UDBA

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 03 Mar 2014, 12:32

Krokodil Behko wrote:Svoj sam stav iznio milion puta a u vezi SFRJ. Šta treba? Ponovo da pišem vrlo studiozne postove zbog ljudi koji ne žele prihvatiti osnovnu činjenicu da je Jugoslavija završila na smeću i koji još uvijek čupri o savršenom i svemoćnom Titu? Ja zaista nemam problem sa realnošću :mah
a ko su ti ljudi? :hm
obje izjave offtopic Behko.
hajd' ciao :mah

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: UDBA

Post by storm » 03 Mar 2014, 15:37

nešto o djelovanju tajnih policija poput udba-e

citiram
Jedan mađarski politički zatvorenik, koji je kao član antinacističkog Pokreta otpora u svojoj zemlji imao nesreću biti osuđen na robiju poslije rata od strane novog komunističkog režima, ovako je opisao razliku između tajne komunističke i nacističke policije u odnosu na primjenjivane metode isljeđivanja:

"Razlika između tajne komunističke i nacističke policije – jedan sam od onih 'sretnika' koji su mogli iskusiti obje – ne sastoji se u razini brutalnosti i okrutnosti. Soba za mučenje u nacističkoj robijašnici bila je ista kao i u komunističkoj. Razlika je u nečem drugom. Ako su vas nacisti uhitili kao političkog disidenta, oni su obično htjeli saznati sve o vašim aktivnostima, prijateljima, namjerama i tako dalje. Komunisti se nisu time zamarali. Hapseći vas, oni su već znali kakvo ćete priznanje potpisati. Ali, vi sami ne. Nisam ni pomišljao da ću postati 'američki špijun'!".

(Razgovor za emisiju "The Other Europe", u siječnju 1988.; preuzeto iz: Crna knjiga komunizma, skupina autora, Zagreb, 1999., str. 374-375.).
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 03 Mar 2014, 15:39

..je ali tukli su oni i po svoima...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Lebowski » 03 Mar 2014, 15:59

Bla wrote:U principu ljudi su radili svoj posao. Neki ga radili, neki resurse upotrebljavali, a neki zloupotrebljavali. :-)
Radili su to i prije UDBE, a rade bogami i poslije UDBE. Nisu oni izmislili neku toplu vodu. Pa o tome je Sun Tzu pisao prije dvije ipo hiljade godina.

Ne vidim da se nesto Bog zna do dana danasnjeg promijenilo.
Ukljucujuci sve tri "konstruktivne" strane u BiH, preko zemalja okruzenja, bliskoistocnog MOSSAD-a, pa do "daleke" CIA-e.

Ne pisem ja ovo da nesto sad kao branim ili amnestiram UDBA-u i njihove metode, nego pokusavam da stavim stvari gdje im je mjesto.

Svaka drzava, svaki rezim,
(ovdje pod rezim mislim i na demokratije a ne samo totalitarizme, ili cak sto vise, poseban naglasak stavljam na demokratije, posto oni totalitarci cesto to rade ipak donekle otvorenije sa manje suptilnosti od hinjskih poduhvata koje ovi priredjuju)
ce nastojati da sebe ocuva i odbrani, cesto po bilo koju cijenu, i to je jednostavno za ocekivati. Naivno je misliti drugacije.

Kad se stvari poredaju i smjeste u odredjeni vremenski okvir kao i prostorni kontekst i kad se uzmu u obzir cinjenice koje su u tom prostor/vremenu vrijedile,
zar bi ocekivao nesto vise, ili manje, od upravo onoga sto je bilo (i sto ce biti).

I zamisli strahote, svako ce te stvari nastojati da drzi u tajnosti.
Jok, eto imat ce redovno press konferencije kako i gdje su sta uradili. :D
Najbolji post na temi. :aplauzz
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 03 Mar 2014, 16:03

..eto teme godine..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 03 Mar 2014, 16:04

..oću reč post godine...što se babi snilo..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: UDBA

Post by storm » 03 Mar 2014, 16:08

laganini wrote:..je ali tukli su oni i po svoima...
pa jesu, normalno...čim je netko pokazao mali odmak i mućnuo jogurtom, postao je latentna opasnost tim više jer je bio "unutra" ...takve su greške neoprostive u tajnim službama...

mene nervira to relativiziranje uvijek iznova, svega i svačega.....mah svi to rade :zid -izjava koja me probije :bua
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 03 Mar 2014, 16:10

ma čak su izmišljali unutarnje neprijatelje ma sve je to bilo bolesno...čudim se da bla ove piše činio mi se normalnom osobom..a što u nas kažu to je kućom.. :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Bla » 03 Mar 2014, 16:20

Fulaš poentu o kojoj sam pisao, al' haj, nema veze. :)
U svakom slučaju, te "tekovine" su itekako i dan danas prisutne.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 03 Mar 2014, 16:23

ne brkaj sigurnosne službe s udbom svaka država mora imat svoje sigurnosne službe...koje moraju igrat po pravilima i odgovorne su vladi...doduše i i udba je bila nekom odgovorna po njihovim pravilima...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 03 Mar 2014, 16:30

....SDB RSUP-a i PSUP-a su samostalno primenjivale metode i sredstva prema jugoslovenskim građanima. To se naročito odnosilo na unutrašnjeg neprijatelja i neprijateljsku emigraciju – po republičkom ključu i po principu svako svojeg. Za inostranstvo i prema inostranim diplomatskim i konzularnim predstavništvima bila je potrebna prethodna saglasnost SDB u SSUP-u. Za lica koja su bili funkcioneri delegirani od republika i pokrajina tražilo se posebno odobrenje od Saveta za zaštitu ustavnog poretka. Takve osobe su bile malobrojne (tokom 1977. dve, po jedna iz Makedonije i BIH). Najpoznatije akcije SDB bile su hapšenje italijanskog špijuna u Zastavi Lučijana Saracenija početkom 1960, koga je Ranković pomilovao pred put u Italiju (1962); hapšenje Džordža Kurtisa, agenta CIA, u Subotici; hapšenje poznatog teroriste Karlosa (Sančeza Iljiča Ramireza) 1975. koji je hapšen (akciju je vodio O. Đorđević sa D. Mitrovićem i J. Stanišićem) 1975. godine u beogradskom hotelu Ekscelzior po dojavi BND, a zatim pušten.Tokom 1977. godine SDB SSUP, RSUP i PSUP primenile su sledeća operativna sredstva i mere. Iako nedostaju potpuni podaci (tajna praćenja) indikativno je da su od 12.160 operativnih obrada najveći broj lica obradile službe u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji, kako apsolutno tako i u odnosu na broj stanovnika. To je logično, jer je u tim republikama 70-ih godina otpor režimu bio najveći (maspok!).

Čudi, međutim, neuobičajeno mali broj obrađenih lica na Kosovu i to posle masovnih demonstracija 1968, hapšenja mnogih kontrarevolucionarnih grupa do 1975. i nekoliko godina uoči demonstracija 1981. Ova činjenica može da bude dobar argument optužbama za neaktivnost SDB na Kosovu posle smene Rankovića. U užoj Srbiji i Vojvodini broj obrada u 1977. godine bio je na prosečnom nivou ili malo ispod toga. U Hrvatskoj su relativno najviše kontrolisane pošiljke, što je verovatno bilo u tesnoj vezi sa angažovanijim delovanjem hrvatske emigracije. SDB Srbije je u 1977. imala najveći broj tajnih pretresa – 400. Ukupan broj pojedinačnih lica obrađivan te godine i njihova struktura može se samo pretpostaviti budući da je dolazilo do preklapanja, kao i da su različite operativne mere primenjivane prema istom licu. Ta brojka je svakako manja od 10.000 lica, od kojih su barem 10–20% stranci (kod vojne i savezne DB i više), a treba dodati I one koje je tretirala vojna bezbednost...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Julia-Klara » 03 Mar 2014, 16:31

UDBA je kratica za sr. Uprava državne bezbednosti (hr. Uprava državne sigurnosti) = sluzba bezbjednosti, sigurnosna sluzba :cudi
sta nije jasno?
bila je drzavna , legalna, radila sto drzava kaze... isto kao i sve one koje su nastale poslije nje, ali i one prije

jel mislis da FBI i CIA rade nesto drugacije?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 03 Mar 2014, 16:32

ma u pravu si donekle bla udba je samo produžena ruka sistema... :zid
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 03 Mar 2014, 16:40

...U internoj brošuri Principi rada i sredstva rada UDB-e, izdatoj 1947. godine, navedeno je da „kao osnov operativnog rada i postavljanja naše agenturno operativne mreže“ postoje tri principa: objektni, linijski i teritorijalni.

U objektni su spadali „obaveštajne službe, antinarodni elementi i obezbeđivanje državnih objekata“. Linijski rad obuhvatao je obaveštajne službe, neprijateljsko delovanje građanskih stranaka, banditizam, „neprijateljsko delovanje vera i sekta“ i „reakcionarno nacionalističkih organizacija“. U sredstva kojima se služila UDB-a „u svakodnevnoj borbi protiv antinarodnih elemenata i agenata inostranih obaveštajnih službi“ spadali su: „agentura, evidencija u koju ulazi i kartoteka, praćenje, operativna tehnika, proveravanje, hapšenje i pretres“. U opis operativne tehnike ulazili su cenzura pošte, prislušna telefonska služba, prisluškivanje pomoću mikrofona i hvatanje razgovora na gramofonskim pločama, prihvatanje radio izveštaja, otkrivanje nevidljivog mastila putem hemijskih sredstava i drugo. O sumnjivim licima vođeni su dosijei po sovjetskom modelu kategorizacije lica protivnih vlasti: A – lica koja aktivno neprijateljski deluju (odmetnici, pripadnici ilegalne organizacije); B – lica koja su u vezi sa neprijateljski aktivnim osobama (jataci ili pripadnici ilegalne grupe); C – osobe koje su bile pasivne kao neprijatelji, ali su se za vreme rata nalazile u formacijama koje su od partizana bile označene kao neprijateljske; D – hapšena ili osuđivana lica; E – lica koja su delovala na liniji IB, sumnjive političke prošlosti, kažnjena društveno-korisnim radom. Ministarstvo unutrašnjih poslova FNRJ usvojilo je juna 1947. Uputstva za rad islednih organa UDB-e, na osnovu kojih je služba dobila status organa gonjenja za devet grupa krivičnih dela...

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 03 Mar 2014, 16:44

...pod C su valjda bili spavači.. :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 03 Mar 2014, 16:47

@Španac, ti Seljakovi linkovi su samo spiskovi saradnika. Mi smo diskutovali o zločinima. Ja jesam pogledao te linkove ali za tebe nisam siguran.
evo behko linkova sa pocetka topica.
Spanac_113 wrote:link do stranice sa spiskom streljanih osoba od 45' do kraja 52'

http://www.arhiv.gov.si/fileadmin/arhiv ... sojeni.pdf


i ostali dokumenti objavljeni u ljubljani:

http://www.arhiv.gov.si/si/uporaba_arhi ... _varnosti/
Spisak svih zatocenih sa datumom hapsenja/pustanja na slobodu na postu ispod:

http://noviplamen.net/2013/12/25/16000- ... po-spisku/


Objavljeno na http://noviplamen.net/2013/12/25/16000- ... po-spisku/

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 03 Mar 2014, 16:48

...I osude zloupotreba u radu službe 1966. godine, ali su mnoge negativne društvene pojave ostale u njenom vidnom polju, naročito jačanjem neprijateljskih aktivnosti 70-ih godina i intenziviranjem represije. Posle Brionskog plenuma veća pažnja je posvećivana poštovanju zakonskih normi, dok su neformalni vaninstitucionalni oblici represije (nezakonita hapšenja, prebijanja, iznuđivanja priznanja i dr.) proređeni. Zbog većeg otpora režimu posle 1968, a naročito posle 1972, kao i sve složenijih političkih i društvenih prilika u Jugoslaviji i svetu, intenzitet represije je rastao. Od druge polovine 1968. u službi su svakodnevno vršene pripreme za delovanje u ratnim uslovima, do detalja su razrađeni ratna organizacija, od saveznih do lokalnih organa, prioritetni zadaci službe u momentu izbijanja sukoba, obuka kadrova i popuna rezervnim sastavom. Sedamdesetih i osamdesetih godina sve više se insistiralo na ofanzivnim metodama ili defanzivnim dejstvima „ne iščekujući akciju neprijatelja“. Po ovoj doktrini, zadatak službi je bio da prodru u centre spoljnog i unutrašnjeg neprijatelja, stranih obaveštajnih službi i aparata „koji se bavi psihološko propagandnim radom i subverzivnim dejstvom i na taj način da se blagovremeno otkriju i efikasno neutrališu neprijateljski planovi“. Tokom kasnih šezdesetih godina osim ibeovaca, đilasovaca i ostataka klasnih i političkih građanskih struktura, u klasifikacijama se javljaju novi državni neprijatelji, mnogi ponikli u redovima partije: rankovićevci (etatističko-birokratske snage), a ubrzo zatim liberali, anarholiberali, nacionalisti i tehnomenadžeri. Sedamdesetih godina službe državne bezbednosti su aktivno radile na prilagođavanju svoje uloge, organizacije i načina rada sistemu opštenarodne odbrane i društvene samozaštite. I pored insistiranja na sinhronizovanoj i sistematizovanoj akciji cele samoupravne socijalističke zajednice u težnji da se neprijateljskim akcijama suprotstavi najšira baza stanovništva, prvorazredna uloga u sistemu društvene samozaštite dodeljena je organima i službama državne bezbednosti na čijem se jačanju i modernizaciji sve više radilo. Posle 1971. široka politička akcija sa oštrijim nastupom prema liberalnim elementima i obračun sa birokratskim i nacionalističkim nasleđem predstavljali su prioritet službe bezbednosti. Insistirano je na akcionom jedinstvu i koordinaciji savezne, republičkih i pokrajinskih službi, ali i na njihovoj uklopljenosti u samoupravne društvene odnose čime su izbegnute devijacije iz vremena pred Brionski plenum i podignut ugled SDB u društvu...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Krokodil Behko » 03 Mar 2014, 17:17

Spanac_113 wrote:
@Španac, ti Seljakovi linkovi su samo spiskovi saradnika. Mi smo diskutovali o zločinima. Ja jesam pogledao te linkove ali za tebe nisam siguran.
evo behko linkova sa pocetka topica.
Spanac_113 wrote:link do stranice sa spiskom streljanih osoba od 45' do kraja 52'

http://www.arhiv.gov.si/fileadmin/arhiv ... sojeni.pdf


i ostali dokumenti objavljeni u ljubljani:

http://www.arhiv.gov.si/si/uporaba_arhi ... _varnosti/
Spisak svih zatocenih sa datumom hapsenja/pustanja na slobodu na postu ispod:

http://noviplamen.net/2013/12/25/16000- ... po-spisku/


Objavljeno na http://noviplamen.net/2013/12/25/16000- ... po-spisku/

Pa dobro čovječe božiji šta ti zapravo hoćeš?
Rekao sam što sam i mislio. Ne pada mi na pamet, da pored toliko dobrih stvari čitam te gluposti jer imam formirano mišljenje o komunizmu, jugoslaviji, Titu i ostalim sranjima.
Po zadnji put, Jugoslavije nema i veoma mi je drago zbog toga.

Naravno da je UDBA zločinačka anti-bošnjačka institucija.
To mislim i nemam namjeru da diskutujem o tome, jer bih se osjećao glupo, da diskutujem o notornim činjenicama. Ima nas i kojima nije žao što te UDBA-e više nema.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 03 Mar 2014, 17:18

zašto anti-bošnjačka..nemoj da počnemo brojit žrtve :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 03 Mar 2014, 17:32

Pa dobro čovječe božiji šta ti zapravo hoćeš?
Rekao sam što sam i mislio. Ne pada mi na pamet, da pored toliko dobrih stvari čitam te gluposti jer imam formirano mišljenje o komunizmu, jugoslaviji, Titu i ostalim sranjima.
Po zadnji put, Jugoslavije nema i veoma mi je drago zbog toga.
Naravno da je UDBA zločinačka anti-bošnjačka institucija.
To mislim i nemam namjeru da diskutujem o tome, jer bih se osjećao glupo, da diskutujem o notornim činjenicama. Ima nas i kojima nije žao što te UDBA-e više nema.
necu ja nista behko :cudi
na forumu smo i posto si naslovio izjavu sa @Spanac, rek'o da ti i odgovorim.
i opet me prozivas i klasificiras po 4. puta.

daj procitaj moje postove i reci gdje ja to zalim za udbom??? ili jos bolje, nemoj.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests