Ratni zločini - zločinci - suđenja

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srđan Puhalo: Braćo Bošnjaci red je na vaše leševe iz ormara

Post by Socrates » 11 Dec 2017, 18:11

I ovog Sagolja je trebalo u Hag, sudeci po onom sto sam gledao.
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srđan Puhalo: Braćo Bošnjaci red je na vaše leševe iz ormara

Post by KOMESAR » 11 Dec 2017, 18:15

Socrates wrote: 11 Dec 2017, 18:11 I ovog Sagolja je trebalo u Hag, sudeci po onom sto sam gledao.
Sagolj je bio motor UZP.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Srđan Puhalo: Braćo Bošnjaci red je na vaše leševe iz ormara

Post by Pasaga » 11 Dec 2017, 18:15

Socrates wrote: 11 Dec 2017, 18:11 I ovog Sagolja je trebalo u Hag, sudeci po onom sto sam gledao.
on je u MO dobio takav matrak....(Sagolj)
...posle toga je nestao.....nisam vise cuo za njega ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srđan Puhalo: Braćo Bošnjaci red je na vaše leševe iz ormara

Post by Socrates » 11 Dec 2017, 18:16

Indikativno je da je radio za Hrvatsku Televiziju. :rol
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Srđan Puhalo: Braćo Bošnjaci red je na vaše leševe iz ormara

Post by Melek » 11 Dec 2017, 18:31

Pasaga wrote: 11 Dec 2017, 18:15
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 18:11 I ovog Sagolja je trebalo u Hag, sudeci po onom sto sam gledao.
on je u MO dobio takav matrak....(Sagolj)
...posle toga je nestao.....nisam vise cuo za njega ....
Krepucn'o 2013. u Splitu..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Srđan Puhalo: Braćo Bošnjaci red je na vaše leševe iz ormara

Post by Melek » 11 Dec 2017, 18:33

Znaci, za tog Santica se jos u principu nije ni dokazalo da je mrtav. Ili?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Srđan Puhalo: Braćo Bošnjaci red je na vaše leševe iz ormara

Post by Pasaga » 11 Dec 2017, 18:33

Melek wrote: 11 Dec 2017, 18:31
Pasaga wrote: 11 Dec 2017, 18:15
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 18:11 I ovog Sagolja je trebalo u Hag, sudeci po onom sto sam gledao.
on je u MO dobio takav matrak....(Sagolj)
...posle toga je nestao.....nisam vise cuo za njega ....
Krepucn'o 2013. u Splitu..
.. njega su njegovi,gore na Balinovcu,prebili ko macku ....
posle tog se nije oglasavao ...
... nije bio dovljno rvat ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Srđan Puhalo: Braćo Bošnjaci red je na vaše leševe iz ormara

Post by Melek » 11 Dec 2017, 18:34

Pasaga wrote: 11 Dec 2017, 18:33
Melek wrote: 11 Dec 2017, 18:31
Pasaga wrote: 11 Dec 2017, 18:15
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 18:11 I ovog Sagolja je trebalo u Hag, sudeci po onom sto sam gledao.
on je u MO dobio takav matrak....(Sagolj)
...posle toga je nestao.....nisam vise cuo za njega ....
Krepucn'o 2013. u Splitu..
.. njega su njegovi,gore na Balinovcu,prebili ko macku ....
posle tog se nije oglasavao ...
... nije bio dovljno rvat ....
To nisam znao..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 14 Dec 2017, 22:00

Srpski general koji je naredio raketiranje Banskih dvora: "Smatrao sam da imam pravo na to"


Image

NAKON što su podignute kaznene prijave protiv petorice srpskih i jednog hrvatskog državljanina zbog raketiranja Banskih dvora 1991. godine, počele su pristizati prve reakcije iz Srbije.

Umirovljeni general bivše JNA Ljubomir Bajić jedan je od okrivljenih. Za N1 je rekao kako je on odlučio da se raketira sjedište državnog vrha Hrvatske.

Avioni su raketirali Banske dvore u trenucima kad se spekuliralo da završava sastanak Franje Tuđman s predsjednikom savezne vlade Antom Markovićem i predsjednikom predsjedništva SFRJ Stjepanom Mesićem.

"Sam k'o siroče"

Tadašnji zapovjednik Petog zrakoplovnog korpusa, general Ljubomir Bajić, kaže da je taj napad on naredio iz svojih razloga.

"Ja sam se zakleo državi u kojoj sam živio da ću je braniti i štititi njen teritorijalni integritet i ustavni poredak i onaj tko je htio i koji se drznuo to narušiti, smatrao sam da imam pravo uraditi ono što sam uradio", rekao je Bajić.

"Bez ičije zapovijedi, ja sam sam sebi ostavljen bio tamo k'o siroče, nitko nije smio doći tamo", dodaje.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Rekao je kako se ne namjerava odazvati pravosudnim organima Hrvatske, nego samo "svojoj otadžbini i svom narodu".

"Tko je kriv za bombardiranje izbjegličke kolone?"

Slobodan Jeremić, pukovnik u mirovini i tadašnji načelnik protuzračne obrane kaže da nije bio u zapovjednom lancu.

"Kada budete pitali suprotnu stranu je li netko odgovarao i tko je kriv za bombardiranje izbjegličke kolone dok su im kuće gorjele u Hrvatskoj, kad to budete pitali i to budemo razjasnili, onda me pozovite da odgovorim na ovo pitanje", rekao je Jeremić.

Srpsko ministarstvo pravde tvrdi kako još nisu dobili nikakav zahtjev od Hrvatske u vezi s kaznenim prijavama.

Ratna odšteta za Prvi svjetski rat

"Tek kad dobijemo konačan pisani zahtjev možemo reagirati. Suradnja u postupanju po zamolnicama u vezi s ratnim zločinima između Srbije i Hrvatske je na najnižoj mogućoj razini, jer Hrvatska odbija postupati po zamolnicama Srbije", izjavila je Nela Kuburović, ministrica pravde Srbije.

"Mogla bi i Srbija donijeti deklaraciju u Parlamentu za genocid nad Srbima u Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata, mogla bi Srbija tražiti i plaćanje ratne odštete za Prvi svjetski rat", dodao je ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić.


(index.hr)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by storm » 19 Dec 2017, 17:39

Novac optuženima
Marić: Konaković je zaboravio na ostale "sinove i kćeri" kojima je potrebna pomoć

Piše: Er. M./Klix.ba
Image
Ivana Marić
Nakon što je javnost informisana da je Vlada Kantona Sarajevo izdvojila 300.000 KM za odbranu optuženih pripadnika Armije Republike BiH i Ministarstva unutrašnjih poslova RBiH, politička analitičarka Ivana Marić izjavila je kako je nejasno zašto Kanton Sarajevo izdvaja novac za odbranu kada osumnjičeni nisu iz KS, niti je zločin počinjen u ovom kantonu.
"U Bosni i Hercegovini ne manjka ni hapšenja, ni sudskih procesa, a najmanje izricanja optužbi ratnim zločincima. Nakon svakog hapšenja, a posebno nakon izricanja presuda, bez obzira da li se radi o domaćim ili međunarodnim sudovima, čujemo iste priče, samo se akteri rotiraju. Oni koji su hvalili sud zbog presude 'drugima' kude taj isti sud zbog presude 'njihovima'. Nakon nedavnih izricanja haških presuda Mladiću, te Prliću i ostalima hrvatski i srpski političari, ali i narod, su kritikovali rad pravosuđa, tvrdili su da su procesi politički montirani i kleli su se u nevinost svojih 'heroja', inače optuženih ratnih zločinaca. S druge strane, bošnjački političari su veličali rad pravosudnih institucija, branili njihovu neovisnost, profesionalost i objektivnost. Uz to su kritikovali poruke koje su dolazile iz hrvatskih i srpskih političkih tabora i zamjerali im što brane ratne zločince te ih zovu herojima", kazala je Marić.

Ona je dodala da je to zaista pohvalno ponašanje bošnjačkih političara, tako da je prava šteta što i sami ne poslušaju savjete i pridike. Podsjetila je da je nakon hapšenja pripadnika Armije BiH za zločin počinjen nad Srbima na području Konjica, bošnjački političari osumnjičene ratne zločince nazivaju herojima, tvrde da je bh. pravosuđe pod političkim utjecajem, da optužbama pokušavaju promijeniti karakter odbrambeno-oslobodilačkog rata i sve ono što smo dosad toliko puta čuli od drugih strana.

"Svi su nevini dok se ne dokaže suprotno i ako su nevini bit će oslobođeni. Tako da ne vidim zbog čega ovolika hajka na pravosuđe i strah od presude? Čega se boji bošnjački politički vrh? Kanton Sarajevo je za odbranu optuženika iz budžeta izdvojio 300.000 KM. Premijer Konaković je izjavio da će izdvojiti koliko god je još potrebno da se zahvali ''najboljim sinovima''. Nejasno je zašto Kanton Sarajevo izdvaja novac za odbranu kada ni osumnjičeni nisu iz KS, niti je zločin počinjen u ovom kantonu. Pohvalno je što premijer želi pomoći, ali bi bilo lijepo da to uradi svojim novcem, a ne novcem građana", rekla je Marić.

Kako kaže, zaboravlja premijer na ostale "sinove i kćeri" kojima je pomoć potrebna, a kojima nema ko da pomogne.

"Zaboravlja premijer i da se u Sarajevu nalazi Roditeljska kuća za djecu oboljelu od raka koja novac za svoj rad skuplja donacijama, a iznos od 300.000 bi bio dovoljan za dvije godine rada kuće. Zaboravlja premijer i na sve ostale probleme s kojima se građani ovog kantona susreću, a za čije rješenje nema novca. A sigurno mu na pamet nije palo ni to da neko od porodice žrtava počinjog zločina možda živi u KS i da će se i od njegovih para finansirati odbrana osumnjičenih. Nažalost, izgleda da nije ostao niko ko bi ga na sve ovo podsjetio", zaključila je Marić.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 20 Dec 2017, 19:29

ZA RATNE ZLOČINE U PRIJEDORU: Podignuta optužnica protiv Miće Jurišića i Dragomira Tintora "Brace"


Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH podigao je optužnicu protiv Dragomira Tintora zvanog “Braco“ (rođen 1947. godine u Zecovima, opština Prijedor) i Miće Jurišića (rođen 1956. godine u Hambarinama, Prijedor), prenosi Anadolu Agency (AA).

Iz Tužilaštva BiH kažu da se optuženi terete da su za vrijeme širokog i sistematičnog napada vojske i policije RS usmjerenih na civilno stanovništvo bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Prijedora i okoline počinili krivično djelo zločini protiv čovječnosti.



Oni se terete da su u vremenskom periodu od maja do septembra 1992. godine, u svojstvu pripadnika Rezervne stanice milicije Tukovi, koja je djelovala u okviru Stanice javne bezbjednosti Prijedor, postupali suprotno odredbama međunarodnog prava te počinili i pomagali progon nesrpskog civilnog stanovništva na političkoj, nacionalnoj, etničkoj, kulturnoj i vjerskoj osnovi i to ubistvima, mučenjima, silovanjima, zatvaranjem ili drugim teškim oduzimanjem fizičke slobode, te drugim nečovječnim djelima, učinjenim u namjeri nanošenja velike patnje ili ozbiljne fizičke ili psihičke povrede ili narušenja zdravlja.



Dodaje se da su posljedice izvršenih djela optuženih ubistvo 12 civila bošnjačke nacionalnosti, silovanje jedne ženske osobe bošnjačke nacionalnosti, odvođenje preko osam civila bošnjačke nacionalnosti u logore Keraterm, Trnopolje, Omarska i Manjača, zastrašivanje, fizičko mučenje i nehumano postupanje, kao i progon civila bošnjačke nacionalnosti s područja sela Čarakovo, Hambarine i cjelokupne opštine Prijedor.



Tužilaštvo BiH će navode optužbe dokazivati pozivanjem 79 svjedoka i vještaka te prilaganjem oko 200 dokaznih materijala.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH, zaključuju iz Tužilaštva.



(AA / SB)




ZBOG GENOCIDA I ZLOČINA PROTIV ČOVJEČNOSTI: Pripadnici SIPA-e uhapsili tri osobe na području Han Pijeska i Vlasenice


Po nalogu tužitelja iz Posebnog odjela za ratne zločine, u akciji policijskih djelatnika SIPA-e, na području Vlasenice i Han Pijeska locirane su i uhapšene tri osobe.

Uhapšeni su:

-Kosorić Mile, (1953.) nekadašnji komandant Vlaseničke brigade Drinskog korpusa VRS,
-Garić Rade, (1974.) nekadašnji komandir Interventnog voda Vlaseničke brigade VRS,
-Tešić Momčilo, (1963.) nekadašnji vojni policajac Vlaseničke brigade VRS.

Na području Han Pijeska i Vlasenice, vrše se pretresi objekata koje koriste osumnjičeni Kosorić i Garić.



Osumnjičeni su pod istragom Tužiteljstva BiH zbog kaznenih djela ratnog zločina i pomaganja u genocidu. Radi se o istrazi vezanoj za događaje u u mjestu Luke kod Vlasenice, koji se odnose na prisilno izdvajanje civila iz konvoja koji su napuštali zaštićenu zonu nakon pada Srebrenice, u mjesecu srpnju 1995. godine, te zatvaranje odvojenih civila u školi odakle su odvedeni na lokalitet Mršića i Jarovlja, gdje su ubijeni, a na lokalitetu Mršića nakon rata pronađena je masovna grobnica sa posmrtnim ostacima ubijenih.



Prema prikupljenim dokazima, na ovim lokalitetima ubijeno je najmanje 30 osoba.



U odnosu na osumnjičenog Garića istraga se provodi i za događaje iz perioda od 1992.-1995. na području Vlasenice, a koji se odnose na počinjene ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, koji se odnose na mučenja, zlostavljanja, silovanja i ubojstva žrtava bošnjačke nacionalnosti na tom području.



Kosorić Mile i Tešić Momčilo, osumnjičeni su da su počinili kazneno djelo-Genocid iz članka 171. KZ BiH, a u svezi sa člankom 180. stavak 1. i 31. KZ BiH, a Garić Rade kazneno djelo-Zločin protiv čovječnosti iz članka 172. stavak 1. točka h) progon KZ BiH, u svezi sa člankom 172. stavak 1. točke a), e), f) i točka k) KZ BiH, a sve u svezi sa odredbom članka 180. KZ BiH.



Nakon lišenja slobode osumnjičeni će biti privedeni postupajućem tužitelju koji će ispitati osumnjičene i nakon toga donijeti odluku o pokretanju prijedloga za određivanje mjere pritvora, mjera zabrane kao i ostalim aktivnostima u skladu sa zakonom.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by storm » 20 Dec 2017, 19:31

Meni samo žao što su se naživjeli do sad :kafa
Ali i to je ok, zbog povijesti i žrtava :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Mohr » 21 Dec 2017, 16:17

storm wrote: 19 Dec 2017, 17:39 Novac optuženima
Marić: Konaković je zaboravio na ostale "sinove i kćeri" kojima je potrebna pomoć

Piše: Er. M./Klix.ba
Image
Ivana Marić
Nakon što je javnost informisana da je Vlada Kantona Sarajevo izdvojila 300.000 KM za odbranu optuženih pripadnika Armije Republike BiH i Ministarstva unutrašnjih poslova RBiH, politička analitičarka Ivana Marić izjavila je kako je nejasno zašto Kanton Sarajevo izdvaja novac za odbranu kada osumnjičeni nisu iz KS, niti je zločin počinjen u ovom kantonu.

Da sakatog anti-climaxa!!! Dvostrukog!!! :grana

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2017, 17:32

GENERALNI SEKRETAR UN-a: Genocid će i dalje progoniti našu svijest


Image

"Velika mi je čast da sam ovdje danas kako bih prisustvovao zatvaranju međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju. Kad je stvoren međunarodni krivični sud bio je to jedan momenat od povijesne važnosti. NIje postojao nijedan sud međunarodne vrste koji bi mogao suditi o individualnoj krivičnoj odgovornosti. Vijeće sigurnosti je tom prilikom reklo da je uvjereno da će taj Sud doprinijeti održavanju mira. Ja se nadam da će ovaj osjećaj opstati i nadživjeti i današnji dan", kazao je Guterres.

Istakao je kako je Tribunal zasjedao više od 10.000 dana.



"Ovaj sud zasjedao je više od 10.000 dana, čuo svjedočenja 5.000 svjedoka, 98 osoba je osuđeno za zločine koji su počinili. Osim toga, međunarodni sud je dao glas žrtvama. Onima koji su preživjeli mnoga zvjerstva i da u zapisnik izjave ono što su iskusile kako bi počinioci vidjeli pred svima šta su uradili. Proživjeti takve strahote traži nevjerovatnu snagu. Pozdravljam one koji su došli svjedočiti pred Sud kako bi se ostvarila pravda. Arhivi i dokumenti će osigurati da niko neće moći prekrajati povijest, a glas žrtava će se čuti još desetljećima. Ovaj sud je bio pionirska organizacija koja je pomogla stvaranju koncepta međunarodne krivične pravde".



Guterres smatra da je zahvaljujući radu suda odgovornost zaživjela u kolektivnoj svijesti ljudi.

"Odgovornost je zaživjela i pustila korjenje u našoj kolektivnoj svijesti. Stvoreni su i drugi entiteti koji služe za utvrđivanje odgovornosti. Bez sudova za Jugoslaviju i Ruanu možda nikad ne bi došlo do osnivanja stalnog međunarodnog krivičnog suda".



"U Srebrenici sam odao poštu žrtvama genocida. Taj genocid će i dalje progoniti našu kolektivnu svijest. Cijela međunarodna zajednica i UN su morale priznati dio odgovornosti za taj zločin. Svi moraju prihvatiti neproecive istine, to je od suštinskog značaja za izgradnju bolje budućnosti", poručio je Guterres.





(TV1/SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Da li je ubijen krunski svjedok ratnih zločina u Doboju?

Post by Krokodil Behko » 15 Feb 2018, 15:13

Image

Članovi porodice Edine Bešlagić (57), koja je u ponedjeljak sat poslije ponoći u teškim mukama nastradala u požaru nakon strahovite eksplozije u njenoj kući Gornjim Šušnjarima u Doboju, sumnjaju da je ona ubijena te da nije riječ o nesretnom slučaju.


Ubijena porodica


Hata Bešlagić, Edinina tetka i jedan od rijetkih članova porodice koji su pristali otvoreno govoriti za Avaz, kaže da imaju pravo sumnjati jer su mnoge stvari nelogične u ovom slučaju, a smatraju da za njenu smrt postoji i jasan motiv.


- Meni su 15. septembra 1993. godine ovdje, na Bešlagića Brdu, u jednoj sekundi, bez ijednog razloga, ubili dvojicu braće i dvije njihove supruge Zaima i Arifa te Rabiju i Ulfetu Bešlagić. Dvadeset i pet godina je prošlo, a niko za četverostruko ubistvo nedužnih ljudi nije odgovarao. Edina se borila da pravda stigne ubice, a uskoro je trebala svjedočiti na sudu. Ubili su joj oca, majku, amidžu i strinu. Poslije eksplozije i muka u kojima je umrla Edina imali smo razlog za sumnju. Mi se nadamo da će dobojska policija rasvijetliti slučaj do kraja te da će se u sve uključiti i ostale policijske agencije iz BiH - kazala je Hata Bešlagić.


Edina je znala ko su ubice njenih roditelja, strine i amidže te je spominjala imena određenih ljudi iz Doboja u smislu da su odgovorni za smrt članova njene porodice.


Isprva se sumnjalo da je strahovitu eksploziju izazvao plin, ali su to članovi rodbine odmah demantirali, jer su tvrdili da nesretna žena nije imala plinsku bocu. To je jučer i potvrđeno iz policije.


Iz Policijske uprave Doboj saopćili su da su inspektori Sektora kriminalističke policije, zajedno s inspektorom protupožarne zaštite, uviđajnim radnjama utvrdili da je do eksplozije došlo usljed nehata, odnosno ljudskog faktora, prilikom upotrebe lako zapaljivih plinova i tečnosti za zagrijavanje prostorije u kojoj se nalazila Edina Bešlagić.


Komšije u strahu


- Dakle, u ovom slučaju nije eksplodirala plinska boca u kući nastradale. Da jeste, bili bi pronađeni dijelovi boce. Isključuje se i teroristički čin, jer, da je podmetnut eksploziv, došlo bi do oštećenja zidova, a ni toga nema. Policija je na licu mjesta izuzela tragove i predmete koji će biti poslani na vještačenje i na ovom slučaju se i dalje intenzivno radi - izjavila je za ''Dnevni avaz'' Dragana Kerkez, portparol PU Doboj.


Nakon što su procurile i ove informacije, članovi porodice Bešlagić imaju još veće sumnje u čitav slučaj. Komšije žive u strahu i nisu bile raspoložene za razgovor.


Kuća ostala prazna


Zbog dženaze koja je obavljena juče na Mulalića mezarju u Doboju već su stigle tri Edinine sestre Izeta, Ismeta i Sabina. Budući da je živjela sama i nije imala djecu, kuća koja je uništena ostala je pusta. Obavljena je i obdukcija nastradale. Obducent Ljubomir Curkić je izjavio da je tijelo potpuno ugljenisano, a veći dio kostiju je izgorio. Smrt je, prema njegovom mišljenju, nastala zbog teških opekotina.


Počinioci nepoznati


Iz Okružnog tužilaštva Doboj, navodeći samo inicijale nastradale, saopćili su da Edina Bešlagić nije bila obuhvaćena istragom koja se vodi zbog ubistva njenih roditelja i najbližih srodnika u septembru 1993. godine u Gornjim Šušnjarima. Tužilaštvu navode da vode istragu protiv nepoznatog izvršioca, ili više njih, zbog ratnog zločina protiv više članova porodice Bešlagić.


- U ovom predmetu poduzimaju se određene mjere radi okončanja istrage i identificiranja počinioca ili počinilaca ratnog zločina, ali nastradala E. B. nije bila uključena u istragu koja se vodi zbog ubistva njenih roditelja i najbližih srodnika - saopćeno je iz dobojskog tužilaštva, te su na kraju kazali da je za ratne zločine nadležno Tužilaštvo BiH.



(Avaz.ba)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Da li je ubijen krunski svjedok ratnih zločina u Doboju?

Post by Nice try » 15 Feb 2018, 17:02

Jadna žena, umrla u takvim okolnostima, strašno.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Da li je ubijen krunski svjedok ratnih zločina u Doboju?

Post by Melek » 15 Feb 2018, 17:03

Pise na pojedinim portalima da joj je nestalo drva pa je zato nabavila plinsku grijalicu otprilike par dana prije eksplozije.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Da li je ubijen krunski svjedok ratnih zločina u Doboju?

Post by Pasaga » 15 Feb 2018, 17:07

Poslije rata,oba agresora su se tresla od straha ....
... zrtve su MORALE krenut u osvetu.
Sto se sad pitamo i cudimo...... :djed
Ovo je presedan,ovo se nebi desilo ni jednom ozbiljnijem narodu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Da li je ubijen krunski svjedok ratnih zločina u Doboju?

Post by Nice try » 15 Feb 2018, 17:08

Da, vidjela sam i ja, ali evo sad piše da nema dokaza o plinskoj flasi i sl.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Da li je ubijen krunski svjedok ratnih zločina u Doboju?

Post by Julia-Klara » 15 Feb 2018, 18:36

Na stranu sto je u pitanju tragija, koje ce, nadam se, biti istrazena kako treba.

Ali zasto teorije zavjere? Zasto bi neko tu zenu ubio kao "kljucnog svjedoka"? Nisu li stotine ljudi mucene i ubijane , nemamo li stone svjedoka, ne lutaju li ubice slobodno ulicama?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: Beni and 19 guests