D6: Oprostiti prevaru

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Locked
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11751 times
Contact:
Status: Offline

D6: Oprostiti prevaru

Post by Maja » 13 Dec 2012, 20:06

U današnje vrijeme prevara u vezi ili braku postala je skoro pa redovna pojava. Kao da brakovi više nisu sveti.
A i ponude je na sve strane tj sve je više onih kojima je upuštanje u vezu sa zauzetom osobom normalna stvar.
Ali čini mi se, bez obzira koliko se vremena mijenjala i koliko će se ubuduće mijenjati, prevara će nas i dalje podjednako boljeti.
Može li se prevara oprostiti? Ali ono istinski. I treba li je oprostiti? Je li prevara dovoljno dobar razlog za raskidanje veze ili braka?
Je li teže oprostiti što više voliš ili je obrnuto?

Ruana
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Ruana » 13 Dec 2012, 20:08

Sve se moze oprostiti pa i prevara.
Oprostili smo mnogo puta i vece stvari od necijeg "trenutka slabosti" a ako toga nekoga volimo onda mu i prastamo.
Last edited by Ruana on 13 Dec 2012, 20:24, edited 1 time in total.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by dacina_curica » 13 Dec 2012, 20:11

Ja licno je ne bih oprostila jer je prevara indikator i cesto rezultat mnogo dubljeg problema. Osim toga onaj ko je u stanju da nas prevari nas ne postuje a kao sto sam se izjasnila na jednoj od prijasnjih tema postovanje je temelj svake ljudske veze.

Ruana
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Ruana » 13 Dec 2012, 20:12

Hm, opet, kasno vidjeh da je debata.

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Andjelko » 13 Dec 2012, 20:16

...ni u snu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Krokodil Behko » 13 Dec 2012, 20:19

Ama kakav oprost. Da li bi to bilo to ikada više?
Svi neka razmisle prije nego što se izjasne. Lako je reći "praštam" ali hajde nadjite se u toj situaciji pa da vidimo da li je baš lako ili ne. Uvjeravam vas da je oprost prevare ujedno i poraz vrijednosti veze. Ona/j kome se prašta, znat će da to ponovo može učiniti a vas će zauvijek proždirati sumnja koja će se pojavljivati i u bezazlenim situacijama.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Blackhawk » 13 Dec 2012, 20:24

Naravno da ne, jer kad oprostis jednom, ta osoba shvati da moze tako, pa ce prevarit i drugi i treci i ko zna koji put.. Jer prvi put oprostis i predjes preko toga i onda nakon toga se ponovi isto..
Zato, cim sazna se za prevaru to je automatski i raskid, jer i samim tim sto prevari te znaci da nije toj osobi lijepo stobom i da joj nesto fali sto trazi kod drugih..
Apsolutno protiv..

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Luna. » 13 Dec 2012, 20:27

prastati je ljudski.. treba oprostit, jer ima daleko vecih problema od prevare
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Tempy » 13 Dec 2012, 20:27

U jakoj i stabilnoj vezi preovladava ljubav i razumijevanje. LJ U B A V I R A Z U M I J E V A NJ E. To znači da smo potpuno svjesni toga da naš partner nije imao drugu mogućnost nego učiniti nešto za što se vjerovatno kaje, što govori da smo ga u potpunosti razumjeli. Sve razumijeti znači i bezuvjetno sve praštati. Možda ima licemjera koji bi da im se oprosti ali sami nebi nikad oprostili.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Krokodil Behko » 13 Dec 2012, 20:28

Luna. wrote:prastati je ljudski.. treba oprostit, jer ima daleko vecih problema od prevare
A koji su to daleko veći problemi od prevare?
navedi bar tri.. Šapnider pa šta bude :p
online

Ruana
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Ruana » 13 Dec 2012, 20:29

Svako ima pravo na gresku i pokajanje ukoliko je zaista iskreno.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by dacina_curica » 13 Dec 2012, 20:30

Posto sam se docepala kompa da malo opsirnije obrazlozim svoj odgovor. :oo

Prvo: moze li se prevara oprostiti? Moze naravno, sve se moze oprostiti ali oprastanjem se ne brise pocinjeno djelo. Nakon oprosta prevareni partner ce, zbog presedana, sa sumnjom ulaziti u svaki novi dan, sumnjicavo posmatrati ponasanje “varalice” i, koliko god lagao sam sebe, jesti sam sebe iznutra jer je prvobitno stvoreno povjerenje naruseno i ne moze se vratiti. Pa bujrum, ko ima mazohisticku liniju u sebi neka slobodno pusti dag a neki levat gazi do kraja postojanja. Meni licno – ne hvala + noga u (pre)cijenjenu.

Drugo: Treba li prevaru oprostiti? Ne, ne treba. Opet cu naglasiti da onaj ko nas vara niti nas voli niti nas postuje. Zasto bi neko zelio biti u vezi/braku sa nekim ko ga ne voli i postuje. Zato sto voli onoga ko ga vara? OK, bujrum ali spremite se za zivot satkan od ponizenja. Oprastanjem prevare samo dajete varalici dozvolu da nastavi sa svojim ponasanjem jer vi ocigledno niste dovoljno jaki da stanete u kraj ponasanju koje je detrimentno po vas. Ali, opet cu reci, ako ste mazohista – bujrum pustite nekoga da vam skace po glavi i pravi vas idiotom. No thanks! :cudi

Problemi u vezi/braku nisu nikada izgovor za prevaru, oni su razlog za prekid veze/braka i trazenje srece sa nekim drugim. Onaj ko vara pod izgovorom da u vezi nesto ne stima ili da mu brak ne valja je jedan najobicniji ljigavac koji bi da jednom guzicom sjedi na dvije stolice. Ili u drugu ruku mozda sociopata koji voli da zivi u paralelnim univerzumima. U svakom slucaju za mene je prevara #1 razlog zbog kojeg treba prekinuti vezu pa cak i bracnu. Cak i ako su djeca u miksu. Jer prevara stvara negativne osjecaje koji propagiraju kroz svaku sferu zivota i stvaraju toksican zacarani krug iz kojeg niko ne izlazi postedjen.

Blackhawk
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Blackhawk » 13 Dec 2012, 20:32

Da postoji Ljubav i Razumjevanje... I samim tim trebamo RAZUMJETI da cemo prevarom povrijediti osobu koju VOLIMO, da cemo srusiti njen svijet.
I kad prevarimo, znaci da nemamo razumjevanja prema voljenoj osobi i njenim osjecanjima, pa zasto onda traziti od nje da ima prema nama ??

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Tempy » 13 Dec 2012, 20:32

dacina_curica wrote:Ja licno je ne bih oprostila jer je prevara indikator i cesto rezultat mnogo dubljeg problema. Osim toga onaj ko je u stanju da nas prevari nas ne postuje a kao sto sam se izjasnila na jednoj od prijasnjih tema postovanje je temelj svake ljudske veze.
Problema ima u svakoj vezi , a indikatori nam promaknu kada se radi o našoj vezi. Tuđe vidimo i bez indikatora. Praštanje ima veze sa poštovanjem u toj mjeri da onaj ko poštuje prašta.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by dacina_curica » 13 Dec 2012, 20:33

Tempy wrote:U jakoj i stabilnoj vezi preovladava ljubav i razumijevanje. LJ U B A V I R A Z U M I J E V A NJ E. To znači da smo potpuno svjesni toga da naš partner nije imao drugu mogućnost nego učiniti nešto za što se vjerovatno kaje, što govori da smo ga u potpunosti razumjeli. Sve razumijeti znači i bezuvjetno sve praštati. Možda ima licemjera koji bi da im se oprosti ali sami nebi nikad oprostili.

U JAKOJ I STABILNOJ VEZI nema varanja jer je jaka i stabilna veza po samoj definiciji besprijekorno postovanje i ljubav te u takvoj nema varanja.

Pricati o prevari u stabilnoj vezi je totalno apsurdno. :maja

Blackhawk
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Blackhawk » 13 Dec 2012, 20:35

Postuje se onaj ko tebe postuje...
Prevari nekog, tu vise nema postovanja.. pa tako nema ni prastanja...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Krokodil Behko » 13 Dec 2012, 20:35

Tempy wrote:U jakoj i stabilnoj vezi preovladava ljubav i razumijevanje. LJ U B A V I R A Z U M I J E V A NJ E. To znači da smo potpuno svjesni toga da naš partner nije imao drugu mogućnost nego učiniti nešto za što se vjerovatno kaje, što govori da smo ga u potpunosti razumjeli. Sve razumijeti znači i bezuvjetno sve praštati. Možda ima licemjera koji bi da im se oprosti ali sami nebi nikad oprostili.
Ako osjećaš ljubav i razumijevanje prema nekoj osobi šta te tjera da je prevariš?
Neka nešto malo niža pobuda? Jesi li ti tada dostojan ljubavi te osobe?
online

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Tempy » 13 Dec 2012, 20:35

dacina_curica wrote:Posto sam se docepala kompa da malo opsirnije obrazlozim svoj odgovor. :oo

Prvo: moze li se prevara oprostiti? Moze naravno, sve se moze oprostiti ali
Izvini , obično ne čitam ono napisano iza ovog "ali" jer onaj ko je htio nešto važno reći stavio je to ispred "ali" i to je njegov stav. Drago mi je da misliš da se sve može oprostiti ali :oo ti si u negacijskom timu. :D.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by Luna. » 13 Dec 2012, 20:36

Krokodil Behko wrote:
Luna. wrote:prastati je ljudski.. treba oprostit, jer ima daleko vecih problema od prevare
A koji su to daleko veći problemi od prevare?
navedi bar tri.. Šapnider pa šta bude :p
na pr. imati muza, koji nece da radi a voli potrosit.. kraja s krajem ne mozes sastavit
imati muza, koji kocka i boga oca potrosi.. opet ne mozes kraj s krajem sastavit..
ili jos najgora solucija. da je dobar i vjeran al´ voli popit a kad popije, nije bas zgodan, hoce malo i saketat se... trebal dalje?
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

dacina_curica
Status: Offline

Re: D6: Oprostiti prevaru

Post by dacina_curica » 13 Dec 2012, 20:37

Tempy wrote:
dacina_curica wrote:Ja licno je ne bih oprostila jer je prevara indikator i cesto rezultat mnogo dubljeg problema. Osim toga onaj ko je u stanju da nas prevari nas ne postuje a kao sto sam se izjasnila na jednoj od prijasnjih tema postovanje je temelj svake ljudske veze.
Problema ima u svakoj vezi , a indikatori nam promaknu kada se radi o našoj vezi. Tuđe vidimo i bez indikatora. Praštanje ima veze sa poštovanjem u toj mjeri da onaj ko poštuje prašta.

Nas je problem ako smo slijepi pred svojim problemima. Takodjer ako jedan partner uvidja problem a drugi ne onda se u funkcionalnoj vezi baziranoj na razumijevanju i postovanju partner #2 iznese svoj problem lred partnerom #1 i problem se rijesi. To sto prolem postoji ne daje nikome pravo da ponizava partnera tim sto ce svoj bijes lijeciti taslacenjem sa nekim drugim.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests