Kosovo

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Hannibal » 27 Mar 2018, 23:44

svako se snalazi na svoj nacin. ja npr kradem like there's no tommorow
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Socrates » 27 Mar 2018, 23:49

Dva "r", jedno "m". :p
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Hannibal » 27 Mar 2018, 23:52

nikad mi to nece bit jasno
🐽

User avatar
Zogo
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1170
Joined: 08 Apr 2016, 14:58
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Zogo » 27 Mar 2018, 23:57

gaga wrote: 27 Mar 2018, 23:28 Ja sam na strani Albanaca,sto posto. :zubi
🇦🇱🇦🇱🇦🇱

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Mutevelija » 28 Mar 2018, 00:52

nema eee kako ono vi kanađani govorite neema eeej
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80481
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7158 times
Been thanked: 11601 times
Status: Online

Re: Kosovo

Post by spacebound » 28 Mar 2018, 08:16

I tako nastaju mitovi :oo Zivi smo svjedoci nastanku jednog. Tacno znam, 2794.g. gusle i kako je Marko Djuric postao velikomucenik :(
Exchan ❌️

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by storm » 28 Mar 2018, 08:42

spacebound wrote: 28 Mar 2018, 08:16 I tako nastaju mitovi :oo Zivi smo svjedoci nastanku jednog. Tacno znam, 2794.g. gusle i kako je Marko Djuric postao velikomucenik :(
...neće trebati toliko ....imam dojam da će izaći hit već na ljeto u kompilaciji heroes of guslee mythology unlimited edition vol475 u izdanju djeekan production
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80481
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7158 times
Been thanked: 11601 times
Status: Online

Re: Kosovo

Post by spacebound » 28 Mar 2018, 09:02

storm wrote: 28 Mar 2018, 08:42
spacebound wrote: 28 Mar 2018, 08:16 I tako nastaju mitovi :oo Zivi smo svjedoci nastanku jednog. Tacno znam, 2794.g. gusle i kako je Marko Djuric postao velikomucenik :(
...neće trebati toliko ....imam dojam da će izaći hit već na ljeto u kompilaciji heroes of guslee mythology unlimited edition vol475 u izdanju djeekan production
Ma mislila sam i te godine ce se jos uvijek guslati :oo
Exchan ❌️

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2018, 10:11

Socrates wrote: 27 Mar 2018, 22:52
Mutevelija wrote: 27 Mar 2018, 22:46 Rosu" nisu uhapsili Nikolu Selakovića, sekretara predsjednika Srbije, Đurić je rekao da ne zna, ali da je čuo kako Selaković jednom od policajaca govori: "Ja sam ovde samo slučajni prolaznik."


Nikola Selakobic uljez politička opozicija nedovoljan Srbin
Ma sad vidim da je to frljoka objavila. :ha

Behko je prvi citirao, nisam ja. :D.

Pa ja sam napisao "Sad malo komedije" :plavi
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2018, 23:45

Nova ljubav u regiji na pomolu.
Stara braća, Srbi i Turci, pršti na sve strane :D


Turska povlači priznanje Kosova

Image

Ankara i Vašington u ratu zbog Kosova!
Nakon što je Priština izručila šestoricu turskih državljana koje Ankara traži zbog terorizma (navodi se da su deo mreže Fetulaha Gulena), Ramuš Haradinaj je ekspresno smenio ministra unutrašnjih poslova i šefa obaveštajne službe, ogradivši se od pomenute akcije, što je učinio i Hašim Tači, ali onda je zagrmeo Erdogan.

Pitam premijera Kosova - po čijoj naredbi si učinio takav korak? Otkad ste počeli da štitite one koji su pokušali puč protiv Republike Turske? - rekao je Erdogan, naglašavajući snažnu podršku koju je Turska pružila Kosovu tokom borbe za nezavisnost od Srbije i onda dodao da očekuje da kosovski narod neće podržati taj potez, rekavši da se „politika ne može ostvariti putem daljinskog upravljača“.

Kako smatra profesor Darko Trifunović sa Fakulteta za bezbednost, Redžep Tajip Erdogan u sukobu sa Amerikom može ići toliko daleko da čak postoji mogućnost da razmotri i povlačenje priznanja Kosova.

- Očigledno da se nastavlja sukob Turske i Amerike. Ankara ima razgranatu mrežu na Kosovu, a bila je među prvim zemljama koje su ih priznale. Turska diplomatija nije bez saveznika, što ćemo videti već na narednoj skupštini Interpola kada se bude glasalo o prijemu Kosova, tako da čisto sumnjam da ce sada proći. Erdogan će možda čak i razmotriti povlačenje priznanja Kosova. S druge strane, jasno je kao dan da je Kosovo američka tvorevina i da će ukoliko Priština bude morala da bira između Turske i SAD, izabrati SAD - navodi Trifunovic i dodaje:

- Sigurno ćemo u narednom periodu videti sukob titana, s jedne strane Rusiju i Tursku, s druge SAD i njene saveznice, a epicentar sukoba je južni koridor američkog gasovoda. Iz te priče je Turska bila izbačena, pa je upala na sever Sirije, gde je trebalo da prođe gasovod. Sada, ako tako moćna država kao Turska povuče priznanje Kosova, to bi nama i te kako koristilo.

Tačijev sin u školi kod Gulena

Sin kosovskog predsednika Hašima Tačija, zajedno sa drugom decom iz porodica kosovskih političara i privrednika, pohađa jednu od škola muslimanskog sveštenika Fetulaha Gulena, koga Ankara optužuje da stoji iza neuspelog prošlogodišnjeg pokušaja puča u Turskoj, pisali su lokalni mediji još prošle godine

(Alo)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Mutevelija » 03 Apr 2018, 00:03

Tako bi isto i Bošnjake shebali.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2018, 16:38

DA LI SRBIN RADO IDE U VOJNIKE: Evo koliko građana Srbije želi da ratuje na Kosovu


Image

- U istraživanju koje je Faktor plus uradio za Tanjug skoro jednak broj ispitanih izjasnio se za prekid dijaloga Beograda i Prištine i za njegov nastavak.

Upitani koji bi naredni potez predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i vlade trebalo da bude, a da se odnosi na KiM, 36 posto ispitanika je za nastavak dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, dok 33 posto smatra da pregovore treba prekinuti do uspostavljanja Zajednice srpskih opština.

Rezultati su pokazali da je za vojnu intervenciju 10 posto građana.

Manje od trećine ispitanika (27 odsto) misli da se ništa ne može učiniti ukoliko Kosovo sve više postaje nezavisno od Srbije u političko-pravnom i ekonomskom smislu, 20 posto smatra da Srbija treba jasno da definiše svoje imovinsko-pravne zahtjeve u odnosu na albansku stranu, dok o tom pitanju stav nema 10 odsto ispitanih.

Osam posto je za priznanje nezavisnosti Kosova, sedam posto za prekid svih pregovora, dok je šest posto za povlačenje potpisa Beograda sa Briselskog sporazuma.

Reakcija predsjednika Vučića i Vlade Srbije prilikom krize na sjeveru KiM za 61 posto ispitanih je bila odgovorna i mudra, 11 posto je vidi kao iznuđenu, dok je isti procenat ispitanika ocjenjuje kao unapred osmišljenu.

Više od polovine ispitanih - 56 posto - smatra da reakcija Vojske Srbije prilikom krize na sjeveru KiM uliva povjerenje i sigurnost, 20 posto misli da je nije bilo, dok 10, odnosno devet posto smatra da ta reakcija uliva strah i nepovjerenje.

Na pitanje koje su mjere koje bi Srbija trebalo da preduzme da bi zaštitila svoje ekonomske interese na KiM, 36 posto ispitanika smatra da bi Srbija trebalo da poveća uticaj na tržištu Kosova i tako uveća dobit.


(SB)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by storm » 04 Apr 2018, 16:54

Popravljaju se :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Krokodil Behko » 27 Apr 2018, 09:54

Albin Kurti o Albancima i Bošnjacima, rehabilitaciji Vučića, Rusima i Dodiku


Image

Razgovarao: Nihad Hebibović

- Predsjednica Vijeća Federacije Federalne skupštine Ruske Federacije Valentina Matviyenko obratila se jučer u Parlametu BiH gdje u diplomatske poruke "prijateljstva" plasirala nekoliko opasnih poruka kazavši da u BiH treba vlast prenijeti na entitete. Koliko Rusija osjeća prostor za agresvinije djelovanje na Balkanu a posebno u BiH, a koliko joj se to dopušta?

KURTI: Možemo da kažemo da ta izjava dokazuje da je ruska politika rat drugim sredstvima, dakle ne po onoj formuli po kojoj je rat politika drugim sredstvima, nego obrnuto, da ovdje imamo rat samo sa drugim sredstvima, i to je ruska politika. Takve izjave idu protiv mira, sigurnosti i stabilnosti u regiji. Sa druge strane one su napad na Bosnu i Hercegovinu kao takvu i na sam Dejtonski sporazum, za koji ionako ne možemo reći da je pravedan.

Mene najviše zabrinjava izjava da je u Bosni i Hercegovini bio građanski rat, i da nije bilo srpske agresije. Ova aksioma da je u BiH bio građanski rat, to je najopasnije, jer to napada na fundament kolektivnog pamćenja ne samo Bošnjaka nego cijelog javnog mnijenja regiona i svijeta . Istovremeno, to otvara put za buduće konflikte.

Jasno je da sve ove satelitske paradržave koje je stvorila Srbija uokolo u svome susjedstvu, slično kao Rusija, sada su sateliti Rusije. Znači sateliti Srbije na Balkanu su satelliti Rusije i nije čudno što sve više imamo utisak da je Dodik bliži Putinu nego samom Vučiću.

- Šta bi u tome smislu mogao biti odgovor SAD-a. Ako možemo sada primjetiti, nikada se nije desilo da neki američki zvaničnik dođe u BiH, i u Parlametu kaže da se zalaže za centralizaciju vlasti u BiH. Nije to uradio ni 2008. godine Joe Biden koji se te godine obraćao sa istog mjesta kao i Matviyenko?

KURTI: SAD i EU ne trebaju da kasne jer svako oklijevanje od strane Zapada izgledat će Rusiju kao signal da oni mogu nastaviti sa ovom verbalnom agresijom koja jednog dana može da ne bude samo verbalna. Ipak da bi SAD krenule reagovati protiv Rusije, najprije treba da vlasti Bosne i Hercegovine, a prije svega Bošnjaci ovdje, da budu zvučniji u svome protestu i otporu. Onakvi nastupi su veoma štetni, i kada neki intelektualac u Rusiji ono kaže a kamoli predsjednica skupštine. Dakle, unutrašnji faktor u BiH mora da reaguje prvi i da bude najbrži, jer međunarodni faktori nisu ispred nas, oni su iza nas. Ako mi krenemo oni će da nas slijede. Ako mi stojimo, ovi drugi nas pritiskuju. Važno je da mi, i u BiH i na Kosovu, kažemo da je pravda važnija od tolerancije prema bilo kakvoj agresiji.

- Koliko je značajna pobjeda Đukanovića u Crnoj Gori i činjenica da je ta država ušla u NATO?

KURTI: Situacija je malo paradoksalna. Sa jedne strane Đukanović jeste autoritarna ličnost, ali sa druge strane opozicija Đukanoviću je gora jer je instrument Rusije. Nije dobro što je Đukanović već tri decenije na vlasti ali lošije od toga bi bilo kad bi došle ove proruske snage. Ko treba da bude vlast u Crnoj Gori odlučuje crnogorski narod, ali i manjine koje su tamo najbrojnije, kao što su Bošnjaci i Albanci čije je opredijeljenje zaustavilo Rusiju u Crnoj Gori. Bez Bošnjaka i Albanca u Crnoj Gori, ona bi pala u ruke ruskih instrumenata tamo.

- Kakva je u svemu uloga Vučića, da li on sjedi na dvije stolice ili samo na ruskoj?

KURTI: On želi i novac Zapada i vojnu geopolitičku moć Rusije. Veoma je žalosno što je Vučić rehabilitiran jer znamo veoma dobro kakav je on bio i da je bio Miloševićev ministar informisanja, kao što su današnji njegovi ministri Dačić i Vulin, bili tijesno uz Miloševića. Sa druge strane, Vučića se sjećamo kada je plakao na mitingu sa kojeg je Vojislav Šešelj odlazio u Haag, a samo dvije nedelje posle ubijen je Zoran Đinđić. Ja napominjem ovo, jer otkad postoji Srbija kao država, oni su imali samo dvije i pol godine demokratskog lidera, to je bio Đinđić kojeg su ubili. Samo je bilo pitanje vremena kada će politički potomci Slobodana Miloševića se vratiti na vlast. Kao intermezzo poslužili su Koštunica i Tadić, ali to su bile samo stepenice da bi se danas stiglo tu gdje se stiglo.

Nažalost, ova paradigma kratkoročne stabilnosti ne mari mnogo za historiju. Dužnost Bošnjaka i Albanaca da shvate značaj historije jer ne možeš pitati ko je i šta je Srbija. Bošnjaci i Albanci su istina o Srbiji. Pitaj Bošnjake i Albance o Srbiji i saznat ćeš šta je Srbija. Veoma je važno što počinjemo da sarađujemo što više po Balkanu jer Srbija je glavna opasnost za mir, slobodu, demokratiju i pravdu. Veoma je važno da Bošnjaci, Albanci, Makedonci, Crnogorci pa i Bugari, sarađujemo mnogo više što je to slučaj do sad. Nemojmo da se sa Srbijom sučeljavamo pojedinačno kao što smo to radili, braneći se prije tri decenije. Grešku koju smo tad napravili, braneći se pojedinačno, ne smijemo ponoviti, i moramo više biti sinhronizovani. Ne možeš da predviđaš budućnost ako ne mariš za historiju. Stranci neće to umjesto nas uraditi, jer oni ne mare šta će biti sa nama na duže staze, oni gledaju svoje interese. Mi moramo znati da međunarodna zajednica nije toliko međunarodna niti zajednica. To su nacionalni interesi i interesi raznih korporacija. Previše gledamo na Zapad kao vrijednost a premalo kao interes. Moramo da definišemo naše interese i da kordiniramo što bolje sa Zapadom.

- Nedavno ste izjavili da bi instaliranje Zajednice srpskih opština na Kosovu značilo instaliranje nove Republike Srpske. Kakva je uloga Rusije u toj velikosrpskoj ideji?

KURTI: Prva posjeta srpske liste na Kosovu kao glavne stranke Srba sa Kosova bila je u Moskvi. Zapravo nisam siguran ni da su otišli u Beograd. U Beograd su išli prije formiranja vlade, a poslije formiranje vlade odmah u Moskvu. Otišli su tamo kao dio vlasti Kosova. To znači da vlast Kosova je sarađivala sa Rusijom, što je apsurdno. Ako se zajednica srpskih opština bude formirala na Kosovu njen predsjednik i potpredsjednik uspostavit će direktne veze sa Putinom, i to će biti jedna Srbija unutar Kosova. Poslije bosnizacije Kosova, imat ćemo i rusizaciju bosnizacije, jer to je cilj Srbije, da bosnizira Kosovo. Srbija ne želi da podijeli Kosovo, ona kaže da želi podijeliti Kosovo, ali kaže i da želi podijeliti Bosnu. Međutim kada deklarativno kaže da želi podijeliti Bosnu, onda je rezultat RS. Na Kosovu kažu da žele trajno rješenje, kao nekakvu podjelu Kosova, ali zapravo oni žele ZSO kao srž buduće RS. I to je veoma problematično, jer bi imali svoju zastavu, simbole, svoje izvršno vijeće sa sedam osoba, svoj mini parlament sa 30 osoba, kompetencije na polju ekonomskog razvoja, urbanog i ruralnog planiranja, zdravstva i obrazovanja, i ne bi plaćali porez Kosovu.

- Ima li Kosovo u ovom trenutku konkretan odgovor da do toga ne dođe?

KURTI: Problem je u tome što glavni ljudi u institucijama sistema na Kosovu su korumpirani, i na taj način oni su ucijenjeni. Veoma su jaki naspram albanskog naroda, kao orlovi, a naspram Vučića i međunarodne zajednice su kao pilići, i to je problem koji imamo. Privatno, vjerovatno su svi protiv Zajednice srpskih opština, ali previše gledaju svoj interes i nisu više u stanju da se bore kao što je to bilo u toku okupacije i rata. Ovi ljudi su se promijenili. Ne kažem da se nisu angažovali za oslobođenje i nezavisnost, ali to više nisu isti ljudi. Postali su veoma bogati i promijenili su socijalni sloj kojem pripadaju i na taj način su promijenili i svoje interese. Ti ljudi su ušli kao veoma siromašni u politiku i preko noći su postali veoma bogati. Sitacija je veoma teška jer Zapad izražava svoj strah, a Rusija izražava svoju želju.

(Vijesti.ba)
online

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by biha » 24 Jun 2018, 22:50

Za one koji ne znaju o Kosovu za vrijeme Osmanliskog carstva!
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 29_map.png
Tu mozete malo i vidjeti gdje je Kotor pripadao!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by storm » 25 Jun 2018, 07:13

Evo ga sa kartama :D.
Ako me ista nasmije, to su balkanski kartografi :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by biha » 25 Jun 2018, 14:50

storm wrote: 25 Jun 2018, 07:13 Evo ga sa kartama :D.
Ako me ista nasmije, to su balkanski kartografi :hihi
Zbog tih kartografa padaju glave?Zato nauci sta je tvoje ?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by storm » 25 Jun 2018, 14:58

biha wrote: 25 Jun 2018, 14:50
storm wrote: 25 Jun 2018, 07:13 Evo ga sa kartama :D.
Ako me ista nasmije, to su balkanski kartografi :hihi
Zbog tih kartografa padaju glave?Zato nauci sta je tvoje ?
Znam ja sto JE moje...nikakve jebene teritorije, linije i zastave...moje je ono upisano u sudskom registru...
A vama su prodali spiku o nekim kartama i crtama...jbg tor je idealan kod ovaca.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by biha » 25 Jun 2018, 15:21

storm wrote: 25 Jun 2018, 14:58
biha wrote: 25 Jun 2018, 14:50
storm wrote: 25 Jun 2018, 07:13 Evo ga sa kartama :D.
Ako me ista nasmije, to su balkanski kartografi :hihi
Zbog tih kartografa padaju glave?Zato nauci sta je tvoje ?
Znam ja sto JE moje...nikakve jebene teritorije, linije i zastave...moje je ono upisano u sudskom registru...
A vama su prodali spiku o nekim kartama i crtama...jbg tor je idealan kod ovaca.
Ako filozofiramo,nista nama ne pripada!Ali ako se drzimo ovezemaljskih zakona onda tor je jedini spas!!Tu se osjecamo tako tako slobodni!! Kada vuci upadaju u tor ,onda pada krv!!! A najbolje znamo mi koji smo dozivili!! Ostaj mi zdrav!!!

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Kosovo

Post by Nice try » 25 Jun 2018, 15:58

Pa, i taj sudski registar je negdje, u nekoj državi, pa i to upisano u njega je u nekoj državi.
Nije u zraku, ni na nebu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests