D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Locked
User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by silence » 30 Nov 2012, 14:29

Julia-Klara wrote:naravno da se moze sve ostvariti bez novca , pogotovo prvo
1. fiziološke potrebe
hrana, voda, stan, toplina


Gdje ovo ima Julia :lupa ? Je li to u nekoj Zemlji Dembeliji daju sve za đaba :oo . Za vodu, hranu, stan i toplinu svakom je potreban novac... Gdje ti živiš... :sok Ne izdvajaš novac za hranu, vodu, stan i tolinu?...
:grana
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Blackhawk » 30 Nov 2012, 14:31

Jos uvijek postoje sela koja nisu u doticaju sa modernim drustvom, i gdje jos uvijek i ne znaju sta je novac.. Ali zive, i imaju i dom i porodicu i hranu i sve..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Julia-Klara » 30 Nov 2012, 14:32

rekoh da zivimo u konzumerizmu (kontekst,moj post prije... )
da, placam, ali je moguce:robno-robna razmjena
to sto smo dovedeni u stanje svijesti da MORAMO kupiti, MORAMO imati ipod,kompjuter, sve je to nepotrebno :)
naravno da mozes dobiti hranu ili je ubrati, naravno da se mozes kupati i biti cist bez da imas kupatilo, isto tako se i ugrijati...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by silence » 30 Nov 2012, 14:34

I da li bi se Black ti mijenjao za njihov život... :sok Sigurno ne bi... Da si ti u tom selu, sada ti ne bi mogao tipkati na ovom forumu... i ubjeđivati mene da se bez novca može živjeti... :oo
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Julia-Klara » 30 Nov 2012, 14:35

BlackHawk wrote:Jos uvijek postoje sela koja nisu u doticaju sa modernim drustvom, i gdje jos uvijek i ne znaju sta je novac.. Ali zive, i imaju i dom i porodicu i hranu i sve..
Ameriku neki smatraju najbogatijom svjetskom silom , pa i oni imaju Amishe,koji dokazuju da je zivot bez svih "novotarija" moguc.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Tempy » 30 Nov 2012, 14:40

Julia-Klara wrote:rekoh da zivimo u konzumerizmu (kontekst,moj post prije... )
da, placam, ali je moguce:robno-robna razmjena
Jesam li bezobrazan ako pitam kako bi robno-robna razmjena funkcionisala u sad već legalizovanoj prostituciji . :valja Onako samo naletiše dirty mind, sorry.

Bez novca bi to išlo jako jako teško.

Ma gdje li je samo ona dacina_svađalica da nam pojasni zašto na poleđini dolarskih novčanica piše "In God we trust"? Čak i amiši ih troše :oo

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by silence » 30 Nov 2012, 14:42

Julia-Klara wrote:rekoh da zivimo u konzumerizmu (kontekst,moj post prije... )
da, placam, ali je moguce:robno-robna razmjena
to sto smo dovedeni u stanje svijesti da MORAMO kupiti, MORAMO imati ipod,kompjuter, sve je to nepotrebno :)
naravno da mozes dobiti hranu ili je ubrati, naravno da se mozes kupati i biti cist bez da imas kupatilo, isto tako se i ugrijati...

Ti se samo šališ... :D

Ali, Julia... odreci se svog računara...hajde, pa mobilnog telefona, televizora, rasvjete, knjiga...
Davno se trgovalo roba za roba, to su davna prošla vremena. Zamisli da je društvo ostalo da tapka u jednom mjestu i živi u mraku. :grana
Kupati se može naravno na rijeci, jezeru i biti čist...hahaha...ali to može privremeno...Šta ćeš za sapun, šampon, peškire... I vatru možeš naložiti da nasječeš drva u šumu ili skineš komšijsku ogradu :valja , ali i to je jednokratno. Govorimo o današnjem savremenom životu, a ne o prvobitnoj zajednici... :klanja

Hranu ubrati? Odakle? Čime se zasije... :sok.. Za sjeme je potreban novac...
:grana
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Luna. » 30 Nov 2012, 14:43

u svim zivotnim situacijama se iz dana u dan potvrdjuje, da novac jeste najbolji covjekov prijatelj...
ko zeli zdravo da se hrani, koristice bio namirnice... priustit ih sebi moze ako ima dovoljno novca
ko zeli dobro lijecenje, opet mu treba novac...
ko zeli bogat kulturni zivot, da se bi moze priustiti odlaske na izlozbe, pozoriste ili sebi kupiti knjige, opet mu treba novac..
ako zeli cesce da izlazi, opet novac...
u starosti, ko ima novac, ne treba mi ni rodbina ni djeca... platice sve usluge
kad je bio rat, ko je imo novac, mogo je nabavit hranu, izac iz zemlje...
ako zeli dobro obrazovanje za djecu, poslace dijete u austriju na fakultet.. pod uslovom da ima pare...

trebal jos argumenata?
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Blackhawk
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Blackhawk » 30 Nov 2012, 14:44

silence wrote:I da li bi se Black ti mijenjao za njihov život... :sok Sigurno ne bi... Da si ti u tom selu, sada ti ne bi mogao tipkati na ovom forumu... i ubjeđivati mene da se bez novca može živjeti... :oo
Ja se nebih mjenjao ni za tvoj zivot.. Jer imam svoj.. kao sto se ni ti nebi zamjenila za moj..
To je ono sto smo navikli i nema veze sa novcem...

A zivio sam svakako, i sa novcem i sa bez, imao sam ga vise nego sad, imao sam ga i manje nego sad... Ali sam zivio, i ne fali mi nista..

Kaze danas efendija na dzumi, kao da znao da mi raspravljamo o novcu..

Najvise cemu se je sejtan obradovao, jeste kad je covjek izumio novac.. i toliko se je jako obradovao da je odmah izvrsio nuzdu na novac.. i zbog toga je novac prljav.. otkako se je pojavio..


tempy... i sad postoji razmjena tih usluga koje si spominjao... Prevezes djevojku sa jednog mjesta na drugo i ona ti darezljivo ponudi sebe mjesto para :)
Das jos drogu, ona ti uzvratim tim svojim uslugama... (kad vec se uvlacis u to podrucje)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Julia-Klara » 30 Nov 2012, 14:44

mislim da tema nije trosimo li nego KOLIKO trosimo- koliko nam je potrebno, a koliko zelimo

a to sa poledjinom novcanice-ako pocnem necu zavrsiti,a na poslu sam... ali samo jedna od nacina da se lakse manipulise ljudima

sto se tice prostitucije-zar nije najstariji zanat na svijetu? postojala je i ona prije novca :) doneses kilu sudzuke i opleti :ha
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by silence » 30 Nov 2012, 14:48

Julia-Klara wrote:mislim da tema nije trosimo li nego KOLIKO trosimo- koliko nam je potrebno, a koliko zelimo
Da bi potrošola onoliko koliko ti je potrebno, moraš da imaš dovoljnu količinu novca. Bez te dovoljne količine ti ne možeš zadovoljiti svoje potrebe, ma koliko one minimalne bile. Znači, došli smo opet na istu tvrdnju da je čovjek bez novca, mrtav čovjek.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Blackhawk » 30 Nov 2012, 14:52

Borislav Jović ubio baku zbog 213 KM
Nožem u srce ubio djeda zbog novca pa kratko bježao policiji
Muškarac ubio staricu zbog novca
Zbog novca ubio staricu u Srebrenici
Mlatio je i ubio majku (84) zbog novca
Bač: Ubili staricu zbog novca

Evo samo malo naslova, sta taj "covjekov najbolji prijatelj" radi ljudima..
Ovo je samo onako nabrzinu sto nasao par naslova u novinama.. Ima toga koliko hoces.. .
Ne moze biti prijatelj ti neko ko te navodi na zlo, ili ko te navodi da povredjujes druge ljude..

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by silence » 30 Nov 2012, 14:52

BlackHawk wrote: Najvise cemu se je sejtan obradovao, jeste kad je covjek izumio novac.. i toliko se je jako obradovao da je odmah izvrsio nuzdu na novac.. i zbog toga je novac prljav.. otkako se je pojavio..
Ne bih se složila da je novac prljav. Novac se samo nađe u prljavim rukama, pa se tako zaprlja. I pusti ti efendiju... :oo . Eno imamo temu o efendiji koji je sada na sudu, jer je svojim prljavim rukama zaprljao džematski novac. :grana
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Luna. » 30 Nov 2012, 14:53

tema je, jeli novac covjekov najbolji prijatelj...
neka mi protivnici odgovore na jedno najobicnije pitanje:
ako je neko bolestan i spasit ga moze samo skupa operacija... ko mu moze pomaoc..? samo novac
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Bahra » 30 Nov 2012, 14:53

silence wrote:Davno se trgovalo roba za roba, to su davna prošla vremena. Zamisli da je društvo ostalo da tapka u jednom mjestu i živi u mraku. :grana
Kupati se može naravno na rijeci, jezeru i biti čist...hahaha...ali to može privremeno...Šta ćeš za sapun, šampon, peškire... I vatru možeš naložiti da nasječeš drva u šumu ili skineš komšijsku ogradu :valja , ali i to je jednokratno. Govorimo o današnjem savremenom životu, a ne o prvobitnoj zajednici... :klanja
Nije istina da je ovo bilo u prvobitnoj zajednici. To je se sve radilo do unazad 60 godina na selima. Meni je nana objasnjavala kako su zivjeli, sadila se konoplja pa se pravili peskiri, krpe, odjeca. Onda ovce i vuna, pa se prelo, pa stanovi za tkanje. Ove cilime bosanske za koje danas trebaju grdne pare, svaka kuca je imala u seli i po nekoliko i to, zahvaljujuci svojim rukama.
Ves se prao tako sto se pravila tzv cijedj od luga. I sapune su pravili, ali se zaista ne sjecam od cega. A zna se da je sume bilo na pasija preskalala i da se niko nikada nije morao brinutu za drva.

Sto se ukopa tice, svako selo je imalo svoj harem i tu se nikada nije placalo. Sad kako je doslo vrijeme da ne nekima novac drazi od svega na svijetu, svi smo otisli u helac.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Tempy » 30 Nov 2012, 14:55

Julia-Klara wrote: sto se tice prostitucije-zar nije najstariji zanat na svijetu? postojala je i ona prije novca :) doneses kilu sudzuke i opleti :ha
za kilu sudžuke , strašno
Kuda ide ovaj svijet
Das jos drogu, ona ti uzvratim tim svojim uslugama... (kad vec se uvlacis u to podrucje)
Nikud se ja ne uvlačim :rumenko :sram :rumenko :sram

dacina_curica
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by dacina_curica » 30 Nov 2012, 14:56

Tempy :pendrek. Ne znam, niti vjerujem u Boga niti u novac. :)

Nego da se brzinski osvrnem na ovo Lunino.

1. Ko hoce zdravo da se hrani napravice sebi bastu/rasad (moze i u po urbane sredine, pun NYC domaceg povrca i voca iz balkonskih bastica i "community garden"-a

2. Ko hoce dobro lijecenje ne treba novac nego treba dobro poznavati koje klinike i bolnice nude besplatne usluge ljudima bez zdravstvenog osiguranja. Za ljude u trecem svijetu tu su "Doctors Without Borders"

3. Ko hoce bogat kulturni zivot ode u biblioteku, posjeti izlozbe u muzejima koji se financiraju iskljucivo donacijama, sjedi u besplatnim sjedistima u pozoristima ili nadje sebi neki poslic u bilo kojem od ovih polja koje ga interesuje ta za svoje radne usluge dobije pristup svojim interesima.

4. U starosti mozes kupiti sve ali kad imas svoju djecu, porodicu, prijatelje koji ce se o tebi brinuti bez ikakvih ocekivanja financijeske kompenzacije to je nezamjenjiv dar. I u biti to i jeste ZIVOT!

5. Kad je bio rat, ako si se zadesio u neprijateljskom leglu NISTA te nije moglo izvuci.

6. Ko zeli da djete dobro skoluje naucice svoje dijete od malih nogu radnim navikama i usko ce monitorovati domave zadace, kontrolne, pomagace svom djetetu da uspije i zaradi stipendiju na nekom vrhunskom univerzitetu. Primjera je hiljade i hiljade.

Jos nesto?

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Julia-Klara » 30 Nov 2012, 14:56

silence wrote:
Julia-Klara wrote:mislim da tema nije trosimo li nego KOLIKO trosimo- koliko nam je potrebno, a koliko zelimo
Da bi potrošola onoliko koliko ti je potrebno, moraš da imaš dovoljnu količinu novca. Bez te dovoljne količine ti ne možeš zadovoljiti svoje potrebe, ma koliko one minimalne bile. Znači, došli smo opet na istu tvrdnju da je čovjek bez novca, mrtav čovjek.
covjek bez novca je samo to-bez novca
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Luna. » 30 Nov 2012, 14:58

dacina_curica wrote:Tempy :pendrek. Ne znam, niti vjerujem u Boga niti u novac. :)

Nego da se brzinski osvrnem na ovo Lunino.

1. Ko hoce zdravo da se hrani napravice sebi bastu/rasad (moze i u po urbane sredine, pun NYC domaceg povrca i voca iz balkonskih bastica i "community garden"-a

2. Ko hoce dobro lijecenje ne treba novac nego treba dobro poznavati koje klinike i bolnice nude besplatne usluge ljudima bez zdravstvenog osiguranja. Za ljude u trecem svijetu tu su "Doctors Without Borders"

3. Ko hoce bogat kulturni zivot ode u biblioteku, posjeti izlozbe u muzejima koji se financiraju iskljucivo donacijama, sjedi u besplatnim sjedistima u pozoristima ili nadje sebi neki poslic u bilo kojem od ovih polja koje ga interesuje ta za svoje radne usluge dobije pristup svojim interesima.

4. U starosti mozes kupiti sve ali kad imas svoju djecu, porodicu, prijatelje koji ce se o tebi brinuti bez ikakvih ocekivanja financijeske kompenzacije to je nezamjenjiv dar. I u biti to i jeste ZIVOT!

5. Kad je bio rat, ako si se zadesio u neprijateljskom leglu NISTA te nije moglo izvuci.

6. Ko zeli da djete dobro skoluje naucice svoje dijete od malih nogu radnim navikama i usko ce monitorovati domave zadace, kontrolne, pomagace svom djetetu da uspije i zaradi stipendiju na nekom vrhunskom univerzitetu. Primjera je hiljade i hiljade.

Jos nesto?
nista, jedino sto ti ovo nista ne pije vode ako zivis npr. u bosni.. osim tacke 1 :oo
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D4: Novac je čovjekov najbolji prijatelj

Post by Tempy » 30 Nov 2012, 14:59

BlackHawk wrote:Borislav Jović ubio baku zbog 213 KM
Nožem u srce ubio djeda zbog novca pa kratko bježao policiji
Muškarac ubio staricu zbog novca
Zbog novca ubio staricu u Srebrenici
Mlatio je i ubio majku (84) zbog novca
Bač: Ubili staricu zbog novca

Evo samo malo naslova, sta taj "covjekov najbolji prijatelj" radi ljudima..
Ovo je samo onako nabrzinu sto nasao par naslova u novinama.. Ima toga koliko hoces.. .
Ne moze biti prijatelj ti neko ko te navodi na zlo, ili ko te navodi da povredjujes druge ljude..
Vidiš šta rade kokuzi. Da je Borislav imao bogatu baku koja bi mu svaki dan davala 213 KM nikog nebi ubio. Vidiš novac je mogao spasiti život. Svi ostali primjeri su slični pa tako i odgovor.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests