Ratni zločini - zločinci - suđenja

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Chloe » 23 Nov 2016, 09:36

Sve sam čekala kad će @Behko okačiti ovu vijest. Sad čekam @laganog komentare ...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Krokodil Behko » 23 Nov 2016, 09:52

Chloe wrote:Sve sam čekala kad će @Behko okačiti ovu vijest. Sad čekam @laganog komentare ...

Ti samo nemoj biti na njegovom nivou :kafa

Niti je teško pogoditi šta će napisati. Unaprijed će reći da će oni biti oslobođeni, a Hrvati osuđeni, jer se primjenjuju različiti zakoni, što je naravno - nemoguće, niti postoji zemlja u svijetu s takvom praksom, ali eto, ne znam kako bi mogli definisati to stanje svijesti, osim da obuhvatimo teška oboljenja i oštećenja psihe.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Veca » 23 Nov 2016, 18:58

@ nadam se da ce optuzbe pasti,a ako se dokaze da su cinili ratne zlocine,nek' idu u prdekanu! :cudi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Mutevelija » 23 Nov 2016, 18:59

Ovo treba u temu "Hapšenje Bošnjačkog naroda".


Inače ne znam jel ovo istina ali priča se da su vojnici Armije BIH zarobili 600 pripadnika VRS i ovi sa srpske strane nisu htjeli da obave razmjenu, Vojnici Armije BIH su našli nekakav jarak i sve ih 600 pobili, jer ih nisu mogli hraniti.

Kako čuo tako prenio.
Last edited by Mutevelija on 23 Nov 2016, 19:01, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by dr laganini » 23 Nov 2016, 19:00

Chloe wrote:Sve sam čekala kad će @Behko okačiti ovu vijest. Sad čekam @laganog komentare ...
..pa što da kažem srbi kolo vode i igraju se svama mačke i miša..i došlo je na moje..

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Chloe » 23 Nov 2016, 19:02

Krokodil Behko wrote:
Chloe wrote:Sve sam čekala kad će @Behko okačiti ovu vijest. Sad čekam @laganog komentare ...

Ti samo nemoj biti na njegovom nivou :kafa

.
@Behko ... :auf

:kafa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Mutevelija » 23 Nov 2016, 19:04

Inače znam jednog snajperistu, koji baš i ne voli da priča o ratu.
Pitanje je kad će doći po njega.
A ovi sa područja TK su najveći dobrovljci bili u "stranim ratištima" BIH.

Nađoh komšiju u spisku :grana
http://www.ntv.ba/spisak-lica-optuzenih ... 1992-1995/
Last edited by Mutevelija on 23 Nov 2016, 19:06, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by dr laganini » 23 Nov 2016, 19:05

Krokodil Behko wrote:
Chloe wrote:Sve sam čekala kad će @Behko okačiti ovu vijest. Sad čekam @laganog komentare ...

Ti samo nemoj biti na njegovom nivou :kafa

Niti je teško pogoditi šta će napisati. Unaprijed će reći da će oni biti oslobođeni, a Hrvati osuđeni, jer se primjenjuju različiti zakoni, što je naravno - nemoguće, niti postoji zemlja u svijetu s takvom praksom, ali eto, ne znam kako bi mogli definisati to stanje svijesti, osim da obuhvatimo teška oboljenja i oštećenja psihe.
..to o suđenju si lukavo prišuio već par puta... :sjedi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Zagorka » 23 Nov 2016, 23:32

Cekam da pocnu hapsit ove nane sto su im sinovi izginuli.
Nista me vise ne moze sokirati.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Chloe » 24 Nov 2016, 18:50

Last edited by Chloe on 24 Nov 2016, 19:08, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Chloe » 24 Nov 2016, 18:58

dr laganini wrote:
Chloe wrote:Sve sam čekala kad će @Behko okačiti ovu vijest. Sad čekam @laganog komentare ...
..pa što da kažem srbi kolo vode i igraju se svama mačke i miša..i došlo je na moje..
Predvidjela sam ovaj komentar.

Komenatrisati ne mogu. :cudi
Last edited by Chloe on 24 Nov 2016, 19:55, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Mutevelija » 24 Nov 2016, 18:59

Ja mislim da je ARBIH trebala više rokati VRS, hebi ga kad će onako odgovarat, kad Karadžić dobije 40 godina.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Veca » 24 Nov 2016, 22:29

...valahi mi je drago ako nisu krivi! :srce
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uhapšeni komandiri Nisvet Porić i Safet Isaković

Post by Zagorka » 26 Nov 2016, 15:03

Veca wrote:...valahi mi je drago ako nisu krivi! :srce
Valahi da ti je drago ne bi im dva puta potencirala eventualnu krivnju :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2016, 14:41

Image
Nakon što je danas objavljena godinama najavljivana optužnica, protiv Dragana Vikića, Jusufa Pušine, Nermina Uzunovića i Mladena Čovčića za zločin nad osam vojnika JNA počinjen u proljeće 1992. godine u
sarajevskom Velkom parku, ispred ulaza u Dom policije, vjerovatno slijede oštre reakcije u javnosti i pitanja da li su baš njih četvorica najodgovorniji za ovaj zločin.

Po mnogima poznavateljima prilika iz tog ratnog perioda, ali i svjedocima tog zločina, neki od najodgovornijih za ovaj ratni zločin nikada neće izaći pred lice pravde.

Portal "SB" otkriva zbog čega....


DAVOR MATIĆ - "MIŠO ŽMIRO"

Komandant jedinice u Švrakinom selu koja je zarobila pripadnike JNA. Matić je zarobljene vojnike najprije odveo u SJB Novi Grad. Načelnik policije Malik Krivić mu je rekao da zarobljenike odveze u Dom policije gdje se nalazila komanda Specijalne jedinice RMUP-a što je i učinio.

Matić je ubijen 1993.godine u obračunu kriminalaca na Alipašinom polju.

JUSUF JUKA PRAZINA

Komandant jedinice čiji su pripadnici (optuženi Uzunović i Čovčić) dobili naređenje da tijela ubijenih vojnika JNA odvezu iz Velikog parka na Darivu i tamo zapale leševe. Prazina je nakon izlaska iz Sarajeva jedno vrijeme sa svojom jedinicom boravio na Igmanu, odakle se nakon više incidenata prebacio u Mostar i
priključio Hrvatskom vijeću obrane.

Ubijen je u jesen 1993. godine u Belgiji.

NEDŽAD HERENDA

Komandant tajne jedinice "Ševe" koju je na početku rata formirala SDB BiH i smjestila u Dom policije. Više svjedoka tereti Herendu da je upravo on naredio i vodio likvidaciju osam pripadnika JNA. Nakon otmice i pokušaja likvidacije od strane pripadnika AID-a 1996. godine, Herenda je napustio Bosnu i Hercegovinu i nastanio se u Holandiji.

Sigurnosne službe BiH imaju saznanja o njegovom mjestu boravka, međutim niko nije upoznat kakav je "aranžman" Herenda napravio za Tužiteljstvom Tribunala u Haagu, i da li je to razlog što njegovog imena nema na optužnici Tužiteljstva BiH.

NEDŽAD UGLJEN

Visokorangirani predratni dužnosnik SDB BiH na početku rata je prekomandovan u Specijalnu jedinicu MUP-a BiH kao šef bezbjednosti. Svjedoci tvrde da je u vrijeme zločina u Velikom parku boravio u zgradi Doma policije i imao sve informacije.

Ubijen je u jesen 1996.godine, a počinitelji ubistva su do sada ostali nepoznati.


ASIM DAUTBAŠIĆ

Dugo godina najmoćniji čovjek bošnjačke tajne službe smatra se osnivačem jedinice "Ševe" koja je bila zadužena za "specijalne operacije" prema unutrašnjem neprijatelju u opkoljenom Sarajevu. Tokom rata bio je u diplomatskoj misiji BiH u Njemačkoj gdje je radio na "uvezivanju" kriminalnih skupina i pojedinaca koji su iz BiH
izbjegli. Smatra se da je značajan broj kriminalaca, poput Zijada Turkovića koji je zbog poslijeratnih zločina osuđen na 40 godina zatvora, Dautbašić vrbovao kao rezervne pripadnike - suradnike, najprije DB-a, a kasnije i AID-a.

Ispitivan je u Tužiteljstvu BiH o zločine u Velikom parku. Umro je nakon duge bolesti u Sarajevu prije tri godine.

(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2016, 14:47

ISKAZ OPTUŽENOG ZA ZLOČIN U VELIKOM PARKU: Mladen Čovčić priznao da je njegov zadatak bio da ukloni tijela ubijenih vojnika

Kako je „Slobodna Bosna“ i najavila prije tri mjeseca, Tužiteljstvo BiH je završilo istragu i prije Nove godine podiglo optužnicu protiv osumnjičenih za zločin u Velikom parku u Sarajevu.

Pored ratnog komandanta Specijalne jedinice MUP-a RBiH Dragana Vikića i Jusufa Pušine, u to vrijeme pomoćnika ministra policije Alije Delimustafića, optužena su i dvojica pripadnika jedinice Juke Prazine- Nermin Uzunović zvani Šok i Mladena Čovčić.

Mladena Čovčića su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu, po nalogu Tužiteljstva BiH, ljetos uhapsili u Mostaru, ali je ubrzo pušten na slobodu.

„Slobodna Bosna“ je u septembru objavila dijelove iskaza koji je Čovčić dao istražiteljima SIPA-e, ali njegov identitet, u interesu istrage, nismo otkrili.

Mladen Čovčić je tada priznao kako je njegov zadatak bio da ukloni tijela ubijenih vojnika.

On je ispričao da je u proljeće 1992. bio u jedinici Jusufa Juke Prazine, i da se tog dana nalazio u njihovoj bazi, u blizini Doma policije.

„Čuo sam kada su strijeljani zarobljenici i vidio sam Zorana Čegara kako trči i govori: 'Šta to uradiste?!' Vidio sam i Mišu Žmiru, i on je bio kod Doma policije“, kazao je istražiteljima SIPA-e Čovčić.

Mladen Čovčić je u svom iskazu naveo kako je navečer u bazu Jukinih boraca došao Nermin Uzunović zvani Šok.

„On je poslije pričao da je bio Jukin zamjenik, što nije istina. Tačno je da mu je Juka dozvoljavao da radi šta hoće, odlazio je i dolazio kada je htio. Tu večer je Uzunović došao i rekao da je stigla naredba sa vrha, da moramo skloniti tijela poubijanih vojnika. Pokupio je Admira Mahmutovića, mene, još jednog momka, koji je poslije poginuo na Dobrinji... Tijela vojnika su bila u kombiju, čini mi se bijele boje, takav je imala policija“, ispričao je Čovčić.

Priznao je da su otišli do Darive, gdje su mrtve vojnike bacili preko nekog zida i odmah se vratili u bazu.

„Nermin Uzunović je poslije uzeo neki konop, rekao je da tijela treba spaliti i skloniti“, rekao je istražiteljima Mladen Čovčić, bivši pripadnik Jukine jedinice, koji se poslije izlaska iz Sarajeva u Mostaru priključio Hrvatskom vijeću obrane.

Zločin u Velikom parku dogodio se, podsjetimo, 22. aprila 1992. godine, nakon što su rezervisti zarobljeni u transporteru JNA u sarajevskom naselju Dobrinja. Oni su po naređenju tadašnjeg komandira Policijske stanice Novi Grad Malika Krivića uhapšeni i upućeni u Dom policije, gdje se u to vrijeme nalazila baza Specijalne jedinice MUP-a RBiH, pod komandom Dragana Vikića.

Prema iskazu pojedinih svjedoka, zarobljene vojnike je tokom transporta presreo Davor Matić zvani Mišo Žmiro, prijeratni sarajevski kriminalac (ubijen u stanu godinu dana poslije) a u ratu pripadnik Vojne policije, i doveo ih do Doma policije, posljednje odredište na kojem su Milivoje Lalović, Đorđe Bjelica, Zoran Marković, Dragomir Đerić, Stevan Đokanović, Vlajko Golubović, Nedeljko Vujičić i Miladin Vukmanović još bili živi.

Navodno im je, po kratkom postupku, presudio odbjegli pripadnik jedinice „Ševe“ Nedžad Herenda, koji je sa svojom grupom zaustavio zarobljenike kada su ih poveli u Centar službi bezbjednosti Sarajevo.

Uskoro opširnije...
(Slobodna Bosna)
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by SPINERKA » 29 Dec 2016, 14:50

;)
DAVOR MATIĆ - "MIŠO ŽMIRO"

Komandant jedinice u Švrakinom selu koja je zarobila pripadnike JNA. Matić je zarobljene vojnike najprije odveo u SJB Novi Grad. Načelnik policije Malik Krivić mu je rekao da zarobljenike odveze u Dom policije gdje se nalazila komanda Specijalne jedinice RMUP-a što je i učinio.

Matić je ubijen 1993.godine u obračunu kriminalaca na Alipašinom polju.
Misu poznajem od malih nogu. Kako je to fino dijete bilo. Volio je macke .
Roditelji hrvat/muslimanka.
Na njegovoj Sahrani mu ubiju zenu. Dva sina ostala.
. Setra trazila da se pokrene optuznica , nikada niko nije reagovao. Ubica i dalje zivi u SVRAKINOM - DJECA TO ZNAJU I VIDJAJU GA.
Image

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by IM_ex » 29 Dec 2016, 23:56

Prva Vikićeva reakcija na podizanje optužnice: Moje ruke su čiste, idemo se ponovo braniti

Image

Vjerujem da se gospodin Vikic ne plasi i da je i u ovom slucaju cist.
A to, sto se pokusava njemu podmetnuti, s koje god strane da stiglo, ishod se zna - gospodin komandant Vikic nije kriv.
Sigurnosne službe BiH imaju saznanja o njegovom mjestu boravka, međutim niko nije upoznat kakav je "aranžman" Herenda napravio za Tužiteljstvom Tribunala u Haagu, i da li je to razlog što njegovog imena nema na optužnici Tužiteljstva BiH.
Sve to je upitno. Spekulacija za spekulacijom. Strasno.
Cudi me samo da ga u medjuvremenu nisu proglasili mrtvim.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by Krokodil Behko » 30 Dec 2016, 00:03

Vikić wrote:idemo se ponovo braniti
Pa normalno, jedva čekam. Ja ću početi od ovih balija.

IM_ex wrote: Sve to je upitno. Spekulacija za spekulacijom. Strasno.
Cudi me samo da ga u medjuvremenu nisu proglasili mrtvim.
Šta se čudiš? Alijin je to kadar i sve mu je prijeko i najpreče, osim Bosne.
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Podignuta optužnica za zločine u velikom parku

Post by IM_ex » 30 Dec 2016, 00:25

Nije mi se dalo duze tipkati u postu iznad, a na dio koji izdvojih. Trebalo je jos da kazem da ne vjerujem u tezu ikakvog aranzmana Haaskog Tribunala. Sta onda ostaje, zna se i ti me onda ne bi ovako "naruzio" :o
E sad necu ni kako ja hocu

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests