Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 04 Jul 2016, 11:15

kada ga onako napadaju Stazić i Ingrid, kada ga u sačekuši vrijeđaju Milanovićevi „bombaši“, onda znamo čiji je. Znamo da vrijedi i da je odan ovoj zemlji....efendija... :aplauzz

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 04 Jul 2016, 11:24

Tko je Hasanbegović? Njegovi su iz Istočne Hercegovine. Do drugog svjetskog rata bili su dobro stojeći i ugledni ljudi. A onda su došli – prvo četnici, pa partizani (i četnici). Pobili su mu pola familije. Drugi dio prognan je u Ameriku, neki su Hasanbegovići završili u Skandinaviji. A Zlatkovi su ostali u Zagrebu. Naravno, komunisti su im 1945. oteli svu imovinu. Došli su iz šume i opljačkali ih – baš kao i većinu građana glavnog hrvatskog grada..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2016, 11:27

Zulfikarpašićev zemljak?
Jel zna ko, jel obišao (Adil-begov) Bošnjački institut, kad je dolazio u SA?
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 04 Jul 2016, 11:29

Zlatko je i vjernik. Ide u džamiju. Tamo vodi i svoju djecu. Odgojio ih je u hrvatskom i muslimankom duhu. Obitelj mu je važna. .moralna vertikala.. :klanja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2016, 11:34

Čujem da nije omiljen, kod bar jednog dijela Hercegovaca.
On je ipak integralista i tu dođe do kratkog spoja sa separatistima.
Naravno, ne mislim ja tu na NDH, niti Zlatko misli, nego onako, vjerovatno bi igrao na neki kulturno-historijski adut. Pametan jeste, jer ne govori o ciljevima, bar ne otvoreno, pošto je svjestan da je ot sad nerealno, za razliku od komunista koji samo pišu o Jugoslaviji, kao da nas od nje dijele samo dva-tri dana.

Ukoliko zaista postane predjsednik HDZ-a, bar će Titov trg postati prošlost. :komita
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 04 Jul 2016, 11:39

Krokodil Behko wrote:Čujem da nije omiljen, kod bar jednog dijela Hercegovaca.
On je ipak integralista i tu dođe do kratkog spoja sa separatistima.
Naravno, ne mislim ja tu na NDH, niti Zlatko misli, nego onako, vjerovatno bi igrao na neki kulturno-historijski adut. Pametan jeste, jer ne govori o ciljevima, bar ne otvoreno, pošto je svjestan da je ot sad nerealno, za razliku od komunista koji samo pišu o Jugoslaviji, kao da nas od nje dijele samo dva-tri dana.

Ukoliko zaista postane predjsednik HDZ-a, bar će Titov trg postati prošlost. :komita
..nisam siguran da ce se kandidirat nadam se ne jer bi se samo potrosio jer plenkovic je neprikosnoven..pogotova sad..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2016, 11:42

dr laganini wrote:
Krokodil Behko wrote:Čujem da nije omiljen, kod bar jednog dijela Hercegovaca.
On je ipak integralista i tu dođe do kratkog spoja sa separatistima.
Naravno, ne mislim ja tu na NDH, niti Zlatko misli, nego onako, vjerovatno bi igrao na neki kulturno-historijski adut. Pametan jeste, jer ne govori o ciljevima, bar ne otvoreno, pošto je svjestan da je ot sad nerealno, za razliku od komunista koji samo pišu o Jugoslaviji, kao da nas od nje dijele samo dva-tri dana.

Ukoliko zaista postane predjsednik HDZ-a, bar će Titov trg postati prošlost. :komita
..nisam siguran da ce se kandidirat nadam se ne jer bi se samo potrosio jer plenkovic je neprikosnoven..pogotova sad..
Nešto kao sa republikancima i Trumpom?
Članstvo je za, ali je vrh stranke protiv.
Sve mi se čini da je hrvatska desnica poželjela biti konkretna po tim pitanjima, s tim da vrh stranke zna da to nije pametno. Kažem jer za tog Plenkovića svi kažu da je neki odmjerenjak i da bi vrlo brzo postao bezbojan, pod udarcima ljevice.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 04 Jul 2016, 11:45

..ma hdz ima stabilno glasacko tjelo logicnije da one neutralne privuc umjereniji plenkovic...

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by Podrinjac » 04 Jul 2016, 11:59

Ide u džamiju, a fašist ?
Ne može to dobro biti nikako. Tako je i Ante Pavelić započeo svoju karijeru. Prvo mekteb, pa onda ubijanja.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by storm » 04 Jul 2016, 12:03

Ja mislim da je Vaso Milijan Brkić najbolji :zubi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 04 Jul 2016, 12:23

storm wrote:Ja mislim da je Vaso Milijan Brkić najbolji :zubi
..ti mislis..:zubi

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 04 Jul 2016, 12:24

Podrinjac wrote:Ide u džamiju, a fašist ?
Ne može to dobro biti nikako. Tako je i Ante Pavelić započeo svoju karijeru. Prvo mekteb, pa onda ubijanja.
..ne nasjedaj yugofasistickim floskulama :zubi

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 04 Jul 2016, 12:27

Podrinjac wrote:Ide u džamiju, a fašist ?
Ne može to dobro biti nikako. Tako je i Ante Pavelić započeo svoju karijeru. Prvo mekteb, pa onda ubijanja.
.usuđujem se reći da su napadi na dr. Zlatka Hasanbegovića jednim dijelom motivirani i anti-muslimanskom mržnjom. Samo, boljševici to javno ne govore. To spominju tek u postovima na društvenim mrežama, koje onda brišu... :tjesi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2016, 18:31

Hasanbegović tužio Tomića zbog tekstova u NIN-u

Image
“Retard” odnosno “nemoguće biće”, “politički minotaur”, “ideološki jednorog”, “ustaški klaun”, “slaboumni zagrabački musliman” i “bijednik” - epiteti su kojima je novinar i književnik Ante Tomić početkom godine opisao tada novog ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.

Navedeni citati dio su tekstualnog mozaika kojim je Tomić u tiskanom izdanju beogradskog tjednika NIN od 28. siječnja 2016. godine čitateljima u susjednoj Srbiji predstavio vrlo istaknutog člana tada još novoizabrane hrvatske Vlade.

Spomenuti članak pod naslovom “Jadi političkog minotaura” za tri dana je bio objavljen na webu NIN-a, a onda se munjevito proširio po drugim portalima i društvenim mrežama u čitavoj regiji uključujući i Hrvatsku.

Tehnički ministar Zlatko Hasanbegović tuži Tomića jer ga je “izvrijeđao, vrijeđao je njegovo pravo osobnosti nanoseći mu neimovinsku štetu”.

Ovdje se radi baš o tome: o hotimičnome i zlonamjernom prouzročenju štete... formulacije koje je Tomić uvrstio u tekst imaju potpuno jasnu, očitu svrhu da Hasanbegovića prikažu kao maloumnika, klauna i redikula, a k tome i kao bijednika, dakle kao čovjeka koji ne zaslužuje nikakvo poštovanje okoline i pristojan odnos drugih ljudi“, stoji u tužbi kojom ministar kulture od novinara traži naknadu neimovinske štete u iznosu od 30.000 kuna, plus kamate i troškove parničenja.

(jutarnji.hr/SB)
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by Mohr » 04 Jul 2016, 19:22

dr laganini wrote:kada ga onako napadaju Stazić i Ingrid, kada ga u sačekuši vrijeđaju Milanovićevi „bombaši“, onda znamo čiji je. Znamo da vrijedi i da je odan ovoj zemlji....efendija... :aplauzz
Image :pusi

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by Mirelam » 04 Jul 2016, 21:40

dr laganini wrote:Zlatko je i vjernik. Ide u džamiju. Tamo vodi i svoju djecu. Odgojio ih je u hrvatskom i muslimankom duhu. Obitelj mu je važna. .moralna vertikala.. :klanja
Dobro naucio si klanjat, sa'cemo ti poslati i lokalnu ekipu da te nauci i da proucis stagod. :ooo

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 09:05

Neposredno poslije rata zagrebački Vjesnik objavio je kratku vijest pod naslovom “Zaplijenjene velike sume stranih valuta kod 19-erostrukog zagrebačkog kućevlasnika Prohića”.

“Organi narodnih vlasti pronašli su kod Prohić Safeta i njegove žene Sabrije, u njihovoj kući u Ilici broj 178, ove količine strane valute: 1020 dolara, 1230 švicarskih franaka, 10 zlatnih turskih lira, 114.840 talijanskih lira i 2000 okupacionih (“Nedićevih”) dinara. Osim toga, pronađena je veća količina cigareta, duhana, raznih racioniranih životnih namirnica, kao i tekstila i alkohola. Namirnice su bile neprijavljene i zaplijenjene su zajedno s valutom. Prikrivena strana valuta očito je namijenjena švercu velikog stila, pa su zato Prohić Safet i Sabrija, inače vlasnici 19 kuća u Zagrebu, uhapšeni”.

Umjesto Safeta, Vjesnik je napisao Safet i ženu proglasio mužem, a muža Sabriju, ženom. Ali, to je najmanja greška u nesreći koja je zahvatila obitelj. Da vijest u novinama nije bila nimalo benigna, pokazali su događaji koji su slijedili. Safeta je uhićena, a Sabrija Prohić, djed današnjeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, bogati bosanski industrijalac, koji je stekao veliki imetak od Bosne do Beograda i Zagreba, pokušao je pobjeći u Italiju i domoći se sa svojim prijateljima Argentine. Uhvaćen je i zajedno s cijelom skupinom pogubljen. Kao “klasni neprijatelj”, jer osim bogatstva ništa mu drugo partizanske vlasti nisu mogle staviti na teret. To što su tijekom rata Prohići spasili i udomili jednu židovsku djevojčicu, koja je ostala bez roditelja, novu vlast nije zanimalo.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 09:07

Ratni vihor obitelj Zlatka Hasanbegovića zatekao je na raznim mjestima i na raznim stranama. Njegova baka po očevoj strani, Nura Hasanbegović, poginula je od metka u Bosanskoj Gradišci, kada su u mjesto 1945. ulazili partizani, dio kuće je zapaljen, a imovina uglednog gradiškog posjednika Omera Hasanbegovića, ministrovog djeda, oduzeta. Djedov bratić Nusret Prohić, dvadesetogodišnji student medicine imao je sestru, žestoku ljevičarku, pa je zaglavio nakon jedne sarajevske racije u Jasenovcu, gdje je i skončao.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 09:17

Obitelj majke Zlatka Hasanbegovića došla je u Zagreb 1941. Do tada su živjeli u Gračanici, u Bosni, a djed je kao uspješni poslovni čovjek često dolazio u Zagreb. I njegov otac se tu liječio i umro u Zagrebu. Prohići su stekli značajnu imovinu, ponajviše u BiH, ali i u Zagrebu, a imali su i kuću u Beogradu, u samom centru grada. Sabrija Prohić bio je veletrgovac i industrijalac, jedan od najpoznatijih poslovnih ljudi, ne samo u BiH, već i u cijeloj Kraljevini Jugoslaviji.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Moje ime je Zlatko. Zlatko Hasanbegović!

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 09:18

Rat je proveo posve izvan politike. Nastavio je s poslovima, koliko su to okolnosti dopuštale, ali se u političke prilike nije ni miješao ni eksponirao. Safeta i Sabrija Prohić imali su dva sina i tri kćerke, od kojih je jedna majka Zlatka Hasanbegovića, Zumreta. Posebno je zanimljiv detalj kako su Prohići spasili židovsku djevojčicu Nadu, kćerku Viktora i Helene Kolman, Židova iz Gračanice. Viktor Kolman bio je ljekarnik i magistar farmacije, a s Helenom se oženio 1933. i doselili su se u Gračanicu, gdje su otvorili ljekarnu. Bili su u prijateljskim odnosima s obitelji Prohić, prije svega dr. Avdom Prohićem, kotarskim liječnikom s bečkom diplomom i njegovim bratom Sabrijom.

Kada je u NDH počeo progon Židova, Kolmanovi su izbjegli prvi val hapšenja i deportacije u logore, ali 1943. Ustaška nadzorna služba iz Tuzle naredila je da se uhapse preostali Židovi. Kolmanovi bježe na teritorij koji su nadzirali ozrenski četnici, ali ni tamo nije bilo puno sreće. Njemačke divizije pokrenule su kaznene ekspedicije i Viktor Kolman je uhapšen i strijeljan. Helena je kćerkicu Nadu nosila na leđima, u rancu, po ozrenskim šumama, gdje su obje oboljele od upale pluća. Kada su se vratile u Gračanicu Helena je ubrzo uhapšena i prevezena u zatvor u Zagrebu. Dr. Avdo Prohić i njegov brat Sabrija pokušali su je na sve moguće načine spasiti, ali je u ljeto 1943. umrla.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests