Politika Srbije prema BiH

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by vila » 20 Apr 2015, 20:48

jest sporo tipkate :123
nemoj da bi netko bio grub...krokodilske suze ronim :123

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Krokodil Behko » 20 Apr 2015, 20:49

vila wrote: rekla sam da mi se većinom sviđa...
ono što mene smeta je stalno patetično zazirenje od nacionalnog identiteta tri različita naroda
strahovito me smeta
zašto je taj koncept moderan,napredan i europski u jednoj Belgiji ili švicarskoj
a kod nas se zazire od toga
ne kontam...da me ubiješ
zašto bi bilo kome smetalo nečije nacionalno..
ajd reci mi iskreno...ne na razini političke rasprave..nego ovako kao normalni ljudi
zašto bi bilo koga smetao plan nastave na hrvatskom jeziku..ili obrnuto?
ne kontam...to su takve sitnice

Aaaaa, tooo? :D
Hej, pa nije on prvi Srbin iz Srbije ili Hrvat iz Hrvatske, za kojeg smo svi mi ipak samo Bosanci.. dobro, dobro.. i Hercegovci, ali svodi se na isto. :D

Već sam se mnogo puta oglasio o tome. Upravo diskutujem sa Bla, o tim stvarima. Uvažavam ja sve i svačije, pa tako i ta nacionalna opredjeljenja i tu je možda malo pretjerao... Eh sad, možda je on razmišljao sa aspekta sličnosti, koje su neporecive, a on je kao primjer naveo jezik. Ne znam baš sada ali činjenica je da smo prije rata svi mi, ili bar 90% u biH, govorili ISTO.

Naravno, pored sličnosti, postoje i različitosti. On misli da je to samo zbog religija i tu je malo neupućen, a u vezi porijekla najvećeg dijela BH Srba i to bi se moglo razmatrati.

O svemu tome, imam svoje mišljenje, koje se ne bi dopalo nijednoj vjerskoj skupini u BiH, pa ga zato neću ni iznositi, a i komplicirano je previše za one koji ne razumiju mnoge historijske procese koji su se odigrali u prošlosti.
online

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Johny » 20 Apr 2015, 20:50

vila wrote:
Johny wrote:
vila wrote:
Krokodil Behko wrote:Samo se potpisati i ništa više. Nisam nikad ni sumnjao u to, da samo BiH, može biti nukleus novog zajedništva, ne nužno u novoj Jugoslaviji. Upravo zbog toga je i ruše.
baš ništa? siguran si?

iako mi se pismo većinom sviđa...provlači se greška na kojoj je pala jugoslavija
koji dio Vilo??
oprosti..nisam vidjela tvoj post...ali otprilike sam već odgovorila
ako ti nije problem da ponovis u cemu vidis gresku..

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by vila » 20 Apr 2015, 20:54

ma govorimo i sad isto...to uopće nije toliko važno da bi se predstavljalo kao problem!
ja sam već jednom davno na nekoj temi rekla da mi je mentalitetno,jezično,kulturološki bliži netko iz Travnika(npr) nego iz Rijeke(Npr)
to je činjenica
pa čak i da je samo zbog religije..opet je apsurdno danas osporavati nacionalno ikome...
ne znam...ja možda griješim ali nekako ne vidim napredak BIH bez uvažavanja sve tri nacije...kad se izguramo na tu razinu
tek tada možemo govoriti o multietničkoj BIH koju će svi prihvatiti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Krokodil Behko » 20 Apr 2015, 21:10

vila wrote:ma govorimo i sad isto...to uopće nije toliko važno da bi se predstavljalo kao problem!
ja sam već jednom davno na nekoj temi rekla da mi je mentalitetno,jezično,kulturološki bliži netko iz Travnika(npr) nego iz Rijeke(Npr)
to je činjenica
pa čak i da je samo zbog religije..opet je apsurdno danas osporavati nacionalno ikome...
ne znam...ja možda griješim ali nekako ne vidim napredak BIH bez uvažavanja sve tri nacije...kad se izguramo na tu razinu
tek tada možemo govoriti o multietničkoj BIH koju će svi prihvatiti

Eto, potpisujem i to. Amin!
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2016, 09:48

Incident u Beogradu: Neonacisti upali na tribinu o Republici Srpskoj i napravili haos!

Image
Grupa muškaraca prekinula je juče tribinu na Filozofskom fakultetu u Beogradu tako što je studente udarala kaiševima i rukama po glavi, skandirajući "Sieg Heil" i "Heil Hitler".

Incident se dogodio tokom tribine o istoriji Republike Srpske na Filozofskom fakultetu, a cijeli događaj studenti su zabilježili video snimcima, na kojima se vidi kako nekoliko muškaraca napada studenta fakulteta.
- Došla sam da prisustvujem ovoj tribini kao i brojne moje kolege koje poznajem. Nakon početka tribine grupa od sedam-osam muškaraca, za koje sam kasnije saznala od kolega da su neonacisti, pripadnici organizacije "Nacionalni srpski front", ustala je i fizički napala studente, udarajući kajišem i rukama po glavi pojedine kolege. Sve vrijeme su uzvikivali parole "Sieg Heil", "Heil Hitler" i druge. Vrijeđali su prisutne studente na vjerskoj, rasnoj, nacionalnoj i seksualnoj osnovi, dobacujući studentkinjama seksističke uvrede i prijetnje silovanjem. Jedan od nacista je takođe prijetio i nožem studentima - ispričala je za "Blic" jedna studentkinja, očevidac incidenta.

Ona tvrdi da su ljudi koji su napali studente pripadnici organizacije koja je prije samo nekoliko meseci pokušala da maršira Beogradom, i čiji je vođa Goran Davidović zvani "Firer".

On je već hapšen zbog sličnih događaja, kada je prije desetak godina sa grupom neonacista upao na tribinu na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i fizički napao studente.

(Blic.rs)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by storm » 18 Dec 2016, 10:00

Ima ta pojava tamo....opisana u filmu Šišanje

Image

Meni je presmiješna ta pojava....srbi, bugari, rumunji i ostali slični pa nacisti....a poznato je gdje su bili na Hitlerovom planu :lup

https://www.youtube.com/watch?v=b6urwHnNhVc

POkret ide ruku pod ruku sa navijačkim....nasilje i bezizlaznost iz šugavih života
...uglavnom su bazirani kod navijača fkRad....pod imenom United Force
poznati po brutalnosti i silovitim neredima....redovito bude najžešće prilikom gostovanja u Novom Pazaru ( logično)

https://www.youtube.com/watch?v=vhC8qB4aTrc
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by posmatrac » 18 Dec 2016, 10:10

Ko bi sve ovo ocekivao od mirnih, tolerantnih i uvijek dijalogu sklonih fasista, pa jos da se ujedine sa "bracom" istog mentalnog kapaciteta iz Bosne i Hrvatske, ko 1941 pa da krene "veselje"

Nego mi je posebno komican i naziv ove tribine "istorija R Srpske", kao da taj entitet najmanje postoji 100 godina, pa se pitam o cemu li su raspravljali, o povelji Kulina BAna i o SAboru na Bilinom polju 1203 godine.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by storm » 18 Dec 2016, 11:30

posmatrac wrote:Ko bi sve ovo ocekivao od mirnih, tolerantnih i uvijek dijalogu sklonih fasista, pa jos da se ujedine sa "bracom" istog mentalnog kapaciteta iz Bosne i Hrvatske, ko 1941 pa da krene "veselje"

Nego mi je posebno komican i naziv ove tribine "istorija R Srpske", kao da taj entitet najmanje postoji 100 godina, pa se pitam o cemu li su raspravljali, o povelji Kulina BAna i o SAboru na Bilinom polju 1203 godine.
Usporedbe Srpske i hrvatske politike su pomalo bezobrazne unatoč svemu...
Ne stigmatiziram sve Srbe ali političke ideje i dan danas su užasne tj postotak zaluđenih... U hr to ipak nije slučaj u tolikoj mjeri, mada je i dalje odlučno previše idiota.
Pogledaj samo izbore zadnjih 15tak godina u Hrvatskoj... SDP nije nimalo inferioran hdz u.
Drugo... Tako opasnih i organiziranih grupacija nema... Tek pojedini i marginalizirani pojedinci čega nije pošteđena ni jedna nacija.
Ostalo je balkanski folklor.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by posmatrac » 18 Dec 2016, 11:43

storm wrote:
posmatrac wrote:Ko bi sve ovo ocekivao od mirnih, tolerantnih i uvijek dijalogu sklonih fasista, pa jos da se ujedine sa "bracom" istog mentalnog kapaciteta iz Bosne i Hrvatske, ko 1941 pa da krene "veselje"

Nego mi je posebno komican i naziv ove tribine "istorija R Srpske", kao da taj entitet najmanje postoji 100 godina, pa se pitam o cemu li su raspravljali, o povelji Kulina BAna i o SAboru na Bilinom polju 1203 godine.
Usporedbe Srpske i hrvatske politike su pomalo bezobrazne unatoč svemu...
Ne stigmatiziram sve Srbe ali političke ideje i dan danas su užasne tj postotak zaluđenih... U hr to ipak nije slučaj u tolikoj mjeri, mada je i dalje odlučno previše idiota.
Pogledaj samo izbore zadnjih 15tak godina u Hrvatskoj... SDP nije nimalo inferioran hdz u.
Drugo... Tako opasnih i organiziranih grupacija nema... Tek pojedini i marginalizirani pojedinci čega nije pošteđena ni jedna nacija.
Ostalo je balkanski folklor.
Pa ne mislim da desnicari tj fasisti u Hrvatskoj bas toliko zaostaju za onima u Srbiji, pa je Srbija i skoro duplo naseljenija drzava, pa je logicnije da imaju i vise extremnih slucajeva, ali procentualno je to tu negdje.
Pa skoro svaki dan u Hrvatskoj imamo nacionalisticke ispade extremnih organizacija

http://sandzakpress.net/kninom-marsiraj ... om-spremni

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/na ... om-spremni

Da ne stavljam dalje...

SDP Hrvatske je rame uz rame sa HDZom iz razloga sto je Milanovic svo vrijeme vodio dvojnu ljevicarsko desnicarsku politiku(po potrebi), pa je u jednom interviju kazao " srce mi je ljevicarsko,a mozak desnicarski" zbog cega je ipak kaznjen na zadnjim izborima(neka je, zasluzio je, glupan), sto je inace uobicajeno u mono nacionalnim drzavama u kojima jedna nacija cini apsolutnu vecinu, pa u takvim drzavama neke velike razlike na polju spoljne politike skoro da i nema, razlike se javljaju na nekim sitnijim unutrasnjim ekonomskim pitanjima, ali i jedni i drugi se pokusavaju uvuci u dusu glasaca koji glasaju za one druge.
Drugi je kod nas u Bih, kod nas je jasno da su desnicari za podjelu, ljevicari za jedinstvo, jer imamo 3 naroda i 3 skoro cista etnicka prostora.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by storm » 18 Dec 2016, 11:46

Dobro....ti tako vidiš a ja se nemam ni volje ni vremena ubjeđivati s tobom...
a mislim da sam u prethodnom postu sve što mislim napisao....da se ne recikliram i trolam
malo ti sam razmisli o slijedu događaja....očito nisi nerazuman :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by posmatrac » 18 Dec 2016, 11:56

storm wrote:Dobro....ti tako vidiš a ja se nemam ni volje ni vremena ubjeđivati s tobom...
a mislim da sam u prethodnom postu sve što mislim napisao....da se ne recikliram i trolam
malo ti sam razmisli o slijedu događaja....očito nisi nerazuman :ok
HAha,nije ubjedjivanje nikakvo, razmjena misljenja, i nije trolanje vidis da je tema ovaj fasisticki exces u Srbiji, pa moramo malo napraviti paralelu i sa Hrvatskom, jer ta dva fasizma se 70tak godina nadopunjuju. :zubi

Ok, uglavnom se kontamo ;)

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Vladimir RUS » 18 Dec 2016, 17:16

Samo da vas obavijestim da je riječ o lažnim nacistima.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Bla » 18 Dec 2016, 21:38

Kakva je politika BiH prema Srbiji? :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Dante
Na probnom
Na probnom
Posts: 8
Joined: 22 Dec 2016, 15:58
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Dante » 22 Dec 2016, 16:13

Bla wrote:Kakva je politika BiH prema Srbiji? :ovaj
Nikakva. Mislim da generalno svi u Bih pa i političari idu tezom "boli nas ona stvar,sta se tamo desava" :)
"Zapamti,sve možeš ako se zainatiš..."

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Vladimir RUS » 22 Dec 2016, 18:47

storm wrote:
posmatrac wrote:Ko bi sve ovo ocekivao od mirnih, tolerantnih i uvijek dijalogu sklonih fasista, pa jos da se ujedine sa "bracom" istog mentalnog kapaciteta iz Bosne i Hrvatske, ko 1941 pa da krene "veselje"

Nego mi je posebno komican i naziv ove tribine "istorija R Srpske", kao da taj entitet najmanje postoji 100 godina, pa se pitam o cemu li su raspravljali, o povelji Kulina BAna i o SAboru na Bilinom polju 1203 godine.
Usporedbe Srpske i hrvatske politike su pomalo bezobrazne unatoč svemu...
Ne stigmatiziram sve Srbe ali političke ideje i dan danas su užasne tj postotak zaluđenih... U hr to ipak nije slučaj u tolikoj mjeri, mada je i dalje odlučno previše idiota.
Pogledaj samo izbore zadnjih 15tak godina u Hrvatskoj... SDP nije nimalo inferioran hdz u.
Drugo... Tako opasnih i organiziranih grupacija nema... Tek pojedini i marginalizirani pojedinci čega nije pošteđena ni jedna nacija.
Ostalo je balkanski folklor.
Hrvatska i srpska politika prema fašizmu su nebo i zemlja u "korist" hrvatskog fašizma koji se prožima i u vrtiću. U Hrvatskoj je sasvim normalno mrziti Srbe, počevši od školskog obrazovnog sistema, HRT-a kao medijskog javnog servisa, raznih udruženja proisteklih iz rata, navijačkih grupa i skoro svih političkih partija, osim SDP-a. Čitavo hrvatsko društvo (osim možda jedino penzionera) je u duboko u procesu koji je suprotan od procesa defašizacije i denacifikacije društva.

Sa druge strane u Srbiji ljudi koji pokazuju bilo kakav oblik diiskirminacije prema nekoj grupi, bila ona homoseksualna ili Mađari, Hrvati itd bivaju uhapšen i još pritom anatemisani iz društva dok u Hrvatskoj, fašistički pozdravi su postali svakodnevnica u Hrvatskoj. Čast naravno izuzecima kojih ima, ali nažalost oni su u zadnje vrijeme prisutni u hrvatskom društvu na nivou statističke greške.

Hrvatska zadnjih godina ima ozbiljnih problema, prvo sa samom sobom pošto samu sebe bruka pred očima čitavoga svijeta, a naročito bruka EU koja ćuti samo zato što je i ona sama u tom blatu, kao i zbog toga što je "u ratu" sa Rusijom, a u okviru te podjele svijeta, očigledno je Srbiju svrstala pod Rusiju pa nebi bilo u redu da po sebi pljuju.

Hrvatski fašizam već 20-25 godina nije nešto što može da se podvede pod balkanski folklor, već problem maltene isključivo hrvatske prirode s obzirom da u Sloveniji profašistički ispadi i nacionalistički incidenti nisu svakodnevna pojava, u Srbiji takođe već 20 godina se pazi skorom skroz na te stvari, BiH je specifična po svojim problemima među narodima u istoj, kao i Makedonija koja uprkos nestabilnom području, s obzirom na političku nestabilnost, dobra je, a da ne zaboravim i Crnu Goru u kojoj je takođe vidljiv samo balkanski folklor. Da skratiim, sve zemlje bivše Jugoslavije su u problemu, samo što hrvatske, kao i u manjem dijelu srpske trzavice prevazilaze domen folklora i prelaze u fašizam od koga se ne može ni disati s obzirom na ogromne tenzije i po pitanju sitnica kao što je slučaj sa čokoladom, ćirilicom, automobilskim tablicama, a o povratku imovine, konstitutivnosti, prognanih, ekumenskom dijalogu i suočavanju sa prošlošću iz WW2 da i ne govorim.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by posmatrac » 22 Dec 2016, 18:59

Auuu, pa ovaj covjek je debelo odlutao od realnosti.
Predsjednik Srbije dokazani Cetnicki Vojvoda, koji se tom titulom ponosi, Toma Nikolic, 3 po "snazi" Cetnicki Vojvoda Viojislav Seselj, , 2 po snazi Ivica Dacic, Milosevicev konsultant( clan njegove stranke) iz vremena Srbijanske agresije na Hrvatsku i na Bosnu, premijer im manijakalni psihopata Vucic, bivsi radikal, koji se dugi niz godina ponosio time sto je sa okolnih brda pucao po civlima grada SArajeva, sto su svojevremeno zabiljezile i neke televizijske kamere.

Srbija rehabilituje zlocinca i fasistu Dragoljuba Mijailovica( za Srbiju je taj koljac anfifaista) pa se isto pokusava uraditi sa Milanom Nedicem, koji je odgovoran za saradnju sa okupatorom, za kvislinsku ulogu u tom ratu, za stvaranje raznih logora po Srbiji, poput Banjice i ostalih, i fol je u Hrvatskoj porast faiszma nesto veci nego sto je to u Srbiji, pa u Srbiji fasizam od kraja 80tih do dan danas nikada nije ni prestao.
Fasizam je generalno prisutan na svim prostorima ex Jugoslavije, ali samo Srbi(njihov extremni dio), koji su i cinili najvise zlocina u proteklim ratovima, koji su napali, Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu, Kosovo, negiraju da su oni najvise pod hipotekom fasizma na ovim prostorima.
U Hrvatskoj bar nekada socijalisti tj ljevicari dodju na vlast.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Vladimir RUS » 22 Dec 2016, 19:37

I Bakirov stari je bio glavni logističar za uvoz terorista u BiH tokom rata, a njegova Armija Bosne i Hercegovine je bila preteča ISIL-a. Njegov san je bila islamska država BiH po uzoru na ono što danas imamo danas na teritoriji Sirije, a to je islamski kalifat na čelu sa Sarajevom kao Teheranom ili čak Rijadom Evrope što Sarajevo danas sigurno i jeste. Doduše taj plan nije uspio u potpunosti, odtud i Republika Srpska, a uskoro će i Herceg Bosna kao treći entitet.

Što se tiče Draže Mihajlovića, isti ne može u isti koš sa pripadnicima muslimanske SS Handžar divizije, a kad smo već kod fašizma postavljao sam već link o Osnovnoj školi u Goraždu koja nosi ime po SS-ovcu Huseinu efendiji Đozu, ali opet ću.

http://pressrs.ba/info/vesti/skoli-u-go ... 24-10-2013

U međuvremenu, još jedan slučaj takve vrste i to u Sarajevu.

http://www.blic.rs/vesti/republika-srps ... cu/rhkcwrl

A ja mislio BiH izvan ekstremno-desničarskog ludila.

I u Srbiji su ljevičari na vlasti i to još od 1945 (a i tokom WW2 Partizani su krenuli još 1941), osim perioda od 2012 pa naovamo.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by posmatrac » 22 Dec 2016, 20:10

Bakirovog starog licno ne razlikujem od svih ostalih kriminal fasista, u drugim drzavama, koji su uspostavu novog svjetskog poredka i raspad Jugoslavije iskorostili za licno bogacenje, krijuci se iza maske nacionalizma.

PA je razlika izmedju mene i tebe, sto ja sljam iz redova svoga naroda nazivam adekvatnim imenima, koja zasluzuju, ali ti svojim fasitima , Cetnicima, koji su u 2 svjetskom ratu pravili pokolje po Istiocnoj Bosni, istocnoj Hercegovini, SAndzaku, Dalmaciji, Lici, Kordunu, Krajini , Srbiji(pobili su vise Srba od PAvelica), pa su sve to isto ponovili i u ratovima 90tih, pokusavas amnestirati i vjerovatno ih izjednaciti sa Partizanima, sto te ne razlikuje od istih mentalnih sklopova u Bosni i u Hrvatskoj, ti u stvari ne shvatas da su Ustase( tu ubrajam i muslimane izdajnike) i Cetnici isti kriminalni sljam, koji je igrom slucaja rodjen na razlicitim etnicko vjerskim stranama i izmedju njih nema ama bas nikakve razlike.

Ne sjecam se isto tako da je neka Bosanska faisticka vojna formacija, u kojoj su vecinski muslimani pravila zlocine po Srbiji, Draza Cetnik je pola rata proveo na teritoriji Bosne itd.
Pa i u Hrvatskoj i u Bih su na vlasti do 1992 g bili ljevicari valjda, samo sto je kod vas ljevicu vec krajem 80tih godina simbolizirao veliki Komunista i boljsevik Slobodan Milosevic :zubi

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Politika Srbije prema BiH

Post by Vladimir RUS » 22 Dec 2016, 20:52

Slažem se sa tobom što se tiče Bakira Izetbegovića.

A ja za razliku od tebe osuđujem SS Handžar diviziju, a Četnike zaobilazim, dok najviše vremena u svom izlaganju posvetiću SS Handžar diviziji. :zubi

Elem.

Prema raspoloživoj sačuvanoj dokumentaciji, 13. SS „Handžar“ divizija je za period od marta meseca do oktobra 1944. godine izvršila velik broj posebno svirepih zločina u Sremu, te u severoistočnom delu BiH. O tome pred narodnim sudom 1945. godine svedoči Matias Franja, komandant 28. puka te divizije, a kasnije član divizijskog štaba. U svom iskazu (govoreći o jednoj akciji) kaže:

„„U ovom maršu ovi su ljudi klali sve na što su nailazili, a što nije nosilo fes. Bilo je slučajeva da je oficir koji je bio na čelu kolone video kako ljudi rade na njivi. Kad se docnije okrenuo, mogao je videti da ti ljudi koji su maločas radili na njivi više nisu bili živi. Šiptari, čim bi primetili, jednostavno bi izlazili iz kolone i klali ih.“

U periodu od šest meseci na području Brčkog, Bijeljine, Zvornika, Ugljevika, Šekovića, Vlasenice, Gradačca, Bosanskog Šamca, Lopara, Tuzle, Lukavca i Kladnja pobijeno je najmanje 1.803 lica, s tim da je na području Šida, Sremske Rače i Vinkovaca stradalo preko 700 civila. U bestijalnosti, pripadnici ove jedinice posebno su se istakli u masakriranju ranjenih, zarobljenih partizana. Ubijali su starce, žene i decu, te odrasle muškarce. Naročito su svirepi bili prema mladim ženama, koje su silovali do nesvesti, zatim ih masakrirali rezanjem delova tijela (dojki i polnih organa) i na zverski način ubili. Svedočeći o zločinima pripadnika ove jedinice u Loparskom srezu, jedan zarobljenik daje iskaz:

„„Nakon ubistva partizana iz baze trupe 13. SS divizije pohapsile su 218 lica, što ljudi, što žena i izvestan broj dece a svi stanovnici sela Jablanice (oko 70), Mačkovaca (33), Tobuta (4), sela Vukosavci i Lopara (23). Ista lica su pohapšena kao Srbi a uz to i kao meštani partizanskih sela. Tako pohvatana grupa ljudi je dovedena u Lopare, jedan deo je zatvoren u prostorije kafane Milana Žarkića, a jedan deo je držan pred kafanom. Kad je pala noć, a to je bilo tačno na treći dan pravoslavnog Vaskrsa 1944. godine, nekako oko 9 sati uveče, započela je krvava klanica nedužnih ljudi. Kako su svi pohapšeni bili vezani žicom na rukama iza leđa, to su SS-ovci uzimali jednog po jednog i stavljali mu omču oko vrata i podizali na jednu granu, na lipu. Pošto su žrtvu dvojica obesili, nekoliko njih su je mlatili po prsima gvozdenim šipkama i štanglama. Kada je izgledalo da žrtva pokazuje znake života, onda su je skidali, a zatim je neki pripadnik 13. SS divizije s nadimkom 'krvavi' iz Čelića uzimao nož i probadao žrtvi ispod grkljana. Posle toga ostali zločinci pripadnici 13. SS divizije stavljali bi žrtvi zapaljenu cigaretu u usta, a 'krvavi' ostavljao nož zaboden u vrat i pušio cigaretu. Popušivši cigaretu dopola ponovo se laćao posla, a kad se žrtva počela u samrtničkom ropcu koprcati, 'krvavi' ju je konačno priklao“.“

Kao što vidiš, SS Handžar divizija je operisala i u Srbiji.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests