Kako doživljavate bosnu danas?

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
tanuki
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 15 Aug 2013, 22:40
Status: Offline

Kako doživljavate bosnu danas?

Post by tanuki » 25 Nov 2013, 15:28

eto ja sam stari yu nostalgičar, i za mene je bosna bila bosna i nikad bosna i hercegovina, jer sam bosnu doživljavao kao cjelinu!
danas je bosna i hercegovijna+ plus entitet republika srpska po meni jedna umjetna tvorevina razapeta, kako svjetskim tako i lokalnim (regionalnim) političkim interesima!
ali naravno moje viđenje je viđenje sa strana, ovo jest bosanski forum, pa me zanima stvarno mišljenje vas forumaša koji živite u toj bosni,
ja sam je posjetio više puta i imam i pozitivna i negativna iskustva,
shvatio sam da se religija nametnula, pa ako želim pojesti traddicionalnu pitu zaljanicu ili krumpirušu, i to želim zaliti pivom, sa vrata moram pitati dal drže pivo!
sarajevo i baš čaršija i dalje su vrhunska turistička destinacija !
za banjaluku su me priredili kao za predstolnicu republike srpske, ali eto u toj pretsolnici je manje ćirilice nego u vukovaru, a konobar u čevabđinici govori ijekavski, pa me sve to pomalo zbunjuje!

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by laganini » 25 Nov 2013, 15:34

..dal drže pivo...nije moguće, ako se smim uključit..još jedan yu nostalgičar a taman od mrkia odmorili..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81137
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10164 times
Been thanked: 7003 times
Status: Online

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Julia-Klara » 25 Nov 2013, 15:41

latinica je laksa za komuniciranje, pisanje , citanje

sto se ijekavice tice, i Vuk Karadzic je pricao ijekavicom :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by laganini » 25 Nov 2013, 15:46

ajde jk riješi to pitanje u vukovaru..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Bla » 25 Nov 2013, 15:51

tanuki wrote:shvatio sam da se religija nametnula, pa ako želim pojesti traddicionalnu pitu zaljanicu ili krumpirušu, i to želim zaliti pivom, sa vrata moram pitati dal drže pivo!
Pa držanje alkohola po objektima uslovljava i određene tržišne dozvole itd. To što ti navodiš ispada kao da si prije u svakoj burekdžinici ovdje zaljevao pivom, a nisi. Isto je kao i prije, samo što prije nije niko ni obraćao pažnju na to a sada se potenciraju takva mišljenja kao eto vjera se nametnula u buregdžinici. Daj molim te...
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by laganini » 25 Nov 2013, 15:54

..akolk ja znam iza pite se utče jogurt...a nije mi jasno zašto..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81137
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10164 times
Been thanked: 7003 times
Status: Online

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Julia-Klara » 25 Nov 2013, 15:56

Bas tako Bla...
Ni prije nisi mogao kupiti pivo ili nesto "ljuce" u "pitarama", a s druge strane, iste su se jos pravile u slasticarnicama, koje su bile i buregdzinice, znaci bilo je sokova, jogurta, limunade i BOZE :bali
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96368
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34345 times
Been thanked: 21071 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Rum » 25 Nov 2013, 16:04

Bla wrote:
tanuki wrote:shvatio sam da se religija nametnula, pa ako želim pojesti traddicionalnu pitu zaljanicu ili krumpirušu, i to želim zaliti pivom, sa vrata moram pitati dal drže pivo!
Pa držanje alkohola po objektima uslovljava i određene tržišne dozvole itd. To što ti navodiš ispada kao da si prije u svakoj burekdžinici ovdje zaljevao pivom, a nisi. Isto je kao i prije, samo što prije nije niko ni obraćao pažnju na to a sada se potenciraju takva mišljenja kao eto vjera se nametnula u buregdžinici. Daj molim te...
:aplauzz :aplauzz Ni u Njemackoj nemozes na svakom mjestu popiti pivu :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by laganini » 25 Nov 2013, 16:06

Rum wrote:
Bla wrote:
tanuki wrote:shvatio sam da se religija nametnula, pa ako želim pojesti traddicionalnu pitu zaljanicu ili krumpirušu, i to želim zaliti pivom, sa vrata moram pitati dal drže pivo!
Pa držanje alkohola po objektima uslovljava i određene tržišne dozvole itd. To što ti navodiš ispada kao da si prije u svakoj burekdžinici ovdje zaljevao pivom, a nisi. Isto je kao i prije, samo što prije nije niko ni obraćao pažnju na to a sada se potenciraju takva mišljenja kao eto vjera se nametnula u buregdžinici. Daj molim te...
:aplauzz :aplauzz Ni u Njemackoj nemozes na svakom mjestu popiti pivu :djed
..tučem ja kobase u minhenu i tražim pivu a ono jok..kiosk deset metara do crkve.. :ha
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Krokodil Behko » 25 Nov 2013, 16:40

tanuki wrote: za banjaluku su me priredili kao za predstolnicu republike srpske, ali eto u toj pretsolnici je manje ćirilice nego u vukovaru, a konobar u čevabđinici govori ijekavski, pa me sve to pomalo zbunjuje!
Pa jesil makar išao u originalnu Mujinu čevabdžinicu, kad si već zapucao u BL? :oo
online

User avatar
tanuki
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 15 Aug 2013, 22:40
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by tanuki » 25 Nov 2013, 17:11

Bla wrote:
tanuki wrote:shvatio sam da se religija nametnula, pa ako želim pojesti traddicionalnu pitu zaljanicu ili krumpirušu, i to želim zaliti pivom, sa vrata moram pitati dal drže pivo!
Pa držanje alkohola po objektima uslovljava i određene tržišne dozvole itd. To što ti navodiš ispada kao da si prije u svakoj burekdžinici ovdje zaljevao pivom, a nisi. Isto je kao i prije, samo što prije nije niko ni obraćao pažnju na to a sada se potenciraju takva mišljenja kao eto vjera se nametnula u buregdžinici. Daj molim te...
sve to stoji, ali s obzirom da sm u ex yu proputovao bosnu uzduž i popreko, nigdje nisam doživio da se u aščinici ne može popiti pivo,
npr u sarjevu u morića hanu koji je bio elitni restoran u kojem si mogao dobiti tradicionalna francusku kuhinju, ali i specijalitete bosanske kuhinje, a u ponudi poznata vina i orginalni šampanjaci, a na zidu su bili stihovi omera hajama,
a poslije rata u dvorištu morića hana prodaju se tepisi, a u morića hanu na spratu ima više lokala, a u samom tom jadnom mjestu koje je još zadržalo ime nije se točio alkohol!
to je bio doživljaj neposredno poslje rata i u zadnjoj posjeti sarajeva nije mi padalo na pamet da ga posjetim,
ili recimo daire ( mislim da se tako zove)
prije rata je bio fenomenalni gastronomski doživljaj, ali zaboravio sam lokaciju,ali na internetu ne postoji!
stvarno smo uživali, a u sječanju mi je ostao japrak i anegdota okavi,
ja ne pijem kavu pa nisam u tome kompetentan, ali moja prijateljica je bila ovisnik i na kraju većere ona je narućila kavu, i nakon prvog srka popizdila je, zovemo konobara, i ona reklamira kavu:
konobar baz srama srkne njenu kavu, prokomentira;
a đe žensko zna skuhati kavu i nestane,
mi se u čudu gledamo, ćekamo da se pojavi da bi platili račun, da bi se pojavio nakon desetak minuta sa ibrikom i finđanom i naravno da nije zaraćunao kahvu!
i imam još hrpu anegdota iz te prastare bosne koju sam iskreno volio,
ova nova je poprilično čudna,
i dalje postoji taj mentalitet, ali sve je nekako drugačije i tužnije!
bosna je nekad bila bosna a sada su tu srbi, hrvati i bošnjaci!
iskreno ne znam što su to bošnjaci jer za mene su svi bosanci!

Ruana
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Ruana » 25 Nov 2013, 21:08

Eh tanuki jasta nego se sve promjenilo, nekad si u mom rodnom gradu mogao u Begovoj kuci da pojedes baklavu, tufahiju i popijes casu dobrog Konavolskog proseka, konobarica u dimijana, a danas na tom istom mjestu ledina i MESTO GDE ne mozes ni kafe popiti osim na Vidov dan kad je proslava pod satorima i takmicenje u guslama.
Pardon ne vidjeh da tebi Bosna i Hercegovina nije ista drzava. Moje rodno mjesto je u Hercegovini.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Rockefeller » 25 Nov 2013, 21:56

Doživljavam je dobro. Ja se sjećam Bosne do dvijehiljadite godine, onako dobro mi je ostala u sjećanju a sjećam se i ove poslije. Nema više onog kad ti nestane struje ne dolazi ti je po pola mjeseca. U to doba je inače proizvodnja svijeća bio najunosniji posao. Selo iz kojeg sam ja po prvi put ima asfaltiran cijeli put, kao i obližna sela. Po prvi put rasvjeta postoji kroz svo selo. Izgradjena je nova džamija. Izgradjena je nova čitaonica. Kamion iz komunalnog dolazi periodnično i baca se smeće. A to smeće se ne sakuplja u kese, nego u svakom sokaku imaju kontejneri u koje se baca smeće. Po prvi put je asfaltiran i poligon da se djeca mogu igrati. Doneseni su i koševi. Sada se pravi i drugi poligon. A ništa drastično nije manje uradjeno i u okolnim selima, a i ovo je selo.

A što rekoh dvijehiljadite? Sjećam se neasfaltiranog puta. Sjećam se šljunkovitog poligona. Sjećam se i kad ove džamije nije bilo. Sjećam se i kad nije dolazilo komunalno pa se smeće bacalo niz jedan krš, a sada su i njega očistili. Zaboravio sam reći da su duž cijele ceste ivičnjaki postavljeni.

Koje to europsko selo ima bolje uslove?

-cijeli put asfaltiran
-ulična rasvjeta
-kontejneri za smeće
-potpuno čista voda, nikad ne nestaje
-internet, telefon sve dostupno
-novi poligon, drugi se pravi
-nova čitaonica
-nova džamija sa klimom i podnim grijanjem

Sve u zadnjih deset godina, bez velikih donacija nekog od bogatih seljana. Nego ljudi neće da vide. Sreća pa se u meni zarezala slika Bosne '97 pa mogu sva odstupanja da primijetim. Svi mi možete doći u goste pa da provjerite, kad god budem tamo.

Hoćemo pričati o gradu? Tuzli? Sarajevu? Tuzla danas ima tri slana jezera. Ja kad sam bio ljetos, kad god dodješ nema se gdje sjesti ybte. Eno gradi se novi hotel, vidio sam. Biće pravo lijep. McDonald's, bio sam u njemu, prelijep.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Ruana
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Ruana » 25 Nov 2013, 22:12

Rockefeller wrote:Doživljavam je dobro. Ja se sjećam Bosne do dvijehiljadite godine, onako dobro mi je ostala u sjećanju a sjećam se i ove poslije. Nema više onog kad ti nestane struje ne dolazi ti je po pola mjeseca. U to doba je inače proizvodnja svijeća bio najunosniji posao. Selo iz kojeg sam ja po prvi put ima asfaltiran cijeli put, kao i obližna sela. Po prvi put rasvjeta postoji kroz svo selo. Izgradjena je nova džamija. Izgradjena je nova čitaonica. Kamion iz komunalnog dolazi periodnično i baca se smeće. A to smeće se ne sakuplja u kese, nego u svakom sokaku imaju kontejneri u koje se baca smeće. Po prvi put je asfaltiran i poligon da se djeca mogu igrati. Doneseni su i koševi. Sada se pravi i drugi poligon. A ništa drastično nije manje uradjeno i u okolnim selima, a i ovo je selo.

A što rekoh dvijehiljadite? Sjećam se neasfaltiranog puta. Sjećam se šljunkovitog poligona. Sjećam se i kad ove džamije nije bilo. Sjećam se i kad nije dolazilo komunalno pa se smeće bacalo niz jedan krš, a sada su i njega očistili. Zaboravio sam reći da su duž cijele ceste ivičnjaki postavljeni.

Koje to europsko selo ima bolje uslove?

-cijeli put asfaltiran
-ulična rasvjeta
-kontejneri za smeće
-potpuno čista voda, nikad ne nestaje
-internet, telefon sve dostupno
-novi poligon, drugi se pravi
-nova čitaonica
-nova džamija sa klimom i podnim grijanjem

Sve u zadnjih deset godina, bez velikih donacija nekog od bogatih seljana. Nego ljudi neće da vide. Sreća pa se u meni zarezala slika Bosne '97 pa mogu sva odstupanja da primijetim. Svi mi možete doći u goste pa da provjerite, kad god budem tamo.

Hoćemo pričati o gradu? Tuzli? Sarajevu? Tuzla danas ima tri slana jezera. Ja kad sam bio ljetos, kad god dodješ nema se gdje sjesti ybte. Eno gradi se novi hotel, vidio sam. Biće pravo lijep. McDonald's, bio sam u njemu, prelijep.
:aplauzz i on meni nema Bosne.

Trepavica
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Trepavica » 25 Nov 2013, 22:24

tanuki wrote: sve to stoji, ali s obzirom da sm u ex yu proputovao bosnu uzduž i popreko, nigdje nisam doživio da se u aščinici ne može popiti pivo,
npr u sarjevu u morića hanu koji je bio elitni restoran u kojem si mogao dobiti tradicionalna francusku kuhinju, ali i
Ascinica = Slasticarnica...ja se ne sjecam ni jedne da se u njoj moglo piti pivo...Nemoj mjesati restorane i ascinice/slasticarnice...

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Lebowski » 25 Nov 2013, 22:28

Dobar post Rock, treba gledati stvari pozitivno. :ok

Kod nas je slična priča, mislim da svako selo ima većinu toga što si nabrojao. Bolja je infrastuktura nego prije 10 ili 20 godina ali treba reći i da je to očekivano - cijeli svijet ide dalje...ipak su to osnovne stvari za život a mi smo bili tek izašli iz rata.

Ovdje opet imaš sela koja nemaju najbolje snadbijevanje vodom. U po grada su rupe po putevima ali sređuje se pomalo, dvorana se gradi 10 godina, doskora je bilo i ne baš dobrih puteva prema udaljenim selima.
Imaš selo koje ima duplo manje stanovnika nego prije 10 godina.

Poređenje sa evropskiim selima što se tiče uslova života ipak je pretjerano. :ooo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Tintilinic
Na probnom
Na probnom
Posts: 35
Joined: 18 Nov 2013, 09:07
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Tintilinic » 25 Nov 2013, 22:40

Bosna je kao drvo usadjeno kraj potoka, koje rod svoj donosi u svoje vreme, i kome list ne vene. :oo

User avatar
Tintilinic
Na probnom
Na probnom
Posts: 35
Joined: 18 Nov 2013, 09:07
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Tintilinic » 25 Nov 2013, 22:45

Trepavica wrote:
tanuki wrote: sve to stoji, ali s obzirom da sm u ex yu proputovao bosnu uzduž i popreko, nigdje nisam doživio da se u aščinici ne može popiti pivo,
npr u sarjevu u morića hanu koji je bio elitni restoran u kojem si mogao dobiti tradicionalna francusku kuhinju, ali i
Ascinica = Slasticarnica...ja se ne sjecam ni jedne da se u njoj moglo piti pivo...Nemoj mjesati restorane i ascinice/slasticarnice...
Pijem pivo kod kuce umjesto u kaficima, posljedica trenutne ekonomske situacije. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Bla » 25 Nov 2013, 22:56

tanuki wrote:sve to stoji, ali s obzirom da sm u ex yu proputovao bosnu uzduž i popreko, nigdje nisam doživio da se u aščinici ne može popiti pivo,
npr u sarjevu u morića hanu koji je bio elitni restoran u kojem si mogao dobiti tradicionalna francusku kuhinju, ali i specijalitete bosanske kuhinje, a u ponudi poznata vina i orginalni šampanjaci, a na zidu su bili stihovi omera hajama,
A šta će prodavati i nuditi valjda odlučuje onaj ko drži lokal. Imaš po baščaršiji mjesta u kojima se toči i u kojima se ne toči alkohol.
Mislim, slažem se ja, naravno da se sve mijenja vremenom, ali vala najmanja promjena je u tome gdje možeš a gdje ne popiti pivu ccc. :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Trepavica
Status: Offline

Re: Kako doživljavate bosnu danas?

Post by Trepavica » 25 Nov 2013, 22:58

Tintilinic wrote:
Trepavica wrote:
tanuki wrote: sve to stoji, ali s obzirom da sm u ex yu proputovao bosnu uzduž i popreko, nigdje nisam doživio da se u aščinici ne može popiti pivo,
npr u sarjevu u morića hanu koji je bio elitni restoran u kojem si mogao dobiti tradicionalna francusku kuhinju, ali i
Ascinica = Slasticarnica...ja se ne sjecam ni jedne da se u njoj moglo piti pivo...Nemoj mjesati restorane i ascinice/slasticarnice...
Pijem pivo kod kuce umjesto u kaficima, posljedica trenutne ekonomske situacije. :pusi
U krizi ima i dobrog.. :hihi


Neces piti alkohol vani , time i manje prilike da de dese saobracajne nezgode...

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests