Exam (2009)

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2011, 20:20

Nisu objasnili,da bi nama nasa fikcija,docarala znacaj te firme i tog lijeka.
Licno,vjerovao sam u smedjokosu na pocetku. Nije se pravila puno pametna,kao crnokosa.
Dok je Plava,nekako stalno bila u pozadini. de facto,istupa u kadar,tek kad sa snalom,vadi pilulu iz odvoda. Pa cak i to,uradi nekako,potpuno pribrano,taman toliko,kao da je to za njuu,sasvim normalna radnja.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2011, 20:22

Maja wrote:
Krokodil Behko wrote:
Na pitanje Ahmedinedžada (koji je vidio križ od Crnog) zar bit vjere nije opraštati, Crni je rekao "tolerantan sam prema tolerantnim" i nastavio po svome.
zato i kazem. Crni je htio moralisati. Udario je Bijelog,pa ga je htio i izbaciti iz prostorije.
Nije mu htio dati pilulu. A zapravo,cinio je sve,da diskvalificira Bijelog.
Bijeli je od pocetka,bio glavna figura. kako je samo zeznuo brinetu,kad joj je vjesto zamijenio papir i ona je spalila svoj papir.
:D.

I onaj gard...šta me gledate, jedno manje, učinio sam vam uslugu svima. Pravi primjer kako mnogi gaze po leševima da bi dobili ono što žele.

Da..da! Bijeli je prezentirao,cisto jenkijevsko ponasanje. On je bio taj tipicni lik,sa kojim bi se poistovijetila u toj situaciji,vecina amerikanaca. Da ne kazem Bijelaca.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119693
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5656 times
Been thanked: 12186 times
Contact:
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Maja » 15 Dec 2011, 20:26

Krokodil Behko wrote:Nisu objasnili,da bi nama nasa fikcija,docarala znacaj te firme i tog lijeka.
Licno,vjerovao sam u smedjokosu na pocetku. Nije se pravila puno pametna,kao crnokosa.
Dok je Plava,nekako stalno bila u pozadini. de facto,istupa u kadar,tek kad sa snalom,vadi pilulu iz odvoda. Pa cak i to,uradi nekako,potpuno pribrano,taman toliko,kao da je to za njuu,sasvim normalna radnja.
Kako je ono rekao onaj crnac. Imate 80 minuta za 80 godina svog života. Ta pilula očito daje i dugovječnost.

I ja sam mislila da će Smeđa više učiniti, ali očito nije bila dovoljno prepredena, jer je ostavilo svoj papir nezaštićen, vjerujući da ga neće niko dirati. A sama činjenica da se prijavila zbog partnera (kako bi dobivala lijekove po diskontnoj cijeni) govori o tome da je ipak žena kojoj su osjećaji i poštenje na prvom mjestu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2011, 20:38

Maja wrote:
Krokodil Behko wrote:Nisu objasnili,da bi nama nasa fikcija,docarala znacaj te firme i tog lijeka.
Licno,vjerovao sam u smedjokosu na pocetku. Nije se pravila puno pametna,kao crnokosa.
Dok je Plava,nekako stalno bila u pozadini. de facto,istupa u kadar,tek kad sa snalom,vadi pilulu iz odvoda. Pa cak i to,uradi nekako,potpuno pribrano,taman toliko,kao da je to za njuu,sasvim normalna radnja.
Kako je ono rekao onaj Crnac. Imate 80 minuta za 80 godina svog života. Ta pilula očito daje i dugovječnost.

I ja sam mislila da će Smeđa više učiniti, ali očito nije bila dovoljno prepredena, jer je ostavilo svoj papir nezaštićen, vjerujući da ga neće niko dirati. A sama činjenica da se prijavila zbog partnera (kako bi dobivala lijekove po diskontnoj cijeni) govori o tome da je ipak žena kojoj su osjećaji i poštenje na prvom mjestu.
Vidis,dobro primjecivanje. Ima stav i emocije.
Spremna da se zrtvuje i vjeruje nekom. To ju je skupo kostalo.
Jednostavno,nije takvog mentalnog sklopa,da bi nesto nekome,lose ucinila.
Stav o ostalim kandidatima,zauzela je vjerovatno,gledajuci iz svog ugla.
dakle,mislila je da joj niko,nece uciniti nista lose.

Plava je imala ono sto Smedja nije imala.
Moc ne uplitanja u konflikte i procjenu o svima u sobi,donesenu,
gledajuci ih sa strane. Kao da je mislila,da ce dokuciti odgovor,promatrajuci ostale.

Smedji je zavrsio,kao i ostali kockari. Dobar je varalica i blefer.
mejdutim,kao i ostali ljudi,njegovog kova,odustaje,kad skonta,da mu je glava u pitanju.
Odlazi hladnokrvno,kao sto se i pojavio.
Ako si zapazila,iza njega,ne ostaje praznina. Od pocetka,on nekako,nije bio taj lik-pobjednik,da tako kazem.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119693
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5656 times
Been thanked: 12186 times
Contact:
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Maja » 15 Dec 2011, 21:44

Inače najbolji kraj je doživio bijeli. Izbacio ih je i počeo se derati u staklo kako je on pobijedio, nakon čega mu je čuvar pokazao sat. Vrijeme nije bilo isteklo, nego je Gluhi ubrzao sat/tajmer, kako li se ono zove.
Zamisli to. Ubiješ Crnog, misliš da si pobijedio i onda..paf.. Nije ni čudo što se toliko izbezumio da se pokušao ubiti..

Da se malo zaustavimo na Plavoj i njenoj pobjedi.

Je li njena noga u prostoriji i ostatak tijela u hodniku značilo da ona nije ni izašla iz prostorije?
Ako je to istina zašto je Bijeli nije gurnuo skroz u hodnik?

Kako je ona došla na ideju da uzme naočale od Gluhog i pogleda papir preko stakla. Sjetila se da je Gluhi gledao sa naočanama na nosu u papir po kojem su bili rasuti komadići stakla?
Vikao je nepovezano, ali je ona ipak skontala da je on shvatio pitanje.

Je li Gluhi zaista znao pitanje i onom predstavom (nesuvislo pričanje) je htio dati trag ostalima ili nije bio upućen u pitanje. Je li on cijelo vrijeme glumio, čak i kad je parao papir?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2011, 22:25

Maja wrote:Inače najbolji kraj je doživio bijeli. Izbacio ih je i počeo se derati u staklo kako je on pobijedio, nakon čega mu je čuvar pokazao sat. Vrijeme nije bilo isteklo, nego je Gluhi ubrzao sat/tajmer, kako li se ono zove.
Zamisli to. Ubiješ Crnog, misliš da si pobijedio i onda..paf.. Nije ni čudo što se toliko izbezumio da se pokušao ubiti..

Da se malo zaustavimo na Plavoj i njenoj pobjedi.

Je li njena noga u prostoriji i ostatak tijela u hodniku značilo da ona nije ni izašla iz prostorije?
Ako je to istina zašto je Bijeli nije gurnuo skroz u hodnik?

Kako je ona došla na ideju da uzme naočale od Gluhog i pogleda papir preko stakla. Sjetila se da je Gluhi gledao sa naočanama na nosu u papir po kojem su bili rasuti komadići stakla?
Vikao je nepovezano, ali je ona ipak skontala da je on shvatio pitanje.

Je li Gluhi zaista znao pitanje i onom predstavom (nesuvislo pričanje) je htio dati trag ostalima ili nije bio upućen u pitanje. Je li on cijelo vrijeme glumio, čak i kad je parao papir?

Noga je bila u prostoriji i nije izasla a vrijeme je bilo,upravo isteklo.
nakon sto je cuvar,dograbio Plavog za rame,i pokazao mu tacno vrijeme,on je ispao.
Plava ostaje sama. Svi su pogrijesili i znala je da je odgovor u njihovim kiksevima.
jedina solucija,koja nije bila razmotrena,upravo je ta,koju je Gluhi izneo nepovezano.

dakle tako se vratimo na tvoj prvi post,u kojem si napisala da su natprosjecno inteligentni i primjecuju sitnice. Razmisljaju savrseno logicki. Uopste joj nije bio problem,da obrati paznju,na naocale Gluhog i komadice stakla - jer je jos samo to preostalo!
kakva savrsena logika.. Nevjerovatno. bas joj je u tim momentima,bilo jednostavno to zakljuciti. I pobijedila je,zahvaljujuci drzanju po strani,kao i spasavanju zivota,upravo Plavog,koji je eliminisao sve ostale. zar nije tako? Poenta je,isto tako jednostavna. Naucila je na tudjim greskama sacuvavsi razboritost do kraja.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119693
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5656 times
Been thanked: 12186 times
Contact:
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Maja » 16 Dec 2011, 11:02

Na kraju filma, kada se otkrije da je pitanje "Ima li pitanja?", a odgovor "Ne.", te da je vlasnik kompanije Gluhi, Plavuša kaže "Ne djeluješ mi kao on".

I tad crnac kaže:

Svako u odjelu može glumiti direktora za dioničare i medije. Naš osnivač nije poslovan čovjek.
Slava ga ne zanima. Naš osnivač je naučnik, inovator.
Veoma je izbirljiv prema onima koje poziva da rade s njim. Posebno kad je u pitanju najznačajnija odluka o zapošljavanju koju je morao donijeti.


Dalje kaže:

Mudar administrator je neko ko će
1. donositi kratke odluke
2. neko ko može spojiti sklonost da sasluša sa pažnjom posvećenoj detaljima (pokazuje papir)
3. i suosjećanjem za svog bližnjeg



E sad, ovo troje valjda Plavuša ima. Pod 3 se ja mislim odnosi na to kad je Plava govorila Bijelom da pusti Gluhog, i to rekla mu je dva puta dok ga je ovaj tjerao da podere papir.

Pod dva bi bilo (možda) to što je ona cijelo vrijeme slušala ostale kandidate i što se sjetila, ugledavši naočale na podu među staklom da kroz njih pogleda papir?

Za prvo nisam sigurna

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2011, 11:10

Cijelo vrijeme,bila je najmanje upadljiv lik.
Sve dok,snalom nije izvukla pilulu iz hodnika.
Prisjeti se kako je to ucinila. Odjednom je usla u kadar,sa rukom,koja je vec,
bila u kosi. Ucinila je to pribrano i kao da je razmisljala.prije toga,o nacinu,
na koji moze izvuci pilulu,pa se sjetila. Dakle,odluku je vec,bila donijela.
Prakticki i nekima najtezi dio posla,odradila je hladnokrvno.
Ubacila je Bijelom,tabletu u usta,kao da je bolnicarka i radi to svaki dan.
To je to pomaganje,svom bliznjem,pa makar ga ona i ne volila.
Cak i kad je navodno,pkusala napustiti prostoriju,bila je lezerna.
Dakle,u poptunosti na visini zadatka. Nisu je omeli ostali ucesnici oko nje,
da bi dokucila,da treba promatrati i pratiti njihove greske i slabosti.
Ono najvaznije,nije podlegla strasti za uspjehom.

Ali mi nije jasno,zasto je odgovor glasio "nema pitanja"
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119693
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5656 times
Been thanked: 12186 times
Contact:
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Maja » 16 Dec 2011, 17:28

Ali mi nije jasno,zasto je odgovor glasio "nema pitanja"
"Nema pitanja" ili "ne"?

Kad je crnac rekao kandidatima pravila, pitao ih je imaju li pitanja za njega. Svi su šutjeli. Znači odgovor je da nema pitanja. Od kako su ušli u salu jedino pitanje koje se postavilo prije ispita je bilo to od crnca Ima li pitanja.

Tako sam ja shvatila, pa sad.......

Možda nam Tutn pojasni, on je gledao dva puta :zubi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Exam (2009)

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2011, 17:37

Maja wrote:
Ali mi nije jasno,zasto je odgovor glasio "nema pitanja"
"Nema pitanja" ili "ne"?

Kad je crnac rekao kandidatima pravila, pitao ih je imaju li pitanja za njega. Svi su šutjeli. Znači odgovor je da nema pitanja. Od kako su ušli u salu jedino pitanje koje se postavilo prije ispita je bilo to od crnca Ima li pitanja.

Tako sam ja shvatila, pa sad.......

Možda nam Tutn pojasni, on je gledao dva puta :zubi
Vidis,u pravu si.
samo,prije toga,crnac je rekao,da ce morati odgovoriti na pitanje koje je,
od sustinske vaznosti za njih. Moze biti,da si u pravu,samo ako je crnac mislio,
da je od njih,od sustinske vaznosti,da ne zapitkuju puno i da budu disciplinovani.
Tako tvoje tumacenje,dobija na tacnosti.

Eh sad,dopunjava ga i to,sto je crnac rekao,da svako od njih,dobija pitanje ali se
trazi,samo jedan odgovor. Medjutim,to ga i remeti.
Kako su onda,mogli pretpostaviti haos koji se desio,kao i to,da ce na kraju,ostati samo jedan kandidat sa jednim odgovorom :hm

Misteriozno
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Exam (2009)

Post by Hannibal » 11 Aug 2019, 18:10

kakav je ovo bio projekat 😂
🐽

Post Reply

Return to “Filmovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests