D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Maja » 10 Jan 2013, 20:15

Sve više zemalja uvodi zabranu pušenja na javnim mjestima, s tim da u nekim zemljama to podrazumjeva pušenje u zatvorenim prostorijama, dok je kod nekih potpuno zabranjeno pušiti u javnosti. S jedne strane to je plus za nepušače koji udisanjem dima prisutnih pušača sami postaju pasivni pušači, ali s druge strane zasigurno opada promet ugostiteljskim objektima. Osim toga, strastveni pušač koji puši npr 2 kutije dnevno neće izdržati 2 sata u restoranu/kafiću bez cigarete. Čak i ako u ugostiteljskom objektu postoji posebna prostorija gdje pušači mogu da puše, većina njih to odvajanje smatra diskriminirajućim?

Još jednom da napomenem da sad idemo po novim pravilima.
Forumaši s nickovima koji počinju od A do K su uvijek za (za zabranu pušenja), a oni s nickovima od L do Ž protiv (protiv zabrane pušenja).

dacina_curica
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by dacina_curica » 10 Jan 2013, 20:22

Par cinjenica prije nego sto krenem sa debatom….Prije par dana portalu je objavljena vijest da svaki drugi Bosanac/Bosanka umire od bolesti srca i krvnih sudova. Jedan od osnovnih uzroka ovome je pusenjeali i izlozenost dimu i stetnim cesticama koje se nalaze u istom.

Pusenje , pasivno kao i aktivno, udvostrucava rizik stvaranja srcanih bolesti. Katran koji se nalazi u duhanskom dimu je jedan od glavnih uzroka razvoju raka pluca, disajnih puteva, jednjaka ali i raka mokracnog mjehura, bubrega te grlica materice kod zena.

Djeca izlozena duhanskom dimu eksponencijalno cesce oboljevaju od astme, bronhitisa, problema sa disajnim putevima te upale pluca. Djeca zena koje puse u trudnoci se mnogo cesce radjaju sa umanjenom tjelesnom tezinom te sa poteskocama u razvoju disajnih organa. Takodje, utvrdjeno je da SIDS (sindrom iznenadne smrti dojenceta) je mnogo cesci kod novorodjencadi koja su izlozena duhanskom dimu.

Zabrana pusenja u javnom prostoru – odlucno i cvrsto DA!!!

Zasto? Zato sto onaj ko se svojevoljno odluci za ovu vrstu trovanja sopstvenog organizma to svakako ima pravo raditi ali nema pravo trovati ljude oko sebe. I ne, ovdje ne pricamo samo o kaficima, barovima, restoranima, ovdje govorim o javnim ustanovama, javnom prostoru koji je stvoren (i cesto neizostavan) za koristenje svih nas, ne samo odabranih nekoliko koji svojim ponasanjem biraju da narusavaju zdravlje drugih.

Ja licno sam za opciju barova i restorana za pusace, za potpuno odvojene prostorije u restoranima (kako je slucaj u nekoliko restorana u gradu u kojem zivim (i koji je smoke-free od 1998 :klanja) uz uslov da ljudi koji se zele zaposliti u istom svjesno preuzimaju rizik potecijalnih bolesti na sebe.

User avatar
indeks
Na probnom
Na probnom
Posts: 57
Joined: 06 Jan 2013, 23:01
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by indeks » 10 Jan 2013, 20:31

Svaka cast,Dacina :aplauzz sve receno,obrazlozeno i opravdano.
Mislim da ovdje nema niko sta da doda,a da ide u prilog misljenju kako nema potrebe zabraniti pusenje na javnim mjestima.
:grana

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Maja » 10 Jan 2013, 21:00

Udvostručuje ovo, povećava opasnost za toliko posto... Uvijek nekakvi naučnici sa svojim statistikama.
Po njihovoj logici niko na svijetu ne bi bio živ jer i oni koji ne puše pasivni su pušači zbog ljudi oko njega koji puše.
Isto tako po toj logici nijedna žena koja puši nije rodila normalno dijete niti je odgojila zdravo dijete.
Što je previše previše je. Mislim na ove silne kampanje protiv pušenja.
Ja nešto ne znam da je pušač nasrnuo na nekog zbog viška nikotina u krvi ili izgubio kontrolu nad vozilom, a zbog droge i alkola jeste. Zašto se ne zabrani alkohol na javnim mjestima...dostupan je svugdje isto kao i cigarete. Po čemu je to alkohol bolji, pa ga ne zabranjuju u restoranima, a cigarete zabranjuju? Ah, da...čak je cool popiti čašu-dvije vina uz večeru, čak je zdravo i preporučljivo.
Šta je sa pretilošću? Mislim da je ona pogubnija za zdravlje od pušenja. Zašto se onda pretilim osobama ne zabrani hrana u restoranu...eto zbog zdravlja...
Djeca udišu dim... bolje da udišu dim nego da dobivaju batine od roditelja narkomana ili pijanice.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2013, 21:05

Trebalo bi malo poraditi na razvoju svijesti kod naših gradjana a o štetnosti
konzumiranja duhana. Nekih pomaka i ima. Medjutim uvijek će sve biti isto ako
se taj zakon ne usvoji. Ujedno, jedan prosječan pušač, može uštedjeti i do 90
maraka mjesečno ako ne bude pušio. Bezmalo pa sve režije da plati. Ili da se mjesec
dana vozika u autu od tog novca.

Maja wrote:Udvostručuje ovo, povećava opasnost za toliko posto... Uvijek nekakvi naučnici sa svojim statistikama.
Po njihovoj logici niko na svijetu ne bi bio živ jer i oni koji ne puše pasivni su pušači zbog ljudi oko njega koji puše.
Isto tako po toj logici nijedna žena koja puši nije rodila normalno dijete niti je odgojila zdravo dijete.
E pa heb ga. Moraju se preduzeti mjere predostrožnosti :D
online

User avatar
indeks
Na probnom
Na probnom
Posts: 57
Joined: 06 Jan 2013, 23:01
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by indeks » 10 Jan 2013, 21:09

Boga mi,u medicini postoji dg.Nicotinismus :cvike (samo se osvrcem na onaj problem sa drogom i alkoholom).
Zasto je tako tesko prestati pusiti?
Ko najvise profitira od prodaje cigareta?
Ooooooj :grana

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Maja » 10 Jan 2013, 21:12

Krokodil Behko wrote:Trebalo bi malo poraditi na razvoju svijesti kod naših gradjana a o štetnosti
konzumiranja duhana.
Džaba sto kampanja, džaba ogromni natpisi i slike na kutijama duhana, džaba sve moguće zabrane. Ko puši, pušit će i dalje.
Sve dok se u pušačevoj glavi ne desi neki klik, pa sam poželi prestati (ne zbog kampanja).
Ovo što rade je obična diskriminacija.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by dacina_curica » 10 Jan 2013, 21:13

Majo, malo ekstremno pristupas problemu.

Nisu "neki tamo oni" ljudi izmislili pricu o stetnosti duhanskog dima. Naprotiv, vodila se borba desetljecima izmedju jakog duhanskog lobija i zdravstvenih organizacija i znas sta je prevagnulo? CINJENICE!
Cinjenica da katran u duhanskom dimu dovodi do raka disajnih puteva i pluca, te mokracnih kanala i bubrega jer su oni ti koji taj otrov direktno preradjuju. Cinjenica da je rizik malformacija djeteta u utrobi majke koja pusi znatno veci od onog cija majka ne udise duhanski dim. Cinjenica da pasivno pusenje steti nepusacu gotovo koliko i aktivno pusenje pusacu.
To nisu bajke to su desetljecima dokazivane CINJENICE!


Ja kaz m da sam za odvojene pusacke prostorije u restoranima jer ne zelim da me neko drugi truje. Sebe truj ali mene NE!. Takodje ne zelim da propustam dogadjaje, izlaske i slicno jer ce neko sebicno puhati svoj otrov u pravcu nepusaca. Ako je diskriminacija sjediti u posebnoj prostoriji onda je diskriminacija i biti izlozen otrovu na dnevnoj bazi.

Sta je sa radnicima u ugostiteljstvu, javnim firmama, javnim prostorima? Jesu li oni zasluzili da ih neko truje jer rade tu?

User avatar
visper
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 763
Joined: 26 Oct 2010, 19:35
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by visper » 10 Jan 2013, 21:17

u drzavi gdje sam ja je pusenje i u kafanama vec dvije godine zabranjeno u firmama takodje mozes pusiti vani koliko hoces cak i maruhanu i narod se pridrzava toga vjerovatno jel su kazne ogromne
NE CINI DRUGIMA ONO STO NEZELIS DA TEBI DRUGI CINE

dacina_curica
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by dacina_curica » 10 Jan 2013, 21:19

Jos nesto...kad smo vec kod pretilosti - restorani vec pocinju sa ukidanjem jumbo gaziranim picima, ukidaju se prevelike porcije, uvode se zdrave opcije ishrane itd.

Konobar takodje ima pravo da ti prestane tociti pice kad misli da ti je bilo dovoljno itd.

Nije duhanska industrija jedina koja "pati", problem je u eksponencijalno glasnijem kukanju od strane pusaca.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Maja » 10 Jan 2013, 21:29

Takodje ne zelim da propustam dogadjaje, izlaske i slicno jer ce neko sebicno puhati svoj otrov u pravcu nepusaca.
Ali ok je da pušači propuste izlaske jer ne smiju zapaliti.
Ne radi se tu o zabrani uvođenja pasa u restoran ili zakonu o propisnom odijevanju.
Ljudi imaju potrebu da puše i kad ne puše hvata ih nervoza...ne mogu da izdrže.

Nigdje ja nisam rekla da pušenje nije štetno, ali tvrdim da pretjeruju. Onog dana kad se prestane javno točiti alkohol bit ću i za ukidanje pušenja. Ali to se neće desiti NIKAD. Ne znam zašto, ali očito je da prodaja alkohola NEKOME donosi veći profit od duhana.
Sta je sa radnicima u ugostiteljstvu, javnim firmama, javnim prostorima? Jesu li oni zasluzili da ih neko truje jer rade tu?
Dosta stvari čovjeku šteti a ne postoji zakon o zabranama. Šta je sa nelegalnim otpadima i činjenicom da i ako ne bude smaka svijeta kako vole predviđati, da ćemo se zatrpati smećem, zagaditi što jedemo, pijemo i udišemo. Zašto ne donesu zakon u Zenici otkud je indeks :oo kojim bi spriječili silno onečišćavanje zraka.
Moj tata je jedan period radio u Aluminiju i ti su ljudi svaki dan morali popiti litar mlijeka da neutrališu razna isparavanja koja udišu. Isto važi za trgovce na pumpama, pa šta je s rudarima itd.. Sad ćeš reći odoh ja daleko, ali zašto se ti ljudi ne zaštite na neki način. Hoću da kažem da postoji milion prečih stvari oko kojih se valja pobrinuti.
Tih sat-dva koliko čovjek bude u restoranu gdje se puši neće brate nikom izazvati rak.
A s druge strane, niko ne može zabraniti jednoj trudnici da puši unutar svoja 4 zida. Niko ne može zaštiti to dijete.
Znači sve je to po meni šuplje. Kako ono kažu...mrtvo puhalo :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Maja » 10 Jan 2013, 21:32

dacina_curica wrote:Jos nesto...kad smo vec kod pretilosti - restorani vec pocinju sa ukidanjem jumbo gaziranim picima, ukidaju se prevelike porcije, uvode se zdrave opcije ishrane itd.

Konobar takodje ima pravo da ti prestane tociti pice kad misli da ti je bilo dovoljno itd.

Nije duhanska industrija jedina koja "pati", problem je u eksponencijalno glasnijem kukanju od strane pusaca.
Može umjesto jumbo pića naručiti dva obična. A to da konobari ne žele da usluže...mislim da sam to vidjela samo u filmovima. Možda je drugačija situacija na zapadu, ali ovdje toče sve dok imaš da platiš.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2013, 21:54

Maja wrote:
dacina_curica wrote:Jos nesto...kad smo vec kod pretilosti - restorani vec pocinju sa ukidanjem jumbo gaziranim picima, ukidaju se prevelike porcije, uvode se zdrave opcije ishrane itd.

Konobar takodje ima pravo da ti prestane tociti pice kad misli da ti je bilo dovoljno itd.

Nije duhanska industrija jedina koja "pati", problem je u eksponencijalno glasnijem kukanju od strane pusaca.
Može umjesto jumbo pića naručiti dva obična. A to da konobari ne žele da usluže...mislim da sam to vidjela samo u filmovima. Možda je drugačija situacija na zapadu, ali ovdje toče sve dok imaš da platiš.
U Švedskoj je alkohol veoma oporezovan i ima se kupiti samo u nekim posebnim trgovinama koje kako stekoh utisak i nisu baš nasvakom uglu. Sve se može kad se hoće. zapravo oni žive i boljim standardom ali ne bi ni kod nas, škodilo malo reda. Imaš za pročitati u marketima kako se alkohol ne prodaje mladjima od 18 godina ali ja još nikada nisam vidio da neka kasirka provjerava bilo koga po tom pitanju. Za duhan ne znam ni da postoji neka zakonska odredba u tom smislu. Prilično smo neuredjeni i par zakona, dobro bi nam došlo. Bar se ne mora prodavati duhan na trafici tik do škole.
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Ideja » 10 Jan 2013, 23:36

:D vidi teme
Naravno da pušenje treba zabraniti na javnim mjestima... pa i šire :zao
O uticaju pušenja na zdravlje znaju svi dovoljno.
Iako to izgleda nemoguće ostvariti na našim prostorima, vjerujem da je moguće ali trajaće još dok se svijest ljudi ne poveća.
Sjetih se nekadašnjih vožnji u vozu i gušenja u pušačkom kupeu jer nema drugdje mjesta, a nakon nekoliko godina se iznenadih - nema više fumanja u vozu. Malo se bunili bunili i prihvatili. Sad fino puše na stanicama na pauzama -divota mi ih gledati kroz prozor

dacina_curica wrote:Ja licno sam za opciju barova i restorana za pusace, za potpuno odvojene prostorije u restoranima
i ja sam ali sad mi to teško pada...ne znam šta ću sa Granom
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

dacina_curica
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by dacina_curica » 11 Jan 2013, 00:06

Ideja, ma grana ce za tvoju ljubav preci na nasu stranu :oo

Da odgovorim Maji na ovo gore o gaziranim picima pa da se vratim na temu (halalite, kucam s telefona)...Nece Majo ljudi kupovati dvije case gaziranog jer valja duplo platiti. C(h)ar tih velikih porcija hrane, pica te konsekventnog prejedanja i jeste bila u tome sto ti za 10% vecu cijenu (od normalne porcije) dobijes kolicinski duplo vise hrane/pica, pa onda jedes dok ne puknes jer su oci gladne (gu*ica manje)...ukidanje te supersize opcije je se pokazalo dobrom strategijom. Mislim, daleko je dunjaluk od preokreta ali makar pokusava ici u nekom pozitivnom pravcu.


Eh sad....kazes da je diskriminacija da pusac mora sjediti u nepusackom restoranu i mucitI se jer ne moze izdrzati da ne zapali. Hoces da me ubijedis da je jedan pusac nesposoban izaci vani, ili u pusacki dio restorana i ocejfiti uz cigar? Nko ne brani pusenje na otvorenim prostorima, cemu onda urlikanje "Diskriminacija!!!"?

Dalje, meni licno je npr. potpuno svejedno hoce li jedna trudnica pusiti u svoja cetiri zida ili na po dzade, to je njoj na savjest i njenom djetetu na zdravlje, ali da sam ja trudnica i da mi neko puse duhanski dim u mene sastavila bi ga sa zemljom iste sekunde jer ja ne zelim trovati svoje dijete. Osim toga lako je pricati o tome kako su price o stetnosti duhanskog dima u trudnoci preuvelicane i napuhane sve dok ne upoznate jedno od te djece koja imaju posljedice majcinske "briznosti" :maja

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Ideja » 11 Jan 2013, 00:26

@dacina, teško da će se Grana promijeniti. Ja to fol sve nešto strogo, ali mislim da on izgleda ima neku svoju srategiju kako da popustim. Možeš misliti, ČAK se drznuo i upitao"Hoćeš zapaliti?" Ma kad mu nisam i cigare i sve u facu :zao :ooo

Vjerujem da pušačima te zabrane zvuče grozno ali možda bi mnogi mogli početi i manje pušiti zbog (mogućih) takvih ograničenja. Poznajem dosta osoba koje su zbog posla skroz smanjile pušenje jer je zabranjeno pušenje na radnom mjestu u čitavoj zgradi a ići na pauzu svako sat vremena zbog ćikanja, ehh, pa ne ide ni to baš svugdje.
Mnogi spominju doktore, kao eto ako je pušenje toliko nezdravo, zašto dosta doktora ne sprestaje. Pa i oni su samo ljudi.
Otac jednog mog poznanika je umro od raka pluća (pušio je čitav život oko 2 kutije dnevno). A taj poznanik i dalje puši istim tempom...ok, razumijem...ali kad mu napomenem da mu ne valja što tako puno puši u prostoriji kojoj je sa svojom dječicom, on na to se samo osmjehne i kaže:"neka, kad naraste, ja i oko babino ćemo zajedno sjediti i pušiti". Jednostavno mi to nije jasno da ti nije žao svog djeteta :cudi
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

dacina_curica
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by dacina_curica » 11 Jan 2013, 00:42

Samo ostro Ideja, pokazi mu Krajisku ruku, da ne kazem pesnicu! :pendrek :oo

Ah da, htjedoh se osvrnuti na nesto iz uvodnog posta a to je da kafici gube musterije zbog uvodjenja restrikcija za pusace. Prije petnaestak godina kad su u gradu u kojem zivim poceli uvoditi restrikcije za pusace ovo je bila zalba broj jedan. Svi kafici i restorani su odmah prihvatili kao cinjenicu da im valja pisati "propalo" ali evo toliko godina nakon uvodjenja navog zakona 90% restorana su jos uvijek tu i jos uvijek vrve puni kao prije restrikcija. Pusaci su cmzdrili kratko i onda prihvatili ponudjeno a nepusaci su poceli izlaziti u restorane u vecim brojevima jer im je sada atmosfera prihvatljiva. Restorani i kafici ne gube nista, naprotiv.
Btw. hrana je toliko ukusnija kad nam cula nisu zamaskirana dimom duhana. :)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Pasaga » 11 Jan 2013, 07:16

Krokodil Behko wrote:[]

U Švedskoj je alkohol veoma oporezovan i ima se kupiti samo u nekim posebnim trgovinama koje kako stekoh utisak i nisu baš nasvakom uglu. Sve se može kad se hoće. zapravo oni žive i boljim standardom ali ne bi ni kod nas, škodilo malo reda. Imaš za pročitati u marketima kako se alkohol ne prodaje mladjima od 18 godina ali ja još nikada nisam vidio da neka kasirka provjerava bilo koga po tom pitanju. Za duhan ne znam ni da postoji neka zakonska odredba u tom smislu. Prilično smo neuredjeni i par zakona, dobro bi nam došlo. Bar se ne mora prodavati duhan na trafici tik do škole.
Behko,i za duhan je isto.Granica je 18 g.Provjerava se na kasi.
Drugo,ima reda u toj bransi.
Sverc,prodaja na crno cvati ko lale.
Alkohol,uvjek dizu poreze,zasto?
Ovi neznaju pit,piju ko smukovi.Dok se ne oduzme neprestaje.
Mislim da nemaju tu kulturu,da kazem da umiju piti iz zadovoljstva,da im bude fino,da aksamluce.
Ubacivaju u alkohol razne tablete,da se sto prije i jeftinije naroka.
Hebes taj ceif.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Krokodil Behko » 11 Jan 2013, 09:48

Pasaga wrote:
Krokodil Behko wrote:[]

U Švedskoj je alkohol veoma oporezovan i ima se kupiti samo u nekim posebnim trgovinama koje kako stekoh utisak i nisu baš nasvakom uglu. Sve se može kad se hoće. zapravo oni žive i boljim standardom ali ne bi ni kod nas, škodilo malo reda. Imaš za pročitati u marketima kako se alkohol ne prodaje mladjima od 18 godina ali ja još nikada nisam vidio da neka kasirka provjerava bilo koga po tom pitanju. Za duhan ne znam ni da postoji neka zakonska odredba u tom smislu. Prilično smo neuredjeni i par zakona, dobro bi nam došlo. Bar se ne mora prodavati duhan na trafici tik do škole.
Behko,i za duhan je isto.Granica je 18 g.Provjerava se na kasi.
Drugo,ima reda u toj bransi.
Sverc,prodaja na crno cvati ko lale.
Alkohol,uvjek dizu poreze,zasto?
Ovi neznaju pit,piju ko smukovi.Dok se ne oduzme neprestaje.
Mislim da nemaju tu kulturu,da kazem da umiju piti iz zadovoljstva,da im bude fino,da aksamluce.
Ubacivaju u alkohol razne tablete,da se sto prije i jeftinije naroka.
Hebes taj ceif.
Samo da napomenem, ti bi u ovoj debati trebao biti protiv zabrane pušenja na javnim mjestima. Joo da mi je vidjeti paparacija kako piše, da kod njega niko nije dobrodošao ako ne nosi tompuse sa sobom :hihi
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: D9: Zabrana pušenja na javnim mjestima

Post by Pasaga » 11 Jan 2013, 10:14

Zivim ovdje,postujem sve zakone ove zemlje.Pusim tamo gdje je dozvoljeno.
U kuci nepusim,nepijem..i ne.... :hihi
Za cudno je,toliko edukacija protiv tih poroka,a uvjek raste broj tih koji to konzumiraju.
Pogotovu medju ovim dobrostojecim,elita.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests