Pelješki most

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Pelješki most

Post by Lebowski » 20 Jan 2014, 09:07

Image

U Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture danas će se održati sastanak na kojem će predstavnicima Evropske komisije biti predana konačna verzija predstudije za povezivanje juga s ostatkom Hrvatske.

U konačnoj verziji predstudije stoji kako je most najbolje rješenje, neslužbeno je sinoć Hrvatskoj radio-televiziji (HRT) potvrdio visoki izvor iz Vlade Hrvatske.

"Animirana slika Pelješkog mosta ipak će postati hrvatska stvarnost", prenose hrvatski mediji.

Detaljna studija izvedivosti treba se finansirati novcem Evropske unije. Istovremeno, Hrvatske ceste napravit će lokacijske izmjene u skladu s novim projektom. Sve bi trebalo biti gotovo do oktobra ove godine.

"Studiju izvodljivosti treba napraviti na najbolji mogući način i da bude prihvaćena na prvom slanju Komisiji", kazao je Oleg Valjalo, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu (SDP).

Zadovolji li pripremljeni projekt stroge kriterije financiranja, odgovor Evropske komisije bit će potvrdan.

No, prije toga i detaljna studija izvedivosti, baš kao i predstudija, morat će potvrditi da je Pelješki most najbolje rješenje.

"Prema mojim saznanjima, najmanje 75 posto sredstava će se dobiti iz sredstva evropskih regionalnih i strukturnih fondova. Sada je samo na Vladi Hrvatske da bude učinkovita i brza", kaže Dubravka Šuica, zastupnica u Europskom parlamentu (HDZ).

U Ministarstvu prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine zasad su bez komentara na navedenu odluku.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Luna. » 20 Jan 2014, 09:32

cisto sumnjam da ce EU to odobrit
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by storm » 20 Jan 2014, 09:41

Zašto ne...radi se o cjelovitom spajanju jedne države bez prelaska granice...EU je čak tražila da se to riješi koliko se sjećam, ili koridorom kroz zaleđe neuma ili mostom...sad graditi preko bh je malo bezveze jer će ulaskom iste to biti bespredmetno, a ne treba zanemariti i pozitivne učinke mosta za pelješac, otok korčulu koji su sad slijepo crijevo...
ljetujem na korčuli pa znam kako je doć do tamo :grana
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Krokodil Behko » 20 Jan 2014, 10:47

Ama i ovo je predimenzionirano kao i sve ostalo. Trčat će i naši da se provozaju tim mostom, naravno ako se napravi. Ionako će biti svejedno kad i BiH uđe u EU, jednog lijepog i podalekog dana.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by storm » 20 Jan 2014, 11:19

Krokodil Behko wrote:Ama i ovo je predimenzionirano kao i sve ostalo. Trčat će i naši da se provozaju tim mostom, naravno ako se napravi. Ionako će biti svejedno kad i BiH uđe u EU, jednog lijepog i podalekog dana.
ma je...mene iskreno i ne tangira ovo previše...super mi je proći kroz neum, maznuti prstace :D. (zabranjene u hrvatskoj) jeftinije dotankati, uzeti pljuge, popiti kavu i pičim dalje :oo čisti pogled običnog čovjeka a drugo me i ne zanima :pusi a karte crtati i postotke računati....to prepuštam drugima, neam ja vremena u životu za to...
kažem jedino vidim smisao mosta u tom povezivanju koje će u određeno vrijeme postati bespredmetno i u oživljavanju pelješca...e sad neka pametne glave malo to iskalkuliraju, što donosi, što odnosi i povuku crtu....ali puno ja tražim :lud jesi lud....ajmo muljati, graditi, rušit, oteti...isplati se :bua
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Lebowski » 20 Jan 2014, 11:23

Behko, ima li tema o ovome već negdje? Mislim da bi trebala biti.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Krokodil Behko » 20 Jan 2014, 11:50

Imamo više tema o HR. Kako smo krenuli, još će HR imati svoj zaseban pdf.
Ne znam tačno da li ima tema ali nije problem odvojiti kad dođe vrijeme za to.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Lebowski » 20 Jan 2014, 12:14

Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by storm » 20 Jan 2014, 12:20

Lebowski wrote:http://www.klix.ba/vijesti/regija/hrvat ... /140120055

Evo već demantuju. :oo
Dobro tu je samo forma promijenjena ili netočni navod....definitivno će se nešto po tom pitanju pokrenuti, jer sam čitao par članaka, da je EU neprihvatljivo, da se prelazi, preko druge države...ok nama smiješno ali tako je...
pitanje je samo na koji način :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Lebowski » 20 Jan 2014, 12:25

Ma znam, raspravljalo se o ovome odavno. Most će najvjerovatnije biti izgrađen. Al eto, da vidimo šta ko misli od forumaša ovdje.
Bilo je i nekih nesuglasica između BiH i Hrvatske oko ovoga, kao i kod utvrđivanja tačnih granica između dvije države pa eto i radi toga.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by laganini » 20 Jan 2014, 14:12

..most je u hrvatskoj bio političko pitanje...komunjare su bili izričito protiv toga..sad kad smo dio eu njima postaje od važnosti...a gradiće se kad tada...a zašto ne moram govorit svatko ko ljeti prođe tim dijelom zna zašt..a o pitanju pelješca neću govorit..stro je već sve reka..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Ruana » 20 Jan 2014, 19:37

Lagani, a odakle vam lova. Mislim koliko cemo vam mi morati dati?
Ovo "mi" mislim na nas koji smo stvarno u Evropi.
Sto bi Morena rekla "pa odesaste nas bre" sto to niste napravili pa onda dosli kod nas.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by laganini » 21 Jan 2014, 17:36

Ruana wrote:Lagani, a odakle vam lova. Mislim koliko cemo vam mi morati dati?
Ovo "mi" mislim na nas koji smo stvarno u Evropi.
Sto bi Morena rekla "pa odesaste nas bre" sto to niste napravili pa onda dosli kod nas.
..no sikiriki ru 200 milja eura je nikakav novac za hrvatssku..i bez brige volio bi da si u pravu ali godinama će hrvatska više trpat u eu kasu nego obratno... :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Lebowski » 22 Jan 2014, 13:12

Da li će Pelješački most ugroziti interese BiH?

Priča o povezivanju juga s ostatkom Hrvatske preko bh. teritorija, izgradnjom pelješkog mosta, ponovo je aktuelna. Nakon što je Hrvatska konačno dobila predstudiju, uskoro bi se trebala početi izrada detaljne studije isplativosti, finansirane iz fondova Evropske unije. Pomorska struka u Bosni i Hercegovini i dalje se protivi izgradnji mosta, dok u institucijama vlasti poručuju kako međunarodna prava BiH na more ne smiju biti ugrožena.

Stav bh. političara je jedinstven u vezi sa pitanjem izgradnje pelješkog mosta - Hrvatska ima pravo da gradi most na svom teritoriju, ali pritom interesi BiH moraju biti zaštićeni, međunarodna prava koje ima BiH ne smiju biti ugrožena. U tom kontekstu je okončanje predstudije izvodljivosti prokomentirao predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić:

„BiH će ustrajati na svojim interesima. Naš interes na tom mjestu, i ako se Hrvatska odluči da gradi most, jeste visina mosta i jeste morska granica. Problem se tu pojavljuje zato što se onda naše teritorijalne vode podvlače pod taj most. Ali ako je riječ o odnosima dvije susjedne, prijateljske zemlje, kao što i jeste, da to ne bi trebao biti problem.“

No za bh. ekperte izgradnja mosta na Pelješcu i dalje je najgore moguće rješenje kako za BiH, tako i iza Hrvatsku, s obzirom na novac koji će biti potreban i evnetualne pravne posljedice. Pomoćnik ministra za komunikaciju i promet BiH Izet Bajrambašić upozorava kako je o odluci EU, koja bi trebala most finansirati, prerano govoriti jer se tek očekuje izrada studije izvodljivosti. Ta studija bi trebala obuhvatiti sve aspekte, uključujući i pravo na međunarodne vode koje ima BiH, a što joj je zagarantirano brojnim rezolucijama.

„Postoje polazne ravne crte koje odvajaju teritorijalno more od unutrašnjih voda na moru. Na dijelu unutrašnjih voda država ima potpuni suverenitet. Hrvatska je naslijedila polazne ravne crte od Jugoslavije, zanemarujući postojanje Slovenije, Crne Gore i BiH. I zato se BiH protivi. Nemamo slobodan pristup otvorenom moru iz Neuma prema vani zato što je Hrvatska, postavljajući te crte u visini otoka Brača i u tom dijelu, ustvari rekla da je sve unutrašnje more suvrenitet Hrvatske, što nije tačno po Konvenciji UN-a o pravu mora. Tu je osnovni problem. Mi možemo pregovarati o mostu nakon što završimo razgovore o Konvenciji UN-a o pravu mora, kada sa Hrvatskom dogovorimo koji je to koridor iz Neumskog zaliva prema otvorenom moru“, kaže on.

Prema Bajrambašiću najbolje rješenje sa apekta saobraćaja i građevinskih rizika i potrebnog novca jesu izgradnja i proširenje postojeće ceste kojim se jug Hrvatske veže preko teritorija BiH - bilo izgradnjom tunela ili zaobilaznicom kroz Neum. Ta opcija je u Hrvatskoj za sada ostavljena po strani:

„Oni imaju taj politički problem koji nastaje u Hrvatskoj - isticanje nacionalnog suvreniteta i želje da budu povezani, zapravo ima jako, jako naglašena politička dimenzija. Zato je meni drago da se radi ova fizibiliti studija koja će pokazati koliko je to bacanje novca kad je u pitanju most Pelješac.“

Izgradnja mosta najskuplja je varijanta i koštala bi, prema sadašnjim procjenama, oko 200 miliona eura. No Ševal Kovačević, iz Pomorskog društva BiH, kaže kako ova suma neće biti dovoljna za most koji bi eventualno odgovarao bh. strani.

„Takav most od 200 miliona eura ne može biti veći od 35 metara plovne visine i 150 metara raspona i nekih 13, 14 metara širine za saobraćaj vozila. Nisu određena sidrišta za brodove za BiH. Ništa faktički nije urađeno po pravnoj obvezi. Treba znati da su svjetski standardi danas u svijetu najmanje plovna visina 60 metara, 500 metara raspon i 24 metra širine. Hrvatska ide na to politikom svršenog čina da gradnju mosta proglasi tehničkim pitanjem“, navodi Kovačević.

Kovačević naglašava kako je jedno od rješenja, ako se u izgradnju mosta ipak krene, tužba protiv Republike Hrvatske, pa naposlijetku i Evropske unije prema Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu:

„Ukoliko se odobri most, neka to to budu međunarodni standardi i neka to bude samo sudskom odlukom – i nikako drugačije.“

U Ministarstvu za komunikaciju i promet BiH potvrdili su kako bi se u narednim mjesecima mogli otvoriti razgovori BiH i Hrvatske o implementaciji Konvencije UN-a o pravu na more.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by laganini » 22 Jan 2014, 13:34

..inače promet prema neumu je živahan..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Lebowski » 22 Jan 2014, 13:41

Jel to sve što imaš reći na ovoliki tekst? :roll
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by laganini » 22 Jan 2014, 13:44

a što da ti kažem..da neće bit izgrađeni prema međunarodnim standardima..da će bit skela..daj leb..i još kad vidim da komšić komentira..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by storm » 22 Jan 2014, 13:45

laganini wrote:..inače promet prema neumu je živahan..
Čisto dovoljan komentar...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by Lebowski » 22 Jan 2014, 14:08

laganini wrote:a što da ti kažem..da neće bit izgrađeni prema međunarodnim standardima..da će bit skela..daj leb..i još kad vidim da komšić komentira..
Zašto ne bi Komšić komentirao ako je jedan od članova Predsjedništva?(možda ti se ne sviđa kako je izabran ali ima pravo komentirati ko i svako drugi)

Nije ovo tako jednostavno pitanje kako se čini, može tu biti svega u budućnosti, pogotovo sa ove strane granice.
Sjeti se problema sa Slovenijom.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hrvatska se odlučila za gradnju Pelješkog mosta

Post by laganini » 22 Jan 2014, 14:23

..normalno da mi se ne sviđa..moj osobni stav nisam državljanin bih pa se neću zbog toga ubit..eto ti mi reci koga taj uhljeb predstavlja..bez fraza o jedinstvenoj bosni i slično..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests