D12: Dijaspora

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Locked
User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Sheval » 07 Feb 2013, 23:14

Neka vas tamo.
Neka nas ovamo.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 07 Feb 2013, 23:17

Ovdje je kod mene sve bezplatno, ali mi je zato porez 42%. Uzme mi soro pola plate a lafo mi dao zdravsvo dzaba, a cekam pregled po tri mjeseca.
Građani BiH plaćaju visoku cijenu korupcije, tamo gdje je nedovoljno poreza koči učinkovitost u drzavi.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by dacina_curica » 07 Feb 2013, 23:19

Ruana wrote:
Jonas wrote:Behko,
meni ti penzioneri u Bosni (vratili se iz dijaspore) pricaju (zapravo zale) da je zdravstvena politika u BiH otvoren rat. Ja ne smijem reci kako je ovdje, bojim se da mi nece vjerovati.
Ovdje je kod mene sve bezplatno, ali mi je zato porez 42%. Uzme mi soro pola plate a lafo mi dao zdravsvo dzaba, a cekam pregled po tri mjeseca.
Porez je svugdje obavezan i svugdje visok......to sto ga u Bosni niko ne placa je drugi par carapa.....

U dijaspori makar dobijes uslugu za te pare, u Bosni dobijes nista i sarenu lazu pride.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 07 Feb 2013, 23:20

Ne mora nista, treba oni da idu i da promjene.
A tako, ne treba se boriti protiv korupcije, zataje poreza... :valja

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Sheval » 07 Feb 2013, 23:21

Inače,žestoki su mi ovi koji za sve krive državu.I političare.
A 24h dnevno ljenčare i nadaju se nekom čudu s neba.
Kao nema posla,ili nema ga bez štele.
Pa nađi štelu,šta ležiš,šta čekaš?
Ljudi padaju u apatiju i jedino što znaju reći,bolje je vani.
Vani bi radili u Komunalnom,tu ne.
Tu ne bi radili na ribnjaku a vani bi 14h dnevno čistili losose.
Dobro je String nedavno rekao...svi bi radili a mole Boga da ne nađu posao.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Krokodil Behko » 07 Feb 2013, 23:23

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Jonas wrote:Ja poznajem ljudi u Bosni koji primaju austrijsku penziju. Vratili se po stare dane, a sada kazu (i uce svoju djecu): ovo je bila najveća greška koju smo ikad napravili.
Dobro su prošli. Ja sam tu grešku napravio 1992. godine.
Isto tako, Austrija je bila u pitanju.
Nie ti bolan greska, sad bi i ti ko i "nesmijem reci, nema mogucnost da se brani" hvalio Austriju, krivije ledja, psovao Bosnu, koristio rijeci koje ne znas sta znace, slusao Cecu. Bolji si tako majkemi.
Da bolji sam. Još samo da imam i neku korist od toga.
Ovdje nema ni da se nekome nešto prizna a o nagradama da i ne govorimo.
Džaba članstvo u PLBiH i činovi iz ARBiH, pohvale i slike u novinama. Tutnuli nam
po certifikat u ruke i voz! Neko je ostao RVI a bogme ima i RVI/IR i ako je imao sreće
dobio je 310 maraka penzije a svaki dan strepi od nekih revizijinih revizija na
revizijine revizije. I to je život u BiH. jedan mi kolega, prodao cijeli certifikat
(oko 19.000) za 500 maraka. Baš mu se TV pokvario pred svjetsko
prvenstvo i jadnik prodao da kupi djeci TV da gledaju tekme.
Šta god si rekla o odnosu švaba i vikinga prema našima tamo, kao što
vidiš to nije ni blizu šta nama ovi naši ovdje rade.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Sheval » 07 Feb 2013, 23:25

Kako meni ništa nije kriva država a ništa mi nije ni dala,pitam se.
Najviše kukaju neradnici.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 07 Feb 2013, 23:27

Ima dosta toga o toj temi ali mene zanima nešto konkretno: kako bi vi zeljeli da dijaspora pomogne Bosni?

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Sheval » 07 Feb 2013, 23:35

Nastavljamo sutra.
Treba ustati rano i boriti se kao lav.
I biće dobro.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 07 Feb 2013, 23:45

Odmori se, a ja idem spremiti ček.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by paparaci » 08 Feb 2013, 00:31

sjedi mali. tu je tvoj dom. daleko su Istanbul i Bec. ;)

valja revoluciju dici, samo se nema s kim :ha

Sheval ubi baju. sanjao je ovu temu. :D. :cool
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 07:03

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Jonas wrote:Ja poznajem ljudi u Bosni koji primaju austrijsku penziju. Vratili se po stare dane, a sada kazu (i uce svoju djecu): ovo je bila najveća greška koju smo ikad napravili.
Dobro su prošli. Ja sam tu grešku napravio 1992. godine.
Isto tako, Austrija je bila u pitanju.
Nie ti bolan greska, sad bi i ti ko i "nesmijem reci, nema mogucnost da se brani" hvalio Austriju, krivije ledja, psovao Bosnu, koristio rijeci koje ne znas sta znace, slusao Cecu. Bolji si tako majkemi.
Da bolji sam. Još samo da imam i neku korist od toga.
Ovdje nema ni da se nekome nešto prizna a o nagradama da i ne govorimo.
Džaba članstvo u PLBiH i činovi iz ARBiH, pohvale i slike u novinama. Tutnuli nam
po certifikat u ruke i voz! Neko je ostao RVI a bogme ima i RVI/IR i ako je imao sreće
dobio je 310 maraka penzije a svaki dan strepi od nekih revizijinih revizija na
revizijine revizije.
I to je život u BiH. jedan mi kolega, prodao cijeli certifikat
(oko 19.000) za 500 maraka. Baš mu se TV pokvario pred svjetsko
prvenstvo i jadnik prodao da kupi djeci TV da gledaju tekme.
Šta god si rekla o odnosu švaba i vikinga prema našima tamo, kao što
vidiš to nije ni blizu šta nama ovi naši ovdje rade.
Pa dokle cete vise toj jadnoj drzavi nabijati na nos, sto ste se branili od agresora. Nisi branio drzavu nego sebe, ubio bi te da se nisi branio.
Ako dvadeset godina poslje rata nema za televizora i nije se snasao, a ti rece da ti je kolega, znaci nije star moze raditi, onda ne treba ni da ima familiju, ako je ne moze izdrzavati. I sad bi on preko grane, jelde.
E vidis ovdje televizori kostaju monogo vise i ovdje ne bi mogao lezati po cijeli dan, i vi dolje da manje lezite vise radite i da manje okrivljujete drzavu a vise sebe, imali bi monogo vise.
Kod vikinga ne smijes drzavu kriviti jer ti odma kaze, "ako ti se ne svidja kupi kartu a i mi cemo ti pomoci i idi gdje je bolje"
Cijelo vrijeme se zalite, a covjek kad u kafanu dodje nema mjesta ni za lijeka, po cieli dan imate za kafu i pivu a nemate za osnovne zivotne potrebe.
Sve ama bas sve bi vam mnogo bolje islo kad bi jednom za sva vremena shvatili da nema socializma ni Tita i da morate sami sebi obezbjediti to sto vam treba.
U dijaspori to shvatis za manjje od 5 minuta, jer te upregnu ko konja odma. I zato kad bi se mi vratili dolje, puno bi bolje bilo i za narod i za drzavu. Ovdje nema strajkova, nego ako ti se ne svidja, znas gdje su vrata.
Zalite se na mito i korupciju, pa sto podmicujete. Bial sam u prilici da moram nesto zavrsiti u bolnici u Trebinju, nije mi palo na pamet da doktoru kupim litar viskija, mada su me nagovarali, zasto to je njegov posao da mi pomogne, da tako svi radite morali bi i doktori drugacije.
A stele ima i ovamo, samo to oni kazu "moras znati nekoga, sto zna nekoga"

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 07:28

Jonas wrote:
Ne mora nista, treba oni da idu i da promjene.
A tako, ne treba se boriti protiv korupcije, zataje poreza... :valja
Tu gdje ti zivis, nema jelde korupcije ni zataje poreze, malo morgen, nego tu ne smijes nista kritikovati, jer ako ti se ne svidja, kupi prnje i idi odakle si dosao, tako ti kazu. Tu gdje si ti radi se od jutra do mraka, a da tako i dolje rade imali bi monogo vise od tog tvog svaba koga toliko volis.
Hvallis se tudjom zemljom i eto volis je i kazes ne ides u Bosnu, pa sta radis ovdje, ima li te gdje na svapskom forumu, smijes li tamo kritikovati a reci da si stranac.
Hvalis se sistemom u kome zivis a ovdje trazis savjete za stan ili kucu.

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 07:57

Bosno moja u srcu te nosim evo mene po zapadu prosim.
:valja

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 07:58

paparaci wrote:sjedi mali. tu je tvoj dom. daleko su Istanbul i Bec. ;)

valja revoluciju dici, samo se nema s kim :ha

Sheval ubi baju. sanjao je ovu temu. :D. :cool
kako ono dalje "ne vjeruj nikome na rijec, svaki korak moras sam proc"

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 08:22

Samo da pitam
Ovi dijasporci sto kritikuju BIH, zasto stalno prigovaraju a dolje kucu grade i idu godisnje po nekoliko puta i kazu nece se nikad vratiti, pa zasta ce im kuca?
Ako hoce malo tople klime, sto ne grade kucu u Spaniji, Turskoj ili negdje drugo?
A ovi sto zive dolje a kukaju na politicare, pa sto glasaju za njih, a koga got upitas kaze "nisam ja".?

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 08:30

Evo ti Behko, zavrsio na kraljevskoj muzickoj akademiji a ne moze bez svoje avlije
[ytube][/ytube]

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Krokodil Behko » 08 Feb 2013, 09:47

Ruana wrote: Pa dokle cete vise toj jadnoj drzavi nabijati na nos, sto ste se branili od agresora. Nisi branio drzavu nego sebe, ubio bi te da se nisi branio.
Očito si preskočila onaj dio o mom povratku iz Austrije.
Ako dvadeset godina poslje rata nema za televizora i nije se snasao, a ti rece da ti je kolega, znaci nije star moze raditi, onda ne treba ni da ima familiju, ako je ne moze izdrzavati. I sad bi on preko grane, jelde.
E vidis ovdje televizori kostaju monogo vise i ovdje ne bi mogao lezati po cijeli dan, i vi dolje da manje lezite vise radite i da manje okrivljujete drzavu a vise sebe, imali bi monogo vise.


Već je otišao. Negdje je u kanadi i baš mi javlja da ima plazmu od dva duluma.
Pa tako da možeš slobodno da brišeš taj dio posta.

Kod vikinga ne smijes drzavu kriviti jer ti odma kaze, "ako ti se ne svidja kupi kartu a i mi cemo ti pomoci i idi gdje je bolje"
To je dobra stvar. To bih i ja rekao.
Cijelo vrijeme se zalite, a covjek kad u kafanu dodje nema mjesta ni za lijeka, po cieli dan imate za kafu i pivu a nemate za osnovne zivotne potrebe.
Sve ama bas sve bi vam mnogo bolje islo kad bi jednom za sva vremena shvatili da nema socializma ni Tita i da morate sami sebi obezbjediti to sto vam treba.
Moraš razlikovati komunjare od ostatka naroda. Samo oni dosadjuju sa Titom i Jugoslavijom. A te kafe se ispijaju po dva sata na jednu šoljicu. samo je privid da se troši a plaća se ko kod slovenaca. Svako za sebe. Nema se gelta. Sama činjenica da su kafići puni, može ti samo reći kolika je nezaposlenost.
U dijaspori to shvatis za manjje od 5 minuta, jer te upregnu ko konja odma. I zato kad bi se mi vratili dolje, puno bi bolje bilo i za narod i za drzavu. Ovdje nema strajkova, nego ako ti se ne svidja, znas gdje su vrata.
Ni ovdje nema štrajkova. Bar kad je o privatnim firmama riječ.
Otkaz ko avion. To što gledaš na TV sve su državne firme pa ne znaju šta će više
od bijesa nego udarili u štrajkove.
Zalite se na mito i korupciju, pa sto podmicujete. Bial sam u prilici da moram nesto zavrsiti u bolnici u Trebinju, nije mi palo na pamet da doktoru kupim litar viskija, mada su me nagovarali, zasto to je njegov posao da mi pomogne, da tako svi radite morali bi i doktori drugacije.
A stele ima i ovamo, samo to oni kazu "moras znati nekoga, sto zna nekoga"
To ti je zbog toga što te doktor ne poznaje a imao je na svijesti da si iz dijaspore
pa je stoga pružio besplatnu uslugu. Nije znao da li ćeš ga prijaviti ili ne.
online

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 09:54

Nemam vremena odoh na posao, (dodjem kasnije) pa za ono dva sata sto piju jednu kafu, da traze posao nasli bi da zarade makar jos i za kolu. A ona sminka i gradaroba na njima, odakl to?

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 10:28

Samo da pitam
Ovi dijasporci sto kritikuju BIH, zasto stalno prigovaraju a dolje kucu grade i idu godisnje po nekoliko puta i kazu nece se nikad vratiti, pa zasta ce im kuca?
Ako hoce malo tople klime, sto ne grade kucu u Spaniji, Turskoj ili negdje drugo?
A ovi sto zive dolje a kukaju na politicare, pa sto glasaju za njih, a koga got upitas kaze "nisam ja".?
Samo da kazem ...

1. Moji roditelji izgradili su dvije kuce u Bihacu za vrijeme stare Jugoslavije, jos dok su radili u Austriji, prije rata. Imaju austrijsku penziju. Moja generacija i generacija poslije mene vise ne grade kuce u Bosni. Ni ja necu graditi, a jednu kucu koju sam naslijedio (u Bihacu) neodrzavam je. Hm, postala mi je teret.

2. Moji roditelji kazu da su napravili najvecu gresku u zivotu sto su se vratili u Bosnu. :(

3. Pokajali su se sto su izgradili dvije kuce, posto jedna stoji prazna, neiskoriscena.

4. Sad im je kasno za povratak, kazu. Zaista tuzna prica.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests