Dara iz Jasenovca

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by insomnia » 23 Feb 2021, 17:56

Naseef Mushroom wrote: 23 Feb 2021, 14:26
spacebound wrote: 23 Feb 2021, 12:42 Marić: Ali to je bilo otvoreno, oni su mogli da izađu iz tog logora kad god hoće. To je bio neki sabirni logor da se sklone da ih neko ne ubije. I oni su njega posle nahranili, odveli su onog mršavog i prikazivali su ga u cirkusu po Evropi. Eto to je njihova propaganda. I sada, u isto vrijeme konkuriše „Quo vadis, Aida“ i „Dara iz Jasenovca“. Ovdje je priča da je Srebrenica genocid i oni tu priču hoće da čuju, a ovu priču srpsku o Jasenovcu neće.

Pa Arzo hebo te on, a i ja sto procitah :bua

Kud ne proskocih cim sam ime tog stahora procitala :bua
Svima nam je jasno da su ovo bljuvotine međutim zašto se skoro pa identične izjave praštaju Svetlani Cenić?
Svetlana Cenić je rekla da Trnopolje nije bilo logor nego “sabirni centar”, u kojem se okupljalo uglavnom muslimansko stanovništvo koje će, kako je navela, “biti transferisano gdje ko hoće”. Ponovila je da je ulaz i izlaz u “sabirni centar” bio slobodan i da je ona vidjela ljude koji su odlazili svojim kućama “da pokupe stvari koje su zaboravili” i vraćali se u Trnopolje.
Pa iz istog razloga zasto su se skidale gace pred Draskom. Pljuje po Dodiku. Coravi balijetina “identificiro” problem kako ga nacionalista Dodik zavadja sa komsijama
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by arzuhal » 23 Feb 2021, 18:06

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2021, 16:18 Sad čitam, reditelj Dare, Antonijević, sjedio je u komisiji koja je odbila Zafranovića sa scenarijem Arsena Diklića. Može li luđe?

Može, Emir Hadžihafizbegović je prije nekih desetak dana, tvrdio da je ovaj Antonijević njegov frend i da je super lik.

https://www.danas.rs/kultura/hadzihafiz ... e-spinove/
Nadam se da sve tvrdi i dalje. Dajte Emiru malo vremena, smislit će on već neko fantastično, dobro objašnjenje...
uzmi Lysobact

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Naseef Mushroom » 23 Feb 2021, 18:37

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2021, 15:47 A sve je počelo s Jasmilinom objavom, snima film o Srebrenici. Nije još ni kasting završila, a Vučić je gordo poručio, kao je to lažni film o lažnoj Srebrenici, pa će Srbija snimiti pravi film o Srebrenici.

Međutim, prije par godina, dobili su po ušima, zbog negiranja genocida, pa se nisu usudili ići tako daleko, da banaliziraju događaje u Srebrenici, te je tad donešena odluka, da se snima film o Jasenovcu, kao svojevrsna kontra.
Ovo nisam znao niti sam razmišljao o ovoj teoriji. Uvijek sam se pitao zasto bi inat film i odgovor genocidu u Srebrenici bio Dara iz Jasenovca, sad sve ima smisla.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by arzuhal » 23 Feb 2021, 18:58

Odličan odgovor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
uzmi Lysobact

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Pasaga » 23 Feb 2021, 19:26

citah veceras jedan artikel o ovom
sta cojk da kaze....opet,nakon toliko
ili od ove sorte nista nije nemoguce
ili se nesto iza brda valja....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by dadojović » 23 Feb 2021, 21:57

arzuhal wrote: 23 Feb 2021, 13:27
dadojović wrote: 23 Feb 2021, 13:24 Ubrzo nakon premijere filma "Dara iz Jasenovca" režiser filma Predrag Antonijević najavio je skoro snimanje filma na temu vojne operacije "Oluja".
I film o Žutoj kući. Al' opet će neko optužiti Srbe za nacionalističku propagandu...
Zanimljivo, ali ni hrvatska kinematografija još nema film o Oluji.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5776 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Duminjo » 23 Feb 2021, 22:58

Upravu gledam Daru. Doso skoro do pola i sigurno ne bih dalje gledao da nije u pitanju ovo sto jeste.

Mnogo loše uradjeno. Toliko materijala da se pokazu neke emocije, a nista. Nula. Plasticno i na silu. Najemotivnija muzika u pozadini.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96498
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34430 times
Been thanked: 21153 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Rum » 23 Feb 2021, 22:59

Duminjo wrote: 23 Feb 2021, 22:58 Upravu gledam Daru. Doso skoro do pola i sigurno ne bih dalje gledao da nije u pitanju ovo sto jeste.

Mnogo loše uradjeno. Toliko materijala da se pokazu neke emocije, a nista. Nula. Plasticno i na silu. Najemotivnija muzika u pozadini.
Ja ugasio na pola 😭
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5776 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Duminjo » 23 Feb 2021, 23:08

Rudolph wrote: 23 Feb 2021, 22:59
Duminjo wrote: 23 Feb 2021, 22:58 Upravu gledam Daru. Doso skoro do pola i sigurno ne bih dalje gledao da nije u pitanju ovo sto jeste.

Mnogo loše uradjeno. Toliko materijala da se pokazu neke emocije, a nista. Nula. Plasticno i na silu. Najemotivnija muzika u pozadini.
Ja ugasio na pola 😭
Ma pregledacu..

A ko je mlada sto glumi ustaškinju koja se zigu u autu? Dobra

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Naseef Mushroom » 23 Feb 2021, 23:14

Šta bi sa ovim filmom? Intervju je iz 2015 godine
Enver Puška: Ne znam je li mi veći izazov raditi film o Caci ili to što radim sa Kusturicom?

Image

Ove sedmice kafu smo popili sa Eneverom Puškom, i mnogi vjerujemo očekuju da ćemo pričati o filmu “Milioneri u tijelu siromaha”, oko kojeg se posljednjih dana digla velika prašina. Međutim, on kaže do snimanja on se neće mnogo baviti tom temom, jer već uveliko radi na novom projektu, na scenariju filma “Orkestar smrti”.

Kako nam je i sam Puška kazao na početku ovog razgovora, mješajući svoju kafu, ovaj projekat je zahtjevniji od svega što je dosad radio i možda projekat s najviše izazova ali i sa najviše emocija.

– Ovo je priča o ratu u Bosni, o Sarajevu, Bistriku i raji iz te mahale, o 10. brdskoj i mom prvom komšiji s kojim sam živio kuća do kuće, o Mušanu Topaloviću Caci… Možda je Mušan Topalović i ponajveći antijunak ovog rata. Jedni će ga nazvati ratnim zločincem, drugi junakom. I možda i jeste najtačnija definicija njega kao antijunaka. Ono što je interesantno kako neko ko svira gitaru, ko je imao te džez akorde, tu lirsku toplinu u sebi postane ratnik i iz tog orkestra simbolično nastane “orkestar smrti”. I koliko smo mi kao mali ljudi jaki da biramo svoje sudbinsake puteve.

Zanimljivo je i to što scenario radite zajedno sa Emirom Kusturicom. Još jedan izazov u cijeloj priči?

– Znam sada da će sada “dušebrižnici” krenuti sa svojim teorijama… Nakon rata imali smo priče Kusturica ovo, Kusturica ono. Ali sada svi koji ovo čitaju, neka se zapitaju šta je to Kusturica konkretno uradio protiv ovog grada. U 90% slučaja se slažemo da jeste protiv određenih politika koje su se vodile. Evo i prošle godine, 7. februara ljudi izađu na demonstracije jer nisu zadovoljni vlastima i onim šta se dešava zadnjih 20 godina. Znači li to da ti ljudi, koji danas nemaju hljeba da jedu a borili su se za ovu zemlju, ne valjaju? Kusturica, ono što sigurno danas mogu reći, ovom gradu nije poželio zlo…opet kažem protiv nekih politika možda, određenih ličnosti da, ali hajde da budemo iskreni, koliko nas je zadovoljno životom zadnjih 20 godina i time što su neke porodice sebi dale barjak i samo njihovo je “ispravno”. Ni ja se ne slažem sa tim šta su određene porodice uradile i na koji način su se obogatile. E, sad, Kusturica je odmah shvatio kako funkcioniše rat i ko se bogati i ko su krajnji gubitnici, a meni je trebalo možda i 10 godina. Uostalom, danas mogu reći, kao pripadnik Armije BiH da nisam bio na pravoj strani jer za ovo što danas imamo ja se nisam borio. Nisam se borio za ovakvo zdravstvo, nisam se borio za ovakvo obrazovanje, nisam se borio za ovo kakva je danas naša BiH. Možda sam i ja u početku podlegao tim pričama o Kusturici, ali kada sam se našao s njim i popričao vidim i tu drugu stranu, mnogo toga mi se posložilo. Dok onu koju nama političari šalju – privatizacija i uništavanje fabrika nisu pozitivna ni dobra priča. Evo još samo jedan primjer: šta nam je to uradio Zemaljski muzej? Da li je on “govorio” nešto loše…

A koja je to priča Emira Kusturice?

– Hajmo analizirati Emirove filmove. Svaka priča na kraju govori o ljubavi. Svaka traži pouku. Kusturica je više slave donio Sarajevu nego političke elite zadnjih 20 godina. On ima taj romantični šmek jalijaša koji mnogi nemaju. Oni imaju sirovu bahatost kojom gaze sve ispred sebe. I, jednog dana, ne znam hoće li se to desiti, ali kada se Kusturica vrati u ovaj grad – Sarajevo će biti Sarajevo. Nestat će te čamotinje. Kusturica tu može biti samo simbol da smo prestali biti naivni. Možemo se mi neslagati sa nečijim mišljenjem, ali nemamo pravo osuđivati. Morate pročitati njegovu knjigu “Sto jada”.

Kako je Kusturica prihvatio ideju i saradnju na filmu koji govori o Caci?

– Ta saradnja je došla nekako spontano. O ovome pričamo možda i tri godine. Ono što je njemu najzanimljiva priča jeste taj anti-junak, i svemu što se događalo na Bistriku. I to jeste velika ratna priča. Ne samo ratna, već priča i prije rata i poslije rata, o malim ljudima koji su plemeniti i dobri. Ta priča možda može poslužiti poput konobarskog bloka da se podvuče linija i krenemo dalje. Nama je neophodno da se da račun svakome da plati svoj ceh kako bi nam djeca sutra mogla krenuti dalje. Iskreno, ne znam da li bih sam mogao da iznesem tu cijelu priču i napravim dobar film, koji se mnogima neće svidjeti.. ili hoće… Od Emira sam dosta naučio i učim, profesor Kusturica mi je veliki oslonac, zajedno s njim imam veće šanse da napišem dobar scenario.

Mnogima se neće svidjeti upravo zbog ulaska Kusturice u cijelu priču?

– Mnogi su me već skinuli iz prijateljstva sa Facebooka, to je u redu, ti koji su me izbrisali imaju pravo da tako misle. Ne namjeravam ih ubjeđivati u bilo šta drugo ali bih molio njih da ne pokušavaju mene ubijediti u svoju istinu. U cijeloj priči, dok radimo na filmu, kod Emira ima više plemenite misli o tome šta će nam sutra djeca, u kakvom će oni okruženju da žive, kakvu će hranu da jedu… Ja nisam čak ni na predizbornim skupovima čuo da neko brine kakvu će nam hranu djeca sutra jesti. Moramo malo zašutjeti, razmisliti o svemu. Mi olako dajemo sudove. Nas 20 godina ubjeđuju ako ne volimo onog drugog da je to dobro. Ako nastavimo ovako počet ćemo se raspadati u svojoj mržnji.

Hajde da mi podvučemo crtu i napravimo taj račun. Po tebi je Kusturica pozitivac i neko ko voli ovaj grad i ovu državu?

– Je li Višegrad u BiH? Kusturica je napravio bogomolju, napravio je vizantijski dio, napravio je osmanski dio, trgove. Polako uređuje renesansu. Vidim da neki pišu da on briše istoriju, prepravlja…Ja ne vidim ništa loše ako on napravi spomenik Mehmed paši Sokoloviću koji je musliman i njegovom bratu koji je pravoslavac. Ako to nije tačka pomirenja, ja ne znam šta je tačka pomirenja. Je li vakufnina grad koji ima univerzitet, spomenike ili je vakufnina tržni centar na Marijin dvoru sa onom šljaštećom reklamom koja će nekog “ubiti” a mnogima ne da da spavaju. Ako je tržni centar plemenitija priča onda sam ja budala i pristajem da budem budala. Imam dvoje djece i razmišljam o njihovom obrazovanju. Volio bih da im omogućim pristojno obrazovanje a ne neku kreditnu karticu da kupuju u nekakvom tržnom centru. I sada jesu li ovdje neki napravili vakufninu ili nešto drugo mnogo opasnije za moje dijete ili je zadužbina u Višegradu…
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2021, 23:29

Moro sam proguglati tog Pušku. Još jedan koji nije uspio u Sarajevu, misli gradit karijeru u BG, pa u odlasku pljune na svoj grad, kako bi tamo bio bolje primljen.


online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Fuddo » 23 Feb 2021, 23:37

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2021, 23:29 Moro sam proguglati tog Pušku. Još jedan koji nije uspio u Sarajevu, misli gradit karijeru u BG, pa u odlasku pljune na svoj grad, kako bi tamo bio bolje primljen.


Pogledas minutu
Dobijes nagon da ga puknes pepeljrom u glavu
Smori
Dozvolite da se obratimo

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by harlekin » 23 Feb 2021, 23:46

Izjava onakva ili izjava onakva,ovaj reko ovo onaj izjavio ono,ja jos nisam cuo da je nakon neke izjave ustao neki mrtvac i ozivio,ubit prije nego te ubiju je puno bolja verzija,grad srbski mrtvaca je puno bolja verzija nego grad mrtvi muslimana u bosni,kad otkopavas kosti svojih mrtvi izjava bilo kakva bas i ne koristi nesto.
Mi platimo zivotima al nam bitno pobijedit u raspravi nekoj s nekim debilom,jer et to zbilja vazno,srbi pobiju i onda se do mile volje mogu raspravljat o grobnicama,kosovara,hrvata il bosanaca i logorasima,sprdat se a ovi nasi nasjedaju.
Njima je gust neku glupu izjavu dat,jer su veci u ocima drugih a znaju da boli,jedino mrtva usta ne daju izjave,a svaka koja imaju nesto za izjavit s te strane trebaju bit mrtva,jer samo to je bar dio placenog racuna.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Fuddo » 24 Feb 2021, 08:25

animals wrote: 23 Feb 2021, 16:35 Po citav dan boziji, vec nekoliko dana na Srpskim televizijama ide propaganda sa ovim filmom..
sve iste smrdljive face..nekakvi analiticari, koji samo gostuju na pinku i Hapy..
ne zna se ko su veci smradovi, voditelji ko Sarapa,Maric ili ti analiticari..
cisto upregnuta Vuciceva pascad..
vecina normalni Srbski analiticara smatra ovaj film klasicnom propagandom, i pogorsavanjem odnosa sa Hrvatskom i sirenju mrznje
prema stim..
Image
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Hurija » 24 Feb 2021, 08:26

Otključano je ovo ,gdje je Idol,pardon Totem.

🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Naseef Mushroom » 24 Feb 2021, 09:32

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2021, 23:29 Moro sam proguglati tog Pušku. Još jedan koji nije uspio u Sarajevu, misli gradit karijeru u BG, pa u odlasku pljune na svoj grad, kako bi tamo bio bolje primljen.


Kad uporedim datum videa i datum ovog intervjua pretpostavljam da je išlo ovako.
Htio snimiti film o Caci, ufurao se da će snimiti kontroverzno remek-djelo, projekt popao, skontao da je pojeo govno i sad ga kao otjerao primitivizam i nacionalnost.

Vidi se po izjavama u inervjuu gdje kopira Kusturicu, treba graditi spomenike muslimanu čiji je rođeni brat Srbin (gdje ćemo sa Srbima graditi suživot spomenikom kako potičemo od Srba) a ne te strašne svjetleće reklame koje nam je ubacio zli zapad da poginemo :D.
Ili ostale anti-zapadne izjave kako je preče obrazovanje nego kreditna kartica. Jer su neobrazovani ljudi inače poznati da imaju kreditne a ne ljudi sa fakultetima :zid

Dobra mu i ona logika, Kusturica voli Bosnu i Hercegovinu jer gradi u Višegradu a Višegrad je u Bosni i Hercegovini. Po toj logici i Dodik voli Bosnu i Hercegovini jer gradi u Banjaluci koja je isto u BiH.
Ukratko tip koji po inteligenciji nije ni blizu Danisu i Jasmili koji kopira lukavost Kusturice.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Naseef Mushroom » 24 Feb 2021, 09:51

Fuddo wrote: 23 Feb 2021, 23:37
Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2021, 23:29 Moro sam proguglati tog Pušku. Još jedan koji nije uspio u Sarajevu, misli gradit karijeru u BG, pa u odlasku pljune na svoj grad, kako bi tamo bio bolje primljen.


Pogledas minutu
Dobijes nagon da ga puknes pepeljrom u glavu
Smori
Ja bio mazohista i pogledao do kraja.
I to režiser? Editovanje videa kao mi kada smo u mene nabavili prvi put kameru pa pravili filmove :D.

Đubre od čovjeka "Toliko miliona se vodi kao izbjeglice pa zahtjevam da se i ja dodam u statistiku koji je pobjegao od mira i demokratije". Nije ga stid porediti se sa starcima, ženama i djecom koja bježe od granata o ubijanja :bua

Tipični FGRovac, razlog što je napustio BiH je kada je se probudio i ugledao predizborne plakate pa prikazuju Bakira, Sebiju, Dodika, Čovića.
Gdje to ima uopšte mjesto u BiH da su plakati SDA, SNSD i HDZ jedni pored drugih?
Tipična FGR glupost gdje pominje " patnje"naroda u Bijeljini i Širokom a oni nas ne jebu ni 2%
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2021, 10:37

REŽISER LORDAN ZAFRANOVIĆ PROGOVORIO O KRAĐI U "DARI IZ JASENOVCA": „Predrag Antonijević je bio predsjednik Komisije koja je odbila scenarij 'Djeca Kozare', a onda je iz njega…“


Image

"Pravnici su na potezu, oni trebaju reći da li je scenarij filma 'Dara iz Jasenovca' plagirao scenarij 'Djeca Kozare' kojeg je prije 35 godina napisao književnik Arsen Diklić, a kojeg sam ja trebao režirati", rekao je jutros režiser Lordan Zafranović gostujući u programu srbijanske Nove TV. On je kazao kako će se o tome očitovati pravnici ne samo iz Srbije nego i iz Sjedinjenih Američkih Država i svih drugih zemalja u kojima će biti prikazivan film "Dara iz Jasenovca". "Nasljednici pokojnog Diklića će tražiti satisfakciju od onih koji su, po svoj prilici, 'preuzeli' najvažnije dijelove njegovog izuzetnog scenarija", najavio je poznati hrvatski režiser koji već tri decenije živi u Češkoj. On je rekao da je u svojoj filmskoj karijeri sarađivao s najvećim piscima, poput Mirka Kovača, Filipa Davida, Danila Kiša... i da je uvijek poštovao njihov autorski integritet i prava.

Na novinarsko pitanje da li su mu reditelj Antonijević i scenaristica Nataša Drakulić "uzeli temu", Zafranović je kazao da niko nikome ne može uzeti temu, da jedna tema može biti predložak za veliki broj filmova, ali u slučaju "Dare iz Jasenovca" se radi o nečem drugom, o preuzimanju najvažnijih, bezmalo svih elemenata Diklićevog scenarija, glavnih likova, odnosa među njima, mjesta radnje, vrijeme dešavanja... "Ja nisam gledao film 'Dara iz Jasenovca' pa mi je teško govoriti, ali iz onoga što sam pročitao, pogotovo iz analize književnice Biljane Srrbljanović, koja je čitala scenarij 'Djece Kozare' i gledala Antonijevićev film i otkrila nevjerovatne sličnosti, kojima sam ja zaprepašten."

Zafranović je otkrio kako je scenarij "Djeca Kozare" dva puta slao na konkurs Filmskog centra Srbije i da je oba puta bio odbačen. "Ono što je dodatno fascinantno jeste što je jednom prilikom na čelu Komisije koja je odbacila taj scenarij bio upravo Predrag Antonijević, režiser 'Dare iz Jasenovca'.

Meni tu nije jasna kulturna politika vlasti u Srbiji. Kada su kraljevi, carevi, pape... u davna vremena naručivali umjetnička djela, onda su ih naručivali od najvećih umjetnika Michelagela, Leonarda Da Vincija, Rubljova... Srbija je zemlja velike filmske tradicije i nije jasno kako se opredijelila da ovako važan i krupan projekt povjeri upravo Antonijeviću, a ne nekom od velikih, dokazanih srpskih režisera. On je došao iz Amerike da "spasi" srpsku kinematografiju i prosvijetli publiku", bio je ironičan Lordan Zafranović.



Na opasku voditeljice da je postojao plan da film o Jasenovcu snimi Emir Kusturica, on je odgovorio kako misli da se radilo o šali. "Kusturica jeste veliki filmski talent, svjetsko redateljsko ime, ali ja mislim da to nije njegova tema."

Lordan Zafranović je na kraju rekao kako se pripreme za početak snimanja njegovog filma "Djeca Kozare" dobro odvijaju, kako je Filmski centar Srbije dodijelio 250 hiljada eura, da će u koprodukciju ući i partneri iz Francuske, Češke, Makedonije, Hrvatske.

"Mislim da je Hrvatskoj potreban film o Jasenovcu, da napokon skine sa sebe sjenu tog strašnog poglavlja u svojoj povijesti. 'Djeca Kozare' će biti moderan, angažiran, humanistički film koji će, nadam se, dugo trajati i svjedočiti o zlu kako se ono nikada nigdje ne bi dogodilo. Vidimo da su i danas usljed ovih strašnih migracija djeca širom svijeta najveće žrtve", poručio je Lordan Zafranović.

(SB/NovaS)
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5776 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Duminjo » 24 Feb 2021, 11:54

Jedna scena mi je ostala skroz nejasna.
Pred kraj filma, zidovka koja vodi brigu o maloj bebi u bolnici, dosla obavijestiti sestru Daru o stanju djeteta. U jednom momentu sestra pita kako joj je brat, jede li ista..
Zidovka odgovara kako je loše i kako ne jede a odgovor popracen licem koji uopste nije tužan. Cak u jednom momentu, zena ima vise veselu nego tuznu facu..
Loše bgm

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Dara iz Jasenovca

Post by Naseef Mushroom » 24 Feb 2021, 12:27

Duminjo wrote: 24 Feb 2021, 11:54 Jedna scena mi je ostala skroz nejasna.
Pred kraj filma, zidovka koja vodi brigu o maloj bebi u bolnici, dosla obavijestiti sestru Daru o stanju djeteta. U jednom momentu sestra pita kako joj je brat, jede li ista..
Zidovka odgovara kako je loše i kako ne jede a odgovor popracen licem koji uopste nije tužan. Cak u jednom momentu, zena ima vise veselu nego tuznu facu..
Loše bgm
Ma kakvi loše, nisu oni krivi što ti i ja, obični smrtnici, nismo shvatili umjetnost i poruku te scene kao što neki ne mogu shvatiti David Lyncha.
Kao i ono remek-djelo Sprski film. Čovjek siluje svog sina od 9 godina, onaj drugi ima sex sa novorođenčem koji je prije pola minute došao na ovaj svijet a režiser i scenarista izjavljuju kako mi nismo shvatili poruku, čim dođeš na ovaj svijet odmah si jeb...

Nismo mi dostojni gledati njihove filmove jer nismo u stanju prepotznati umjetnost
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Post Reply

Return to “Filmovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests