Ratni zločini - zločinci - suđenja

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26710
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14766 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Veca » 05 Jan 2017, 19:57

Zagorka wrote:
Veca wrote:...valahi mi je drago ako nisu krivi! :srce
Valahi da ti je drago ne bi im dva puta potencirala eventualnu krivnju :kafa

...sta ti,ba?
........................................ama i da mi je sin,ako mu se eventualna krivnja dokaze,nek' ga vode!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Pametnica
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1203
Joined: 24 Dec 2016, 21:04
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Pametnica » 05 Jan 2017, 20:52

Veca wrote:
Zagorka wrote:
Veca wrote:...valahi mi je drago ako nisu krivi! :srce
Valahi da ti je drago ne bi im dva puta potencirala eventualnu krivnju :kafa

...sta ti,ba?
........................................ama i da mi je sin,ako mu se eventualna krivnja dokaze,nek' ga vode!
To ti je ono sto nas narod ne razumije. Nas narod ne razumije ajet nek vas mrznjaa ne navede da nepravedni budete.
--------------------------------------------------------------------------------
"Hazreti Aisa prica: "Pitala sam Allahova Poslanika kome zena najvise duguje svoju poslusnost, a on mi rece: Muzu. A kome covjek najvise duguje? Majci – odgovori mi Allahov Poslanik."
(Ahmed, Nesai)
----------------------------

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by IM_ex » 11 Jan 2017, 01:21

Bla wrote:Pa ne znam šta bi komentarisao. Nit' luk jeo, nit' luk mirisao. Ako je neko pobio zarobljenike, a činjenica je da jeste, treba za to i da odgovara. Nisam bio svjedokom događaja da mogu tvrditi da je to bio ni ovaj, ni onaj. S kakvim se dokazima i protiv koga raspolaže, to će valjda utvrditi sud. :cudi
eki ... :grana
Onda, to se jednostavno kaze "ne (do)tice me se". Takav odgovor bih (i)nekako razumjela i dala mu na tezini, ali, ovako, kako ti rece, ...
Palestina, Izrael, Sirija, Turska itd. su zemlje u kojima smo bili live sudionici svih desavanja koja su medijski popracena, a da i ne znamo da smo bili. Ali ovo, u BiH, eh, to nam je sve tako daleko i neznano. OK?! .-)
Pa sto li ce nam te forumske teme ako cemo se tako igrat' :cudi
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by Bla » 11 Jan 2017, 18:53

Ne kontam poentu. :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by IM_ex » 11 Jan 2017, 20:52

Zaboravi!
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by Bla » 11 Jan 2017, 20:53

Jesil' sad ljuta? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by IM_ex » 11 Jan 2017, 22:37

Ma sto bih bila :cudi
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by Bla » 11 Jan 2017, 22:59

pa što onda niko ništa ne smije da napiše poslije tebe :p
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by IM_ex » 11 Jan 2017, 23:05

A mozda ipak nije do straha, a? :p
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by Bla » 11 Jan 2017, 23:09

strah je ipak reakcija, a uzrok... :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by IM_ex » 11 Jan 2017, 23:14

... tipa "eno tam'" :hihi

Dosta je offandrljanja ovdje :stop preseli(mo) se drugdje :spavanje
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by Bla » 11 Jan 2017, 23:23

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 19 May 2017, 23:17

ZA MONSTRUOZNE ZLOČINE U SANSKOM MOSTU: Presude za Gorana Mrđu, Milorada Mrđu i Milu Kokota

Image
Goran Mrđa je osuđen zbog ubistva Hasiba Velića, silovanja, zlostavljanja, upada u kuće i druga krivična djela. Milorad Mrđa osuđen je zbog silovanja, a Mile Kokot zbog ubistva Tahira Cerića. Proglašeni su krivim za ratni zločin. Krivi su za različite upade u kuće gdje se nalazilo civilno stanovništvo na području Sanskog Mosta, maltretiranja i nanošenje psihičke i fizičke boli.

Sud BiH proglasio je danas Gorana i Milorada Mrđu, te Mileta Kokota krivima za ratni zločin počinjen nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti u Sanskom Mostu, a porodice žrtava smatraju da je pravda spora ali opak dostižna, javlja Anadolu Agency.

Goran Mrđa osuđen je na 14 godina zatvora, Milorad Mrđa na osam i Milo Kokot na deset godina zatvora zbog počinjenja krivičnog djela zločini protiv čovječnosti. Sud je istovremeno oslobodio krivične odgovornosti Ranka Mrđu zbog nedostatka dokaza.

Goran Mrđa je osuđen zbog ubistva Hasiba Velića, silovanja, zlostavljanja, upada u kuće i druga krivična djela. Milorad Mrđa osuđen je zbog silovanja, a Mile Kokot zbog ubistva Tahira Cerića. Proglašeni su krivim za ratni zločin. Krivi su za različite upade u kuće gdje se nalazilo civilno stanovništvo na području Sanskog Mosta, maltretiranja i nanošenje psihičke i fizičke boli.

Almaz Cerić kazao je da je Milo Kokot dobio deset godina za ubistvo njegovog oca Tahira.

"Ubio ga je ispred mene, desilo se pred mojim očima. Nikada ne možeš dobiti pravu satisfakciju ali zadovoljan sam kaznom. Pozvao je oca, on je izašao i ovaj mu je pucao u predjelu stomaka", prisjetio se Cerić.
Džemal Cerić, sin ubijenog Tahira poručio je nakon izricanja presude da je pravda spora.

"Spora je ali dostižna. Prisustvovao sam svim suđenjima, znači dvije godine i mjesec dana, bio sam na svakom suđenju. Dolazio sam iz Sanskog Mosta. Za mene je satisfakcija da je proglašen krivim, a visina kazne je diskutabilna. Za ubistvo roditelja nema kazne", istakao je Cerić.

Goran Mrđa je dobio najvišu kaznu, a prema riječima Cerića, on je i imao svakakvih nedjela. Mišljenja je da je malo sve ovo što mu se stavlja na teret.

Cerić je naglasio da je i Ranko Mrđa trebao biti osuđen ali je oslobođen jer nije bilo dovoljno dokaza.
Optuženima će u kazni biti uračunato i vrijeme provedeno u zatvoru.

Izricanje prvostepene presude četvorici bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) za ratni zločin
počinjen na području općine Sanski Most, održano je nakon dvije godine suđenja.

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je 20. januara 2015. godine optužnicu koja optužene Gorana Mrđu, Milorada Mrđu, Ranka Mrđu i Milu Kokota tereti za počinjenje krivičnog djela zločini protiv čovječnosti iz člana 173. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

Suđenje optuženima počelo je u aprilu 2015. godine. Tužilaštvo BiH tokom suđenja pozvalo je više od 30 svjedoka, te uložilo materijalne dokaze kako bi dokazali da su Goran, Milorad i Ranko Mrđa, kao i Mile Kokot učestvovali u zločinima počinjenim nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, uključujući ubistva, silovanja, premlaćivanja, pljačkanja i druga psihička i fizička zlostavljanja.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Apelacionom vijeću Suda BiH.

(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 08 Jun 2017, 17:29

BRAMMERTZ PRED VIJEĆEM SIGURNOSTI UN-a: "O genocidu u Srebrenici se uči širom svijeta, ali ne u državi u kojoj je počinjen"

Image
Poricanje zločina i neprihvatanje činjenice koje je utvrdio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je duboko zabrinjavajuće za Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) i međunarodnu zajednicu.

Konstatirao je to glavni tužilac MKSJ-a Serge Brammertz tokom obraćanja Vijeću sigurnosti UN-a u New Yorku.

- Vijeće je osnovalo MKSJ kako bi utvrdili činjenice i izveli pojedince pred lice pravde za zločine koje su počinili. Tokom više od dvije decenije rada, nezavisne i nepristrasne međunarodne sudije, koje su osigurale da suđenja budu pravična i razmotrile ogromnu količinu dokaza, utvrdile su istinu o onome što se dogodilo. Sukobi na području bivše Jugoslavije svijet su naučili novom izrazu za užase izvršene nad nedužnim civilima: etničko čišćenje. U jednom predmetu za drugim pred MKSJ, taj sud je utvrdio da su širom bivše Jugoslavije visoki politički i vojni zvaničnici sprovodili zločinačku kampanju etničkog čišćenja – kazao je Brammertz.

Tužilaštvo je, dodao je Brammertz, ponudilo neoborive dokaze o masovnim grobnicama oko Srebrenice i dokazalo van razumne sumnje da je u Srebrenici 1995. godine počinjen genocid pogubljenjem više od 7.000 muškaraca i djece, dok je gotovo 30.000 žena, djece i starijih osoba prisilno otjerano.

Pa ipak, danas se genocid poriče. Etničko čišćenje se poriče. Individualna krivica visokih političkih i vojnih rukovodilaca se poriče – kazao je glavni tužilac.

Ipak, ističe on, poricanje zločina i glorifikacija osuđenih ratnih zločinaca je nastavljena.

- Prije nekoliko dana ministar obrazovanja Republike Srpske je izjavio da će zabraniti udžbenike koji učenike podučavaju o nedavnoj prošlosti, uključujući i o genocidu u Srebrenici i opsadi Sarajeva. Te činjenice se predaju u učionicama širom svijeta, ali ne i u državi gdje su ti zločini počinjeni – poručio je Brammertz, a zatim se osvrnuo i na nastup „ultranacionalističkog pjevača, čiji su koncerti zabranjivani u nekoliko država, na koncertu u Mostaru u čast šestorice osuđenika koji su prvostepeno proglašeni krivim u predmetu Prlić i drugi“.

- Ove neprihvatljive provokacije, koje su samo najnovije u dugom nizu, predstavljaju vrijeđanje žrtava, ovog Vijeća i svih koji vjeruju u pravdu – dodao je.

Time se, objašnjava Brammertz, šalje jasna poruka da se priznaju svoje žrtve, ali ne i tuđe, te da su "vaši ratni zločinci naši heroji".

- Kada neodgovorni zvaničnici koriste podjele, diskriminaciju i mržnju da bi osigurali vlast, sukobi i zvjerstva mogu poprimiti sopstvenu logiku. To je bio slučaj prije dvije decenije, kada su genocid i etničko čišćenje započeti, a to važi i danas – izjavio je Brammertz, naglasivši da je sada važnije nego ikada da se odgovori na ove izazove.

Brammertz je kazao da će MKSJ za nekoliko mjeseci zatvoriti svoja vrata, te da se očekuje izricanje presuda u dva posljednja predmeta, prvostepenom u predmetu Mladić i žalbenom u predmetu Prlić i drugi.

(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2017, 10:15

25 godina od zločina u Biljanima: U jednom danu ubijeno 200 stanovnika krajiškog sela


Image

Iz godine u godinu, u sjeni obilježavanja srebreničkog genocida, sjećanje na jedan od najvećih zločina koji se dogodio za vrijeme rata u BiH, u mjestu Biljani u općini Ključ, ostaje skoro neopaženo. Upravo u Biljanima, 10. jula 1992. godine pripadnici srpskih vojnih i policijskih snaga izvršili su pokolj i egzekuciju blizu 200 muškaraca, žena, djece i staraca.

Napad na selo je počeo u ranim jutarnjim satima, na današnji dan, a predvodila ga je 17. laka pješadijska brigada srpske vojske u saradnji s rezervnim i aktivnim policajcima. Nakon ulaska u selo, srpske snage su u zaseoku Brkići naredile da civilno stanovništvo napusti kuće, a potom su odvojili žene i djecu od muškaraca.

"Tog kobnog jutra, oko 4 sata, srpske snage su sa svih strana ušle u naše mjesto. Sve stanovnike koje su zatekli u svojim kućama odvodili su pred osnovnu školu koja se nalazila u centru Biljana. Nakon ispitivanja, egzekuciju su vršili odmah ispred škole i okolnih kuća", priča za Klix.ba Ermin Vučkić, tadašnji efendija biljanske džamije, a danas glavni imam Medžlisa IZ Ključ.

Prema njegovim riječima, tog dana u Biljanima je ubijeno blizu stotinu muškaraca, žena i djece.

"Pored toga, dva autobusa u kojima je bilo 88 muškaraca odveli su u koncentracioni logor Manjača. Međutim, tamo nije bilo mjesta da ih smjeste pa su ih vratili, sve redom pobili, i zajedno s ovih stotinu bacili u masovnu grobnicu Lanište koja je otkrivena 1996. godine i u kojoj je pronađeno 188 tijela. Iako, nisu sva tijela prebacili na Lanište, pronašli smo i nekoliko grobnica u dvorištima kuća, iza i ispred stambenih objekata, gdje su ljudi ubijani i odmah ukopavani", objašnjava Vučkić.

Biljani: Ubijeno blizu 250 muškaraca, žena i djece


Ukupno je u Biljanima od 1. juna, kada je ubijena prva žrtva, do augusta, kada su pobijene posljednje žrtve, ubijeno 258 muškaraca, žena i djece, mada su skoro svi pobijeni kobnog 10. jula, prije 25 godina. Oni koji su uspjeli izbjeći odvođenje, većinom su i preživjeli zločin.

"Iako su većinu žena i djece, nakon ispitivanja pred školom, vratili kućama, neke su ubijali i tu nije bilo nekog pravila koga su ubijali, a koga ne. Dovoljno je bilo da ste muslimani i da ste živjeli u tom mjestu. Pretpostavljam da su neke žene ubijene jer su vidjele pojedine egzekucije i ubistva", ističe ef. Vučkić.

Glavni imam Medžlisa IZ Ključ objašnjava kako se njegova porodica uspjela spasiti od zločinaca.

"Ja sam, nekoliko dana prije 10. jula, kada su već počela odvođenja, hapšenja, maltretiranja i pojedinačna ubistva, zajedno sa suprugom i malom bebom prešao da živim kod roditelja. Tog jutra otac je čuo da se puca i nešto dešava, probudio nas je, i napustili smo našu kuću. Smjestili smo se u jednoj staroj napuštenoj kući i, hvala Bogu, nisu nas pronašli i svi smo preživjeli", prisjeća se ef. Vučkić.

Najstarija žrtva 85 godina, najmlađa beba od 4 mjeseca: Danas dženaza jednoj žrtvi


Pored spomenute grobnice Lanište, 24 tijela ubijenih Biljana pronađena su i u masovnim grobnicama Crvena zemlja 1 i 2, dok su ostala bila pokopana u pojedinačnim grobnicama u dvorištima i oko kuća u Biljanima, odnosno na mjestima ubistava.

Među stotinama žrtava, 85-godišnji Bećo Ćehić je bio najstariji, a najmlađa 4-mjesečna beba Amila Džaferagić koja je umrla u jami stežući flašicu za mlijeko, u zagrljaju ubijene majke.

Dvjesto pedeset Biljana, odnosno žitelja Brkića, Donjih Biljana, Osmanovića, Domazeta, Džaferagića, Čehića, Mešana i Jabukovaca ukopano je na Šehidskom mezarju u ovom mjestu, od čega je izvršena identifikacija 220 tijela, dok za 30 još nije. Trenutno se traga za tijelima još osam mještana.

Danas će na Šehidskom mezarju Biljani biti klanjana dženaza i obavljen ukop Ismeta Mešanovića koji je na dan ubistva imao 24 godine, dok je prošle godine klanjana dženaza za šest ubijenih stanovnika Biljana. Inače, ranijom odlukom Općinskog vijeća, 10. juli je Dan žalosti u općini Ključ.

Za zločin osuđena samo jedna osoba


Sud BiH je za zločine u Biljanima u martu 2005. podigao optužnicu protiv Marka Samardžije, koji je u svojstvu komandira Treće čete saničkog bataljona srpske vojske naredio masakr i učestvovao u njemu. Godinu kasnije, Samardžija je osuđen na 26 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti, a presudom su potvrđeni navodi iz optužnice o masovnim zločinima protiv bošnjačkih civila.

Pored njega, niko od lokalnih Srba i onih koji su došli sa strane, prije svega iz Bosanskog Petrovca i Lušci Palanke, a koji su činili zločine i vršili masovne egzekucije, do sada nije osuđen.

Ključ je jedna od općina gdje su izvršeni najveći zločini u proteklom ratu. Kontinuirano su od maja do septembra 1992. vršena masovna ubijanja Bošnjaka. Pored Biljana, veliki zločini i ubistva civila dešavali su se i u naseljima Velagići, Prhovo, Krasulje i Ramići.

U Ključu je ubijeno više od 700 ljudi, a Ključani su, osim u svom gradu, ubijani ili tačnije ekshumirani u još osam gradova. Do kraja 1992. godine, blizu 17.000 Ključana, odnosno skoro cjelokupno nesrpsko stanovništvo, bilo je prisiljeno napustiti općinu Ključ.

(klix)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Mutevelija » 10 Jul 2017, 12:41

Za ratne zločine bi trebala kazna biti smrtna :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 13 Jul 2017, 18:52

NEVIĐEN SKANDAL U BEOGRADU: Odbačene optužnice protiv pripadnika MUP RS-a koji su strijeljali preko hiljadu Srebreničana


Image

Apelacioni sud u Beogradu odbacio je optužnicu protiv osmorice nekadašnjih pripadnika Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske za ratni zločin nad civilima u selu Kravica kod Bratunca.

Kako se navodi, optužnica je odbačena, jer je 21. januara, kada je podignuta, istekao mandat tužiocu za ratne zločine Vladimiru Vukčeviću, novi nije izabran, kao ni vršilac dužnosti tužioca za ratne zločine, koji su jedini nadležni da podignu optužnicu.

Suđenje je počelo 6. februara, a optuženi Nedeljko Milidragović, Aleksa Golijanin, Milivoj Batinić, Aleksandar Dacević, Bora Miletić, Jovan Petrović, Dragomir Parović i Vidosav Vasić optužnicom Tužilaštva za ratne zločine Srbije terete se za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu.

Oni su optuženi da su 14. jula 1995. godine u hangaru Zemljoradničke zadruge Kravica, opština Bratunac, počinili ratni zločin nad najmanje 1.313 bošnjačkih civila.

U optužnici je navedeno da su "Nedeljko Milidragović, kao komandir 2. voda 1. čete Centra za obuku Jahorina Specijalne brigade policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Milivoje Batinica, Aleksandar Dačević, Boro Miletić, Jovan Petrović i Dragomir Parović, kao pripadnici tog voda, a Aleksa Golijanin i Vidosav Vasić, kao pripadnici 1. voda 1. čete Centra Jahorina, kršeći pravila međunarodnog prava unutar, ispred i u neposrednoj okolini hangara zemljoradničke zadruge u selu Kravica, opština Bratunac, vršili ubistva civila, i to kao masovne likvidacije više stotina civila muškaraca bosanskih muslimana".

Početak suđenja je u decembru bio odložen zbog zahtjeva odbrane da se prije početka upozna sa identitetima zaštićenih svjedoka. Sud je taj zahtjev usvojio i tužilaštvo za ratne zločine je sud i odbranu u međuvremenu upoznalo sa njihovim identitetima.

Zaštićeni svjedoci su mahom žrtve ili očevici krivičnih djela kojima se daje zaštita identiteta, pseudonimoma, zaštitom lika ili glasa.

Na pripremnom ročištu koje je održano u oktobru bez prisustva javnosti svi optuženi su negirali krivicu.
Tužilaštvo za ratne zločine tereti okrivljene za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu, a u ovom postupku planirano je saslušanje mnogobrojnih svjedoka i eksperata kao i izvođenje drugih dokaza.

(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Biljana Plavšić: Da nije bilo Alije ne bi bilo ni rata

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2017, 00:22

Image

„Nisam želela da me love i da se krijem, otišla sam dobrovoljno u Hag, mirno spavam i nikada se nisam zbog toga pokajala”, kaže Biljana Plavšić, nekadašnja predsjednica Republike Srpske, jedina žena u Predsjedništvu BiH u SFRJ, biolog i haška osuđenica. U intervjuu za beogradski „Alo!” govori o životu u zatvoru, o tome šta je natjeralo da prizna krivicu, da li se i zbog čega kaje..

Napunila je 87 godina, ali je i dalje aktivna. Kaže da svakog dana odlazi u hram Svetog Save, koji joj život znači. Upitana kako provodi dane, ona odgovara:

"Završava se dan, a ja tek tada shvatim da nisam mnogo toga završila od onoga što sam planirala, kratko mi je vreme. Tada shvatim da je priroda sve savršeno uradila. Jednostavno, sve što radim, dugo traje. Usporena sam, mišići nisu jaki kao što su bili, jedino se još na mozak ne mogu požaliti",kaže ona.

Navodi da svakog dana ide u šetnju.

"Verujem da me to održava zdravom i u životu. To je moja terapija. Kad ustanem, kod kuće odradim vežbe, onda jedan sat hodam, zatim se vratim kući i kažem: „Dragi bože, toliko od mene”. Znate, u tim šetnjama dosta razmišljam, sitnica je dovoljna da me odvede u razmišljanja i neke događaje. Za čas se vratim svojim studentima, predavanjima i tako...", kaže Plavšićeva.

Govoreći o pruznanju krivice u Hagu, ona ponavlja "krivica je moja, a ne mog srpskog naroda".

Na opasku novinara da se ipak ogradila u priznanju krivice, ona priznaje .

"Jesam. Rekla sam - odgovornost je individualna i dalje sam išla samo ja, nisam dala da se upliću država, moj srpski narod... Ne! Samo sam ja kriva. Priznajem krivicu, ona je samo moja i ničija druga, a najmanje mog srpskog naroda, tim rečima sam se obratila sudu u Hagu", prisjeća se Plavšićeva haških dana.

Na pitanje kako poslije toliko godina gleda na rat u BiH i da li se mogao izbjeći, Plavšićeva je mišljenja da se moglo izbjeći krvoproliće.

- Rat u BiH se mogao izbeći... Jednom rečenicom - mogao se izbeći. Da nije učinjeno nešto nelegalno i da se poštovala volja naroda na izborima, rat bi bio izbegnut", tvrdi Plavišićeva.

Naglašava da je najveći broj glasova na prvim višestranačkim izborima u BiH osvojio Fikret Abdić zvani Babo.

"Tada su u Predsedništvu Bosne sedela dva predstavnika Srba, dva Bošnjaka, dva Hrvata i jedan Jugosloven, to je bio Ejup Ganić. Da je Abdić bio izabran, kao što je trebalo da bude, sve bi bilo drugačije. Onda je odjednom došla naredba, čak su i nama u SDS-u rekli da predsednik treba da bude Alija Izetbegović. Koljeviću i meni je to lično rekao Karadžić. Tako smo nas sedmoro dobili koga moramo da izglasamo, što smo i uradili. I sve je dalje otišlo kako je otišlo", prisjeća se ona.

Odgovarajući na pitanje kako je Abdić podnio da ne bude izabran, ona kaže da je bio na sjednicama Predsjedništva tih i miran, ali kada bi na dnevni red došle ekonomske teme i standard građana, tu je bio bez premca.

"Alija je uvek izlagao nacionalne probleme. Nikada neću zaboraviti dan kada je Alija izabran, ta naša sednica bila je veoma kratka, sve je brzo završeno, jer smo dobili naredbu za koga da glasamo. Kada su novinari izašli iz sale, Abdić je rekao: „Ostanite još malo”. Svi smo ostali, a on se tada obratio Aliji i rekao mu: „Ja sam osvojio najviše glasova, ali neka ti bude, Alija, ja imam vremena, a ti nemaš”. Tako je i bilo, znate, on je bio mnogo mlađi od njega. Hoću da kažem i to da sve što je Babo radio nije ugrozilo njegovo nacionalno opredeljenje i to smo svi znali. Nacionalno opredeljenje je jedno, a šovinizam drugo", kaže Plavšićeva.

Ona tvrdi da su joj još 1992. godine rekli da ide u Hag.

- Koljević i ja smo podneli ostavke na funkcije u Predsedništvu BiH kada su bez našeg saznanja u dva sata noću održali sednicu i proglasili opštu mobilizaciju. Lično sam odnela Aliji jedan primerak ostavke, a drugi u pisarnicu. Stjepan Kljuić, predstavnik Hrvata, 1992. godine mi je rekao: „Doviđenja do suđenja, na kojem ćete biti optužena, a ja svedok”. Samo sam iskolačila oči, rekoh - šta ovaj priča. Podsetiću vas da tada još nije bio ni osnovan Haški tribunal. Kasnije sam u spisima zaista videla da je Kljuić bio predložen za svedoka protiv mene u Hagu. Sve je bilo režirano još tada...", priča Plavšićeva.


(SB)
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biljana Plavšić: Da nije bilo Alije ne bi bilo ni rata

Post by posmatrac » 31 Jul 2017, 00:23

PA nije Alija stvorio Milosevica kujo cetnicka.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Biljana Plavšić: Da nije bilo Alije ne bi bilo ni rata

Post by Socrates » 31 Jul 2017, 00:27

Kljuic je bio najpametniji covjek Bosne

To sto idiotska glupaca njegov komentar o sudu protumaci kao neku zavjeru samo govori koliko je bolesna I nesvjesna zlocina koji je radila.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests