D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Online

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Maja » 15 Nov 2012, 21:41

A zašto svi ponavljate kako ćemo zbog osvete završiti u zatvoru. Kao da se ne možeš osvetiti, a da te ne otkriju :D
Ta nije načelnik naše policije Horatio Caine :D.

Osim toga, ima i drugačijih situacija tj nisu sve za zatvorske kazne.
Npr žrtva si psihičkog zlostavljanja. Ne možeš mu ništa, policija neće poduzeti ništa konkretno sve dok nema fizičkog kontakta, a tebe lagano uništava to što ti se dešava i na rubu si živaca. Ili šef te pokušao silovati, prijaviš ga, policija nema dokaza, ti dobiješ otkaz... Zar mu ne bi BAREM porazbijao stakla na bmw-u :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by dacina_curica » 15 Nov 2012, 21:44

Tempy wrote:U tom sistemu nažalost puno prava na papiru , a malo pravde u stvarnosti, posebno za nas pravne laike koji stavljaju znak jednakosti između prava i pravde. Svi mi duboko u duši proklinjemo zločince i želimo da ih stigne kazna, ali nedaju pravnici advokati koji štite bogate , a taj je jaz u USA sve veći.
Ako je crnac silovao bijelu djevojku spržimo mu guzicu, a ako su bijelci slovali crnu djevojčicu od devet godina pa dobili kaznu od po dvije godine, a nekoliko nikakvu kaznu. Razumijem njenog oca koji je nakon presude ubio glavnog krivca.
Nema postavljanja znaka jednakosti izmadju prava i pravde..Ja vec na pocetku rekoh da pravda u izvornom obliku ne postoji....

eh sad, postavi SEBE u sledecu situaciju...nadjes se greskom u americkom sistemu, fasujes ni kriv ni duzan, nadju dokaz da nisi ti kriv i puste te na slobodu ali neko ne vjeruje da si neduzan pa te ukoka bez razmisljanja na pravdi Boga...TO je jedan od velikih problema sa osvetom...Lako je pronaci krivca za sve i lako je povuci obarac ali sta cemo sa sivom zonom?

Majooooooo....nemoj ubacivati banalne primjere u diskusiju, razvodnice se pa je mozes *ebat :maja

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 21:45

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:Oko za oko zub za zub.
Ako te neko udara naravno da ces se braniti i vratiti istom mjerom.
Zamisli tek da ti neko ubije tvoga nekoga, kakav sud kakva pravda treba uzeti pravdu u svoje ruke i vratiti istom mjerom.
Želiš li nam reći da si život proživila a da ti niko nikada nije ništa loše učinio?
Ukoliko nije tako, onda nam moraš reći šta znaš o korištenju oružja,
kako hladnog tako i vatrenog?
Nisam imala priliku, zlocin nikada ne zastarjeva a ni za pravdu nije nikad kasno.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Krokodil Behko » 15 Nov 2012, 21:47

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:Oko za oko zub za zub.
Ako te neko udara naravno da ces se braniti i vratiti istom mjerom.
Zamisli tek da ti neko ubije tvoga nekoga, kakav sud kakva pravda treba uzeti pravdu u svoje ruke i vratiti istom mjerom.
Želiš li nam reći da si život proživila a da ti niko nikada nije ništa loše učinio?
Ukoliko nije tako, onda nam moraš reći šta znaš o korištenju oružja,
kako hladnog tako i vatrenog?
Nisam imala priliku, zlocin nikada ne zastarjeva a ni za pravdu nije nikad kasno.
Želiš li mi reći da si u stanju povući obarač? Ma ne vjerujem ti :D
Ili se drži zakona ili na taj način i sama postaješ meta.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Online

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Maja » 15 Nov 2012, 21:48

Tempy wrote:
dacina_curica wrote:I sta imas od toga sto ces ubiti ubicu? Nista...Postajes isto sto i on, ubica. I jedno je opauciti nekoga po glavi a drugo je usmrtiti nekoga, necemo sada poistovjecivati ovo dvoje.

Dalje, posto Tempy navede tu Biblijsku (i Kuransku?) recenicu, ako smatramo da samo Bog moze dati i oduzeti zivot kako smijemo sebi dati za pravo da se igramo Boga?
Imam
I sta imas od toga sto ces ubiti ubicu?
1. Neće ponoviti zločin i time su spašeni mnogi nevini životi!
2. Shvatiće poruku potencijalni zločinci da se zločin ne isplati jer se može izgubiti galava
3. Osloboditi svijet od ljudskog smeća
4. Dati satisfakciju porodicama žrtve
5. Osloboditi se osjećaja razočaranosti, beznađa i nemoći
....
Dalje, posto Tempy navede tu Biblijsku (i Kuransku?) recenicu, ako smatramo da samo Bog moze dati i oduzeti zivot kako smijemo sebi dati za pravo da se igramo Boga?
Nije tu riječ o igri pitanje je mnogo kompleksnije, samo ću priputati "šta je sa oduzimanjem života u samoodbrani"? Čekaćemo da to odradi Bog?

:aplauzz :aplauzz :aplauzz :aplauzz :aplauzz

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Tempy » 15 Nov 2012, 21:49

Krokodil Behko wrote:Cilj je da se na taj način iz ljudi eliminiše želja/potreba za zločinima.
Dobro Behko eliminiše se želja za zločinom, samo kako objašnjavaš porast zločina u svijetu za čak 7% godišnje. BiH u blagom potastu 1%, Švedska čak 5%, Njemačka 6%.
Ne želiš čuti podatke za USA?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Krokodil Behko » 15 Nov 2012, 21:53

Tempy wrote:
Krokodil Behko wrote:Cilj je da se na taj način iz ljudi eliminiše želja/potreba za zločinima.
Dobro Behko eliminiše se želja za zločinom, samo kako objašnjavaš porast zločina u svijetu za čak 7% godišnje. BiH u blagom potastu 1%, Švedska čak 5%, Njemačka 6%.
Ne želiš čuti podatke za USA?
Objašnjavam upravo time da kao što to Nurudin reče, puno se gledaju filmovi. Američki pogotovo. Najveći procenat zločina i jeste tamo zato što imaju smrtnu kaznu kao i zakon koji omogućuje svakakvim šljamovima da se dočepaju oružja na obližnjoj trafici i sve to za šaku dolara. Dodji da me ispraviš ako sam u krivu. Oružje ne nabavljaju oni koji su protiv osvete ili smrtne kazne nego oni koji su ZA!
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by dacina_curica » 15 Nov 2012, 21:55

Tempy wrote: 1. Neće ponoviti zločin i time su spašeni mnogi nevini životi!
ok, on nece, ali u njegovo ime ce neko ubiti tebe i tako dalje i tako dalje...
2. Shvatiće poruku potencijalni zločinci da se zločin ne isplati jer se može izgubiti galava
Netacno..Oni koji se odluce na zivot u "kriminalnom sektoru" ovo vec znaju...i ne posustaju..
3. Osloboditi svijet od ljudskog smeća
jesi li ti ljusko smece ako ubijes njega? Treba li i tebe ukloniti onda?
4. Dati satisfakciju porodicama žrtve
Diskutabilno...Nekima da a nekima nanijeti vecu bol
5. Osloboditi se osjećaja razočaranosti, beznađa i nemoći
U trenutku...dok te ne sustigne tvoje pravo bice koje po prirodi nije ubica..
Nije tu riječ o igri pitanje je mnogo kompleksnije, samo ću priputati "šta je sa oduzimanjem života u samoodbrani"? Čekaćemo da to odradi Bog?
ja sam nereligiozna pa ti ja na to zadnje ne mogu odgovoriti (Nurudin nek uskoci) ali ZAKON je dovoljno jasan po tom pitanju.

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 21:56

Krokodil Behko wrote: Želiš li nam reći da si život proživila a da ti niko nikada nije ništa loše učinio?
Ukoliko nije tako, onda nam moraš reći šta znaš o korištenju oružja,
kako hladnog tako i vatrenog?
Nisam imala priliku, zlocin nikada ne zastarjeva a ni za pravdu nije nikad kasno.[/quote]

Želiš li mi reći da si u stanju povući obarač? Ma ne vjerujem ti :D
Ili se drži zakona ili na taj način i sama postaješ meta.[/quote]

Sve sam u stanju, ako je neko moj bio ispred obaraca. Koji zakon za pedofile? A djetetu 5 godina.
Koji zakon za pijanog sofera a familija iz suprotnog pravca na izlet krenula.?
Koji zakon za siledziju a djevojka nevina?
Krokodile kao sto rekoh "milo za drago, zub za zub"

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Tempy » 15 Nov 2012, 21:58

dacina_curica wrote:
Tempy wrote:U tom sistemu nažalost puno prava na papiru , a malo pravde u stvarnosti, posebno za nas pravne laike koji stavljaju znak jednakosti između prava i pravde. Svi mi duboko u duši proklinjemo zločince i želimo da ih stigne kazna, ali nedaju pravnici advokati koji štite bogate , a taj je jaz u USA sve veći.
Ako je crnac silovao bijelu djevojku spržimo mu guzicu, a ako su bijelci slovali crnu djevojčicu od devet godina pa dobili kaznu od po dvije godine, a nekoliko nikakvu kaznu. Razumijem njenog oca koji je nakon presude ubio glavnog krivca.
Nema postavljanja znaka jednakosti izmadju prava i pravde..Ja vec na pocetku rekoh da pravda u izvornom obliku ne postoji....

eh sad, postavi SEBE u sledecu situaciju...nadjes se greskom u americkom sistemu, fasujes ni kriv ni duzan, nadju dokaz da nisi ti kriv i puste te na slobodu ali neko ne vjeruje da si neduzan pa te ukoka bez razmisljanja na pravdi Boga...TO je jedan od velikih problema sa osvetom...Lako je pronaci krivca za sve i lako je povuci obarac ali sta cemo sa sivom zonom?

Majooooooo....nemoj ubacivati banalne primjere u diskusiju, razvodnice se pa je mozes *ebat :maja
I šta ćemo sad nakon tvoje konstatacije da pravda ne postoji?
Pomiriti se sudbinom i kao ovce čekati klanje krvožednih vukova?
Dobar primjer si navela kada stradaš ni kriv ni dužan. U tom slučaju svoju smrt bi smatrao žrtvom za plemenite ciljeve. A sveopšti cilj bi trebao biti suigurnan život u okruženju bez zločina.
Uvijek postoji kolateralna šteta, pristao bih da to budem ja ako bi sa lica zemlje nestali oni koji bi mogli postati prijetnja i ugroziti život mojih najmilijih.
Možemo i drugačije, čekati da to odradi korumpirana policija i sudstvo, ili možda da se nagode advokati. Ne hvala!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Krokodil Behko » 15 Nov 2012, 22:03

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote: Želiš li nam reći da si život proživila a da ti niko nikada nije ništa loše učinio?
Ukoliko nije tako, onda nam moraš reći šta znaš o korištenju oružja,
kako hladnog tako i vatrenog?
Nisam imala priliku, zlocin nikada ne zastarjeva a ni za pravdu nije nikad kasno.
Želiš li mi reći da si u stanju povući obarač? Ma ne vjerujem ti :D
Ili se drži zakona ili na taj način i sama postaješ meta.[/quote]

Sve sam u stanju, ako je neko moj bio ispred obaraca. Koji zakon za pedofile? A djetetu 5 godina.
Koji zakon za pijanog sofera a familija iz suprotnog pravca na izlet krenula.?
Koji zakon za siledziju a djevojka nevina?
Krokodile kao sto rekoh "milo za drago, zub za zub"[/quote]

Neki zakoni će ih osuditi. Shvatam porodice stradalih. Lično bih volio da kazne budu što visočije za takve zločine ali sam sigurno protiv smrtne kazne. Shvati da na taj način, država vrši odmazdu u ime unesrećenih i stradalih a učinci su nikavi. Kao što rekoh i počinilac zločina ima porodicu.
online

User avatar
crni_vilenjak
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 181
Joined: 29 Sep 2010, 12:15
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by crni_vilenjak » 15 Nov 2012, 22:03

Moze za ta sva ubistva, bilo namjerno ili slucajno dozivotni zatvor. sklonjen je sa ulice, porodice zrtava djelimicno zadovoljene, zatvor dobio besplatnog radnika.. Jel i ako se mi osvetimo,opet ce njegov neko zaplakati i u krug sve. mislim da su dozivotni zatvori mjera.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Tempy » 15 Nov 2012, 22:16

crni_vilenjak wrote:Moze za ta sva ubistva, bilo namjerno ili slucajno dozivotni zatvor. sklonjen je sa ulice, porodice zrtava djelimicno zadovoljene, zatvor dobio besplatnog radnika.. Jel i ako se mi osvetimo,opet ce njegov neko zaplakati i u krug sve. mislim da su dozivotni zatvori mjera.
A je li? Doživotna za sve? Zatvor dobio radnike? Ama kakve crne radnike to su paraziti koji su duplo više na trošku države. Znaš li koliko košta jedan dan boravka u zatvoru jednog zatvorenika u Hagu? Više nego boravak u nekim hotelima u BiH. I sve postaju više modernizovani u udobnom smještaju sa dobrom hranom, svi su online. Možda se neko od njih javi za debatu ovdje, nebi me začudilo. Pa pustimo ih radije neka sami zarade za život ili ih se oslobodimo zauvijek da ne ponove zločin.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by STrendzer » 15 Nov 2012, 22:17

Sheval wrote:Stvarno je glupa debata.
bas jest,smara :ok

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Tempy » 15 Nov 2012, 22:18

onda razligu burek i ti kao i sheval. Jedan naš jedan vaš, neriješeno!

Ruana
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Ruana » 15 Nov 2012, 22:19

Krokodil Behko wrote:
Neki zakoni će ih osuditi. Shvatam porodice stradalih. Lično bih volio da kazne budu što visočije za takve zločine ali sam sigurno protiv smrtne kazne. Shvati da na taj način, država vrši odmazdu u ime unesrećenih i stradalih a učinci su nikavi. Kao što rekoh i počinilac zločina ima porodicu.
Ne zasluzuje svak ni da zivi.
Kada on nije mislio na porodicu kad je radio zlocin sto bih ja mislila.
Nema dovoljno visoke kazne za ubicu.
Kriminal cvijeta bas zbog loseg sudstva, ubica ziv i zdrav u zatvoru i tamo se hrani porezom postenog naroda medju kojima su i srodnici njegovih zrtava.
Gdje tu pravda?

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:20

Nije tu riječ o igri pitanje je mnogo kompleksnije, samo ću priputati "šta je sa oduzimanjem života u samoodbrani"? Čekaćemo da to odradi Bog?

nikako ne mozes porediti samoodbranu sa osvetom
ubistvo u samoodbrani nije planirano i izvrseno je radi zastite vlastitog zivota
ubistvo iz osvete je planirano i u pravilu je veoma okrutno
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by blento59 » 15 Nov 2012, 22:22

zato postoji policija i pravosudni organi
a ne zakon razularene mase ili osvetoljubivog pojedinca
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by STrendzer » 15 Nov 2012, 22:22

Tempy wrote:onda razligu burek i ti kao i sheval. Jedan naš jedan vaš, neriješeno!
no sikiriki,necu ja ovu temu vise ni u snu otvarat da citam...,samo vi nastavite

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: D2: Uzimanje pravde u svoje ruke

Post by Krokodil Behko » 15 Nov 2012, 22:23

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Neki zakoni će ih osuditi. Shvatam porodice stradalih. Lično bih volio da kazne budu što visočije za takve zločine ali sam sigurno protiv smrtne kazne. Shvati da na taj način, država vrši odmazdu u ime unesrećenih i stradalih a učinci su nikavi. Kao što rekoh i počinilac zločina ima porodicu.
Ne zasluzuje svak ni da zivi.
Kada on nije mislio na porodicu kad je radio zlocin sto bih ja mislila.
Nema dovoljno visoke kazne za ubicu.
Kriminal cvijeta bas zbog loseg sudstva, ubica ziv i zdrav u zatvoru i tamo se hrani porezom postenog naroda medju kojima su i srodnici njegovih zrtava.
Gdje tu pravda?
Uvodjenje smrtne kazne na način da se ona često primjenjuje, savim sigurno je put u totalitarizam. Već vidim rulju pred sudom kako čak i za preprodavača divljih CD-ova, uzvikuju: Smrt! Smrt! Smrt! Sudije bi morale to i da učine ili će i sami završiti tako. Prisjeti se primjera jakobinske vladavine u francuskoj netom nakon revolucije.
online

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests