D10: Starački dom

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Ruana
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 15:25

E ovdje je tako i Anders Rasmussen generalni sekretar NATO-a i nena Ferida kao i fru Mette svi imaju istu uslugu, tretman i uslove. Jedino kraljica i ostali kraljevici umiru u svojim dvorcima obicno dozive stotu i imaju svi kucu posluge i kucne njege. Ali evo vec vjecaju da im skrate dozivljaj tj. ukinu monarhiju.
Kazes da im se ponese obrok u dom. Kako? Primjer Jonasa. Daleko i dom i svekrva a sve uzasno skupo.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Jonas » 18 Jan 2013, 16:18

Ruana,
U svakom od njih je najmanje po 200- 300 staraca. I sigurna sam da prodje vise od dva sata dok ih sve po sobama pogledaju. Pa desavalo se da ih zaborave u toaletu.
Vecinom je tako da radno osoblje u starackom domu nema dovoljno vremena za jednu osobu. Uz njegu, vise puta na dan „klijentima“ daju lijekove, injekcije, mijenjaju pelene, vode u WC i sl. Za tridesetak „pacijenata“ brine se jedna ili dvije njegovateljice. Cesto je tako da njegovateljice nemaju vremena za neki razgovor. Uglavnom rjetki trenutci, onako uz put.

Staracki domovi stede na zaposlenima (koji su ionako malo placeni), a posao koji treba obaviti tri ili cetiri njegovateljice, obavlja jedna njegovateljica.

Bez obzira koliko covjek bio bolestan, nitko u domu (od njegovateljica i sl.) nece uz molbu otvoriti tvoje pismo, ili procitati neki tekst iz knjige ili casopisa. Za to nemaju vremena. Moja svekrva nije u stanju otvoriti paket ili neku postu, ne moze ispuniti priznanicu... nije u stanju platiti racun. Posto je djeca ne mogu cesto obilaziti, nakupi se poste, racuna itd. Tada djeca procitaju pisma, plate racune, odu u banku itd. Kad roditelj ode u staracki dom, odjednom promijeni se i zivot djece.

U starackom domu njegovateljice se manje brinu za osobe koje nemaju posjetu, ili vrlo rjetko dobiju posjetu. Npr. ako je propisano dvaput dnevno zamijeniti pelene, one ce samo jedanput napraviti. Stoga je vazno sto cesce obilaziti roditelje u starackom domu, traziti razgovor sa njegovateljicom, upravom doma.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Jonas » 18 Jan 2013, 16:30

Rum,
Nisam za te staracke domove strapaju starce da se rijese i glade svoje guzice , a sve na nagovor druge polovine
Nijedan pamatan covjek nije ZA staracki dom, ali kad se razboli i sam ne moze otici u WC, ili napustiti krevet, tada ne postoji plan A, plan B i sl. Neki nemaju djece, partnera... tada je jedina alternativa staracki dom. Mnogi ne mogu si priustiti kucnu njegu.

Na kraju krajeva, to i nije pitanje jesam li za ili protiv. Bolest (i starost) stavljaju ljude u staracki dom. Svi nemaju iste mogucnosti, koji mogu ostaju kod kuce, koji ne mogu odlaze u staracki dom.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Krokodil Behko » 18 Jan 2013, 16:48

Jonas wrote:Ruana,
U svakom od njih je najmanje po 200- 300 staraca. I sigurna sam da prodje vise od dva sata dok ih sve po sobama pogledaju. Pa desavalo se da ih zaborave u toaletu.
Vecinom je tako da radno osoblje u starackom domu nema dovoljno vremena za jednu osobu. Uz njegu, vise puta na dan „klijentima“ daju lijekove, injekcije, mijenjaju pelene, vode u WC i sl. Za tridesetak „pacijenata“ brine se jedna ili dvije njegovateljice. Cesto je tako da njegovateljice nemaju vremena za neki razgovor. Uglavnom rjetki trenutci, onako uz put.

Staracki domovi stede na zaposlenima (koji su ionako malo placeni), a posao koji treba obaviti tri ili cetiri njegovateljice, obavlja jedna njegovateljica.

Bez obzira koliko covjek bio bolestan, nitko u domu (od njegovateljica i sl.) nece uz molbu otvoriti tvoje pismo, ili procitati neki tekst iz knjige ili casopisa. Za to nemaju vremena. Moja svekrva nije u stanju otvoriti paket ili neku postu, ne moze ispuniti priznanicu... nije u stanju platiti racun. Posto je djeca ne mogu cesto obilaziti, nakupi se poste, racuna itd. Tada djeca procitaju pisma, plate racune, odu u banku itd. Kad roditelj ode u staracki dom, odjednom promijeni se i zivot djece.

U starackom domu njegovateljice se manje brinu za osobe koje nemaju posjetu, ili vrlo rjetko dobiju posjetu. Npr. ako je propisano dvaput dnevno zamijeniti pelene, one ce samo jedanput napraviti. Stoga je vazno sto cesce obilaziti roditelje u starackom domu, traziti razgovor sa njegovateljicom, upravom doma.
Vjerujem da si možda i u pravu glede iznešenog stava. Ono baš pogadjaš.
Možda njegovateljice nemaju dovoljno vremena ili nisu dovoljno stimulirane
da obavljaju te poslove ali se ipak nekako trude da nadomjeste svojim
klijentima sve što je potrebno.

Moram reći da sam se obradovao vidjevši tvoje postove u debati.
Samo nekako si na rubu debatnih pravila. Ovo je podforum u kojem važi jedno
malo neobično pravilo. Podijeljeni smo u grupe u zavisnosti od slova sa kojim
nam nick počinje. U ovom slučaju naša grupa je beskompromisni borac da je
starački dom dobra opcija. :D Nema veze i ako ne misliš tako. Samo debatujemo.

Ako želiš možeš pogledati pravila učešća u debatama u ovom podforumu
s tim da smo za novu godinu, zamijenili uloge.. Naš tim je ZA a njihov PROTIV.

http://bosanski-forum.com/viewtopic.php?f=103&t=7460
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: D10: Starački dom

Post by dacina_curica » 18 Jan 2013, 16:53

Jeste li Jonasu objasnili da je ovo debata i da on itekako treba da zastupa stav ovdje. :grana

Majo, svakom svacije. Nece ni moja mama ici u dom osim ako ona to ne zeli. Ali ako bude zdravlja kao njena mama onda cemo razmotriti i tu opciju bez brige sta ce mahala reci. :cudi

Pape :pendrek Citam sad od pocetka i kazes da je SD neko mjerilo ljubavi prema roditeljima??? Pa ja bih bas zato sto volim moju mamu htjela da joj pruzim najbolje a ja licno to ne bih mogla biti jer nisam MD. To ne znaci da ja svoju volim vise nego ti svoju, to samo znaci da dok ti mislis da si u stanju da svojim roditeljima licno pruzis 24-satnu njegu ja situaciji pristupam realno i priznajem da ne bih mogla (mimo kloniranja kao u filmovima). Nema tu ljubav nikakve veze ni sa cim. Ljudi zive kucu uz kucu sa roditeljima pa ih ne obidju u sedmici jednom dok neki svaki dan (kao sto je moja mama radila) predju grad uzduz I poprijeko samo da roditelju otvore vrata.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: D10: Starački dom

Post by Jonas » 18 Jan 2013, 17:03

O, nisam primijetio. Sorry!

Hvala na uputi, Krokodil Behko.

Ruana
Status: Offline

Re: D10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 23:02

"Ne ostaje poslije ovog zivota ono sto smo sakupili, vec sto smo dali."
Lijep vikend i veliki osmjeh za sve.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D10: Starački dom

Post by dacina_curica » 21 Jan 2013, 23:38

I? Sta bi sa ovom debatom? :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: D10: Starački dom

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2013, 23:44

Misloim da je zaključana :D
online

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests