Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2014, 22:44

Srbija hoće MIG-ove, Hrvatska haubice, a BiH...

Image

Modernizacija oružanih snaga na ovim prostorima gotovo je nemoguća misija, ali generali iz Srbije i Hrvatske unatoč tome nerijetko ističu da su baš njihove vojske najjače u regiji. Radi toga bit će jako dobro da se u okviru međusobnog uvida oficiri tih vojski sami uvjere šta na popisu, a šta na terenu imaju njihovi susjedi.

Za 18 godina 700 inspekcija

Preuzimanje vlastite odgovornosti u tom poslu predviđeno je Sporazumom o subregionalnoj kontroli naoružanja koji su prošlog tjedna u Bazelu potpisali ministri vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije. To ne znači da se međunarodna zajednica (konkretno OSCE) potpuno povlači iz tog procesa, ali naglasak je na međusobnoj suradnji i jačanju povjerenja između vojski četiriju država.

Spomenuti sporazum je, naime, dopuna sličnog dokumenta koji je u ljeto 1996. sklopljen u Firenci i kojim se ograničilo brojčano stanje u pet kategorija konvencionalnog naoružanja - u borbenim avionima, helikopterima za napade, tenkovima, oklopnim transporterima i topovima i kontrola tog arsenala. Tada je to imalo ogroman značaj za mir i sigurnosnu stabilnost u regiji nakon što su Dejtonskim sporazumom strane potpisnice odlučile prekinuti sva ratna dejstva.

U proteklih 18 godina tog prvog sporazuma mnogo toga se promijenilo - Srbija i Crna Gora su se razdvojile u samostalne države, a umjesto dviju entitetskih vojski u BiH su prije devet godina formirane zajedničke oružane snage. U međuvremenu uništeno je više od 10.000 komada teškog naoružanja u regiji, a zvaničnici međunarodne zajednice izvršili su 700 inspekcijskih pregleda.

U toku provedbe sporazuma bilo je mnogo sastanaka Zajedničke komisije OSCE-a u Beču. Nazočili su predstavnici vojski iz regije, a iz naše zemlje osim generala iz Vojske Federacije i Vojske Republike Srpske, bio je i general Ramiz Dreković kao predstavnik međunarodno priznate bh. države. Akteri se sjećaju da su neki od tih skupova bili burni, ali na kraju ono što je potpisano moralo se realizirati. U jednoj od pauza u Beču je zbog učešća u ratnim zločinima uhapšen član delegacije Vojske RS-a general Momir Talić i izručen u Hag koji je kasnije umro u Beogradu.

Kontrola zračnog prostora

Srbija i Hrvatska su u velikoj ekonomskoj krizi koja nije zaobišla ni njihove vojske. I premda se štedi, ni u jednom, ni u drugom zapovjedništvu ne odriču se od nauma da nabave barem nešto od naoružanja. Srbija se proglasila ze neutralnu, ali pregovaraju s Rusima ne bi li šta dobili pod povoljnijim uvjetima, dok je Hrvatska prijemom u NATO preuzela i stanovite obaveze da svoju vojsku učini što operativnijom. I jednoj i drugoj državi je itekako stalo da ne zaostanu i budu vojno respektabilni.

Prema pisanju srbijanskih medija, Beograd želi nabaviti nekoliko borbenih aviona MIG 298 M/M2 i strateške protivzračne sisteme S-300, a za šta je potrebno oko 500 miliona dolara. Srbija tog novca nema u proračunu, nego se planira zadužiti kod Rusa koji će im dati kredit. S novim letjelicama Srbija bi imala 10 MIG-ova. Hrvatska ima isto toliko ovih aviona, ali svi ne lete. Sada je stanje poboljšano jer se nekoliko MIG-ova vratilo u Zagreb poslije dužeg remonta u Ukrajini. Inače, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i u NATO-u samo kontrolira svoj zračni prostor, za razliku od Slovenije kojoj Italijani u okviru spomenutog vojnog saveza nadziru nebo.

I dok se Srbija nada potpori Rusije, dotle Hrvatska ima poslovne aranžmane s Nijemcima, od kojih kupuje 12 pancer-haubica PZH 2000. Ovo naoružanje Njemačkoj je višak zbog reorganizacije i smanjenja topničkih formacija. Ova haubica je učinkovito samovozno artiljerijsko oruđe i ima veću vatrenu moć od haubice nore iz arsenala JNA, koja još u funkciji u vojskama ex-Jugoslavije.

Što se tiče oružanih snaga BiH i Crne Gore i njima bi trebala modernizacija, ali su materijalne mogućnosti ograničene. Bez obzira na to, svaka od četiriju zemalja potpisnica Sporazuma u Bazelu imat će svoje inspekcijske timove koje će vršiti kontrole i međusobno se informirati. Kad mogu zajedno da sudjeluju na vojnim vježbama, valjda se mogu i kontrolirati. Ionako jezičkih barijera nema, a povjerenje bi moglo biti još veće naročito između Beograda i Zagreba.


(Oslobodjenje.ba)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 29 Dec 2014, 00:46

Močna haubica :D

Image

HAUBICA S JAKIM REFERENCAMA
PANZERHAUBITZE 2000 JE ZASIGURNO VODITELJ SKUPINE MODERNIH TOPNIČKIH SUSTAVA NA GUSJENICAMA. MOŽE SE ISTAKNUTI VIŠE PODRUČJA U KOJIMA OVO ORUŽJE PREDNJAČI: PRIJE SVEGA SVOJOM MOBILNOŠĆU, PALJBENOM MOĆI I TAKTIČKOM AUTONOMIJOM. IAKO SE DOKAZALA I U AFGANISTANU, PROIZVOĐAČ JE KONTINUIRANO U POTRAZI ZA POBOLJŠANJIMA I INOVACIJAMA


Od početka serijske proizvodnje njemačke samovozne haubice 155 mm, Panzerhaubitze (PzH) 2000 prošlo je petnaestak godina. Od začetka projekta prošlo je već dugih 28 godina. Tijekom njih je oružje po svojim mogućnostima nadišlo taktičko-tehničke zahtjeve koji su u početku bili postavljeni pred konstruktore toga modernog i nadasve moćnoga topničkog sustava. Osim toga ovo je oružje danas predvodnik u skupini samovoznih topničkih sustava na gusjenicama. Razvoj i probna ispitivanja sustava trajali su deset godina pri čemu su se natjecale dvije skupine konstruktora i proizvođača. Izabrano je predloženo rješenje konzorcija Wegmann i MaK pred konzorcijem Krauss-Maffei, KUKA i Rheinmetall. Dobre performanse ovog borbenog sustava, kao i činjenica da je započela njegova serijska proizvodnja i aktivna uporaba u njemačkim Oružanim snagama, pridonijeli su da PzH 2000 bude vrlo zanimljivo oružje većini europskih partnera, pa i šire.
Image
Ako se PzH 2000 usporedi s konkurentima, može se zaključiti da njegov razvoj ide u novim smjerovima, a o njemu uz postojeće korisnice, razmišljaju mnoge zemlje s različitim vojnim proračunima. PzH 2000 prije svega plijeni svojom mobilnošću, paljbenom moći i taktičkom autonomijom.
Što se tiče balističkih normi, PzH 2000 je ostao predvodnik JBMOU-a (Joint Ballistic Memorandum of Understanding), na zadanom konceptu koji je na snazi već više od 26 godina. Dakle, zadržan je koncept dužine cijevi osam metara (52 kalibara) s volumenom barutne komore 23 litara, koji danas omogućuje domete ovisno o streljivu blizu 50 kilometara i to izrazite visoke preciznosti od jednog metra.
PzH 2000 se za sada nalazi u naoružanju isključivo europskih zemalja. Osim Njemačke to su Italija, Grčka i Nizozemska koje su korisnice temeljnog sustava PzH 2000. Nizozemska je prva zemlja čije su snage borbeno djelovale haubicom, tijekom operacije Meduza u Afganistanu pod zastavom ISAF-a. Danas se zna da je i Katar u sklopu modernizacije svojih oružanih snaga naručio 24 borbena sustava PzH 2000. Jednako tako se zna da su ispitivanja sustava provedena u Švedskoj, Finskoj, pa i u SAD-u. U Njemačkoj se svojedobno razmišljalo o ugradnji ovih sustava na fregate klase Hamburg. Projekt je krenuo ambiciozno, čak je dobio i odgovarajuću kraticu MONARC (Modular Naval Artillery Concept). No zbog velikih impulsa proizvedenih silom trzanja oružja velikog kalibra, bila je upitna izdržljivost palube pa se odustalo od tog projekta. Švedska je još 1996. godine obavila ispitivanja dva oružja PzH 2000 s ciljem modernizacije obalnog topništva. Koliko je poznato, do realizacije nije došlo jer je Švedska odustala od projekta.
PERFORMANSE ORUŽJA
Glavna obilježja PzH 2000 manifestiraju se u sljedećem:
- mogućnost prevoženja 60 projektila i odgovarajućih barutnih punjenja,
- visoka razina autonomije oružja kao kompletnog sustava,
- NBK filtroventilacijski sustav,
- velika brzina paljbe u kombinaciji s velikim dometom i visokom točnosti,
- velika taktička i strategijska mobilnost i raspoloživost sustava,
- pogodnost održavanja,
- povećana zaštita od djelovanja fragmenata topničkih projektila.

Image

Povećane mogućnosti utovara korisnog tereta odnose se na 60 projektila i 288 odgovarajućih MTLS modula smještenih u vozilo. Promišljenim razmještanjem streljiva u središnjem dijelu kupole i barutnih punjenja u zadnjem dijelu kupole, uspjela se smjestiti optimalna količina streljiva. To je za deset kompleta više nego kod ruske MSTA-S, 12 kompleta više nego kod britanske AS 90, 18 više nego kod francuskog GCT ili čak 21 više nego kod američke M109A6 Paladin.
Autonomnost vozila čini PzH 2000 na terenu neovisnom jer ima ugrađen hibridni navigacijski sustav povezan sa središnjim računalom. Moguće je provoditi navigaciju po azimutu kao i određivanje koordinata vozila. Upravo taj segment upravljanja balističkim elementima u kombinaciji s pouzdanim balističkim računalom povećava pouzdanost sustava tijekom djelovanja.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2014, 09:00

Na 50 km, odstupanje je čak 1 metar. Koga ti zajebavaš čovječe? :D
Dži-en-aj je sigurno imala modernije haubice.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 29 Dec 2014, 09:14

Krokodil Behko wrote:Na 50 km, odstupanje je čak 1 metar. Koga ti zajebavaš čovječe? :D
Dži-en-aj je sigurno imala modernije haubice.
:D. jes sigurno je imala ....
treba znati da baterija tih 12 haubica ispaljuje 144 projektila u minuti i to visoke razorne moći ....
fino je imati to blizu granice negdje :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2014, 09:28

Malo fali, pa da dobace Rankoviću u tanjir. :hihi
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Podrinjac » 30 Dec 2014, 11:40

I Hrvatska, i Srbija imaju vojsku, dok BiH nema vojsku. Zato nemamo ni naoraužanja.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by String » 30 Dec 2014, 22:12

Sve u svemu...k.urac na podrucju ex-picke.
Ili kao kod drugrankovica situacija - Cuko na podrucju cuke bivse picke bez kurca! :D.
Image

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Podrinjac » 30 Dec 2014, 22:18

Salahuddin wrote:
Podrinjac wrote:I Hrvatska, i Srbija imaju vojsku, dok BiH nema vojsku. Zato nemamo ni naoraužanja.
Kako nema vosjku? Sta su Oruzane snage BiH? I imamo i naoruzanja. Dovoljno pametno rasporedjenog da Rankovicevi suborci znaju da bi situacija sa tenkovima bila obrnuta u nekom mogucem sukobu u buducnosti.
Da, imamo te neke oružane snage. Ali uđi u strukturni sastav tih snaga sve ti je jasno. Plus što svakakve šmokljane primaju.
Koga budu oni branili, teško im se. :hm

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by Podrinjac » 30 Dec 2014, 22:34

Salahuddin wrote:
Podrinjac wrote:
Salahuddin wrote:
Podrinjac wrote:I Hrvatska, i Srbija imaju vojsku, dok BiH nema vojsku. Zato nemamo ni naoraužanja.
Kako nema vosjku? Sta su Oruzane snage BiH? I imamo i naoruzanja. Dovoljno pametno rasporedjenog da Rankovicevi suborci znaju da bi situacija sa tenkovima bila obrnuta u nekom mogucem sukobu u buducnosti.
Da, imamo te neke oružane snage. Ali uđi u strukturni sastav tih snaga sve ti je jasno. Plus što svakakve šmokljane primaju.
Koga budu oni branili, teško im se. :hm
Mi se tom vosjkom ne bi odbranili ni od jedne jace sile. Ona i ne sluzi tome. Ona je vise simbolicna. Ali ako opet, kao 1992, pukne po etnickoj liniji, ti pogledaj sta ce kome ostati.
Pa i ne bi se odbranili od jače sile. Nisam ni rekao da bi se odbranili. Nego govorim općenito o napredovanju naše vojske u odnosu na srpsku i hrvatsku. Srbi i Hrvati su daleko ispred nas što se toga tiče.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by drugrankovic » 08 Jan 2015, 23:06

jel to treba da se ukakimo od straha? ima srbija, ne brinite vi... no mislim da je ovo sviranje kurcu...
mislim da je narod pametniji, gladan je da bi ratovao ima preca posla na sve tri strane



salahudine pa ta vojska je vasa, ok bosanska ali direktno i federacijska... u tom slucaju kojeg si pomenuo svako normalan zna da osatje vama... svasta

niko na to ne racuna do vas normalno...

sta ti je covek iz amerike... samo bi ratovo, ako moze iz daljine jos bolje...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by JCR » 09 Jan 2015, 18:38

Podrinjac wrote:I Hrvatska, i Srbija imaju vojsku, dok BiH nema vojsku. Zato nemamo ni naoraužanja.
Realno... niko nema vojsku osim Amerike i Rusije, svi smo mi samo njihova pješadija, neki američka neki ruska ;)

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by tovar » 10 Jan 2015, 06:44

Maloprije sam obukao vojnu uniformu po prvi puta u ovoj godini a naoružao sam se strpljenjem kao pričuvnim naoružanjem. Moje glavno, osobno oružje se danas ujutro probudilo prije mene, kao i uvijek. Evo ga, još uvijek stoji tvrd ko kamen, sada me već, pomalo, počeo i smetati u gaćama. ... Na gotofs!!! ... Dragovoljno bih se predao bilo kojoj pripadnici ljepšeg spola s ciljem da me razoruža barem na kratko. Molim ponude pripadnica mirovnih snaga ... Trenutačno mi je svaka ponuda dobrodošla ... Hvala unaprijed ...
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by laganini » 10 Jan 2015, 08:26

..šteta para..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 10 Jan 2015, 09:22

laganini wrote:..šteta para..
Zašto?
To su neki NATO standardi, koje treba prihvatiti... Ako želiš biti unutra
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by tovar » 10 Jan 2015, 12:29

laganini wrote:..šteta para..
Eee, Laganini. Šteta mene, ko jebe pare. "Nema džabe ni kod stare babe!" Da kome ću davat ako neću žemskim? Fala dragome Bogu pa još mogu ispružiti ruku i dat, inače nikako ne bi ni uživa u žemskome društvu. (lažen ka pas, to ja malo sa Laganinijem ćakulan, ispričajen se svim damama koje načelno iznimno cijenim). Tija san reć, moje je da zarađujem a njihovo da bidnu lipe i da troše bilo čije pare. Mogu samo meni iskazat neviđenu čast i trošit baš moje pare. Umra bi za neku, bilo koju, koja bi tila trošit baš moje teško zarađene pare. A zašto ne? Ionako umirem zarađivajući iste!
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by laganini » 10 Jan 2015, 12:38

..eto forumašice navalite...oćeš da ti predložim najpovoljnije :obrve
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by tovar » 10 Jan 2015, 13:39

laganini wrote:..eto forumašice navalite...oćeš da ti predložim najpovoljnije :obrve
Aj, bar pe - šes predloži pa da budemo banirani i ja i ti. Kada san doša na ovi forum, čim sam te primjetia odma san te spazija i zna san odma da ćeš mi baš ti ukinuti ovi embargo na uvoz moga oružja. Evo, ja već diga rampu i pripremija svoj projektil. Ajme nami! Biti ćemo banirani a sve zbog ove teme "Naoružanje na području mojih donjih ekstremiteta!"
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by laganini » 10 Jan 2015, 13:49

..misliš d aću spomenuti maju i jk....zato.. :obrve
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by storm » 10 Jan 2015, 13:54

Ja o jednoj temi a vi o skroz drugoj :grana
Gibajte na sparivanje :pendrek
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naoružanje na području ex-Jugoslavije

Post by laganini » 10 Jan 2015, 14:04

..nemoj tako tovar je naoružan a ja samo detektivam mete :888
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest