D12: Dijaspora

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
dacina_curica
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by dacina_curica » 08 Feb 2013, 13:17

Maja wrote:Uz ovo što gore napisah da je naš plus što živimo u vlastitim kućama, još jedna stvar je bitna. Kako ko zna ekonomisati s novcem. Sa prosječnom platom možeš fino živjeti, ne baš luksuzno ali možeš zimi skoknuti i na planinu i ljeti na more, pa možda i na neku dalju destinaciju jednom godišnje. Jadran uvijek pun Bosanaca.
A ko ne zna s parama, ko troši na gluposti, "jede" platu unaprijed, uvaljuje se u kredite kako bi kupio bijesno auto...e tome ne bi ni Njemačka pomogla.

Pa zivi i nas dosta u vlastitim kucama, kakve to veze ima sad? :cudi SVAKO (i bas mislim svako) ko nije raspikuca tj. ko je iole pametan i upucen u svoje finacije moze da si priusti sopstveni krov nad glavom, fin zivot, godisnji odmor, izlete itd... Ja licno npr. imam 5 sedmica godisnjeg plus, zato sto sam u drzavnom sektoru, hejbet praznika tj. produzenih vikenda sto znaci da svako malo skoknemo negdje na 3 dana. To je ekvivalent tim izletima o kojima ti pricas. Takodje se ide i na more ljeti, na skijanje zimi, apsolutno nema razlike. Naravno sad ces reci da sam se ja skolovala ovdje i "snasla" se itd...ali to nema nikakve veze ni sa cim....

Btw. Ovo "oni samo rade, ne znaju nista drugo" je toliko isfurano da postaje pateticno....onaj ko zna zivjeti zna to svugdje, u Bosni, u Tunguziji, na Space shuttle-u...ja prva ne bih mogla po cijeli dan visiti u kaficu ili hodati po prodavnicama, ispijati kafe i mahalati..jedan dan da ali pretvoriti to u zivot bi mi popilo kompletnu mozdanu masu (ovo malo sto je ostalo)....

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 13:24

Btw. Ovo "oni samo rade, ne znaju nista drugo" je toliko isfurano da postaje pateticno...
:ok Potpisujem, jer nema većeg gušta od onog kad čovjek zna što kaže.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by dacina_curica » 08 Feb 2013, 13:31

P.S. zaboravih gore upitati...Majo, je l' hoces da nam kazes da u Bosni niko ne dize kredite da bi isao na more, na Igman itd.??? Malo ti ne vjerujem. :)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Pasaga » 08 Feb 2013, 13:49

Sad trenutno neradim nekih 2-3 nedelje.
Kriza je velika i mogi su bez posla,medjutim snadjem se opet nekako za neki posao.
Dok radim,odsutan,ili zauzet sam dnevno 10 sati tim poslom.
Dobije se plata na vrjeme,nije lose.
Imas sve uslove i sve pogodnosti samo moras biti dobar u planiranju u prioritetima
kuda usmjeriti novac.
Fino se naplati,a bogme fini racuni i stignu,tako na kraju nemoze bas svaki mjesec da se ustedi neka suma.
Moram reci,da od tih para se moze fino zivjet,ali ni pomisljati na neke luksuze i extra prohtjeve.
Jednostavno neide,to ovdje mogu samo rjetki,koji nemaju namjeru pomoci nekog u Bosni
ili planirat da dole obezbjedjuju neku egzistenciju za stare dane.
Sa druge strane,vidim u Bosni,kafane,hoteli uvjek puno,u svako doba.
Za taj standard,ni auta nisu losa,garderoba,mobili,naocale.
Nekad se zapitam,kako,pocnem da sumnjam u sebe,neznam priustiti sebi to zadovoljstvo a imam mogucnost.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Blackhawk
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Blackhawk » 08 Feb 2013, 13:59

.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 14:05

Ljudi se snalaze, prodaju tri jednogodišnja janjeta i zive od toga mjesec dana.
... vidim u Bosni,kafane,hoteli uvjek puno,u svako doba
Brat mi prica kako ljudi naruce jedno pice i sjede cijeli dan u kaficu. Ili, kad ne mogu platiti, naruce kafu i stave je na racun. Kad imaju love, onda plate.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Blackhawk » 08 Feb 2013, 14:07

Ruana wrote: Sta kazes jaro ti se pohvalio plazmom, a je li ti rekao koliko ima vremena da je gleda, je li ti rekao u kakvu mu skolu idu djeca, koliko dnevno provodi vremena sa familhjom? Pitaj ga koliko treba raditi i cega se treba odreci da bi imao tu plazmu i da zaradi da ode na odmor.

Koliko vremena.. pa radno vrijeme od pola 8 do 16:30.. .sve preko toga je slobodan i moze kod kuce uzivat sa svojom djecom i zenom, plus ima oba dana vikenda slobodna..

Moje radno vrijeme, dok sam imao srecu da budem zaposlen, bilo je od pola 10 ujutro, pa do 1-2 sata navece .. Iako sam sa mamom zivio u kuci, znao sam po 7 dana i vise da je uopste ne vidim(negdje sam pisao o tome). Vikenda uopste slobodnog nije bilo, niti je bilo slobodnih dana... To sto ima se slobodno jeste od 1 navece do 9 ujutro a to prespavam jer moram odmoriti..
A o gledanju tv.a kod kuce ni da zamislim..
i to sam radio za 400 KM... I Plus na sve do od januara do augusta sam radio da uopste plate nije bilo, i na kraju ostavio se toga.. Bolje dzaba lezati nego dzaba raditi ...

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 14:13

Kad sve saberem, podijelim i oduzmem bolje je da covjek bude u dijaspori. :obrve

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 14:18

Ruana "gundja" kao da nije ni bila u dijaspori. :valja

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Pasaga » 08 Feb 2013, 14:19

Moj BLACK,svako jutro ustajem u petnest do pet,da bih stigao na posao u 6.30
Vozarim i do 30 km,svoje auto,gorivo i sve sto uz to ide.
Niko mi ni kinte ne placa za to.Dodjem kuci oko 5.30.
Nikakav,nizasta.Rodjeno djete nemogu da slusam ni trpim.
Mislis da mi ovdje imamo lahke poslove...malo morgen ,da stranca zapadne da olahko zaradi platu.
Imam plazmu,ko je gleda...kad cu.
Trebaju mi konjski zivci dok sa djecom popricam pola sahata,sta i kako sutra,njihove potrebe.
Tako je bilo dok su bili manji,sad su odrasli,veliki,a i veca briga za njima.
Ja MORAM zaspat najkasnije 9.30,ako cu da na poslu budem svjez da me masina ne odvali kakvom osovinom.
Subota,nedjelja,u trgovinu kupi malo hrane za iducu sedmicu i tako u krug.
Vama dole valja dan ko nama ovdje godina.
Ako nista medju svojom si rajom imas skim progovorit,razgovorit se...nisi svjestan koliko to znaci covjeku u ovom sivilu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 14:20

BlackHawk,

kad je to bilo, koje godine (si radio za 400 KM)?

Blackhawk
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Blackhawk » 08 Feb 2013, 14:23

31. 08. 2010. prestao radni odnos... od tad sam medju vecinom u Bih, tj nezaposlen..

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 14:29

Moj zena radi u javnoj službi, 8 sati dnevno. Ukoliko vise radi, vise je placena. Za putne troskove dobije 0,30 eura/km. Od njezine place mozemo fino zivjeti.

Ja imam vlastiti posao, bavim se fotografijom.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Blackhawk » 08 Feb 2013, 14:31

Ruana wrote: Tu gdje ti zivis, nema jelde korupcije ni zataje poreze, malo morgen, nego tu ne smijes nista kritikovati, jer ako ti se ne svidja, kupi prnje i idi odakle si dosao, tako ti kazu. Tu gdje si ti radi se od jutra do mraka, a da tako i dolje rade imali bi monogo vise od tog tvog svaba koga toliko volis.
Hvallis se tudjom zemljom i eto volis je i kazes ne ides u Bosnu, pa sta radis ovdje, ima li te gdje na svapskom forumu, smijes li tamo kritikovati a reci da si stranac.
Hvalis se sistemom u kome zivis a ovdje trazis savjete za stan ili kucu.
Kod nas u Bosni se kaze, ako ti neces da radis za 100 ima neko ko ce radit za 80 :) :)

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 14:32

I jos jedna malenkost, posto radimo u Münchenu, jednoj od najskupljih europskih metropola, moja zena svaki mjesec na svoju placu dodatno (kao bonus) dobije oko 200 eura.

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 14:33

Jonas wrote:Ruana "gundja" kao da nije ni bila u dijaspori. :valja
Gospodine ovo je debata i molim bez takvih komentara.

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 14:38

Jonas wrote:
Tvoji roditelji imaju mogucnost da dodju kod tebe ako im je bas tako lose.
Ja ne mogu nagovoriti, priznajem, ni svoju punicu da dodje zivijeti kod nas (ona je u Njemackoj), e sad, kako da nagovorim svoje roditelje da mi dodju. Moji su stari i oronuli, sada je prekasno za povratak.

Stavise, ne mogu ni zenu nagovoriti na analni seks? :jonas
Tema je dijaspora a ne analni otvori tvoje zene. I

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 14:54

Objasniš li nešto tako jasno da niko ne može pogrešno razumjeti, neko će ipak krivo shvatiti. :jonas

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80747
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9936 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Dijaspora

Post by Julia-Klara » 08 Feb 2013, 15:04

Jonas wrote:BlackHawk,

kad je to bilo, koje godine (si radio za 400 KM)?
Jonase, moja mama radi u restoranu u kuhinji, ima pauzu 15 minuta za rucak, i zapali dvije cigare mimo toga, znaci maximum 30 minuta dnevno. Radi od 6:00-15:00, svaki dan osim nedjelje, i ima platu 400 km (200 eura)...Jos uvijek nije prijavljena, i ne zna d ali ce uposte biti, a ima 60 godina. Radnog staza a i godina fali da bi bilo za penzije. I Kad ode bice minimalna, ne znam d ali prelazi vise od 100 eura...Ali i za to treba cekati.
Cijeli zivot radis, trudis se ,boris, da bi opet bio osudjen da cekas na pomoc iz dijaspore...
Super nam je drzava! Sve zlatne kasike, med i mlijeko...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by dacina_curica » 08 Feb 2013, 15:34

Pasaga wrote:Moj BLACK,svako jutro ustajem u petnest do pet,da bih stigao na posao u 6.30
Vozarim i do 30 km,svoje auto,gorivo i sve sto uz to ide.
Niko mi ni kinte ne placa za to.Dodjem kuci oko 5.30.
Nikakav,nizasta.Rodjeno djete nemogu da slusam ni trpim.
Mislis da mi ovdje imamo lahke poslove...malo morgen ,da stranca zapadne da olahko zaradi platu.
Imam plazmu,ko je gleda...kad cu.
Trebaju mi konjski zivci dok sa djecom popricam pola sahata,sta i kako sutra,njihove potrebe.
Tako je bilo dok su bili manji,sad su odrasli,veliki,a i veca briga za njima.
Ja MORAM zaspat najkasnije 9.30,ako cu da na poslu budem svjez da me masina ne odvali kakvom osovinom.
Subota,nedjelja,u trgovinu kupi malo hrane za iducu sedmicu i tako u krug.
Vama dole valja dan ko nama ovdje godina.
Ako nista medju svojom si rajom imas skim progovorit,razgovorit se...nisi svjestan koliko to znaci covjeku u ovom sivilu.


Pasaga pitanje za tebe - Sta si TI ucinio da promijenis svoj (teski) nacin zivota? Jesi li razmotrio opcije doskolovavanja, promjene struke i slicno? Jesi li se asimirao, jesi naucio jezik kako valja, jesi se po v ezao sa ljudima koji ti mogu pomoci da dodjes na tacku na kojoj bi bio u BiH da nije bilo rata? Poznajem dovoljno ljudi koji su vec usli i u 60-e (znaci da su u dijasporu otisli u srednji 40-im) i koji su zaposleni u svojim strukama, zive kao sto bi i dole da nije bilo sta je bilo itd....

Ovako se moja svakodnevnica poredi sa tvojom:
Radim od 6 do 14:30 (radno vrijeme biram sama, ovo mi najbolje odgovara), nemam fizicki tezak posao, naprotiv, mada je mentalno poprilicno zahtjevan...imam 5 sedmica odmora, par bolovanja, puno penziono, zdravstveno za sebe koje je dzaba (za dijete placam $220/mjesecno)...
Provedem pola sata u voznji u jednom pravcu, znaci dodatni sat potrosen. Ne, ne placa mi niko trosko e voznje jer je moj izbor da vozim auto, da idem busom imala bih pravo na popust za mjescnu kartu.
Kupim dijete iz skole u 15:05 i idemo kuci na pravljenje rucka...ja kuham, on radi zadacu, ja prekontrolisem dok on jede i od 16 smo slobodni, znaci vrijeme samo za nas.
Dvaput sedmicno ima trening, po sat vremena, ja citam i odmaram dok ga cekam....
Vikend je za porodicu, ako vrijeme dozvoljava picimo vani, ako ne onda ili nam dodje raja ili mi idemo njima...

I ovo nije samo moj primjer, 90% posto nasih prijatelja zive gotogo identicno...znaci, ulozis nekoliko godina u sebe, dovedes sebe na mjesto gdje zelis da budes u zivotu i onda zivis...ja sam radije mucila onih sest godina dok sam bila na faksu i imala 40-satni posao povrh toga nego da se mucim fijelog zivota. Ne popujem, to su jednostavno cinjenice. :)

A sivilo je u glavi, ne u okolini....

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests