D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Locked
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Maja » 29 Nov 2012, 20:04

Možda je najbolje kopirati tekst stare pjesme Zabranjenog pušenja :oo


Pare, pare pokrecu svijet
politiku i nogomet
parama ja kupujem sve
jahte, konje, zamkove


Al' upamti frajeru
da ti pare ne mogu
kupit' raju iskrenu

Para vrti tamo
gdje burgija ne moze
parama mogu kupiti sve
politicare, novine, sudije

Al' upamti frajeru
da ti pare ne mogu
kupit' raju iskrenu

Dobre jarane para kupit' ne moze
jarane para kupit' ne moze

Parama mogu sve
lijepe zene imati
svi oko mene moraju
glavom klimati


A kad hladni vjetar dodje u tvoje krajeve
i kad ti srce staro ispune ledenice
pitat ces se zasto figure sahovske
s one druge strane niko ne mice



Je li novac garancija za sreću? Kažu novcem ne možeš kupiti ljubav, ali možeš sve ostalo. Može li čovjek bez novca biti sretan i duhovno bogat čovjek?

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Sibila » 29 Nov 2012, 20:06

tako je, jeste. meni je plata jedna od boljih prijateljica :D.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80777
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Julia-Klara » 29 Nov 2012, 20:07

moze biti sretan
duhovna sreca nije uvjetovana novcem

E sad... Srecu cine male stvari, ali je lijepo priustiti sebi neke druge stvari, koje nisu male. Nekome je dovoljno da radi i zaradi sebi platu,dovoljno da ima za platiti stan,rezije,hranu,i "ustinuti" 100 eura u kraj... Nekome milioni nisu dovoljni.
I sto covjek vise ima uglavnom je zahtjevniji, sve mu je malo (nije uvijek,ali uglavnom je tako)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Krokodil Behko » 29 Nov 2012, 20:10

Ja tog prijatelja još uvijek nisam sreo pa prema tome, logično mi jed da mi je ta pomisao potpuno smiješna. Činjenica je da se sa novcem može svašta ali činjenica je i to da je čovjek..upravo to. Čovjek. Sve i kad dobije novac nešto fali. Ta izreka definitivno ne stoji.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by STrendzer » 29 Nov 2012, 20:12

mozda novac ne cini covjeka posebno sretnim ali mu veoma olaksa podnijeti ovaj zivot i stogod dozivjeti dok smo zivi...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Maja » 29 Nov 2012, 20:12

Naravno, radi se o debati. Zaboravila sam staviti u naslov D4, al sam popravila.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by dacina_curica » 29 Nov 2012, 20:13

Behko rasturi ih :oo ja sam bez kompa, kucanje s telefona ne dolazi u obzir. :)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by carobnjak N » 29 Nov 2012, 20:13

novac je sredstvo ,a ne cilj ,međutim njegova moć da stvori iluziju sreće je velika i vrlo mali je broj onih kojima novac nije postao cilj ,svrha života .
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Blackhawk
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Blackhawk » 29 Nov 2012, 20:15

Hajde da mi prvo pomognete.. Sta ja zastupam :) jel prijatelj il nije prijatelj..

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Jaca » 29 Nov 2012, 20:15

ah ja sam ono protivna ekipa :D
novac nije najbolji prijatelj prije bi se reklo najgori
dobro pjeva Dino Merlin "nije sreca para puna vreca..znaju to oni sto je imaju
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Krokodil Behko » 29 Nov 2012, 20:18

BlackHawk wrote:Hajde da mi prvo pomognete.. Sta ja zastupam :) jel prijatelj il nije prijatelj..
Ta samo viči "Tako je behko" :D ..Šalim se. Ti si protiv ove izreke iz naslova. Ti
si i u ovoj i u svim debatama protiv onoga što piše u naslovu. Eto.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Krokodil Behko » 29 Nov 2012, 20:19

dacina_curica wrote:Behko rasturi ih :oo ja sam bez kompa, kucanje s telefona ne dolazi u obzir. :)

Koga da derem kad nema nikoga :cudi
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by dacina_curica » 29 Nov 2012, 20:21

Krokodil Behko wrote:
dacina_curica wrote:Behko rasturi ih :oo ja sam bez kompa, kucanje s telefona ne dolazi u obzir. :)

Koga da derem kad nema nikoga :cudi
Vidim :cudi

docepah se tastature, cek da lanem koju :ooo

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by carobnjak N » 29 Nov 2012, 20:21

Steve Jobs ,jedan od enormno bogatih ljudi ,umro od raka
http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/pr ... -jobs.html
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Blackhawk
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Blackhawk » 29 Nov 2012, 20:25

Tako je Behko... Zivio govornik !!!! :D :D :D :D

Ne mogu pare biti najbolji prijatelj.. Covjek moze biti sretan i sa njima i bez njih.. Znaci nisu mjerilo srece.. Covjek je bolestan i sa njima i bez njih.. Nisu znaci mjerilo zdravlja..
Covjek umire i sa njima i bez njih, znaci nisu mjerilo ni zivota...
Cvrstu ruku prijatelja, jak stisak i podrsku kad ti treba, nemozes kupiti, niti ti moze novac dati.. Mozes samo to dobiti od iskrenog prijatelja- covjeka..
Novac je prljav, lazan, dvolican, podmukao, svadja ljude, rastavlja ljude... i kao takav nikad ti ne moze biti pravi prijatelj..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Maja » 29 Nov 2012, 20:29

carobnjak Nurudin wrote:Steve Jobs ,jedan od enormno bogatih ljudi ,umro od raka
http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/pr ... -jobs.html
Većina bolesti je izlječiva, ali većina liječenja je preskupa. OK, on se nije mogao spasiti, ali kažem..... ne spada u većinu.
A opet ta većina nema novca da se liječi. Koliko siromašnih umire od nekih banalnih bolesti(ju)-ne znam kako se kaže množina. Koliko ih skuplja novac za kojekakve operacije i dok skupi koliko je potrebno više je kasno za liječenje.

Ne znam gledate li emisiju od Josipa Pejakovića u kojoj obilazi naše najsiromašnije porodice. Pa to je užas. Stegne ti se grlo i ne možeš da progovoriš kad vidiš u kakvim uslovima ljudi žive. I kako da oni budu sretni?

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by carobnjak N » 29 Nov 2012, 20:38

Maja wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Steve Jobs ,jedan od enormno bogatih ljudi ,umro od raka
http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/pr ... -jobs.html
Većina bolesti je izlječiva, ali većina liječenja je preskupa. OK, on se nije mogao spasiti, ali kažem..... ne spada u većinu.
A opet ta većina nema novca da se liječi. Koliko siromašnih umire od nekih banalnih bolesti(ju)-ne znam kako se kaže množina. Koliko ih skuplja novac za kojekakve operacije i dok skupi koliko je potrebno više je kasno za liječenje.

Ne znam gledate li emisiju od Josipa Pejakovića u kojoj obilazi naše najsiromašnije porodice. Pa to je užas. Stegne ti se grlo i ne možeš da progovoriš kad vidiš u kakvim uslovima ljudi žive. I kako da oni budu sretni?
množina se kaže bez JU :D
Pa jeste u pravu si ti ali naravno ima "ali"
Da se zdravstvo i farmaceutske kompanije nisu počele voditi tako da im je bitniji profit tj novac ,nebi do toga ni dolazilo .
znači u tom slučaju je novac u stvari neprijatelj čovjeka i to ga izdaje u najgorim situacijama kad je nemoćan i bolestan
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by carobnjak N » 29 Nov 2012, 21:11

Na ovu temu ću napisati nešto vrlo ozbiljno i nije to samo u cilju debate ,nego zbog toga što bi to ljudi trebali znati .
Ne omalovažavma ja novac ,novac mora postojati radi jednostavnije trgovine
Međutim ne kaže se džaba "nije sretan onaj ko puno ima ,nego onaj ko malo treba"
To nije bezveze izašlo kao mudrost u narodu i nije tipična floskula ,a mi to vidimo upravo danas .
Nama u današnjem vaktu je nametnut trend konzumerizma ,prevedeno to znači da smo ubijeđeni da nam punooo treba i da nam puno nedostaje stvari da bi bili sretni i to je pretvoreno u ovisnost . Mi smo potrošački narkići
Gdje je u toj priči novac? Novac je znači papir kojemu neko daje i garantira određenu vrijednost ,međutim samim time što taj komad papira nema stvarnu materijalnu vrijednost ,nego je ona onako zamišljena ,imaginarna ,on je jako podložan manipulaciji.
Mi imamo danas društvo ,kao što su uvjek u istoriji društva , dakle imamo pekare,znatlije,trgovce , pčelare,ljekare itd
Svi u tom društvu moraju imati neku vještinu i da bi od te vještine mogao živjeti ,moraš je primjeniti ,moraš imati neki proizvod ,jel tako? I na tome se zasniva nešto što se zove zdrava ekonomija ,tu novac kruži samo kao sredstvo lakšeg trgovanja ,a stvarna vrijednost je ono što mi ljudi proizvedemo .
Međutim mi zadnji vijek imamo bankarstvo . Bankarstvo je nešto kao trgovina novcem . Banka kupi doslovno neku svotu novca i mora isto da plati onome od koga je kupila ,kamatu tj postotak.
Zar to nije smiješno ? Hajde ti od mene kupi novac ,npr 100km za 110 :D.
To nema smisla ,zar ne . Ali "ekonomski stručnjaci" su odlučili da ima . Banka koja kupi novac za 110 km radi slijedeće .
Ne pravi ništa sa tim novcem ,ne gradi ništa ,samo ga dalje prodaje ovom zadnjem u lancu ,ovima pčelarima ,ljekarima itd..
Naravno neće im prodati po 110 nego po 115 ili ovisno od roka odplate.
To na prvi pogled izgleda logično ,jer zašto bi tebi neko dao svoj novac onako čisto posudio pa da mu ti vratiš isto toliko. Nema tu šićara ,jel tako . Recimo ti si pekar i treba ti za posao nova peć ,a kad ćeš ti skupiti pare da je kupiš ,jednostavnije je da uzmeš kredit i kupiš peć i onda je odplaćivaš.
Ali kažem ,samo na prvi pogled to je tako .
Prvo ,ti uzimaš novca koliko ti treba za peć ali u konačnici ti vraćaš u kamatama dosta više novca nego što je ta peć košatala.
to je samo početak . Stoji činjenica da svi u tom lancu nešto rade i proizvode ,a banka ? Ona ne radi ništa ,ne proizvodi ništa ,a ima sigurnu zaradu .
Zašto banka nebi recimo uzela tu peć u svoje vlasništvo i onda je iznajmila pekaru ,on plaća najam ,a ako bude poso dobro išao možda vremenom stekne kapital i da kupi tu peć . Ako ne bude išlo ,ništa ...on nema para za kiriju jer posao ne ide, a banka opet ima peć ?
Ne moež tako ,jer to je već rizik ,a banka ne želi rizik ,ona želi čist i siguran profit . Kad pekar radi jedno vrijeme i vraća kredit sve je ok ,a kad prestane raditi jer slabo ide ,banka ima opciju jer su prije davanja kredita osigurali sebe nekom tvojom nekretninom -hipotekom i tome dali vrijednost po svojoj ličnoj procjeni ,a ne po stvarnoj
To nije najveća nesreća koju one donose ,slijedeća je nešto što ima simptome kao rak u tijelu ,samo što je ovo rak društva.
Taj rak je to što se ubacio virus banaka u lanac poštenih proizvođača ,u društvo, i onda isisava svu vrijednost od rada iz tog društva i goni ga da radi duplo više ,inače će da ostane bez ičega ,a društvo opet i pored uduplanog rada
ima manje i manje i manje ...
Dakle novac je postao bič u rukama modernih robovlasnika i zato je trenutno najveći neprijatelj čovjeka ,a ne prijatelj
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Jaca » 29 Nov 2012, 21:13

bravo carobni
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Bahra » 29 Nov 2012, 21:37

E sad zaista sto god da napisem poslije Carobnjakovog posta suvisno je.Sve je rekao.
Nemoze nama novac kupit zdravlje i ne kupuje ga.Ako ti je nafaka da zivis zivjeces, imao ili nemao para.
Sto se tice ljubavi koliko slucajeva znam gdje su zene poletjele na pare, mislile su da ce biti sretne nece se morati brinuti za egzistenciju, medjutim sad bi dale sve i presle na kazan Narodne kuhinje samo da osjete da su slobodne i sretne.

Da ne bude da pricam na pamet, ja imam primjer blizak.Tetka mi se udala za covjeka koji ima para ko pljeve.Bukvalno. Kad sam prosle godine otisla kod nje planirala da ostanem nekih 7 dana (jer kao nece se tetak ljutiti) pobjegla sam treci dan.Onaj psihicki teror koji on sprovodi nad njom, ponizavanje, omalovazavanje ja nisam mogla da gledam, a ne mogu da pomognem.

Zena koja je skolovana, dama, imala posao na jako dobroj funkciji...sad je nista. Svaki dan prodje u plakanju,i zaljenju sta je uradila.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests