Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 29 Mar 2018, 19:48

Izgleda je odlučeno....Hrvatska nabavlja eskadrilu 12 lovaca f-16 Izraelske inačice pod nazivom Barack
Žestoko je javnost podijeljena, jer su u igri bili i potpuno novi švedski Grippeni, pa američki F- 16....a odluka je pala na Izraelsku ponudu....
glavni je problem njihova starost :lupa 25-30 godina...
Te su letjelice naradile borbenih letova....Izrael je stalno u borbenom stanju....ok s te strane i ja bih birao uzeti iskustvo od države koja zna ponešto o tome, nego šveđani, koji nisu ratovali 200 godina...i da dolazi u kompletu potpuna prenova sustava sa NATO standardima blablabla.....ali svejedno to su još uvijek letjelice pred kraj životne dobi...

Hrvatsko nebo čuvat će izraelski F-16 borbeni avioni, Plenković: "Ovo je dugoročna odluka za jačanje hrvatskih oružanih snaga"


Piše D.I.

Image
Izraelski F16 (Foto: AFP)
Vijeće za obranu na sjednici je jednoglasno odlučilo kako će hrvatsko nebo čuvati izraelski F-16 borbeni avioni.

Odluku o kupnji 30-ak godina starih aviona F-16 po cijeni od 500 milijuna dolara nakon gotovo četverosatne sjednice Vijeća za obranu potvrdili su premijer Andrej Plenković i Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.


Pred Vladom i Predsjednicom dvije su vrlo važne odluke: Sankcije prema Rusiji i kupnja borbenih aviona
"Nakon duge i iscrpne rasprave o sve četiri ponude koje nam je predstavilo Stručno povjerenstvo za izradu preporuka i analizu ponuda, prihvatili smo prijedlog o najpovoljnijoj ponudi države Izrael. Odluka je donesena jednoglasno, razmotrili smo sve elemente, od financijskih aspekata do potreba Hrvatske i svih drugih elemenata. Odluka je donesena odgovorno u skladu s nacionalnim interesima, mogućnostima i cjelokupnim razvojem i stanjem u Hrvatskoj", kazala je Predsjednica.

Plenković: "Svaka odluka povlači rasprave"
Premijer Plenković zahvalio se stručnom timu koji je proveo postupak javne nabave te naglasio kako je odluka plod odgovorne procedure.

"Ovo je dugoročna odluka za jačanje hrvatskih oružanih snaga i stvaranje novih sposobnosti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva čime ćemo u potpunosti moći ispuniti zadaće koje smo mogli čuti u strateškom pregledu obrane te u našoj ulozi saveznice u NATO-u i članice EU-a. Vlada će na temelju ovih preporuka nastaviti proceduru i donijeti konačnu odluku o odabiru", rekao je Plenković.

Na pitanje očekuje li kako će odluka izazvati rasprave, premijer je poručio kako u zadnje vrijeme svaka odluka za sobom povlači brojne rasprave.

Upitan kako komentira tvrdnje da bi nas dugoročno gledano zbog potreba za remontom izraelski avioni mogli još skuplje stajati, premijer je poručio:

"Stručni tim MORH-a napravit će prezentaciju kako bismo otklonili sve te aluzije i primjedbe koje govore o tome koja je ponuda povoljnija", rekao je.

Stare MiG-ove Hrvatska tako mijenja za rabljene izraelske F-16 Barak zrakoplove. Iako je riječ o avionima koji su prema nekim procjenama stari čak 30 godina, Hrvatska će za 12 zrakoplova izdvojiti oko pola milijarde dolara, odnosno 3 milijarde i 700 milijuna kuna. Uz zrakoplove u cijenu su uključeni i troškovi obuke pilota i mehaničara te simulator.

Odluka o nabavi trebala bi biti usvojena već na sljedećoj sjednici Vlade, nakon čega kreće postupak. Zbog velike cijene kupovina će se odvijati u etapama. Za ovu i iduće dvije godine u proračunu je predviđeno milijardu i 80 milijuna kuna. Punu eskadrilu Hrvatska bi trebala imati do 2022. godine.

Krstičević: "Naš je san do 2020. primiti prvi avion"
Uoči početka sjednice ministar obrane Damir Krstičević kratko se obratio novinarima i poručio da je sretan što se Vijeće za obranu sastaje nakon godinu dana.



„Jako je bitno da je na sjednici cijeli državni vrh. Prva točka dnevnog reda je odluka za višenamjenski borbeni avion, druga je pregled obrane i treća je rast“, kazao je Krstičević.

Na pitanje hoćemo li do 2020. stići primiti prvi avion, a ostale do 2022. Krstičević je poručio kako je to „naš san“.

„To je bitno jer Hrvatska će tada predsjedati Europskom unijom i slaviti 25 godina od Oluje. Mi želimo ostvariti taj san i zato se godinu dana bavimo tom problematika. Dolazimo na ovaj sastanak spremni odgovoriti na sva pitanja kako bi se donijela odluka“, kazao je ministar obrane koji nije želio otkriti kada bismo mogli preuzeti avione.

Puna eskadrila 2022. godine
U Dnevniku Nove TV ispred Banskih dvora gdje je u tijeku sastanak Vijeća za obranu uživo se javio Andrija Jarak.

"Sve prognoze te službeni i neslužbeni razgovoru upućuju da će Vlada prihvatiti izraelsku ponudu. Čeka se službena potvrda nakon sastanka koji je u tijeku i mogao bi potrajati. Radi se o pola milijarde dolara i javnost zanima zašto izraelski avioni stari 30 godina, a ne švedski koji su novi.
Najpoznatiji hrvatski vojni pilot u Dnevniku Nove TV je poručio da su izraelski avioni stari i da bi trebali razmišljati o novijima. Ako prihvatimo izraelsku ponudu, prvi F16 u Hrvatsku će stići 2020. godine, na 25. obljetnicu Oluje", izvijestio je Jarak.

Objasnio je i daljnju proceduru.

"Sve je u rukama Vlade. Ako se večeras sve dogovori ta će se odluka usvojiti na prvoj sljedećoj sjednici Vlade te krenuti u nabavu. Zbog ogromne cijene ta će se kupovina odvijati u etapama pa ćemo punu eskadrilu imati tek 2022. godine“, kazao je Jarak i dodao da bi se premijer trebao osobno obratiti javnosti, a ne odluku objaviti putem priopćenja.

Krstičević se ne slaže sa Selakom
Podsjetimo, Krstičević je poručio kako se ne slaže se s umirovljenim pilotom HRZ-a Ivanom Selakom, koji je za Dnevnik Nove TV rekao da su rabljeni izraelski borbeni avioni F-16 koje će Hrvatska vjerojatno kupiti "izraubani".

"Zrakoplovi koji će doći u Hrvatsku, a bit će stariji od pilota koji će njima letjeti, nisu dobra opcija za Hrvatsku", rekao je Selak, dodajući da su ti avioni proizvedeni osamdesetih godina te da je proizvođač naveo kako im je životni vijek 30 godina i 8000 sati leta.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Socrates » 29 Mar 2018, 19:56

Kakve fuckin' veze ima obljetnica Oluje sa kupovinom zrakoplova?
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 29 Mar 2018, 20:04

Socrates wrote: 29 Mar 2018, 19:56 Kakve fuckin' veze ima obljetnica Oluje sa kupovinom zrakoplova?
Joj tebe.... pa da se pojača doživljaj kod onih, sa više zuba u usnoj šupljini, nego im je IQ.....mada su poznati po krezavosti :ooo

Ja ne kužim to nabavljanje po svaku cijenu.....zašto ne sklopiti ugovor da te netko brani....Italija je tu...
a ako dođe do nečega tih 12 kanti je ništa.....ništa, mogu u pola sata popadati...a u miru su golemi trošak za tako malu državu...
Pola manje bi bilo dovoljno za napinjanje mišića, ako je to cilj, a očito jest...
Ovo su napadački lovci....istina najpolivalentniji avion ikad sklopljen ali još uvijek samo lovac, konstruiran za napad.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Socrates » 29 Mar 2018, 20:07

Ma mislim da im je Trump svima rekao koliko moraju potrositi i postavio rok.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 29 Mar 2018, 20:15

Socrates wrote: 29 Mar 2018, 20:07 Ma mislim da im je Trump svima rekao koliko moraju potrositi i postavio rok.
Pa u tom slučaju, ja bih uzeo 6 novih makina....ako se već zbog participacije u NATO, mora odvojiti ta sredstva :cudi

ok, nije tako jednostavno....ovdje u kompletu dolazi i simulator, know-how, obuka pilota, mislim da obuka 45 tehničara koji će brinuti o avionima....sve to ok....ali staro...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Mutevelija » 29 Mar 2018, 20:17

Hrvatski avioni su zajebani malo skrenu i zalutaju kod nas :oo ja bi vise volio da Srbija ima avione ovako nam Hrvatsku moze ugroziti nebo i džaba cemo zaratovati sa njima, a po Srbiji je teze zalutat, Hrvatska otkinuta nekakva zacas zarsiti u BIH i ugroziti teritorijalni integritet i suverenitet, a pogotovou Sjevernoj i Južnoj Dalmaciji da Slavoniju ne spominjem,
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 29 Mar 2018, 20:20

Mutevelija wrote: 29 Mar 2018, 20:17 Hrvatski avioni su zajebani malo skrenu i zalutaju kod nas :oo ja bi vise volio da Srbija ima avione ovako nam Hrvatsku moze ugroziti nebo i džaba cemo zaratovati sa njima, a po Srbiji je teze zalutat, Hrvatska otkinuta nekakva zacas zarsiti u BIH i ugroziti teritorijalni integritet i suverenitet, a pogotovou Sjevernoj i Južnoj Dalmaciji da Slavoniju ne spominjem,

Dio se razloga ove nabavke, krije i u činjenici da je Srbija lani nabavila tj dogovorila kupnju od Rusa.....neš' vjerovat- isto 12 MIG-ova :plavi
I još više neš' vjerovat'.....isto starih isluženih kanti :D.

Reufe, djeca nam se smiju ....sistem :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Mutevelija » 29 Mar 2018, 20:22

Ja sam prešutio, ali ako nisi znao bosanskohercegovačko nebo kontrolišu Srbijai Hrvatska
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 29 Mar 2018, 20:25

Mutevelija wrote: 29 Mar 2018, 20:22 Ja sam prešutio, ali ako nisi znao bosanskohercegovačko nebo kontrolišu Srbijai Hrvatska
da....civilno putnički promet....ali nemoj nikome pričati psssst
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Mutevelija » 29 Mar 2018, 20:26

storm wrote: 29 Mar 2018, 20:25
Mutevelija wrote: 29 Mar 2018, 20:22 Ja sam prešutio, ali ako nisi znao bosanskohercegovačko nebo kontrolišu Srbijai Hrvatska
da....civilno putnički promet....ali nemoj nikome pričati psssst
A vojno niko ne štiti Tko čuva nebo BiH: Nepoznati zrakoplov nesmetano preletio BiH!
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 29 Mar 2018, 20:28

Mutevelija wrote: 29 Mar 2018, 20:26
storm wrote: 29 Mar 2018, 20:25
Mutevelija wrote: 29 Mar 2018, 20:22 Ja sam prešutio, ali ako nisi znao bosanskohercegovačko nebo kontrolišu Srbijai Hrvatska
da....civilno putnički promet....ali nemoj nikome pričati psssst
A vojno niko ne štiti Tko čuva nebo BiH: Nepoznati zrakoplov nesmetano preletio BiH!
ne smiju bolan zbog NATO...zvanično....e sad za ostalo, ne znam.....hrvatska trenutno nema ni s čim preletjeti....onih migova boje se svi....i u zraku i oni na zemlji :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2020, 20:19

Image
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by insomnia » 30 Jun 2020, 20:25

😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by insomnia » 30 Jun 2020, 21:16

Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16206 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Fuddo » 30 Jun 2020, 21:18

Jebote, pa sta im je vise?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Mister No » 30 Jun 2020, 21:25

Nista.
Ostali isti, samo ne kontaju da gdje god bi okrenuli dobice po picki.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 02 Jul 2021, 08:45

VUČIĆ NA APARATIMA: Kosovo nabavlja oklopna vozila od Turske s ugrađenim minobacačima…


Image

Kosovo je od Turske naručilo oklopna vozila „Vuran 4×4“ proizvedena u saradnji turskih kompanija vojne industrije, prenosi RTK.

„Vuran 4×4“ proizvodi „BMC“, jedan od turskih proizvođača kopnenih oklopnih vozila. Višenamjensko oklopno vozilo se već neko vrijeme nalazi na popisu turskih snaga bezbjednosti.

„BMC“ je nedavno realizirao prvu inostranu prodaju vojnog vozila „Vuran 4×4“ potpisivanjem sporazuma sa Ministarstvom odbrane Kosova, javila je Agencija Anadolija.

U prvoj fazi biće proizvedena i isporučena dva vozila u saradnji vojnih kompanija „BMC“ i „ASELSAN“.

Na vozilima je ugrađen minobacački sistem 120 mm kompanije „ASELSAN“, sa pokretljivošću i velikom sposobnošću da obavlja zadatke u teškim klimatskim i geografskim uslovima.
online

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests