Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2013, 15:03

Image

Ozbiljna ekonomska kriza u Evropi i nove političke realnosti u regionu sve više podstiču ideju o novim integracijama država nastalih raspadom SFRJ.

Tako se, dvadesetak godina od krvavog razlaza nekadašnje braće, sve češće pominje formiranje Jugosfere – neki to nazivaju i “balkanski Beneluks” – u čiji bi sastav ušle usitnjene i iscjepkane članice bivše Jugoslavije.

Tvrdi se da ta ideja nije strana ni evropskim centrima moći, ali ni nekim regionalnim liderima. Analitičari i istoričari podsjećaju da se odmah po raspadu Jugoslavije razmišljalo o fomiranju Evroslavije u kojoj bi se okupile balkanske države. Nakon 2000. godine kada je došlo do obnove odnosa u regionu, počelo je da se pominje formiranje Jugosfere. Iako u Briselu nerado govore o tome, svjesni su da bi lakše i jeftinije izašli na kraj sa cijelim Balkanom ako bi bio ujedinjen.

Kome bi išla naruku obnova jugoslovenskog prostora, koji su ekonomski i politički razlozi za takav projekat? Ko bi od njega imao interes, šta bi on značio za balkanske narode?

Istoričari smatraju da takvo ujedinjenje suštinski znači obespravljivanje Srbije.

- Ovde se radi o političkom ukrupnjavanju regiona, koji je prvo usitnjen kako bi srpska nacija bila podeljena i obespravljena, a ovo “ujedinjavanje” treba da posluži da bude obespravljena i srpska država, koliko god mala ona bila – kaže za “Novosti” istoričar Čedomir Antić.

On ocjenjuje da zamisao da bivša Jugoslavija bude u izvjesnoj mjeri obnovljena predstavlja suštinski lošu namjeru pojedinih njemačkih i britanskih političara i intelektualaca prema narodima Balkana.

- Ako je Jugoslavija bila dobra, zašto onda EU i SAD nisu pomogle njenu demokratizaciju i modernizaciju? Zašto su pomogle i ozvaničile njeno uništenje – pita Antić. – Stvaranje nezavisnih država na ovim prostorima podrazumeva uspostavu elementarne ravnopravnosti. Slovenija i Hrvatska su priznate kao nezavisne i unitarne, primljene u EU, pružena im je pomoć u obespravljivanju manjina, Makedonija i BiH su silom održane kao nezavisne države, Srbiji je oteto Kosovo, nametnuta AP Vojvodina i sada još, umesto da stupi u EU kao nezavisna država, treba da bude u nekakvoj zajednici sa Zagrebom. Reč je o cinizmu, licemerju, a možda i šovinizmu pojedinih evropskih političara - kaže Antić.

(Novosti.rs/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/kr)
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by paparaci » 30 Jun 2013, 15:41

jeste. svi su se protiv njih urotili. ako uspiju uci u evropsku uniju, nece ih nigdje biti. :D.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Julia-Klara » 30 Jun 2013, 23:23

Dragi moj cica Cedomire,
naravno da razumijem tvoj strah od moguce zajednice sa "tamo nekim Zagrebom", jer pobogu, jedva ste ih se rijesili...I Bosanaca, Hercegovaca, Kosovara, makedonaca, ali i svih ostalih. Ostali ste svoji na svoje, to par kilometara dje sami sebi krojite kapu bez svih onih manjina koje ste klali i ubijali po susjednim,novonastalim drzavama. FUJ!

Sad ozbiljno...Sad ekonomske strane milsim da bi to mogao biti dobar potez, obzirom da nam svima (malima) ekonomija i razvoj nije bas jaca strana. ALI od ove zajednice nece biti nista...Jer smo razliciti i jednaki u isto vrijeme, jer nemam i imamo u isto vrijeme, i puno je krvi tu proteklo da bi se neko i usudio reci i predloziti bilo kakav oblik konfederacije novonastalih drzava.
Plus, sto su neke vec u EU pa tesko da ce pristati na ponovno ispisivanje iz iste, a nas nece primiti sigurno...

Tako da-Huso, pisi propalo...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Rockefeller » 01 Jul 2013, 01:19

Ne znam šta hoće da kaže al' lupa. Od Bosne je bilo i previše onih devedeset godina, nikad se više ne ponovilo. Ni oni, ni odžak, ni veliko slovo M ni lektira iz maternjeg jezika. Sve mogu zadržati al' preko Drine.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by gospođa Brams » 02 Jul 2013, 18:26

ekonomska suradnja među zemljama bivše Juge - može
politička - ne hvala
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Pasaga » 02 Jul 2013, 18:32

Da je bilo pameti,da smo iskristili te kapacitete ipogotovu infrastrukturu..
danas bi bili daleko iznad prijeratnog privrednog i svakog drugog razvoja.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Rađa li se ekonomska Jugoslavija?

Post by Krokodil Behko » 16 Jul 2013, 10:56

Image

Zajedničke sjednice vlada zemalja bivše Jugoslavije su sve češće, a najave govore da bi one mogle postati okosnica razvoja zapadnog Balkana, s obzirom da EU ne planira proširenje do 2020. godine, piše danas portal Radija Deutsche Welle.

Sjednice Vlada Srbije i RS bile su do prije par mjeseci jedinstven regionalni forum ali na inicijativu Beograda zajedničke sjednice bi mogle postati uobičajeni vid bilateralne saradnje sa svim državama bivše Jugoslavije.

Prva u nizu, koja je sa Srbijom održala sjednicu je Makedonija, čiji su ministri gostovali u Beogradu početkom juna, a već je dogovoreno da se naredna sjednica održi u Skoplju.

Direktor Foruma za etničke odnose iz Beograda Dušan Janjić kaže da su interesi zemalja bivše Jugoslavije za većom saradnjom veliki a među njima je EU i NATO.

Ekonomski faktor je najinteresantniji, kaže Janjić.

"Kada je u pitanju bivša Jugoslavija, Slovenija i Hrvatska pokušavaju da uhvate korak ali je tu naglasak na Albaniji, Kosovu, Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini jer je to noseći element energetske bezbjednosti. Ovdje je borba za zapadni Balkan", rekao je on.

Ivica Dačić, premijer Srbije je nakon nedavne sjednice vlada Srbije i Makedonije iznio inicijativu da se region ujedini oko zajedničkih interesa po modelu Skandinavije ili baltičkih zemalja. Tu ideju ne odbacuju ni analitičari jer smatraju da je to jedina šansa za zemlje bivše Jugoslavije.

Ekonomista iz Zagreba Damir Novotni kaže da ovdje niko ne aludira na bivše političke formacije, već se ide na nove koncepcije razvoja poput baltičkih zemalja.

"Krajnji cilj je da ta integracija oživi u ekonomiji, da se stvore radna mjesta i da se te zemlje nađu u EU. To je i cilj EU i zbog toga se takvi sastanci sada počinju održavati", smatra on.

Sve zemlje sa prostora bivše Jugoslavije su konačno shvatile koliko su upućene jedna na drugu i koliko su male u odnosu na druge zemlje i njihove ekonomije, kaže politički analitičar iz Banjaluke, Tanja Topić navodeći da se upravo zbog toga radi o pragmatičnom potezu ovih zemalja. Bilo koji pakt koji se izrodi iz ove saradnje neće biti prijetnja EU, kaže Topić.

"Postojanje EU je i regionalna saradnja a mislim da taj pakt neće biti nešto što bi moglo ugroziti neke osnovne temelje tako da mislim da ima smisla da se ojača ekonomski prostor bivše Jugoslavije", navodi Topić.

Bez izuzetka zemlje bivše Jugoslavije saglasne su da je regionalna saradnja ključ njihovog uspjeha. To smatra i Milka Tadić Mijović, direktor crnogorskog nedeljnika “Monitor”, koja kaže da je to dobra inicijativa jer ima puno neriješenih problema između zemalja.

"Ali, mnogo značajnija od te forme je sadržina. Naše zemlje imaju neke zajedničke problema a to je prije svega pitanje suočavanja sa zločinima sa kojima se mnoge od naših zemalja nisu suočile. I druga stvar je pitanje organizovanog kriminala i korupcije", smatra ona.

Dušan Janjić smatra da je na pomolu Evropa koja bi bila sastavljena iz više federacija i da zemlje bivše Jugoslavije tu imaju šansu.

" I da je sigurno da će se zemlje bivše Jugoslavije, minus Slovenija, plus Albanija naći u toj balkanskoj federaciji 2020. Šta će biti sa Hrvatskom to je stvar same Hrvatske ali mislim da ekonomski interesi Hrvatsku ipak vraćaju u okrilje bivše Jugoslavije", navodi Janjić.

Očigledno da je na pomolu neki novi vid saradnje zemalja regiona koji bi trebao da učvrsti njihove ekonomske veze kako bi djelovali kao jedna cjelina. Da li će nova ekonomska struktura, koja svakako neće biti amnestirana od političkih primjesa, podsjećati na bivšu Jugoslaviju, trebalo bi biti poznato nakon definisanja načina saradnje i konkretnih projekata ovih zemalja, piše portal Radija Deutsche Welle.

(Vijesti.ba/Fena)
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rađa li se ekonomska Jugoslavija?

Post by laganini » 16 Jul 2013, 11:09

naravno kad je kapital u pitanju ok..ali prijatelju može li to bez ovog jugoslavija..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Rađa li se ekonomska Jugoslavija?

Post by mrki62 » 16 Jul 2013, 11:30

Yu je bila sasvim ok. Pa čak i jus standardi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rađa li se ekonomska Jugoslavija?

Post by laganini » 16 Jul 2013, 11:49

nebi o tome kad počnem obično me baniraju...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Rađa li se ekonomska Jugoslavija?

Post by Pasaga » 16 Jul 2013, 22:10

mrki62 wrote:Yu je bila sasvim ok. Pa čak i jus standardi
Image
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by drugrankovic » 14 May 2014, 19:33

srbin ju je dva put napravio, hrvati rekoše da im to tamnica, a pošto srbima oba puta beše utopija samo budala bi je stvarao
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Dzagoda » 15 May 2014, 00:20

drugrankovic wrote:srbin ju je dva put napravio, hrvati rekoše da im to tamnica, a pošto srbima oba puta beše utopija samo budala bi je stvarao
Koji Srbin!?
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Bla » 15 May 2014, 00:21

Q: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?
A: Nekakvi sportaši http://www.bosanski-forum.com/viewtopic.php?f=17&t=7064
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Spanac_113 » 15 May 2014, 00:22

Das im loptu i odma od vardara pa do triglava :D

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by hojla » 15 May 2014, 00:32

Niko pametan.......
A ovi ssto bi kao oprali obraz pojma nemaju......ne znaju cak ni ko je stvarao jugu...i oma misle i to je nase....sacuvaj me boze srpskog razumijevanja povijesti......lopov ostaje lopov......
Our solution mind revolution

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by storm » 15 May 2014, 00:39

Bla wrote:Q: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?
A: Nekakvi sportaši http://www.bosanski-forum.com/viewtopic.php?f=17&t=7064
onda i međusobnu trgovinu zatvorimo :D.

mi pričamo o ekonomsko isplativom projektu i podizanju zanimljivosti...a ono, ne ponovilo se :zubi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Bla » 15 May 2014, 00:41

storm wrote:mi pričamo o ekonomsko isplativom projektu i podizanju zanimljivosti...
Pričali su to i 1918. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by storm » 15 May 2014, 01:06

Bla wrote:
storm wrote:mi pričamo o ekonomsko isplativom projektu i podizanju zanimljivosti...
Pričali su to i 1918. ;)
ne miješaj babe i žabe ;)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Ko zagovara stvaranje nove Jugoslavije?

Post by Dzagoda » 15 May 2014, 01:14

Spanac_113 wrote:Das im loptu i odma od vardara pa do triglava :D
A haj makar ima dobar soccer team, a vid sad, das krunicu i dimije, odma' idemo do Tokija :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests