Vojislav Šešelj

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by vila » 31 Mar 2016, 12:41

Haško tužiteljstvo u završnim je riječima prije četiri godine zatražilo da se Vojislava Šešelja proglasi krivim i osudi na kaznu od 28 godina zatvora. Počelo je izricanje presude. Šešelj nije u sudnici, nego na slobodi u Beogradu.

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda oslobodilo je Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

Vojislav Šešelj je po izricanju ove presude slobodan čovjek, kazao je predsjednik Sudskog vijeća Jean Claude Antonetti.

Nema udruženog zločinačkog pothvata

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda zaključilo je većinom glasova na izricanju presude Vojislavu Šešelju u četvrtak da nije bilo udruženog zločinačkog pothvata na čelu s bivšim srbijanskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem kojemu je, po tužiteljima, bio cilj etnički progon nesrba iz dijelova Hrvaske i BiH radi stvaranja velike Srbije.

“Cilj dogovora bio je obrana Srba i očuvanje Jugoslavije, a ne počinjene zločina, kazao je predsjedavajući sudac Jean Claude Antonetti.

“Tužitelj nije doakzao postojanje udruženog zločinačkog pothvata”, kazao je Antonetti.

Nakon toga vijeće je zaključilo da Vojislav Šešelj nije odgovoran za fizičko počinjenje progona i deportacija.

Vijeće je zaključilo da proglašenje autonomije srpskog naroda u Hrvatskoj i Bih nije rezultat zločinačke namjere, a nije utvrdilo niti da je slanje radikalnih dobrovoljaca imalo zločinački karakter.

Dokazi u cjelini idu u prilog tome da razlog slanja dobrovoljaca bila podrška ratnim naporima.

“Tim konstatacijama vijeće ne želi umanjiti, a još manje prikriti zločine u Hrvatskoj u BiH u kojima su dobrovoljci Vojislava Šešelja možda sudjelovali”, rekao je Antonetti.

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda zaključilo je prethodno većinom glasova da je projekt stvaranja tzv. velike Srbije politički, a ne zločinački cilj.

Raspravno vijeće je većinom glasova utvrdilo neadekvatnosti u tužiteljskom pristupu udruženom zločinačkom pothvatu kojemu je cilj bio progon nesrba radi stvaranja tzv. velike Srbije

“Većina u Vijeću smatra da tužitelj predlaže fragmentirano tumačenje događaja koji svjedoče o zločinačkom planu stvaranja velike Srbije”, kazao je predsjedavajući sudac Jean Claude Antonetti.

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda je prije toga, također većinom glasova, da se zlostavljanje civila u Hrtkovcima ne može smatrati sustavnim napadom protiv civilnog hrvatskog stanovništva nego djelima osobne prirode.

Šešelj nije izravno odgovoran za Hrtkovce

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda zaključilo je većinom glasova na izricanju presude Vojislavu Šešelju u četvrtak da se zlostavljanje civila u Hrtkovcima ne može smatrati sustavnim napadom protiv civilnog hrvatskog stanovništva nego djelima osobne prirode.

Vijeće nije utvrdilo izravnu odgovornost Vojislava Šešelja za progon hrvatskog stanovništva u Hrtkovcima unatoč njegovom ratnohuškačkom govoru.

Većina članova vijeća prije toga zaključila je da tužiteljstvo nije dokazalo da je civilno nesrpsko stanovništvo bilo izloženo rasprostranjenim napadima u Vukovaru i Sarajevu, te je zaključilo da je postojao oružani sukob koji je obuhvaćao civilne elemente.

“Tužitelj nije jasno pokazao da su civili bili masovno na meti” kazao je predsjedavajući sudac Jean Claude Antonetti dodajući da općenite tvrdnje tužiteljstva nisu potkrijepljene dokazima.

Što se tiče Vojvodine, vijeće nije utvrdilo da se radilo o području oružanog sukoba jer je tužiteljstvo propustilo to povezati s ratom u Hrvatskoj.

Vijeće je utvrdilo da se regrutiranje dobrovoljaca SRS-a odvijalo najčešće u stožeru SRS te na općinskoj razini te da su slani u BiH i Hrvatsku i na zahtjev drugih srpskih snaga te Vojske Jugoslavije. Svi dobrovoljci nisu bili i članovi SRS-a, utvrdilo je vijeće.

Vijeće smatra da dobrovoljci nisu bili potčinjeni Šešelju kad su sudjelovali u vojnim operacijama, već su bili podređeni vojnoj hijerarhiji na terenu.

“Šešelj nije mogao imati nikakvu hijerahijsku vezu s dobrovoljcima od trenutka kad su bili uključeni u snage Vojske Jugoslavije i vojske Republike Srpske”, kazao je Antonetti.

Vijeće je podsjetilo da su u veljači 1991. Šešelj i Tomislav Nikolić osnovali Srpsku radikalnu stranku koja je preuzela program srpskog četničkog pokreta i Šešelj je tada postao njezin predsjednik.

Vijeće smatra da nema dovoljno dokaza da se zaključi da je Šešelj bio povezan s paravojnim grupama poput Arkanovaca ili Belih orlova, niti da je dokazana hijerarhijska veza s drugih paravojnim skupinama u BiH.

Utvrđeno je da su se dobrovoljci SRS-a uključili u sastav crvenih beretki, kao i u sastav jedinice ‘leve supoderice’ koji su djelovali na području Hrvatske, objavilo je Vijeće.

Neprecizna optužnica

Tužiteljstvo je tvrdilo da je Šešelj bio član udruženog zločinačkog pothvata na čelu sa srbijanskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem kojemu bio progon nesrpskog stanovništva iz Hrvatske i BiH radi stvaranja ‘Velike Srbije’. Tužiteljstvo je tvrdilo i da je za zločine koje su počinili dobrovoljci Srpske radikalne stranke odgovoran upravo Šešelj jer ih je upućivao u Hrvatsku i BiH, kao i za huškačke govore kojima je cilj bio progon Hrvata i muslimana iz Hrvatske, BiH, i vojvođanskog mjesta Hrtkovaca.

Sud je utvrdio da se Šešelj nije odrekao svoje ideologije stvaranja tzv. velike Srbije, te da je smatrao da nema nadzora nad svojim dobrovoljačkim snagama koji su, po Šešelju, djelovali u okviru legitimne obrane prava Srba.

Vijeće je utvrdilo da je tužiteljstvo u optužnici bilo neprecizno i ista djela navodilo i kao zločine za koje je Šešelj osobno odgovoran, ali i kao član udruženog zločinačkog pothvata te je neselektivno koristilo sve moguće vidove odgovornosti za pojedina djela. “Članovi raspravnog vijeća žale zbog takvog pristupa”, kazao je predsjedavajući Jean Claude Antonetti.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Chloe » 31 Mar 2016, 12:44

Crk'o da bog da, odvratan je i on i Hag. Uklizivanje Srbiji i njenim štićenicima jer su onog gada osudili na jadnih 40. godina.


@Nole mi je poovukao živac iz pete.

Saburim.Saburim.

:medi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by storm » 31 Mar 2016, 12:59

Chloe wrote:Crk'o da bog da, odvratan je i on i Hag. Uklizivanje Srbiji i njenim štićenicima jer su onog gada osudili na jadnih 40. godina.


@Nole mi je poovukao živac iz pete.

Saburim.Saburim.

:medi
Staviti u istu rečenicu generale suverenih država, koje vode obrambeni rat te organizatora paravojne zločinačke pljačkaške bagre, makar i bio samo duhovni vodja je blago rečeno degutantno i vrlo bezobrazno tu i na ovom mjestu...
Pretolerantni smo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Lebowski » 31 Mar 2016, 13:31

Koštali su nas i svjedoci u ovom slučaju. Meni se čini svaki kojeg su doveli je djelovao ko da laže i da je nepouzdan a Šešelj je to koristio.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Nole » 31 Mar 2016, 13:33

storm wrote:
Biba wrote:Kamo ovaj svijet ide...
Mozda nam srculence objasni
Šta ima ona sad s tim?

Mislim da se svakom normalnom Srbinu ovo gadi... Čak i Noletu

Edit
Nisam siguran za noleta
Da su osudili sve ZLOČINCE, nebitno iz čijih redova, gadilo bi mi se...ovako sam na muštuluk zaradio i piće i ručak danas u jednom restoranu tu pored firme...jbg ja prvi video na netu :D. Svratio sa klijentom na kafu i pogledam na mobu vesti i prvi kažem....odmah je stiglo piće i pozvan sam na ručak...šta mogu , tašti danas rođendan , žena otišla tamo, sin je moraoza BGD zbog posla ja sam kući...lepše u kafani ručati no grejati pasulj kući :pusi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Nole » 31 Mar 2016, 13:40

vila wrote:
Nole wrote:
storm wrote:Prestrasno :bua

Dok se borim, da ne povratim ovaj ručak, samo ću opsovati jer glupo je išta više o tome pisati...
I Ante Gotovina je na Slobodi i Hašim Tači i Naser Orić...najebaće Karadžić i Mladić...to je izgleda cilj...ne znam ....jbg sad je predizborna kampanja u Srbiji....ko zna šta se krije iza.
Ne stavljaj ovo cetnicko govno u istu recenicu sa gotovinom!
To sto je haski sud jedan politicki sud ne znaci da mozes trkeljati o tome kako su isti!
U mom prisustvu -jok!

Ovo je sramota...ne toliko zbog pojedinca seselja nego zbog svega sto se provlaci kroz presudu
Nitko nikom nije bio nadreden i sve je politicki cilj!
Sramota je i Ante Gotovina , a misli šta hoćeš...jesu li MIG 21 pucali po koloni izbeglica i ubijali civile? On je direktno KOMANDOVAO sa HV, lažem li??? Ljudi već pobegli u koloni a on poslao avione...i deca su ginula....nije li to zločin...ili pa šta, ti Srbi su ubijali treba i njihovu decu ubiti?
Ante Gotovina je u prvostepenoj presudi osuđen za ratni zločin!!! U drugostepenoj oslobođen od svih tačaka optužbe. Ko je lud tu? Sudije prvostepenog ili drugostepenog ili činjenica da mu se za isti zločin ne može suditi2 puta....politička odluka ko i za Šešelja...i šta se bunite.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Nole » 31 Mar 2016, 13:44

Chloe wrote:Crk'o da bog da, odvratan je i on i Hag. Uklizivanje Srbiji i njenim štićenicima jer su onog gada osudili na jadnih 40. godina.


@Nole mi je poovukao živac iz pete.

Saburim.Saburim.

:medi
cilj je da se osude Mladić i Karadžić a svi ostali Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Albanci amnestiraju.,.. to je bar dnas jasno svima....

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Mirelam » 31 Mar 2016, 13:46

Nole wrote:
storm wrote:
Biba wrote:Kamo ovaj svijet ide...
Mozda nam srculence objasni
Šta ima ona sad s tim?

Mislim da se svakom normalnom Srbinu ovo gadi... Čak i Noletu

Edit
Nisam siguran za noleta
Da su osudili sve ZLOČINCE, nebitno iz čijih redova, gadilo bi mi se...ovako sam na muštuluk zaradio i piće i ručak danas u jednom restoranu tu pored firme...jbg ja prvi video na netu :D. Svratio sa klijentom na kafu i pogledam na mobu vesti i prvi kažem....odmah je stiglo piće i pozvan sam na ručak...šta mogu , tašti danas rođendan , žena otišla tamo, sin je moraoza BGD zbog posla ja sam kući...lepše u kafani ručati no grejati pasulj kući :pusi
Znaci ,proslavilo se.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by storm » 31 Mar 2016, 13:49

Nole wrote:
Chloe wrote:Crk'o da bog da, odvratan je i on i Hag. Uklizivanje Srbiji i njenim štićenicima jer su onog gada osudili na jadnih 40. godina.


@Nole mi je poovukao živac iz pete.

Saburim.Saburim.

:medi
cilj je da se osude Mladić i Karadžić a svi ostali Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Albanci amnestiraju.,.. to je bar dnas jasno svima....
:lup
Ti si veća budala no što sam predviđao
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Nole » 31 Mar 2016, 13:54

storm wrote:
Nole wrote:
Chloe wrote:Crk'o da bog da, odvratan je i on i Hag. Uklizivanje Srbiji i njenim štićenicima jer su onog gada osudili na jadnih 40. godina.


@Nole mi je poovukao živac iz pete.

Saburim.Saburim.

:medi
cilj je da se osude Mladić i Karadžić a svi ostali Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Albanci amnestiraju.,.. to je bar dnas jasno svima....
:lup
Ti si veća budala no što sam predviđao
sa tvoje tačke gledišta... neko je još osim Srba činio zločin u exyu, od Slovenije do Kosova...biće pripisana krivica ovoj dvojici za sva sranja i kraj priče...politička odluka, a ne sudska pravda...grešim li ili i dalje misliš da sam budala...i onih 44 momaka iu Sloveniji koji nisu svojom voljom tamo bili su ubijeni, lažem li, i njih je majka rodila, lažem li? i niko nikada nije odgovarao, lažem li...sad možemo dalje sve zločine Hrvatska BIH Kosovo....al vidi šta Hag radi...

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Čupava » 31 Mar 2016, 13:59

Pa nista drugo nije ni bilo za ocekivati ... Svi su oni " nedužni" a sva zla činili .. Uzas!!!!
.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by storm » 31 Mar 2016, 14:04

O kako nemam volje s tobom više :grana

Jesu slovenci pozvali tih 45 momaka naoružanih u svoju suverenu državu?
Ja tebi stalno ponavljam "suverenu" ali tebe to ne dotiče... Pa ti i dan danas misliš da je to sve vaše.. Nije, gotovo pala je zavjesa :mah
I bezobrazno miješaš uzroke i posljedice... Pogledaj si onaj yt Dokumentarac slovenske televizije o Karadžiću na njegovoj temi...
Pogledaj pa mi se javi kad čuješ telefonske razgovore Miloševića i Karadžića... Posebno pozornost posveti datumima pored :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Nole » 31 Mar 2016, 14:07

Čupava wrote:Pa nista drugo nije ni bilo za ocekivati ... Svi su oni " nedužni" a sva zla činili .. Uzas!!!!
e sa tobom se slažem, al je pravda selektivna...kamo sreće da su SVE ZLOČINCE OSUDILI!!!

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Nole » 31 Mar 2016, 14:10

storm wrote:O kako nemam volje s tobom više :grana

Jesu slovenci pozvali tih 45 momaka naoružanih u svoju suverenu državu?
Ja tebi stalno ponavljam "suverenu" ali tebe to ne dotiče... Pa ti i dan danas misliš da je to sve vaše.. Nije, gotovo pala je zavjesa :mah
I bezobrazno miješaš uzroke i posljedice... Pogledaj si onaj yt Dokumentarac slovenske televizije o Karadžiću na njegovoj temi...
Pogledaj pa mi se javi kad čuješ telefonske razgovore Miloševića i Karadžića... Posebno pozornost posveti datumima pored :ok
Ti momci su bili tamo u vreme SFRJ...ujutru proglasimo nezavisnost i možemo ubijati svakog vojnika koji se tamo našao???
Ma mani me i Slobe i Kradžića, nisam njihov fan zločinci kao i Mladić i Arkan i Tuđman i Gotovina i Izetbegović i Orić i Tači i Haradinaj i Šešelj i....

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by SPINERKA » 31 Mar 2016, 14:10

:hm

Oslobodjen --nitko se ne pita --kakva bijese optuzba, jel dobro pripremljena - dokazima .

Znamo da ono ---pa svi znaju --ne radi u sudnici.

tuzilacImage==DAAAAAA
Last edited by SPINERKA on 31 Mar 2016, 15:19, edited 1 time in total.
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by SPINERKA » 31 Mar 2016, 14:11

Nole wrote:
storm wrote:O kako nemam volje s tobom više :grana

Jesu slovenci pozvali tih 45 momaka naoružanih u svoju suverenu državu?
Ja tebi stalno ponavljam "suverenu" ali tebe to ne dotiče... Pa ti i dan danas misliš da je to sve vaše.. Nije, gotovo pala je zavjesa :mah
I bezobrazno miješaš uzroke i posljedice... Pogledaj si onaj yt Dokumentarac slovenske televizije o Karadžiću na njegovoj temi...
Pogledaj pa mi se javi kad čuješ telefonske razgovore Miloševića i Karadžića... Posebno pozornost posveti datumima pored :ok
Ti momci su bili tamo u vreme SFRJ...ujutru proglasimo nezavisnost i možemo ubijati svakog vojnika koji se tamo našao???
Ma mani me i Slobe i Kradžića, nisam njihov fan zločinci kao i Mladić i Arkan i Tuđman i Gotovina i Izetbegović i Orić i Tači i Haradinaj i Šešelj i....
zasto stavi ove sa ovima :sok
:pendrek
Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by storm » 31 Mar 2016, 14:17

Evo još jednom.....pogledaj- s obzirom na tvoju informiranost i retoriku- to će biti najbolje potrošenih 50 minuta tvog života u posljednjih 25 godina :ok

[ytube][/ytube]



Još jednom sve stavi u isti koš i ideš na odmor....malo duže- jesam bio jasan??
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by SPINERKA » 31 Mar 2016, 14:55

:ljut

-Ovo sve dugo traje ,imam osjecaj da je okupacija zavrsena prije koji mjesec.
Image

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Nole » 31 Mar 2016, 15:40

Jači ker jebe...to nisam izmislio ja.. To je stara narodna izreka....ako budem dobio trajni ban....znajte da ste mi svi dragi..

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15352
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 644 times
Been thanked: 2120 times
Status: Offline

Re: Vojislav Šešelj oslobođen po svim tačkama optužnice

Post by Laser » 31 Mar 2016, 16:08

Nije dobro za Srbiju.

Nije nikako.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests