Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2016, 20:34

Julia-Klara wrote:Mislim na karakter, ponasanje, nacin zivota isto.
Vidis, Talijani su drugaciji, temperamentni da,ali nisu kao mi.

Ali to je samo moje misljenje, vjerujem da drugi misle isto, ovo je iz iskustva sa ljudima koje poznajem.
Mozda sam imala srecu :cudi

To je zbog nivoa civilizacije. Da je kojim slučajem, glavni grad velikog antičkog carstva bio u BiH, umjesto u Italiji, situacija bi bila obrnuta. Ili još preciznije, uzmi im pare, pa ćeš da vidiš kakvi su.
Bla wrote:
Krokodil Behko wrote:Eto, donesi ti pravu definiciju. :cudi
Tri strane voda, četvrta kopno. :cudi
Idemo ispočetka

Kopnena kateta od Trsta do Odese duga je oko 1330 km, što je više od morske istočne katete Odesa – Rt Matapan (Peloponez) koja je duga 1230 km. I druga, zapadna morska kateta od Trsta do rta Matapana (Peloponez) nešto je kraća od kopnene – duga je 1270 km.

Image


De, nađi mi poluostrvo na ovoj slici?

Image


Da ne bude neke zabune, ne negiram ja neke sličnosti, između istočnog i zapadnog dijela, nego kažem da to ipak nisu isti pojmovi, a poluostrvo nije - nema teorije.
Ono glavno, zašto bi nam ime dao neki francuski nepoznati geograf?
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Rockefeller » 05 Oct 2016, 20:37

Krokodil Behko wrote:
Kopnena kateta od Trsta do Odese duga je oko 1330 km, što je više od morske istočne katete Odesa – Rt Matapan (Peloponez) koja je duga 1230 km. I druga, zapadna morska kateta od Trsta do rta Matapana (Peloponez) nešto je kraća od kopnene – duga je 1270 km.

Image
Granica po Dunavu?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2016, 20:39

Rockefeller wrote:
Krokodil Behko wrote:
Kopnena kateta od Trsta do Odese duga je oko 1330 km, što je više od morske istočne katete Odesa – Rt Matapan (Peloponez) koja je duga 1230 km. I druga, zapadna morska kateta od Trsta do rta Matapana (Peloponez) nešto je kraća od kopnene – duga je 1270 km.

Image
Granica po Dunavu?
Jeste, kako si pogodio? :D

Btw, kad smo već kod Dunava, učilo se u školi da je i on dijelom granica između Balkana i ostatka Evrope, a vidi gore, onu liniju :lupa
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Rockefeller » 05 Oct 2016, 20:45

Nisam ništa pogadjao. Ja sam u školi učio da je granica Balkana Dunav. Doduše da budem pošten do profesora govorio je da je to jedna od varijanti, ali ako bi poluostrvo moglo biti poluostrvo samo ako ispunjava kriterije iz navedene (ne)jednačine onda mi se čini da je od Trsta do izliva Dunava u Crno More kraći put nego od Trsta do juga Peloponeza, a sa one druge strane je još i vjerovatnije.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Socrates » 06 Oct 2016, 08:15

Italijani su dosta drugačiji od svih nas. Imam ja i italijanske krvi, tako da sam kompetentan po tom pitanju. :D.

Bugari, Rumuni, Grci - isti.

A da se od Balkana ne može pobjeci, dokaz je Hrvatska. :D.

Čak i ja imam problema. :sok
Last edited by Socrates on 06 Oct 2016, 08:30, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by storm » 06 Oct 2016, 08:21

Balkan završava na zapadnom Bečkom kolodvoru.... :oo
nije to samo geografski pojam....a volim gledati kako se, posebno hrvati koprcaju, kako nisu balkanci :hihi
a dinaridi iz kataloga :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 08:40

Krokodil Behko wrote:
dr laganini wrote:...hrvati geografski a pogotovo kulturolski nikakve veze nemaju s balkanom...to sam vec objasnio ovdje par puta al nije lose da je krokodil otvorio temu..da sam ja bilo bi visse nesuvisli komentara..

Kako izgleda tvoja granica, na ovim prostorima i na osnovu čega je iscrtavaš?
Odmah da kažem, ako odgovor glasi "Hrvatska-hrvatsko pleme" i sl, bolje idi baci se pod voz, nego da se brukaš javno.
..geografski si postavio u uvodu..znači sve je jasno..a kulturološki Hrvatska je po geografskom položaju sredozemna i srednjoeuropska zemlja. Ona se nalazi i u jugoistočnoj Europi. Nikomu ne pada na pamet da Grčku naziva „balkanskom“ zemljom, iako, ako se itko nalazi na poluotoku, onda su to Grci.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 08:42

Rockefeller wrote:Odem, dodjem a laganinija isti kompleksi peru. Moram primijetiti da pojedini, posebno kod političara mi je to vidljivo, imaju teške komplekse u odnosu na Srbe. Imate sve preduslove za takvo nešto, otresite se toga.

Na temu: naravno da je Hrvatska dijelom balkana i to jedan od tipičnih predstavnika.
..argumentiranje nisu kompleksi..sad što je nekome normalno da prihvati njegov problem..ko ono kad jednu laž izgovirš više pputa postane istina.. :pusi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Socrates » 06 Oct 2016, 08:43

Laganikus Balkanikus :apl
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 08:43

storm wrote:Balkan završava na zapadnom Bečkom kolodvoru.... :oo
nije to samo geografski pojam....a volim gledati kako se, posebno hrvati koprcaju, kako nisu balkanci :hihi
a dinaridi iz kataloga :D.
--Političari posebno trebaju izbjegavati takvu odrednicu kojom upadaju u dalje zamke i nelogičnosti i time vrijeđaju hrvatski narod. Naša diplomacija pogotovo bi trebala biti maksimalno angažirana u objašnjavanju cijelom svijetu da nazivi poput „zapadni Balkan“ nemaju nikakvog smisla niti imaju geografsku i povijesnu osnovu....a sad ako neko oće da prihvati da smo turci eto mu.. :sjedi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Krokodil Behko » 06 Oct 2016, 09:39

dr laganini wrote:
Krokodil Behko wrote:
dr laganini wrote:...hrvati geografski a pogotovo kulturolski nikakve veze nemaju s balkanom...to sam vec objasnio ovdje par puta al nije lose da je krokodil otvorio temu..da sam ja bilo bi visse nesuvisli komentara..

Kako izgleda tvoja granica, na ovim prostorima i na osnovu čega je iscrtavaš?
Odmah da kažem, ako odgovor glasi "Hrvatska-hrvatsko pleme" i sl, bolje idi baci se pod voz, nego da se brukaš javno.
..geografski si postavio u uvodu..znači sve je jasno..a kulturološki Hrvatska je po geografskom položaju sredozemna i srednjoeuropska zemlja. Ona se nalazi i u jugoistočnoj Europi. Nikomu ne pada na pamet da Grčku naziva „balkanskom“ zemljom, iako, ako se itko nalazi na poluotoku, onda su to Grci.
Kako to misliš, srednjoevropska a nalazi se u jugoistočnoj Evropi? :misli
Za Grčku si u pravu. Ako je iko poluostrvo, onda su to oni i mogu se zvati Balkan, Olimp, vako-nako, kako god žele :cudi

U zadnje vrijeme, u političkom žargonu Evrope, tu mislim na onaj službeni žargon, češće se koriste izrazi Jugoistočna Evropa, ili Zapadni Balkan (za naše prostore), nego samo Balkan. Valjda je i njima jasno, da su spojili babe i žabe, pa sad ih razdvajaju, bar donekle.

Izgleda da su malo pobliže upoznali Rumune i Bugare, preko euro organizacija, a Grke ionako svi znaju ko su i kakvi su, pa su došli do zaključka, da smo čak i mi bolji od njih :valja

E jedino, ne slažem se sa svrstavanjem Srbije, u zapadni dio ovog prostora, pošto to nema neka jača uporišta u historiji, kulturi, srodništvima, pa ni u aktuelnom političkom trenutku.
Zapravo, lako je dokazati. Ne znam nijednog Bošnjaka, koji je osnovao neku kompaniju i dao joj ime Balkan-ovo, Balkan-ono, to nema :hm
Kod Hrvata se podrazumijeva i sad trebamo to pojasniti.

Mole se kozmopoliti, da prije nego što krenu, sa svojim govorancijama, razjasne zašto je to tako, a preko Drine je drugačije


Čak, mislim da se zvanična Srbija namjerno trpa, pošto se kod njih u medijima, taj termin - "Zapadni Balkan" koristi u jako velikim količinama.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 10:34

...kako ti je upitno to srednjoeuropsko.. :cudi

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 10:37

Rockefeller wrote:Odem, dodjem a laganinija isti kompleksi peru. Moram primijetiti da pojedini, posebno kod političara mi je to vidljivo, imaju teške komplekse u odnosu na Srbe. Imate sve preduslove za takvo nešto, otresite se toga.

Na temu: naravno da je Hrvatska dijelom balkana i to jedan od tipičnih predstavnika.
..ako su to tebi kompleksi evo još malo za razmišljanje....Cvijić je objeručke prihvatio naziv Balkan i nastojao ga maksimalno afirmirati, jer bio je “ponajprije fizički geograf – geomorfolog, ali i etnolog i političar. Volio je kada su ga zvali i „balkanologom“. Kao rektor Sveučilišta u Beogradu i predsjednik Srpske akademije nauka i umetnosti te jedan od najuglednijih srpskih znanstvenika, Cvijić je upregao sve svoje snage služeći afirmaciji srpstva, srpske nacionalne ideje i širenja srpske dominacije, pa i države, na cijeli prostor Južnih Slavena. Pod okriljem znanosti i tzv. objektivnosti Cvijić rabi naziv Balkan da bi potkrijepio punu opravdanost postojanja tzv. balkanske istorijske tradicije. Pojam „Balkansko poluostrvo“ iznimno je dobro povezivao srpska „znanstvena“ tumačenja da u toj „balkanskoj istorijskoj tradiciji“ postoji i razvija se ideja sjedinjenja svih „balkanskih plemena“ jer su njihovi pripadnici zapravo srpskoga podrijetla, samo povijesnim slijedom ponešto različiti i „zagađeni utjecajima s rubnih područja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Krokodil Behko » 06 Oct 2016, 10:42

dr laganini wrote:...kako ti je upitno to srednjoeuropsko.. :cudi
Ne možeš istovremeno biti i u sredini i na jugoistoku nečega.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 10:49

Krokodil Behko wrote:
dr laganini wrote:...kako ti je upitno to srednjoeuropsko.. :cudi
Ne možeš istovremeno biti i u sredini i na jugoistoku nečega.
.može takav je položaj..Hrvatska je po geografskom položaju sredozemna i srednjoeuropska zemlja.. :stop

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Krokodil Behko » 06 Oct 2016, 11:02

dr laganini wrote:
Krokodil Behko wrote:
dr laganini wrote:...kako ti je upitno to srednjoeuropsko.. :cudi
Ne možeš istovremeno biti i u sredini i na jugoistoku nečega.
.može takav je položaj..Hrvatska je po geografskom položaju sredozemna i srednjoeuropska zemlja.. :stop

Da li to znači da je cijela BiH u JI Evropi, obzirom na to da ne priznaješ validnost opcije "Balkan"?
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 11:08

..nnebi se štel mišat izgleda da vam odgovara balkan..koji uzgred rečeno posta pogrdni pojam..al volja vaša..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by Pasaga » 06 Oct 2016, 11:14

dr laganini wrote:..nnebi se štel mišat izgleda da vam odgovara balkan..koji uzgred rečeno posta pogrdni pojam..al volja vaša..
:tjesi

:D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 11:18

..eto vidiš i paša neda balkan :hihi kako se ko osjeća..nedo bog d apročita postove da nešto nauči.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Koje se zemlje nalaze na Balkanu i da li on postoji?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 11:50

Bla wrote:
Krokodil Behko wrote:Evo, odmah i u startu, pada tvrdnja da je Balkan poluostrvo, iliti poluotok i to strogo iz geografsko-naučnog ugla.
I po čemu pada, zato što neka uvrijeđena seoska mlada odbija da pogleda istini u oči pa kopa na sve načine da nađe neki razlog da je opovrgne.
Pa bar takvih priča na Balkanu ne manjka. Kao ni onih koji se hvataju za njih. :D.

Da, Balkan je poluostrvo, okruženo s istoka, juga i zapada vodom te vezano za kopno na sjeveru. I da, veći dio hrvatske leži na tom istom Balkanu.
S mentalne strane, Balkan je prilično veći od onog geografskog. :oo
..donekle se može u jednom dijelu prihvatit tvoj komentar..Iako Hrvatska ni zemljopisno, ni povijesno, ni kulturološki nije pripadala Balkanu do 20. stoljeća - mi jesmo imali nasilnu balkanizaciju Hrvatske. Kako sustavnim naseljavanjem srpskog stanovništva (što je već djelom prakticirao i Hedervary da bi potčinio hrvate, a u Kraljevini SHS i Jugoslaviji da bi se promjenila etnička slika). Također smo imali i balkanizaciju kulture, znanosti i političke misli.

Pogotovu nakon '45. kada je provedena ideološka čistka i sve što nije bilo vjerno Titu i partiji bilo smjenjeno i poniženo i pljuvano (ako su imali sreće i nisu bili ubijeni kao "narodni i klasni neprijatelji")

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests