaj na naše rasuđivanje, nije li to sebično? U ovom slučaju potpuno bih opravdao sudiju da ubije silovatelja i ubicu i ne bih ga krivično gonio. A vi?
Možda nisam bio dovoljno precizan u prethodnom postu.. Rekoh cilj čovječanstva je da se izdigne iznad egzekucija nad ljudima. Kad sam to rekao mislio sam na eliminiranje osjećaja u tom sudiji koji ga je obuzeo poslije tog tragičnog dogadjaja. Posmatrajmo to na jednostavan način. Arheolozi kažu da ljudima u dalekoj prošlosti, kanibalizam uopće nije bio stran. Vremenom su se stvari izmijenile. Iz naše današnje perspektive, možda nam izgleda opravdano i to bar u jednom momentu da se uzme pravda u svoje ruke.

Medjutim nisam ja tu mislio ni na sebe ni na tebe nego na one koji dolaze poslije nas i koji bi trebali naslijediti društvo bez smrtne kazne ali i bez osvete. Cilj je pobijediti nasilje. Jel kužiš? Nasilje ne pobjedjujemo samo u nekim ljudima nego u svim ljudima na svijetu. Kroz štajaznam kolioko pokoljenja da ljudima bude potpuno strano da pucaju u druge ljude. i to bi bio taj cilj.
Kakav kanibalizm, pa to nije osveta nego bolest ili možda glad u nekim slučajevima?
Razumijem ja tebe u potpunosti , kužim kako kažeš, ne trebamo naslijediti društvo bez smrtne kazne, ali moramo se suočiti sa bolnim činjenicama da će to proizvesti nove i nove Brejvike, sve do trenutka kad ne postanu toliko brojni, a zločini učestali da niko neće ići nigdje zbog straha od zločinaca. Zamisli da tvoj kćerka ili sin trebaju na izlet na neko ostrvo, a vjerovatnoća da je napadne nekakav "Brejvik" koji je izbjegao smrtnu kaznu.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Sheval » 15 Nov 2012, 21:19

Stvarno je glupa debata.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Maja » 15 Nov 2012, 21:20

Pa onda razguli Ševal.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Sheval » 15 Nov 2012, 21:20

Neću.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by carobnjak N » 15 Nov 2012, 21:22

Maja wrote:Osveta možda neće umanjiti bol, ali će pružiti mir i neku zadovoljštinu. Zamislite kako je čovjeku gledati lika koji mu je ubio npr ženu ili dijete kako živi, dok osobe koju je volio najviše u životu više nema. I ne samo to. Ubivši tu osobu, ubio je i njega samog jer kad izgubiš nekog tako bliskog ni tvoj život više nema smisla.

A druga stvar....možete li zamisliti kako je nama ovdje kada vidimo ljude koji su nas protjerali, koji su tukli naše voljene, a ne možeš im ništa. Ne odgovaraju za svoje zločine...šetkaju po gradu, ispijaju kafice, voze bijesna auta od novca kojeg su napljačkali. A zašto ne odgovaraju...zato što su potplatili/zaprijetili svjedocima da šute i to je to....nikom ništa.
Kako onda da čovjek ostane miran kad ih vidi i kako da im ne poželi sve najgore?
a zašto ti misliš da se tebi onda ili tvojoj familiji ponovo (hipotetski kažem ,ne mislim na tebe) nebi osvetio neko njegov ?
To je poznata tradicija ko albanaca ,krvna osveta, pa i nakon nekoliko generacija ubijaju familije jedni druge
To je začarani krug
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 21:22

Oko za oko zub za zub.
Ako te neko udara naravno da ces se braniti i vratiti istom mjerom.
Zamisli tek da ti neko ubije tvoga nekoga, kakav sud kakva pravda treba uzeti pravdu u svoje ruke i vratiti istom mjerom.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by dacina_curica » 15 Nov 2012, 21:25

I sta imas od toga sto ces ubiti ubicu? Nista...Postajes isto sto i on, ubica. I jedno je opauciti nekoga po glavi a drugo je usmrtiti nekoga, necemo sada poistovjecivati ovo dvoje.

Dalje, posto Tempy navede tu Biblijsku (i Kuransku?) recenicu, ako smatramo da samo Bog moze dati i oduzeti zivot kako smijemo sebi dati za pravo da se igramo Boga?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Maja » 15 Nov 2012, 21:26

Sheval wrote:Neću.
Poljubio Beću :D

carobnjak Nurudin wrote: a zašto ti misliš da se tebi onda ili tvojoj familiji ponovo (hipotetski kažem ,ne mislim na tebe) nebi osvetio neko njegov ?
To je poznata tradicija ko albanaca ,krvna osveta, pa i nakon nekoliko generacija ubijaju familije jedni druge
To je začarani krug
Ma krvna osveta je nešto drugo. A šta sad, da se zbog mog straha neko provuče nekažnjeno? Pa upravo zbog straha drugih su se ovi likovi i izvukli. Dolazili su svjedocima kući s novcem kojeg su nudili za šutnju i ti likovi nisu prihvatali novac iz pohlepe, nego zbog straha. Ne znam, ali kad ti neko oduzme najmilijeg više ne misliš na sebe i na posljedice. I nije ti bitno šta će biti s tobom. Samo želiš da odgovorni dobije što zaslužuje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Krokodil Behko » 15 Nov 2012, 21:27

Tempy wrote:
Krokodil Behko wrote:
Tempy wrote:Oko za oko, zub za zub, pa onda oko za oko, uho za uho, nos za nos...citati su iz dvaju knjiga u koje vjeruje dvije trećine ljudi na zemlji smatrajući to ispravnim.
Jedan američki sudija oštro se protivio uvođenju smrtne kazne, zagovarajući ponižavajući one koji su bili za istu i to godinama. Jedne večeri je u njegovu kuću upao provalnik i na njegove uči silovao njegovu ženi i kćerku brutalno ih povrijeđujući. Ženu je ubio a kćerka je ostala paralizovan od posljedica tog gnusnog čina. Nakon toga uvaženi sudija je rekao da bi ubio tog silovatelja bude li imao priliku , a više se nije zalagao protiv smrtne kazne. Treba li lična tragedija da ima uticaj na naše rasuđivanje, nije li to sebično? U ovom slučaju potpuno bih opravdao sudiju da ubije silovatelja i ubicu i ne bih ga krivično gonio. A vi?
Možda nisam bio dovoljno precizan u prethodnom postu.. Rekoh cilj čovječanstva je da se izdigne iznad egzekucija nad ljudima. Kad sam to rekao mislio sam na eliminiranje osjećaja u tom sudiji koji ga je obuzeo poslije tog tragičnog dogadjaja. Posmatrajmo to na jednostavan način. Arheolozi kažu da ljudima u dalekoj prošlosti, kanibalizam uopće nije bio stran. Vremenom su se stvari izmijenile. Iz naše današnje perspektive, možda nam izgleda opravdano i to bar u jednom momentu da se uzme pravda u svoje ruke.

Medjutim nisam ja tu mislio ni na sebe ni na tebe nego na one koji dolaze poslije nas i koji bi trebali naslijediti društvo bez smrtne kazne ali i bez osvete. Cilj je pobijediti nasilje. Jel kužiš? Nasilje ne pobjedjujemo samo u nekim ljudima nego u svim ljudima na svijetu. Kroz štajaznam kolioko pokoljenja da ljudima bude potpuno strano da pucaju u druge ljude. i to bi bio taj cilj.
Kakav kanibalizm, pa to nije osveta nego bolest ili možda glad u nekim slučajevima?
Razumijem ja tebe u potpunosti , kužim kako kažeš, ne trebamo naslijediti društvo bez smrtne kazne, ali moramo se suočiti sa bolnim činjenicama da će to proizvesti nove i nove Brejvike, sve do trenutka kad ne postanu toliko brojni, a zločini učestali da niko neće ići nigdje zbog straha od zločinaca. Zamisli da tvoj kćerka ili sin trebaju na izlet na neko ostrvo, a vjerovatnoća da je napadne nekakav "Brejvik" koji je izbjegao smrtnu kaznu.
Stoji to sve što kažeš ali ja govorim o temeljima za buduće društvo. Činjenica je da odsustvo smrtne kazne može proizvesti nove Breivike, medjutim činjenica je i to da se na taj isti način i borimo protiv toga. Prema budućnosti, idemo sa tom klackalicom da tako kažem. Na jednom je tasu uteg zvani lakoća izvršvanja zločina jer nema smrtne kazne a na drugom je tasu uteg zvani promjena ljudske psihe. Cilj je da se na taj način iz ljudi eliminiše želja/potreba za zločinima. Šta im izvršenje smrtne kazne može poručiti osim da su svjedoci oduzimanja života? Sve dok je oduzimanje života sastavni dio naše svakodnevnice u svakome od nas se krije potencijalni ubica.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Krokodil Behko » 15 Nov 2012, 21:29

Ruana wrote:Oko za oko zub za zub.
Ako te neko udara naravno da ces se braniti i vratiti istom mjerom.
Zamisli tek da ti neko ubije tvoga nekoga, kakav sud kakva pravda treba uzeti pravdu u svoje ruke i vratiti istom mjerom.
Želiš li nam reći da si život proživila a da ti niko nikada nije ništa loše učinio?
Ukoliko nije tako, onda nam moraš reći šta znaš o korištenju oružja,
kako hladnog tako i vatrenog?
online

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Tempy » 15 Nov 2012, 21:30

dacina_curica wrote:Zaboravih reci...u americkom sistemu (jedini koji ja poznajem) :)
U tom sistemu nažalost puno prava na papiru , a malo pravde u stvarnosti, posebno za nas pravne laike koji stavljaju znak jednakosti između prava i pravde. Svi mi duboko u duši proklinjemo zločince i želimo da ih stigne kazna, ali nedaju pravnici advokati koji štite bogate , a taj je jaz u USA sve veći.
Ako je crnac silovao bijelu djevojku spržimo mu guzicu, a ako su bijelci slovali crnu djevojčicu od devet godina pa dobili kaznu od po dvije godine, a nekoliko nikakvu kaznu. Razumijem njenog oca koji je nakon presude ubio glavnog krivca.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by carobnjak N » 15 Nov 2012, 21:33

Maja wrote:
Sheval wrote:Neću.
Poljubio Beću :D

carobnjak Nurudin wrote: a zašto ti misliš da se tebi onda ili tvojoj familiji ponovo (hipotetski kažem ,ne mislim na tebe) nebi osvetio neko njegov ?
To je poznata tradicija ko albanaca ,krvna osveta, pa i nakon nekoliko generacija ubijaju familije jedni druge
To je začarani krug
Ma krvna osveta je nešto drugo. A šta sad, da se zbog mog straha neko provuče nekažnjeno? Pa upravo zbog straha drugih su se ovi likovi i izvukli. Dolazili su svjedocima kući s novcem kojeg su nudili za šutnju i ti likovi nisu prihvatali novac iz pohlepe, nego zbog straha. Ne znam, ali kad ti neko oduzme najmilijeg više ne misliš na sebe i na posljedice. I nije ti bitno šta će biti s tobom. Samo želiš da odgovorni dobije što zaslužuje.
glava ti u smeću :D.

pa mi ovdje i govorimo o takvoj vrsti osvete ,ne znam šta drugo pojedinac može da uradi . Da uhvati zlikovca kojeg je sud oslobodio i da ga doveze pred zatvor i kaže "ne ,ne vi njega morate zatvoriti"?
s druge strane ako ga ozlijediš onda ćeš ti ići u zatvor i šta si napravio ,nisi ništa.
Stavio se u još goru situaciju nego što si bio
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 21:39

Danas se sve moze novcem kupiti pa i pravda, i zato ako mi neko uzme nesto moje, nema tog novca koji moze kupiti "moju pravdu".
U pravu si Majo za "pravdu" proteklog rata.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Sheval » 15 Nov 2012, 21:39

Svi mi koji vozimo automobil,svjesno ili ne,svaki dan napravimo par prekršaja.
U kojem sam timu?
Branim ili napadam? :ooo

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Tempy » 15 Nov 2012, 21:40

dacina_curica wrote:I sta imas od toga sto ces ubiti ubicu? Nista...Postajes isto sto i on, ubica. I jedno je opauciti nekoga po glavi a drugo je usmrtiti nekoga, necemo sada poistovjecivati ovo dvoje.

Dalje, posto Tempy navede tu Biblijsku (i Kuransku?) recenicu, ako smatramo da samo Bog moze dati i oduzeti zivot kako smijemo sebi dati za pravo da se igramo Boga?
Imam
I sta imas od toga sto ces ubiti ubicu?
1. Neće ponoviti zločin i time su spašeni mnogi nevini životi!
2. Shvatiće poruku potencijalni zločinci da se zločin ne isplati jer se može izgubiti galava
3. Osloboditi svijet od ljudskog smeća
4. Dati satisfakciju porodicama žrtve
5. Osloboditi se osjećaja razočaranosti, beznađa i nemoći
....
Dalje, posto Tempy navede tu Biblijsku (i Kuransku?) recenicu, ako smatramo da samo Bog moze dati i oduzeti zivot kako smijemo sebi dati za pravo da se igramo Boga?
Nije tu riječ o igri pitanje je mnogo kompleksnije, samo ću priputati "šta je sa oduzimanjem života u samoodbrani"? Čekaćemo da to odradi Bog?

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests