Hercule Poirot

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Hercule Poirot

Post by storm » 08 Mar 2016, 00:23

Image

20 stvari koje trebate znati o Herculeu Poirotu

Poirot se pojavio u 30 novela i preko 50 kratkih priča slavne Agathe Christie


Foto: Tumblr, Giphy

SLAVNA Agatha Christie za vrijeme svoje karijere stvorila je dva podjednako slavna detektiva - Herculea Poirota i gospođicu Marple.

Neobični belgijski detektiv koji više od svega cijeni fine manire, dobru hranu i lijepu odjeću brzo je pronašao put do srca brojnih čitatelja, a zahvaljujući načinu na koji ga je utjelovio odlični glumac David Suchet, za njim već desetljećima luduje i publika koja knjige Agathe Christie nikad nije pročitala.

Ovih 20 stvari trebao bi znati svaki obožavatelj detektiva koji slučajeve rješava uz pomoć "malih sivih stanica":

1. Hercule Poirot prvi puta se pojavio u knjizi "The Mysterious Affair at Styles", objavljenoj 1920. godine.

2. Prve riječi koje je izgovorio u tom romanu uputio je svom vjernom prijatelju Hastingsu - "Mon ami, Hastings!"

3. Poirot se pojavio u 30 novela i preko 50 kratkih priča slavne Agathe Christie.

Image

4. Njegovo ime spoj je imena dva fiktivna detektiva - Herculea Popeaua (Marie Belloc Lowndes) i Monsieura Poireta (Frank Howel Evans).

5. Zašto je Belgijanac? U vrijeme kada ga je Christie stvarala, bilo je prirodno pokazati suosjećanje prema ljudima iz Belgije koju je okupirala Njemačka.

6. Poirot je u Veliku Britaniju stigao kao izbjeglica, za vrijeme Prvog svjetskog rata.

7. Prije no što je postao privatni detektiv u Velikoj Britaniji, Poirot je bio policajac u Belgiji.

8. Poirot ima zelene oči, poput mačke, i crnu kosu. U starijim ju danima boji kod frizera.

Image

9. Ovako ga je u romanu po prvi puta opisao Hastings: "Bio je visok jedva 162 cm, no držao se nevjerojatno dostojanstveno. Njegova glava bila je jajolika oblika i uvijek ju je naginjao malo u stranu. Njegovi brkovi bili su kruti i vojnički. Čak i da je sve na njegovom licu bilo prekriveno, nos i vršci brkova bili bi vidljivi."

10. Vječni samac Poirot ipak se strastveno zaljubio i to 2 puta. Prvi puta kao mladi policajac u Belgiji u ("The Chocolate Box") u djevojku po imenu Vergine Mesnard. Ona mu je dala broš koji stalno nosi. Druga žena koja ga je privukla bila je kontesa Veru Rossakoff, glamurozna kradljivica nakita. Prvi put se susreću u kratkoj priči "The Double Clue", a 4 godine kasnije u romanu "The Big Four". Ona je jedan od rijetkih zločinaca kojoj je dozvolio da pobjegne.

Image

11. Ovaj slavni detektiv obožava putovati, ali pati i od morske bolesti i od bolesti putovanja kad je u avionu.

12. Televizijskoj publiku u ulozi Poirota najviše se svidio David Suchet, britanski glumac kojem je ova uloga obilježila karijeru. Genijalnog britanskog detektiva George je glumio punih 25 godina. Kad se prijavljivao za ulogu brat mu je rekao: "Ne bih tu ulogu štapom dirnuo na tvom mjestu. To uopće nisi ti."

13. Kako bi pronašao pravi glas i naglasak za Poirota, David Suchet je satima preslušavao snimke s francuskih i belgijskih radio stanica.

Image

14. U seriji Poirot živi u stanu kraj tržnice Smithfield u Charterhouseu u Londonu. Taj stan je jedan od najbolje očuvanih stanova uređenih u art-deco stilu.

15. Detektiv Poirot i samoj je Agathi znao ići na živce. U šezdesetim godinama prošlog stoljeća izjavila je da je "bombastičan, zamoran i egocentričan mali čudak."

16. Agatha Christie za života nije dozvoljavala da se na koricama njezinih romana pojavljuje crtež Herculea Poirota.

17. Posljednji roman u kojem se objavljuje poprilično je mračan i u njemu je legendarni detektiv ubojica i umire. Riječ je o romanu "Curtain: Poirot’s Last Case" objavljenom 1975. godine.

Image

18. "Curtain: Poirot’s Last Case" Agatha Christie je napisala u ranim 40-im godinama prošlog stoljeća te čuvala preko 30 godina.

19. Svoje "posljednje riječi", također je uputio Hastingsu - "Cher ami!"

20. Hercule Poirot je prvi izmišljeni detektiv čija je osmrtnica objavljena u "New York Timesu".

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Hercule Poirot

Post by Heidi » 08 Mar 2016, 08:26

Eh, ovo je vec bila serija. Gledala sam redovno nekad, a i danas kad nema nista drugo.
Agatha Christie :srce gutala sam njene knjige.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Hercule Poirot

Post by carobnjak N » 08 Mar 2016, 08:32

Heidi wrote:Eh, ovo je vec bila serija. Gledala sam redovno nekad, a i danas kad nema nista drugo.
Agatha Christie :srce gutala sam njene knjige.
jutro :)
To je mislim jedini lik koji je "ispao " u ekranizaciji , tačno onako kako sam ga zamišljao po romanu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Hercule Poirot

Post by Heidi » 08 Mar 2016, 08:59

Dobro jutro, lepi moj. :oo
U mojoj masti su brcici bili malkice duzi. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hercule Poirot

Post by Krokodil Behko » 02 May 2017, 01:10

Negdje skoro, odgledao sam pola prve sezone, s tim da mi nije bilo tako zanimljivo kao nekada.
online

Post Reply

Return to “Serije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests