O poslijeratnom bh. filmu

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

O poslijeratnom bh. filmu

Post by niska grana » 06 Jul 2012, 23:01

I svemu što ima veze s njim.
Čisto da uvod ne bude suh - kratko lično mišljenje koje može ali i ne mora imati smisla: uz svo razumijevanje naše surove svakidašnjice kao i rata sa svim svojim posljedicama i uticajem na sudbinu ove zemlje, mislim da ima isuviše filmova s ratnom tematikom; tu i tamo poneka isforsirana komedija, indirektno za rat vezana mučna drama ili isklišeiziran uradak lišen bilo kakvog smisla koji na kraju više ostane upamćen po narodnoj pjesmi punoj boli nego samoj radnji. Pri čemu nerijetko izvire žarka želja da se pokupi neka od međunarodnih nagrada (koje opet nisu nužno mjerilo kvalitete filma) i dodvori stranoj publici, što dodatno pogoršava situaciju.

Uz Amidžu Idriza koji je u tom smislu možda i ponajbolje sotvarenje, vjerovatno najveći potencijal da vidimo nešto malo drugačije imao je Ljeto u zlatnoj dolini, ali je nepovratno upropašten serijom grešaka, od lošeg odabira tumača likova i ne mnogo sretnije glume pa do tradicionalnog rastezanja radnje i potpuno bespotrebnih kadrova.
Naravno, jasno je da nipošto ne treba niti je moguće bježati od ratne tematike, kao ni bilo čega drugog što je tipično za naše podneblje, kulturu i mentalitet, što obilježava i utiče na našu svakidašnjicu. Niti bilo ko očekuje holivudske spektakle operisane od dubokih misli i balkanskih tjeskoba, ali ipak.....malo mašte, osvježenja i laganog otklona od uobičajenog kalupa ne bi škodilo.

Kakvi su vaši utisci; jeste li zadovoljni domaćom kinematografijom, koji je po vama najbolji/najlošiji bosanskohercegovački film od '96. naovamo, vrline i mane, razočarenja, biseri, nade i očekivanja, preporuke nekog manje poznatog i eventualno gledljivog ostvarenja, noviteta ili još bolje nečega iz nezavisne kuhinje....bujrum.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120362
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2012, 23:13

Nisam impresioniran postratnim filmom u BiH.
Mislim da "Miris Dunja" vrijedi više nego bilo koji, snimljen poslije rata.
Isto to i za Oca na službenom putu ili Sjećaš li se Doli Bel.
Čak su i partizanski filmovi Šibe Krvavca, tehnički gledano, puno bolji.
Gori vatra, Amidža Idriz, Ljeto u zlatnoj dolini.. eto inekako.
Grbavica, Ničija zemlja i ostali, nisu mi se dopali.

Eh! Istakao bih po kvalitetu Remake.
Režija je mogla biti bolja kao i scenarij ali je film ipak jako dobar.
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by String » 06 Jul 2012, 23:20

Pa vecina ljudi koji rade filmove u BiH se drze one "Bolje biti prvi u selu nego.."
Od "dobre" pjesme je i krenuo rat (turbofolk) i izgleda da se na "dobroj" pjesmi i zavrsio.
E to su one pjesme sto se kako kazes vrte u danasnjim filmovima i po kojima na kraju film postane poznat.
Moguce je i da se sredstva za film lakse dobiju ukoliko snimas film koji pokazuje "sta je prava istina o ratu u BiH" pa se jadne filmadzije trude na kraju da daju sve od sebe u tom zanru...
Meni je isto tako kao muzicaru potpuno nejasno zasto se vise ne snimaju neke nove sevdalinke?
Zasto se stalno interpretiraju stare? Isto je i sa filmom...ista ratna tematika...again..and again...
U ovoj zemlji je sve stalo..
Image

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by blento59 » 06 Jul 2012, 23:23

sa prethodna dva komentara se u potpunosti sve je ocajno
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119619
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12138 times
Contact:
Status: Online

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Maja » 09 Nov 2012, 22:15

Ovaj novi film Halimin put kažu dobro gledan. O čemu se radi?
Nadam se da nema veze s ratom.

Blackhawk
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Blackhawk » 30 Jan 2013, 20:08

[ytube][/ytube]


Upravo pogledao, jos pod dojmom.. Film je extra...

Poslijeratno vrijeme, pocetak filma negdje 77 godine, pa se prebacuje 5 god poslije rata.. Prica prati Halimu, koja trazi izgubljenog muza i sina u ratu..
Da ne otrkivam.. kliknite na link i pogledajte..
Radnja odlicna, i odlicno odradjen film.. preporuka za pogledati...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119619
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12138 times
Contact:
Status: Online

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Maja » 28 Mar 2013, 00:47

Iako nam je 96 posto filmova ratne tematike, ipak mislim da imamo jako dobre filmove.
Samo nekako filmovi kod nas ili su tužni i sumorni ili humoristični.
Nema drame, nema trilera, o historijskim da ne pričam. Čak ni ljubavnih nešto nema.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119619
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12138 times
Contact:
Status: Online

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Maja » 16 Jun 2013, 02:02

Premijerno prikazan film "Mit o Bosni i Hercegovini" kojeg su radila djeca

Image

Film je rezultat rada članova Malog Magacin Kabarea (MMK) koji su, s edukatorima Zanom Marjanović, Sanelom Krsmanović, Adisom Vatreš i Sašom Peševskim, pripremili tokom rada MMK "Radionice kreativnosti i mašte".

"Kada smo počeli raditi na filmu "Mit o Bosni i Hercegovini“ mislili smo da će djeca zapravo napraviti film za djecu. Nakon što smo pogledali film mislim da su djeca napravila film za odrasle i da nam svima šalju poruku da moramo biti odgovorni prema našoj državi u kojoj će naša djeca živjeti", izjavila je novinarima Marjanović.

Mali Magacin Kabare je projekat koji sadrži Radionicu gitare i muzike i Radionicu kreativnosti i mašte. Ideja radionica je da profesionalci rade s djecom i da se podstiču kreativnost i mašta kod djece, kao i da se razvija društvena odgovornost.

"Samim tim, "Mit o Bosni i Hercegovini“ je ono o čemu smo htjeli da razgovaramo s djecom da čujemo šta oni imaju nama da kažu o državi u kojoj žive, šta je njihovo mišljenje i znanje i šta su njihove želje i aspiracije", dodala je Marjanović.

Trideset polaznika ove radionice, od sedam do 14 godina, u prethodnim mjesecima su osmišljavali svoje likove, priču, kostime i sve ono što je bilo potrebno za realizaciju dokumentarno-igranog filma koji obrađuje pitanja historije i sadašnjice BiH.

Scenarij filma je jedinstven i rezultat je isključivo dječje mašte.

"Poruka filma je u tome da kroz historiju BiH prikažemo našu državu u sadašnjosti na malo pozitivniji način", kazao je jedanaestogodišnji Vedad Tatić, član Malog Magacin Kabarea, jedan od glumaca i scenarista filma "Mit o Bosni i Hercegovini".

Koproducent ovog projekta je Face TV, a partneri su Akademija scenskih umjetnosti, Narodno pozorište u Sarajevu, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Općina Centar, Cinema City, Pionir i Radio M.


Izvor: FENA

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by laganini » 16 Jun 2013, 02:09

pogleda sam nekoliko filmova i sasvim su pristojni...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by laganini » 16 Jun 2013, 02:14

sviđami se bosanski ili kako kažeš bošnjački humor u filmovima...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Julia-Klara » 16 Jun 2013, 12:27

Queen Elizabeth wrote:Meni za bošnjačke filmove treba prevod jer su puni turcizama. Zato i jesu bošnjački filmovi a ne bosanski.
kraljice, ako si iz Bosne onda znas i turcizme, ili si pismena samo na svojoj jezickoj varijanti??? Zasto si tako isljuciva i uskih pogleda? Osim, ako naravno nisi iz Tunguzije, pa imas neki drugi naziv za CHizmu (koja je isto turcizam)... :rol

sto ne mogu na rende kora... :rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by dacina_curica » 16 Jun 2013, 12:42

Pa kraljica je iz Engleske, zbunjuje je ovaj okupatorski. :oo

Back on topic...moze se probrati ponesto, naravno.
Kod Amidze Idriza mi je posebno drag jer ima tu sentimentalnu nit koja se oduvijek vukla kroz nase filmove...onaj osjecaj kad pogledas film a svo vrijeme se zamisljas u avliji svoje majke. :)

Mada se slazem sa Behkom, tesko koji danasnji film moze parirati onim prijeratnim. Koliko god ja povracala na svaku pomisao o Kusturici, Dolly Bell i Otac su filmcine! Ali i to je manje do njega a vise do Avde mensecini. :)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Julia-Klara » 16 Jun 2013, 22:14

"Nicija zemlja" mi je strasno dobar film

"Kod amidze Idriza" isto tako .

nase filmove inace ne volim gledati jer se uvijek provlaci tema rata koju ne podnosim. Ni u jednom obliku. Onaj Andzin film mi ne pada na pamet gledati, niti bilo koji sa ratnom tematikom.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by hojla » 16 Jun 2013, 23:09

ma haj ba sad nam ništa naše ne valja.....meni bogami dobri.....posebno remake.....a ima toga još.. amidža idriz.. ja volim bosanski film.....jel neko gledo triaža...... zanimljiva ideja filma....ma sad imas puno filmova koji su doduše snimljeni u drugim državama ali ih se drži ono...bosanski.
Our solution mind revolution

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Katja » 16 Jun 2013, 23:25

Julia-Klara wrote:
"Kod amidze Idriza" isto tako .
Ovaj sam jedino gledala i svidio mi se.
Ostala mi upečatljiva ona pjesma na kraju, kada svi pjevaju u dvorištu... zna li tko ime te pjesme?

dacina_curica
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by dacina_curica » 16 Jun 2013, 23:28


User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by hojla » 16 Jun 2013, 23:28

halid bešlić malo je malo dana.....


Our solution mind revolution

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Katja » 16 Jun 2013, 23:30

To je to :klanja

Ipak mi se više sviđa ona pomalo nesavršena verzija iz filma gdje se miješaju muški i ženski glasovi. :D

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96385
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34359 times
Been thanked: 21089 times
Contact:
Status: Online

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Rum » 16 Jun 2013, 23:45

Rum wrote:[ytube][/ytube] Ovaj film ima dusu kratko i jasno

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Blackhawk
Status: Offline

Re: O poslijeratnom bh. filmu

Post by Blackhawk » 20 Jul 2013, 22:07

Krvavi put do Bosne - Slunjska brda--
Premijera 3. dan Bajrama u Sanskom Mostu..
Film po istinitom dogadjaju o ljudima koji su napustili svoje poslove i domove u inostranstvu i pjesice kroz neprijateljsko podrucje dosli u Krajinu.. Mnogi na tom putu su i poginuli.
Film nije umjetnicki dotjeran i vise je amaterski sniman sa vrlo malim budzetom, ali je napravljen prvenstveno da se sacuva istina na te ljude.
U filmu glumi i moja malenkost :rumenko sa ekipom..

[ytube][/ytube]

Post Reply

Return to “Filmovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests