D12: Dijaspora

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Locked
Blackhawk
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Blackhawk » 08 Feb 2013, 20:33

Jonas wrote:Prosječna neto plaća u Bosni je 840 KM.

Zaposleni: 435.644
Nezaposleni: 383.023 :sok

Jos jedan podatak: "Prema procjeni Federalnog zavoda za statistiku, ukupan broj prisutnog stanovništva u Federaciji BiH, zaključno sa prvim polugodištem ove godine, je 2.327.318, dok u inozemstvu živi još 525.414 osoba." (9/2009).
I jos se mora znati da ovaj prosjek nikad nije relevantan.. jer ima tih glavnih "mocnika" koji kupe po par hiljada KM neki i preko 10 000 KM, sto onda povecava taj prosjek..

Najvise ljudi u Bosni prima platu oko 400-450 KM, plus nesto sto se dobije za topli obrok, u zavisnosti gdje se radi..


Jos jedan porazavajuci podatak, jeste da je broj korisnika penzije i broj zaposlenih sada negdje u istom nivou, a kako raste broj nezaposlenih za koju godinu ce biti manje zaposlenih od korisnika penzija, tako da se nece imati odakle puniti penzioni fond, a samim ti bice i problema sa isplatama istih..
black moram ti reci da nije istina sto se tice onog dijela za porodilje. Svaka porodilja ima pravo na godinu dana slobodno, to je zakonom uredjeno i nema izuzetaka pa i kad je privatnik u pitanju. Sto se tice naknade, zena koja je u radnom odnosu dobiva cijelu platu, osim toplog obroka, a zena koja ne radi 120km mjesecno, s tim da dobije jednom 200km kad se tek porodi i 400 kad isprima tih 120km koje prima godinu dana. Cak ako je muz na minimalcu ima pravo svaki mjesec na odredjenu naknadu, ne znam koliko.
Ovo odlicno zvuci na papiru, ali u praksi sigurno nije tako... Volio bih da sam u krivu sto ovo kazem, ali znam da nisam..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Pasaga » 08 Feb 2013, 20:37

dacina_curica wrote:Nisam ja nista bukvalno shvatila niti sam rekla da je u TVOJOJ glavi vec sam govorila uopsteno (samo ti citas ono sto ti hoces a ne ono napisano) - sivilo jeste u glavi tj. onako ti je kako ti odlucis da ce ti biti.

Osim toga ako ti nije lose zasto ovoliko kukas - Njegos bi se postidio. :roll
Ko bona kuka?Joj tebe.Ti izgleda moras po nekome. :oo
Dok sam bio dole,imao sam posao u firmi,kuci privatnu radnju.
Uvjek vozio dobar zapadni auto,ne fico ili stojadin.
Zato sam mogao da priustim vikendom do Dubrovnika,Neuma...
To mi ovdje fali,a radim mozda vise.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Sheval » 08 Feb 2013, 20:37

Malo olako uzimate broj nezaposlenih.
Ne u Bosni,nego u Bosni i Hercegovini.
Dosta ljudi radi crno.
Dosta moćnika ne samo običnih malih ljudi.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11748 times
Contact:
Status: Online

Re: Dijaspora

Post by Maja » 08 Feb 2013, 20:44

Krokodil Behko wrote:
Maja wrote: Pa vidiš li šta sam pisala. Moj post se odnosio na Bosance. Oni koji znaju ekonomisati s prosječnom platom mogu živjeti solidnim životom, a oni koji troše na gluposti i zadužuju se bez valjanog razloga kukaju i takvi žele vani jer misle da je vani spas za njih i da će se nakon mjesec dana valjati u parama. Obično takvi što više zarađuju u više dugova ulaze jer nemaju osjećaj za mjeru tj odgovornost.
Pretpostavljam da je i to napisao Titan samo što si zaboravila naglasiti. :D

Čuj tebe "samo oni koji su se osilili"
Pa zar stvarno misliš da je naš narod silan i u dugovima zbog toga?
Jbg ja se sjećam scena pred početak školske godine, kad ljudi mole da plata
bude par dana ranije da spreme djecu u školu a na primjer, poznato mi je da
nisu išli ni na ljetovanje ni na zimovanje. Čak ni na vašar.
Behko danas je sasvim normalno dignuti kredit. A zašto se diže? Za auto od 20 000 KM. Niko nije kupio golfa dvicu. Ili vjenča se dvoje pa dignu kredit da kupe stan da ne bi živjeli s njegovim roditeljima. OK, ako oboje primaju plate iz državnog budžeta, pa su sigurni da će moći vraćati kredit. Ali rijetki su takvi. I umjesto da 2-3-5 prvih godina žive kod njegovih roditelja, da se malo strpe, da štede novac za stančić, ili da makar uštede većinu, pa za ostatak dignu manji kredit, jok... Oni dižu po 100 000 KM pa poslije par godina podignu novi kredit i jednim dijelom otplate stari, nekako prebijaju dug, a ostane im malo i keša i sve se tako vrte u krug. Nešto malo znam ljudi koji su podigli jedan kredit i ostali na tome.

A ti koji su molili za platu unaprijed da bi poslali djecu u školu...vjerujem. Znam da ima takvih primjera jako puno, ali ja govorim o nekom prosjeku.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by dacina_curica » 08 Feb 2013, 20:48

Pasaga wrote:
Ko bona kuka?Joj tebe.Ti izgleda moras po nekome. :oo
Dok sam bio dole,imao sam posao u firmi,kuci privatnu radnju.
Uvjek vozio dobar zapadni auto,ne fico ili stojadin.
Zato sam mogao da priustim vikendom do Dubrovnika,Neuma...
To mi ovdje fali,a radim mozda vise.

Ne, ne moram ni po kome...pridajes si previse vaznosti. Samo odgovaram na postavljena pitanja i komentarisem. :roll

I procitaj svoje postove od pocetka...kukas ko moja tetka Fata (a ta je izmislila kukanje)...osim toga ako ti se tvoja situacija ne svidja promijeni je..ako si bio uspjesan poduzetnik prije rata onda u idili danasnje BiH ces to ponovo biti...

Neka svako gradi sebi svoju srecu, u domovini ili izvan nje ali treba covjek biti realan u svojim ocekivanjima....niti je u dijaspori svima zivot na kreditu niti je u Bosni svako sirotinja... ali ako gledamo na sigurnost svoje buducnosti ja cu je uvijek izabrati van BiH jer za mene u Bosni vise nista nema.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11748 times
Contact:
Status: Online

Re: Dijaspora

Post by Maja » 08 Feb 2013, 20:53

Još jednom napominjem da je ovo debata i da možda neko piše i što ne misli ili barem misli djelomično, ne sve, ali mu grupa u kojoj je to zahtijeva :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Krokodil Behko » 08 Feb 2013, 20:54

Maja wrote:
Behko danas je sasvim normalno dignuti kredit. A zašto se diže? Za auto od 20 000 KM.
Niko nije kupio golfa dvicu.
Nije. Ne bih ni ja. Nema se računa. Auto od 20,000 maraka teško da će se kvariti
svaki drugi mjesec.

Ili vjenča se dvoje pa dignu kredit da kupe stan da ne bi živjeli s njegovim roditeljima. OK, ako oboje primaju plate iz državnog budžeta, pa su sigurni da će moći vraćati kredit.
Ali rijetki su takvi. I umjesto da 2-3-5 prvih godina žive kod njegovih roditelja, da se malo strpe, da štede novac za stančić, ili da makar uštede većinu, pa za ostatak dignu manji kredit, jok...
Sasvim sigurno za nekoliko godina, ne može se uštediti ni četvrtina potrebnog
novca za stan a kamoli tek većina. Tu si se malo preračunala. Zar misliš da bi se
toliki krediti dizali da je to tako? Siguran sam da ne bi. Svi bi onda štedjeli jer šta
je štednja od nekoliko godina u poredjenju sa stanom?
Ali realnost je drugačija. Prosječan stan u sa iznosi oko 140 mjesečnih plata.
Dakle jedan supružnik da radi i cijelu platu odvaja za stan, to će trajati skoro
12 godina. Naravno, pod uslovom da i drugi supružnik radi kao i da je njegova
plata dovoljna za pokriće svih troškova života.

A ti koji su molili za platu unaprijed da bi poslali djecu u školu...vjerujem. Znam da ima takvih primjera jako puno, ali ja govorim o nekom prosjeku.
Da u pravu si. Ima ih jako puno. I kad je nečega jako puno onda to i jeste taj
prosjek a ne ono što ti navodiš pod tim pojmom.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Sheval » 08 Feb 2013, 21:01

Ja u dijasporu idem na odmor,dijaspora na odmor ide kući :pusi
Tu je autoput,nadomak,priključim se i za tren sam u Beču na Prateru,u Stuttgartu za Božić.
Vikend aranžman.
I opet na sunce :D

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 21:38

BlackHawk:
I jos se mora znati da ovaj prosjek nikad nije relevantan.. jer ima tih glavnih "mocnika" koji kupe po par hiljada KM neki i preko 10 000 KM, sto onda povecava taj prosjek..

Najvise ljudi u Bosni prima platu oko 400-450 KM, plus nesto sto se dobije za topli obrok, u zavisnosti gdje se radi..


Jos jedan porazavajuci podatak, jeste da je broj korisnika penzije i broj zaposlenih sada negdje u istom nivou, a kako raste broj nezaposlenih za koju godinu ce biti manje zaposlenih od korisnika penzija, tako da se nece imati odakle puniti penzioni fond, a samim ti bice i problema sa isplatama istih..
Od Brata cujem da vecima ima platu oko 400 KM u Bihacu. Moj brata ima oko 800 KM (diplomirani ekonomist). Radnici tekstilne industrije (u Sarajevu) imaju oko 374 marke. Satnica dodje oko 2,05 maraka.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Sheval » 08 Feb 2013, 23:32

Gotovo.
Poklopljeno :ok

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests