Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 07 Oct 2013, 23:28

Odgovor na nase cudjenje, po pitanju onako predstavljenog bauka, zbog klimaksa, u kom se nasla Hurrem, jako dobro je predocen scenom gdje je Hurrem rijesena reci Sulejmanu o cemu je ustvari rijec, dok se palacom uveliko prosirila vijest kako je Hurrem bolesna. Teska srca, taman da izrekne, Sulejman joj rece kako zna o cemu je rijec (rekla mu Fatma); grli Hurrem, recitujuci joj poeziju, kaze kako ne razumije zasto joj to toliko tesko pada, da je to skrivala od njega.
Smisaono, podsjetila ga je na njegova prava, kao sultana, da je brine mogucnost da bi mogao pozeljeti rodjenje jos kojeg princa. Ona mu ne moze udovoljiti, a zna se da su nadomak ruke one koje mogu i koje o necemu takvom sanjaju.

Bali beg nije zaljubljen u Mihriman, iako mu je duze vrijeme laskala njena zaljubljenost. On je jako dobro kontrolisao emocije, ostavsi krajnje odan sultanu, cvrsto rijesen da se nekad, uz sultanovo odobrenje, jednom zauvijek, vrati u domovinu.

Ibrahimova kcerka je lijepo djevojce. Svira violinu na balkonu, ubbi Sulju :oo

@Luna
imaju postavljene nove epizode
E sad necu ni kako ja hocu

Blackhawk
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Blackhawk » 07 Oct 2013, 23:35

[ytube][/ytube]

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 07 Oct 2013, 23:52

Pa sad bi negdje Hurem trebala i umrijeti. Mislim da nije doživjela šezdesetu, ne da mi se sad guglati.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 08 Oct 2013, 00:10

Ma cekaj, nece jos. Pa Mustafa jos ziv.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by POSAVLJAK » 13 Oct 2013, 09:49

Blackhawk wrote:[ytube][/ytube]

Zašto je ova pjesma digla toliku prašinu kod vjernika islamske vjeroispovjesti??

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 08 Nov 2013, 18:02

Umrije Mehmet :(
Ništa nisam skontala.
Ko je kriv za Mehmetovu smrt?
Kako je umrla Hatidže?
Šta se stvarno desilo s Hurem, gdje je bila svo vrijeme i kako to da se vratila u otmjenoj odjeći i kočiji?

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 08 Nov 2013, 19:13

IM_ex wrote:to niko vise ne prati VS?
Vala ne.Izišlo mi iz volje.Urade milionske vrhunske projekte,i po***u se time sto razvuku ko teraviju.Ne valja to brate.U nedogled.Pa ko će to?Još pauza bila.I vele umrijeće Sulejman.To opet nema smisla.Serija je o njemu,po njemu,valjda je logicno krajem njegovim da je kraj serije.Sve u svemu,turci ne znaju stati kad je kraj.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 08 Nov 2013, 19:21

RTL Televizija već sljedećeg ponedjeljka u domove svojih gledatelja donosi premijerne epizode posljednje sezone najpopularnije turske serije o najvećem osvajaču 16. stoljeća, i to kao jedina televizijska kuća u svijetu koja će prikazivati najnovije epizode „Sulejmana Veličanstvenog“ u razmaku od samo mjesec i pol od premijernog prikazivanja u Turskoj!


Nova sezona započinje Hureminim (Valide Gordum) povratkom u Topkapi palaču nakon višegodišnjeg izbivanja. Sulejman (Halit Ergenc) se jako raduje što je vidi živu i zdravu, no bit će mu teško otkriti joj što se sve dogodilo dok je nije bilo, posebice joj reći za Mehmetovu iznenadnu smrt. Nakon duge žalosti za sinom, Hurem će okriviti Mahidevran (Nur Fettahoglu) za sve što se dogodilo u palači, a istovremeno će biti ponosna na svoju kćer Mihrimah (Pelin Karahan) jer je otjerala sultaniju Šah s dvora. Njezin bijes i želju za osvetom zasjenit će loš odnos sada već odraslih sinova Selima (Engin Ozturk) i Bajazida (Aras Bulut Iynemli) koji se svakodnevno dokazuju kao odlični ratnici sposobni preuzeti prijestolje. Međutim, umjesto da se za tron bore s polubratom Mustafom (Mehmet Gunsur), odnos između Selima i Bajazida pokvarit će ljubomora i zavist. Kako stari, Sulejman se sve više pribojava Mustafine pobune i preuzimanja prijestolja silom pa se tijekom jednog pohoda odluči sam riješiti tog straha natjeravši osobne čuvare ga pogube.

Nakon odlaska gospe Afife, Hurem postaje vladarica harema u koji prima nove robinje, među kojima je i Nurbanu (Merve Bolugur), kćer venecijanskog plemića koja će vrlo brzo postati Huremina saveznica i supruga princa Selima te majka njegove djece. Po službenoj dužnosti na dvor dolazi i četvrta sultanova sestra Fatma (Meltem Cumbul), a imat ćemo priliku upoznati i Mihrunisu (Berrak Tuzunatac), kćer kapetana osmanske mornarice Barbarose koja će osvojiti srce princa Mustafe. U nastavku sezone očekuje nas i doba kada Rustem-paša postaje veliki vezir, dolazak Mehmed-paše Sokolovića u Divan, borba kod Sigeta, Huremina i Sulejmanova smrt te konačni obračun prinčeva za prijestolje.


-------

Vjerujem da će serija završiti kad umre Sulejman.


Selim II. postaje sultan nakon pobjede nad braćom i smrti oca Sulejmana I. 5. rujna 1566. godine.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 09 Nov 2013, 00:49

Maja wrote: Ko je kriv za Mehmetovu smrt?
Mahidevran. Naredila je da ga zaraze boginjama.
Kako je umrla Hatidže?
Hatidze, inace vec psihicki dotucena, suprodstavlja se Sulejmanu, drska je, histericna i bez susprezanja pred Velicanstvenim, priznaje mu da ona stoji iza nestanka Hurrem. Sve to se odvija na balkonu njene palace; divlje se smijala govoreci da ju (Hurrem) nikad niko nece pronaci jer jedina ona zna gdje je. Zamisli Sulejmana, njegov pogled!
Hatidze se baca s balkona, pocinivsi samoubistvo.
Šta se stvarno desilo s Hurem, gdje je bila svo vrijeme i kako to da se vratila u otmjenoj odjeći i kočiji?
Ni meni mnogo toga nije najjasnije, vjerovatno dosta toga i nema u scenariju. hm ... kao da je Hurrem nekad spomenula kako je tokom zatocenistva bila drzana pod zemljom :hm Ako nije, ne znam otkud li mi onda taj detalj :roll

A to, kako to da se vratila otmjeno, paa ... normalno da Hatidze nije sama kopala spremiste za Hurrem. Nakon njene smrti, taj neko je valjda i progovorio, paa ...

Nisam jos odgledala zadnje emitovanu epizodu, a po svemu sudeci, blizu je smaknuce princa Mustafe :grana

@Zagorka
Kad bi se Sulejmanovom smrcu zavrsila serija, obzirom da Hurrem umire osam godina prije njega (u 52. god. zivota, sto podsjeca na bitan detalj da su im djeca vec odrasla, a znacajan su dio te price), ispalo bi to kao nedovrsen projekat, sto bi bilo nefer prema gledaocima. Zamisli da Sulejman umire odmah po pogubljenju Mustafe, i tu je kraj serije! Namece se pitanje ko je naslijedio Sultana, zar ne?! Znamo, moze se o istorijskim detaljima tog vemena informisati, ali, radi se o serijalu gdje su Sulejmanova djeca izrazito bitna, stoga i treba biti prikazan i period nakon Velicanstvenog. :tjesi
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by laganini » 09 Nov 2013, 00:51

meni je najbolji lik rustem paša...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 09 Nov 2013, 01:05

A imaš li ikakve podatke je li u stvarnosti Mahidevran imala prste u Mehmetovoj smrti jer smo dosad znali samo to da su Rustem i Hurem u velikoj mjeri utjecali na to da Sulejman izgubi povjerenje u Mustafu. Ali koliko sam gledala seriju, Mustafa je stvarno previše radio po svome.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by laganini » 09 Nov 2013, 01:08

..kako misliš u stvarnosti..kroz povijest gledajuć..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 09 Nov 2013, 01:17

Nije nego kroz film :plavi

Pa da, je li se zna ima li Mahidevran išta sa Mehmetovom smrću ili je to izmišljeno za seriju.
A opet, ne bi se usudili pa izmislili tako nešto.

A jest mi bilo žao Sule kad je čuo za Mehmeta, a još nije bio prebolio Hurem. Onaj govor....kakva šteta što njegovih monologa nema negdje skupljenih na 1 mjesto da čitamo i divimo se. Svidjeli bi se i onima koji mrze seriju.
Halit je ekstra odglumio Sulejmana, zaista :klanja

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by laganini » 09 Nov 2013, 01:21

Maja wrote:Nije nego kroz film :plavi

Pa da, je li se zna ima li Mahidevran išta sa Mehmetovom smrću ili je to izmišljeno za seriju.
A opet, ne bi se usudili pa izmislili tako nešto.

A jest mi bilo žao Sule kad je čuo za Mehmeta, a još nije bio prebolio Hurem. Onaj govor....kakva šteta što njegovih monologa nema negdje skupljenih na 1 mjesto da čitamo i divimo se. Svidjeli bi se i onima koji mrze seriju.
Halit je ekstra odglumio Sulejmana, zaista :klanja

..a recitacije kad se udvaraju..koji trash.. :zid
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 20 Nov 2013, 19:49

Maja wrote:A imaš li ikakve podatke je li u stvarnosti Mahidevran imala prste u Mehmetovoj smrti ...
Nemam nikakve podatke. Istorijski izvori (na koje sam naisla) govore tek toliko da je umro od boginja.
Ali koliko sam gledala seriju, Mustafa je stvarno previše radio po svome.
Da. Iako je stoput umro strahujuci u iscekivanju sultanovog poziva u palacu, znajuci da ce isti uslijediti, al dzaba ...
Halit je ekstra odglumio Sulejmana, zaista
Da. Istog sam misljenja :ok
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by laganini » 20 Nov 2013, 21:08

kako ispod one bradurine opće vidite neku glumu...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 20 Nov 2013, 21:33

laganini wrote:kako ispod one bradurine opće vidite neku glumu...

ajooj, laganini :roll pa slobodno prokomentarisi neku od scena, sto se ustrucavas?!
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by laganini » 20 Nov 2013, 21:35

pa eto imaš komentar gore iznad..ako ćemo o glumi ona NJEMICA JE ZAKON ZA SVE...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Rum » 20 Nov 2013, 21:45

:sok lagani prati sulejmana a krije
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by laganini » 20 Nov 2013, 21:47

ne krijem pratim redovno...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Serije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests