D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:24

Tempy wrote:
crni_vilenjak wrote:Moze za ta sva ubistva, bilo namjerno ili slucajno dozivotni zatvor. sklonjen je sa ulice, porodice zrtava djelimicno zadovoljene, zatvor dobio besplatnog radnika.. Jel i ako se mi osvetimo,opet ce njegov neko zaplakati i u krug sve. mislim da su dozivotni zatvori mjera.
A je li? Doživotna za sve? Zatvor dobio radnike? Ama kakve crne radnike to su paraziti koji su duplo više na trošku države. Znaš li koliko košta jedan dan boravka u zatvoru jednog zatvorenika u Hagu? Više nego boravak u nekim hotelima u BiH. I sve postaju više modernizovani u udobnom smještaju sa dobrom hranom, svi su online. Možda se neko od njih javi za debatu ovdje, nebi me začudilo. Pa pustimo ih radije neka sami zarade za život ili ih se oslobodimo zauvijek da ne ponove zločin.
tvoj avatar govorno govori o tebi kao o osobi kaja voli da uzima zakon u svoje ruke
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 22:26

blento59 wrote:zato postoji policija i pravosudni organi
a ne zakon razularene mase ili osvetoljubivog pojedinca
A onaj ko napumpa dijete kokainom zar takva stoka treba da zivi :p
Ne radi se samo o kazni jer nijedna nije dovoljno dobra, nego o ciscenju i da se naravno obezbjedi prostor u dusevnim bolnicama za izljecive bolesnike a u zatvoru za sitne kriminalce.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:33

pa bi ubila uglavnom nekog(mrzim sto cu ovo reci)nesretnika kojega je ko zna koja nevolja natjerala da na sitno krcmi drogu dok bi krupne ribe i dalje uzivale u svom krvavom novcu
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Tempy » 15 Nov 2012, 22:34

blento59 wrote:Nije tu riječ o igri pitanje je mnogo kompleksnije, samo ću priupitati "šta je sa oduzimanjem života u samoodbrani"? Čekaćemo da to odradi Bog?
ubistvo iz osvete je planirano i u pravilu je veoma okrutno
Argumente molim. Ubica obično planira ubistvo, a onaj ko se sveti djeluje impulsivno.
Najčešći način izvršenja osvete je taj da onaj ko se sveti pregazi autom ubicu koji se uz pomoć advokata dokopao slobode. Okrutno nema šta.

User avatar
crni_vilenjak
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 181
Joined: 29 Sep 2010, 12:15
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by crni_vilenjak » 15 Nov 2012, 22:37

Ja nemogu svarit tu osvetu nikako, pa ev i kod nas je bio rat ubijali su i ovi i oni, i sta cu ja sad svoje dijete trovat nekim osvetama,ucit ga da se sveti onim sto su pobili hiljade,il da ga ucim normalnom suzivotu i mirnom rijesenju? sud je tu da osudi na dozivotni,po meni jedino pravilno rijesenje.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:37

poredio si neuporedivo
samoodbranu i osvetu
nigdje u svijetu samoodbrana nije kaznjiva
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 22:37

Krokodil Behko wrote:
Uvodjenje smrtne kazne na način da se ona često primjenjuje, savim sigurno je put u totalitarizam. Već vidim rulju pred sudom kako čak i za preprodavača divljih CD-ova, uzvikuju: Smrt! Smrt! Smrt! Sudije bi morale to i da učine ili će i sami završiti tako. Prisjeti se primjera jakobinske vladavine u francuskoj netom nakon revolucije.
Cini ti se, zasto to ne rade u Americi, zasto to nisu radili u komunizmu.??
Na ovaj nacin se lakse ide u totalitarizam kad nema (a mi je nemamo) pravne drzave.
Kad nemas pravnu drzavu znaci nemas ni pravdu zato da bi se smanjio kriminal, ubistva i nepravda treba pravdu uzeti u svoje ruke prije nego sto zavrsis kao Fata Orlovic da budes kaznen zato sto branis svoje.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:38

po vama je krvna osveta nesto sasvim opravdano
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 22:42

crni_vilenjak wrote:Ja nemogu svarit tu osvetu nikako, pa ev i kod nas je bio rat ubijali su i ovi i oni, i sta cu ja sad svoje dijete trovat nekim osvetama,ucit ga da se sveti onim sto su pobili hiljade,il da ga ucim normalnom suzivotu i mirnom rijesenju? sud je tu da osudi na dozivotni,po meni jedino pravilno rijesenje.
Ne, zasto bih ja ucila moje dijete mirnom rijesenju pa nije se ono ni sa kim svadjalo, nisam ni ja ali eto ipak sve su mi uzeli.
Da mu se ne bi desilo isto, naucicu ga da ne vjeruje nikome, da je vjecito na oprezu i da ne daa svoje.
Jer ako bude cekao pravdu zavrsice gore nego ja.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Krokodil Behko » 15 Nov 2012, 22:43

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Uvodjenje smrtne kazne na način da se ona često primjenjuje, savim sigurno je put u totalitarizam. Već vidim rulju pred sudom kako čak i za preprodavača divljih CD-ova, uzvikuju: Smrt! Smrt! Smrt! Sudije bi morale to i da učine ili će i sami završiti tako. Prisjeti se primjera jakobinske vladavine u francuskoj netom nakon revolucije.
Cini ti se, zasto to ne rade u Americi, zasto to nisu radili u komunizmu.??
Na ovaj nacin se lakse ide u totalitarizam kad nema (a mi je nemamo) pravne drzave.
Kad nemas pravnu drzavu znaci nemas ni pravdu zato da bi se smanjio kriminal, ubistva i nepravda treba pravdu uzeti u svoje ruke prije nego sto zavrsis kao Fata Orlovic da budes kaznen zato sto branis svoje.
Mogu ti reći da griješiš i to deeebeeelooo...
Ako neki ljudi čine zločine na drugoj je strani država da ih kazni. Država kao predstavnik naroda. Ako mi je od države smrtna kazna i to zbog skoro svakog krivičnog djela šta je to ako nije povratak u onaj period kojeg pomenuh? Stalno bi se vodila debata ko jeste a ko nije zaslužio smrtnu kaznu. Ujedno kazne bi trebale biti i sa šansom za resocijalizaciju. Država kao institucija ne može se vraćati za nekih 230 godina unazad. I na kraju krajeva, skoro čitam, neke su u SAD pobili a ispostavilo se da su nevini. Šta onda??
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:46

bas tako behko
policija i sudstvo sa tolikom tehnikom i napravi gresku
zamisli kakve greske prave bijesni pojedinci koji zamisljaju da mogu uzeti pravdu
u svoje ruke
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by adacta » 15 Nov 2012, 22:50

Posljednja smrta kazna u bivsoj drzavi izvrsena je upravo nad osobama koje su izvrsile osvetu na nacin da su ubili desetogodisnjeg djecaka , sina sofera kojem se nesretnim slucajem otkacila prikolica i tom prilikom usmrtila djecaka . Roditelji tog poginulog djecaka osvetili su se na nacin da su sa deset uboda kuhinjskim nozem usmrtili sina pomenutog sofera. Oni su uzeli pravdu u svoje ruke !
Treba li opravdati takav nacin uzimanja pravde ? Pa cak i da su ubili oca djecaka koji je vozio taj kamion i usmrtio njihovog sina tu nema opravdanja jer brutalniji je cin i nacin na koji su izvrsili osvetu nego nacin na koji je poginuo ( na zalost ) njihov sin.

Pravda nije racionalna stvar i ne postoji nacin da se ona precizno utvrdi i izmjeri jer pri donosenju neke presude na ishod iste ceka vise interesnih skupina i nikada nijedna nece biti zadovoljna ishodom.

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 22:53

Krokodil Behko wrote:
Mogu ti reći da griješiš i to deeebeeelooo...
Ako neki ljudi čine zločine na drugoj je strani država da ih kazni. Država kao predstavnik naroda. Ako mi je od države smrtna kazna i to zbog skoro svakog krivičnog djela šta je to ako nije povratak u onaj period kojeg pomenuh? Stalno bi se vodila debata ko jeste a ko nije zaslužio smrtnu kaznu. Ujedno kazne bi trebale biti i sa šansom za resocijalizaciju. Država kao institucija ne može se vraćati za nekih 230 godina unazad. I na kraju krajeva, skoro čitam, neke su u SAD pobili a ispostavilo se da su nevini. Šta onda??
Pricamo o krivcima a ne nevinima.
Kakva te resocijalizacija popala, ubica jos ga i resocijalizovati vracati ga u drustvo da oppet ubije i to na moj racun ili racun porodice zrtve koju je masakrirao. Rekla sam prije takve treba likvidirati cistiti i oslobadjati mjesto zrtvama i davati pomoc porodici zrtve.
Svasta ubio i jos ga prilagodjavati da ponovo to isto uradi.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:55

svako zasluzuje sansu
ubijati iz osvete je biti gori od onoga koga si ubio
necemo se vracati u prvobitnu zajednicu
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Krokodil Behko » 15 Nov 2012, 22:57

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Mogu ti reći da griješiš i to deeebeeelooo...
Ako neki ljudi čine zločine na drugoj je strani država da ih kazni. Država kao predstavnik naroda. Ako mi je od države smrtna kazna i to zbog skoro svakog krivičnog djela šta je to ako nije povratak u onaj period kojeg pomenuh? Stalno bi se vodila debata ko jeste a ko nije zaslužio smrtnu kaznu. Ujedno kazne bi trebale biti i sa šansom za resocijalizaciju. Država kao institucija ne može se vraćati za nekih 230 godina unazad. I na kraju krajeva, skoro čitam, neke su u SAD pobili a ispostavilo se da su nevini. Šta onda??
Pricamo o krivcima a ne nevinima.
Kakva te resocijalizacija popala, ubica jos ga i resocijalizovati vracati ga u drustvo da oppet ubije i to na moj racun ili racun porodice zrtve koju je masakrirao. Rekla sam prije takve treba likvidirati cistiti i oslobadjati mjesto zrtvama i davati pomoc porodici zrtve.
Svasta ubio i jos ga prilagodjavati da ponovo to isto uradi.
Ne možeš na takav način gledati na ljude. Ukoliko u njima unaprijed vidiš zvijeri koje se nikada neće popraviti i zauvijek ostati ubice, onda su ti dobre šanse da i sama postaneš takva. Upravo sam o tome i pisao. Postepeno u ljudima ubijati tu potrebu za nasiljem. na ruku nam ne ide prvenstveno SAD i zakoni te države. Nešto se niko nije oglasio o tome pa da ponovim. Tamo skoro svaka kuća posjeduje vatreno oružje pa nije ni čudo što je tamo toliko zločina. kao što vidiš, ljude postepeno treba udaljavati od oružja u fizičkom smislu. Automatski će biti manje i krivičnih djela a samim tim i osvetnika za ta djela.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Maja » 15 Nov 2012, 22:58

Ruana wrote:
Kad nemas pravnu drzavu znaci nemas ni pravdu zato da bi se smanjio kriminal, ubistva i nepravda treba pravdu uzeti u svoje ruke prije nego sto zavrsis kao Fata Orlovic da budes kaznen zato sto branis svoje.
Baš si dobar primjer navela :ok
Eto Fata ne uzima pravdu u svoje ruke, čeka da to riješi država, a država čeka da Fata umre i da se time okonča taj slučaj.
Jadne nam države i pravde :grana

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:59

nekoliko propusta drzave ne opravdava osvetu
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

dacina_curica
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by dacina_curica » 15 Nov 2012, 23:15

adacta wrote: Pravda nije racionalna stvar i ne postoji nacin da se ona precizno utvrdi i izmjeri jer pri donosenju neke presude na ishod iste ceka vise interesnih skupina i nikada nijedna nece biti zadovoljna ishodom.
:aplauzz


Jos nesto...To sto se mi ne slazemo sa uzimanjem pravde u svoje ruke ne znaci da smo misljenja da se radi o nevinim ljudima a ne zlocincima, da im se treba prastati a ne ih kaznjavati i da saglasno klimamo glavom kada se zlocinci slobodno setaju gradom po kojem su do jucer klali. Kriminalce i zlocince treba kaznjavati, treba im dati maksimalnu mogucu kaznu koju zakon odredjuje ali je ZAKON mora odrediti a ne mi.

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 23:27

Krokodil Behko wrote: Pricamo o krivcima a ne nevinima.
Kakva te resocijalizacija popala, ubica jos ga i resocijalizovati vracati ga u drustvo da oppet ubije i to na moj racun ili racun porodice zrtve koju je masakrirao. Rekla sam prije takve treba likvidirati cistiti i oslobadjati mjesto zrtvama i davati pomoc porodici zrtve.
Svasta ubio i jos ga prilagodjavati da ponovo to isto uradi.
Ne možeš na takav način gledati na ljude. Ukoliko u njima unaprijed vidiš zvijeri koje se nikada neće popraviti i zauvijek ostati ubice, onda su ti dobre šanse da i sama postaneš takva. Upravo sam o tome i pisao. Postepeno u ljudima ubijati tu potrebu za nasiljem. na ruku nam ne ide prvenstveno SAD i zakoni te države. Nešto se niko nije oglasio o tome pa da ponovim. Tamo skoro svaka kuća posjeduje vatreno oružje pa nije ni čudo što je tamo toliko zločina. kao što vidiš, ljude postepeno treba udaljavati od oružja u fizičkom smislu. Automatski će biti manje i krivičnih djela a samim tim i osvetnika za ta djela.
Zasto ne mogu, korov se unistava a cvijece zaljeva. Zmije otrovnice su jednako otrovne i u kavezu i u prirodi. I one se ne mogu pripitomiti niti ubiti zelja za ujedanjem osim da je ubijes. SAD bi imala dlo vise kriminala da nije smrtne kazne.
Poseduju i kod nas oruzja, i da se dozvoli da se to orzuje koristi bilo bi manje lopova, jer da se jedan ohladi, drugi bi mislio kada ce uci u neciju kucu da krade i ubija.
Udaljavati od oruzja kazes, pa jednom smo bili udaljeni pa sta nam se desilo, grijesis bar kod nas treba svaka kuca treba da ima oruzje jer "nikad ne znas ko ti kuci ide" "iznenadjenja" je bilo dovoljno.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 23:30

vidi ovu stvar
koliko je ljudi izginulo u bosanskom ratu
u sva tri naroda
kada bi se svetio svaki koji je izgubio bliznjega bosna bi ostala bez ijednog stanovnika
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests