Obrazovanje u Srbiji

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Obrazovanje u Srbiji

Post by srculence7 » 23 May 2018, 04:06

Image

Novi zakon o obrazovanju u Srbiji, propisuje veću odgovornost roditelja ako im dete napravi neku štetu u školi ili je nasilno prema drugoj deci. Kazne su od 5.000 do 100.000 dinara.
Novčane kazne namenjene su i roditeljima koji ne prijave izostanak deteta u roku od 48 sati, a za pravdanje izostanaka imaju osam dana.
Roditelji će biti prinuđeni i da idu na sud ukoliko njihova deca počine neki od težih prekršaja discipline u školi, zbog čega će morati da odgovaraju prekršajno ili krivično.
Za vršnjačko nasilje takođe će roditelji biti kažnjeni, pa će tako roditelj deteta koji maltretira vršnjake (fizički ili verbalno) morati da plati kaznu od 30.000 do 100.000 dinara, a kazna roditelje čeka i ako dete narušava ugled i čast drugog učenika ili nastavnika.

Odgovornost će snositi i nastavnici i učenici. Ukoliko učenik napravi neku štetu u školi moći će, osim da to novčano plate njegovi roditelji, da to nadoknadi i kroz društveno koristan rad, popravi štetu u radionici i slično", kaže ministar prosvete Mladen Šarčević.

Nacrtom zakona o osnovama sistema obrazovanja predviđeno je po prvi put da se novčano kazne i sekretari škola koji svoj posao ne obavljaju savesno, zbog čega bi mogli da plate kaznu od 5.000 do 100.000 dinara.

Od školske 2020/2021. godine počeće da se primenjuje i novi zakon koji podrazumeva da se škole finansiraju “po glavi” učenika.
Sredstva za finansiranje delatnosti ustanova utvrđuju se na osnovu ekonomske cene za ostvarivanje programa obrazovanja i vaspitanja, po detetu i učeniku – navedeno je u nacrtu zakona.
Tako novi zakon treba da omogući i novi koncept učenja, ali i da reši i problem tehnoloških viškova. Oko 4.000 prosvetara je bez pune norme, 450 prima neku platu bez ijednog časa, a 890 ljudi je i dalje u sistemu a ima više od 65 godina, objasnio je ministar.Imamo spremne otpremnine ali imamo i ljude koji ne prihvataju poslove. Oko 17.000 ljudi radi van konkursa, a oni koji napune 65 godina moraju da idu u penzije jer inače ne možemo da zaposlimo mlade", rekao je Šarčević.

(edukacija.rs)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Julia-Klara » 23 May 2018, 09:46

Za vršnjačko nasilje takođe će roditelji biti kažnjeni, pa će tako roditelj deteta koji maltretira vršnjake (fizički ili verbalno) morati da plati kaznu od 30.000 do 100.000 dinara, a kazna roditelje čeka i ako dete narušava ugled i čast drugog učenika ili nastavnika.

Odgovornost će snositi i nastavnici i učenici. Ukoliko učenik napravi neku štetu u školi moći će, osim da to novčano plate njegovi roditelji, da to nadoknadi i kroz društveno koristan rad, popravi štetu u radionici i slično", kaže ministar prosvete Mladen Šarčević.


Ovo mi se svidja, jer se (skoro) sva nekultura i ucenicka agresija nosi iz kuce, dakleM od roditelja. Pa neka onda gospoda i snose posljedice, makar financijski.
Licno, mislim da je posao prosvjetnog radnika postao jako nezahvalan i tezak , s obzirom da se svakak shusha od roditelja petlja gdje im nije mjesto.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Chloe » 23 May 2018, 12:14

Dabogda taj zakon mi prepisali ... :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Cvrle » 23 May 2018, 13:03

Otipkah post, a ni prijavila se nisam. "Haj Jovo nanovo"

Dakle, razmisljam o ovoj temi evo vec dva dana jer nam se desio incident u skoli. Naime moju curicu je udario djecak iz drugog odjeljenja, koljenom u ruku "slucajno" pri cemu joj je ispao mobitel iz ruke i isti se razbio totalno. Razrednici (i moje curice i tog djecaka) su odrzali sastanak sa direktoricom skole pri cemu se djecak "izvinio" mojoj curici uz obecanje da je nece vise nikad udariti.

A sta je sa napravljenom stetom? A da li ce taj djecak udariti neku drugu djevojcicu?
Ne znam da li da ostavim ovako samo na "izvinjenju" ili da zovem njegove roditelje i trazim odstetu?!
Bas me interesuje sta vi mislite :hm
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Čupava » 23 May 2018, 13:11

Cvrle wrote: 23 May 2018, 13:03 Otipkah post, a ni prijavila se nisam. "Haj Jovo nanovo"

Dakle, razmisljam o ovoj temi evo vec dva dana jer nam se desio incident u skoli. Naime moju curicu je udario djecak iz drugog odjeljenja, koljenom u ruku "slucajno" pri cemu joj je ispao mobitel iz ruke i isti se razbio totalno. Razrednici (i moje curice i tog djecaka) su odrzali sastanak sa direktoricom skole pri cemu se djecak "izvinio" mojoj curici uz obecanje da je nece vise nikad udariti.

A sta je sa napravljenom stetom? A da li ce taj djecak udariti neku drugu djevojcicu?
Ne znam da li da ostavim ovako samo na "izvinjenju" ili da zovem njegove roditelje i trazim odstetu?!
Bas me interesuje sta vi mislite :hm
Ne znam da li kod vas postoji osiguranje u slucaju slicnog problema... kao eto tel. naocale..itd?
.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Cvrle » 23 May 2018, 13:16

Kako mislis osiguranje telefona? Ima osiguranje od povrede djeteta, ali stvari nema :cudi
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Chloe » 23 May 2018, 13:20

Cvrle wrote: 23 May 2018, 13:03 Otipkah post, a ni prijavila se nisam. "Haj Jovo nanovo"

Dakle, razmisljam o ovoj temi evo vec dva dana jer nam se desio incident u skoli. Naime moju curicu je udario djecak iz drugog odjeljenja, koljenom u ruku "slucajno" pri cemu joj je ispao mobitel iz ruke i isti se razbio totalno. Razrednici (i moje curice i tog djecaka) su odrzali sastanak sa direktoricom skole pri cemu se djecak "izvinio" mojoj curici uz obecanje da je nece vise nikad udariti.

A sta je sa napravljenom stetom? A da li ce taj djecak udariti neku drugu djevojcicu?
Ne znam da li da ostavim ovako samo na "izvinjenju" ili da zovem njegove roditelje i trazim odstetu?!
Bas me interesuje sta vi mislite :hm
Moj sin je sjeo na naočale prijatelju i mi smo platili popravak.
Ljudi se ibretili, jer malo ko prihvata takvu odgovornost,
najčešće se takve stvari prepisuju "dječijim poslovima" uz slijeganje ramena,
tako i u tvom slučaju zavisi sve od roditelja dječaka.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Čupava » 23 May 2018, 13:23

Cvrle wrote: 23 May 2018, 13:16 Kako mislis osiguranje telefona? Ima osiguranje od povrede djeteta, ali stvari nema :cudi
Mislila sam nakon kupovine tel. nisi uzela osiguranje u slucaju krade, ili da se ga malena razbije..osiguranje snosi troskove...

Ipak se raspitaj malo trebalo bi jer neko trosak mora snositi..
.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Cvrle » 23 May 2018, 13:24

To je bas za pohvalu prihvatiti odgovornost. I ja bih isto uradila da moje dijete nekom nacini neku stetu.
Razmisljam da pozovem njegovu majku i fino objasnim sta se desilo, pa ako hoce hoce, ako nece njoj na obraz :cudi

Cupava, telefon je kupljen u Telekomu, ali ne znam da ima takva vrsta osiguranja. Ima garancija na sistem, ali nema garancije od fizickih ostecenja :cudi
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Čupava » 23 May 2018, 13:30

Pa najbolje bi bilo da popricas sa roditeljima, tog djecaka, neces nista izgubiti.. Red bi bio da oni plate sve troskove popravke.. ako imalo u njima ima ljudskosti..
.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Socrates » 23 May 2018, 14:11

Možeš se jedino uzdati u to da roditelji imaju osjećaj odgovornosti sto se tiče ponašanja njihovog djeteta.

A to i nije baš neka sigurnost.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Socrates » 23 May 2018, 14:20

Sto se tiče zakona, I don't know what to say. :cudi
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Venera » 23 May 2018, 14:35

novi zakon je obicna pljacka :123

ovo je obicni bezobrzaluk :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Socrates » 23 May 2018, 14:43

Region generalno treba da preispita stanje društvene svijesti, pa tek onda da razmišlja o školstvu i rigoroznim mjerama.

Ubiju doktora što je štitio Bošnjake, pa ga sad stavljaju u nevine zrtve "onih drugih". To je stanje društvene svijesti.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Mutevelija » 23 May 2018, 18:10

Pljačkanje klasicno.
Ako će biti nasilja bit će ga i sa parama, samo će više fasovati onaj ko je trebao malo, jer je ista cijena :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Melek » 23 May 2018, 18:22

To im je jos jedini preostali nacin da kazne sve one zatajene ratne zlocince..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by navika » 23 May 2018, 18:28

Chloe wrote: 23 May 2018, 12:14 Dabogda taj zakon mi prepisali ... :D
Amin.

Znate da smo se mi bili vratili u Bosnu 2009e. Znate jelde, pricala sam.
Ali sigurno ne znate kad sam se odlucila vratiti nazad? E to je bilo prvi dan nove skolske god. u Bosni.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by lejlamo » 23 May 2018, 18:31

Novi zakon o obrazovanju u Srbiji, propisuje veću odgovornost roditelja ako im dete napravi neku štetu u školi ili je nasilno prema drugoj deci. Kazne su od 5.000 do 100.000 dinara.
Novčane kazne namenjene su i roditeljima koji ne prijave izostanak deteta u roku od 48 sati, a za pravdanje izostanaka imaju osam dana.
Roditelji će biti prinuđeni i da idu na sud ukoliko njihova deca počine neki od težih prekršaja discipline u školi, zbog čega će morati da odgovaraju prekršajno ili krivično.
Za vršnjačko nasilje takođe će roditelji biti kažnjeni, pa će tako roditelj deteta koji maltretira vršnjake (fizički ili verbalno) morati da plati kaznu od 30.000 do 100.000 dinara, a kazna roditelje čeka i ako dete narušava ugled i čast drugog učenika ili nastavnika.

Odgovornost će snositi i nastavnici i učenici. Ukoliko učenik napravi neku štetu u školi moći će, osim da to novčano plate njegovi roditelji, da to nadoknadi i kroz društveno koristan rad, popravi štetu u radionici i slično", kaže ministar prosvete Mladen Šarčević.

Nacrtom zakona o osnovama sistema obrazovanja predviđeno je po prvi put da se novčano kazne i sekretari škola koji svoj posao ne obavljaju savesno, zbog čega bi mogli da plate kaznu od 5.000 do 100.000 dinara.
podržavam. samo treba baš precizirati kako tačno utvrditi odgovornost pojedinca.
o jednom događaju kojem je prisustvovalo 7 djece pročitala sam 7 različitih iskaza.

samo treba udariti po džepu. to bosanac, a i hercegovac, najbolje razumije.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by Mutevelija » 23 May 2018, 18:32

Haj recimo odokativno šta ako kazna utječe na školovanje, prave kontra efekat NPR mene kazni ja platim kaznu i onda nemam para za školovanje i napustim :hihi


Ovaj zakon će samo sirotinju udariti.
Predviđam mita i maliverizacija
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi zakon u prosveti, kaznena mera i za roditelje

Post by lejlamo » 23 May 2018, 18:37

Cvrle wrote: 23 May 2018, 13:03
Dakle, razmisljam o ovoj temi evo vec dva dana jer nam se desio incident u skoli. Naime moju curicu je udario djecak iz drugog odjeljenja, koljenom u ruku "slucajno" pri cemu joj je ispao mobitel iz ruke i isti se razbio totalno. Razrednici (i moje curice i tog djecaka) su odrzali sastanak sa direktoricom skole pri cemu se djecak "izvinio" mojoj curici uz obecanje da je nece vise nikad udariti.

A sta je sa napravljenom stetom? A da li ce taj djecak udariti neku drugu djevojcicu?
Ne znam da li da ostavim ovako samo na "izvinjenju" ili da zovem njegove roditelje i trazim odstetu?!
Bas me interesuje sta vi mislite :hm
nažalost, tu se ništa ne može uraditi osim razgovarati sa roditeljima tog dječaka.
inače, mobiteli i te skupocjenije stvari se ne bi trebale nositi u školu, a ako se već nose onda držati u torbi dok zaista ne zatreba.
kod mene u školi djeci nije dozvoljeno da nose, odnosno, da vade mobitele iz torbe, osim ako je baš potrebno.
ima dosta slučajeva kada djeca nose telefone, tablete, aparate na izlete, posjete i sl. i naravno da će se svaki put dogoditi da nekome ispadne, da ga zaboravi negdje, da se poguraju pa slome i sl. i šta onda?..
Last edited by lejlamo on 23 May 2018, 18:41, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests