Slovenija

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Slovenija

Post by damir5 » 31 Oct 2018, 08:16

:pivo Sretan praznik
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovenija

Post by storm » 14 Nov 2018, 05:46

Prošla četrespeta :D.

Slovenija dogodine lansira dva satelita u svemir
HINA

Image
Ilustracija: 123rf
SLOVENSKA vlada objavila je da je odobrila početna sredstva za lansiranje prvih dvaju satelita projektiranih u Sloveniji koji bi trebali biti poslani u svemir u prvoj polovici iduće godine raketom Vega poduzeća Arianespace.

Riječ je o mikrosatelitu Nemo HD koji su razvili slovenski inženjeri, pri čemu je 85 posto sredstava dala EU, a 15 posto državni proračun. Satelit mase 65 kilograma koji će snimati Zemlju s visine od 600 kilometara dopuna je europskog sustava Copernicus, vlastitim izvorom podataka za potrebe urbanizma, ekologije, poljoprivrede, šumarstva i transporta.

Vlada je za projekt njegova financiranja i lansiranje osigurala 830 tisuća eura, a od priprema projekta pa do pokretanja ukupni troškovi iznosit će 2,3 milijuna eura, u okviru programa Europske svemirske agencije (ESA).



Slovenija je prije dvije godine postala pridružena članica ESA-e, a natječe se i za stalno članstvo.

Osim mikrosatelita Nemo HD Slovenija će raketom Vega u svemir lansirati i nanosatelit Trisat mase 4,4 kilograma. On će snimati Zemlju na osnovi multispektralnog zahvatanja slika i kratkovalnom infracrvenom spektru, a trebao bi biti u upotrebi najmanje dvije godine.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Slovenija

Post by Krokodil Behko » 14 Nov 2018, 10:14

Vjerovatno će nadgledati Savurdijsku val.
Lički rukovaoci na aparatima marke sojuz.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2018, 09:56

Image

Dugi redovi pred slovenačkim konzulatom svjedoče da radnici iz BiH vjeruju da je Slovenija za njih obećana zemlja, ali mnogi su se gorko razočarali.

Da pojedini poslodavci u Sloveniji ugrožavaju prava radnika iz BiH potvrdila je nedavno i Agencija za rad i zapošljavanje BiH. Kakav se horor krije iza ove konstatacije otkrivaju prijave koje su radnici uputili sindikalcima, kao vapaj za pomoć i zaštitu.

Pojedini poslodavci bukvalno otimaju od radnika stotine evra zarade, drže ih u gotovo ropskom položaju, a dešava se čak i da šefovi fizički nasrću na radnike nanoseći im ozbiljne povrede.

– Trebalo je da se javim doktoru, ali Alen S. mi to nije dozvolio. Psovao mi je Bosnu i moju porodicu i udario me šakom u vilicu. Ostao sam smiren i otišao u ambulantu, a oni su me uputili u bolnicu – navodi jedan radnik.

Kada je pozvao policiju, ekspresno je dobio otkaz.

– U tom otkazu on mene optužuje da sam kriv. Natjerao me je da to potpišem, a ja nisam kriv i hoću da mi isplati ono što sam zaradio – navodi ovaj radnik.

Ugovori

Dodaje da mu je poslodavac od prve plate odbio 850 evra za vizu, a potom mu „našao“ nekoliko stotina evra „još nekih troškova“, pa mu je čak i za gume na kamionu odbio 800 evra od plate. Tvrdi da za sve te odbitke nije dobio nikakav račun ni priznanicu.

Problem je upravo u tome što ljudi potpisuju sve što im neko poturi ne razmišljajući o posljedicama, kaže izvršni sekretar Nezavisnog sidikata radnika Slovenije, koji godinama zastupa interese stranih radnika.

– Rijetkost je da se radnik učlani u sindikat čim dođe na rad u Sloveniju. Misle da im to ne treba i da im se u Sloveniji ne može desiti ništa loše. U Sloveniji, kao i svugdje na svijetu, ima dobrih i loših poslodavaca, i onih koji rade pošteno i po zakonu, ali i prevaranata – kaže Perš i navodi da se radnici najčešće sindikatu obrate tek kada je šteta već učinjena i kad je teško zaštititi njihova prava.

Navodi da se vozačima zakida na zaradi kroz nelegalan obračun plata po kilometru, čime mnogi od njih izgube i po 500 do 800 evra mjesečno. Uz to, vrijeme provedeno na utovaru, istovaru i poslovima oko dokumentcije za teret, umjesto u radno vrijeme računa im se kao odmor. Uskraćivanjem odmora ugožava se i bezbjednost vozača. Kako to izgleda, svjedoči i prijava jednog vozača iz Srbije.

– Gazda nas tjera da radimo kao robovi, ne da nam da idemo kući po dva mjeseca i više, spavamo u kamionima i vikendom ostajemo na putu, a to nam ne plaća. Uzima od nas kamione i na njima zapošljava nove vozače iz BiH, a nas tjera i vrijeđa. Plate su male za takav posao, oko 1.100 evra – navodi ovaj šofer.

Bez godišnjeg odmora

Prema svjedočenju jednog vozača iz Srpske, u Sloveniji ima vozača iz Srbije koji voze drumovima EU i po dvije godine bez godišnjeg odmora i odlaska kući.

Još gore probleme imaju građevinci iz BiH i Srbije, zaposleni u pojedinim firmama u Sloveniji.

– Oni te radnike ne angažuju u Sloveniji, nego ih šalju u Njemačku, često bez odgovarajuče dokumentacije i bez novca, pa ih onda tamo njemačke vlasti progone kao ilegalce i deportuju ih. Plaćaju ih nezakonito, na ruke i po mizernim satnicama. Dešava se da im kažu: „Idite vi kući u Bosnu, mi ćemo vam poslati platu“. Oni odu i platu, naravno, nikad ne vide – navodi Perš.

Broj radnika iz BiH koji odlaze na rad u Sloveniju rapidno je povećan od kada su dvije zemlje potpisale Sporazum o zapošljavanju. Samo u prvih 10 mjeseci ove godine je više od 13.000 radnika iz BiH dobilo radne dozvole u ovoj zemlji.


Sporazum omogućava radnicima da dobiju radnu vizu na tri godine, s tim da prvu godinu moraju ostati kod istog poslodavca, a kasnije mogu slobodno mijenjati poslove, na isti način kao i radnici Slovenci. Perš kaže da je ovo dobro rješenje, ali da ne garantuje potpunu zaštitu radničkih prava.

– Sporazum je, kao i drugi propisi, namijenjen poslodavcima koji rade legalno – kaže Perš.

Navodi da uskoro i Srbija treba da ratifikuje sporzum o zapošljavanju, vrlo sličan onom koji već ima BiH, pa je to prilika da na osnovu iskustva susjeda povedu računa o interesima svojih radnika.

– U svakom slučaju, radnici ne treba da idu u Sloveniju preko sumnjivih posrednika, nego preko državnih agencija – poručuje Perš.

Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Moamer Bandić je nakon posjete Sloveniji poručio da će BiH zaštiti interese svojih državljana.

Sumnjivi posrednici

Šofere iz BiH pelješe i sumnjivi posrednici, koji im, uz blagoslov poslodavaca, „sređuju“ polaganje „koda 95“, ispita neophodnog za vozače kamiona u EU.

– Ranku P. sam dao 2.335 evra za zaposlenje u Sloveniji. Trebalo je da plati kvalifikaciju, koju sam položio u Ljubljani. Nije platio, iako sam mu dao pare, tako da diplomu nemam kod sebe. Pare sam mu dao u više rata, ostavljajući ih kod direktorke firme – navodi prevareni šofer.

Sa zemljakom u kafani

Radnike iz Srbije i BiH često varaju zemljaci: poslodavci, šefovi ili posrednici porijeklom iz ovih zemalja, koji “igraju” na povjerenje.

– Nebitno je ko je koje nacije, ima prevaranata i među Slovencima. Važno je znati da je zapošljavanje ozbiljna stvar; to se ne rješava u kafani, nego potpisivanjem na zakonu zasnovanog ugovora – kaže Boris Perš, dodajući da bi najsigurnije bilo da ugovor, prije potpisivanja, pogleda sindikalac.


(Srpskainfo.com)
online

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by mehaning » 04 Dec 2018, 10:19

Kad sam gradio prvu kuču, radnici su bili iz Bosne, zaposleni kod Bosanca, koji je stigao u Sloveniju par godina prije njih...

Radili su cijele dane za mizernu platu i još pola ostavili kod gazdine žene za hranu i spavanje... :123

Katastrofa... :123

Sad mi opet grade Bosanci, ali su zaposleni kod gazde Slovenca...

Koliko pričam sa njima, jako su zadovoljni i sa plačom i sa uvjetima rada... :ok

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2018, 10:24

mehaning wrote: 04 Dec 2018, 10:19 Kad sam gradio prvu kuču, radnici su bili iz Bosne, zaposleni kod Bosanca, koji je stigao u Sloveniju par godina prije njih...

Radili su cijele dane za mizernu platu i još pola ostavili kod gazdine žene za hranu i spavanje... :123

Da nije Storm štedio, za novi Huawei?
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by storm » 04 Dec 2018, 10:29

Ovo je jako točno...
Samo koliko sam upoznat, a jesam... Te gazde su, kako i meho kaže, u 99% slučajeva "naši"
Imamo dva radnika, koja su nam prešla od tih tzv poslodavaca... To nije za priče :bua
Što dalje od naše bagre, što se tiče biznisa (a i inače)
Hoce i poneki slovenac zajebati, sigurno... Ali što je kod njih izuzetak, kod naših je pravilo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2018, 10:31

Samo da napomenem, izvor je srpska.info, pa tako da je vijest sigurno 100% tačna :hihi
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Veca » 04 Dec 2018, 10:38

...ko ce kome, vec svoj svome! ...uvalit :kita ...ja godinama vicem i viiiicem, zaobilazi nasu bagru!!!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Veca » 04 Dec 2018, 10:40

...eto, Storm i ja isto mislimo! ;) :ljub
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Chloe » 04 Dec 2018, 10:55

Zanimljivo je to ... dok su u BiH, država je kriva za sve, nameti, ovo, ono, sve opravdava lopovluk, odu u inostranstvo malo se cimnu, krenu biznis i gledaju kako da varaju i iskorištavaju. Ko je tamo kriv?
Nije ovo samo u Sloveniji. Njemačka, Austrija, Francuska ... isto se dešava, samo je u Hr i Slo više naših sa firmama pa se više i spominju.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by alcapone » 04 Dec 2018, 10:57

Kad su budale..
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Pasaga » 04 Dec 2018, 11:06

...kako su slovenci,ako h nasi marisu .... :ha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Mutevelija » 04 Dec 2018, 11:40

Nisu ništa Hrvati bolji
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by storm » 04 Dec 2018, 11:45

Mutevelija wrote: 04 Dec 2018, 11:40 Nisu ništa Hrvati bolji
Tebi bih ja prebio nekad i bez radne knjižice...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Mutevelija » 04 Dec 2018, 11:45

Chloe wrote: 04 Dec 2018, 10:55 Zanimljivo je to ... dok su u BiH, država je kriva za sve, nameti, ovo, ono, sve opravdava lopovluk, odu u inostranstvo malo se cimnu, krenu biznis i gledaju kako da varaju i iskorištavaju. Ko je tamo kriv?
Nije ovo samo u Sloveniji. Njemačka, Austrija, Francuska ... isto se dešava, samo je u Hr i Slo više naših sa firmama pa se više i spominju.
Tamo znaju da nemaš kud se vratiti, ihi sta su radili u Hrvatskoj i još otvoreno šefica Bosanka kaže da je u BiH kurslus bolje vam je ovdje, to i koriste..

A ova junadi se nadala papirima za 5 godina. A ovi drugi znali, treba dosta radne snage iz BiH otići pa će se valjda radnik cijeni
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Mutevelija » 04 Dec 2018, 11:46

storm wrote: 04 Dec 2018, 11:45
Mutevelija wrote: 04 Dec 2018, 11:40 Nisu ništa Hrvati bolji
Tebi bih ja prebio nekad i bez radne knjižice...
Nije ti to civilizirano :D. A prebio bi ti da možeš.
Last edited by Mutevelija on 04 Dec 2018, 11:48, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by storm » 04 Dec 2018, 11:48

Mutevelija wrote: 04 Dec 2018, 11:46
storm wrote: 04 Dec 2018, 11:45
Mutevelija wrote: 04 Dec 2018, 11:40 Nisu ništa Hrvati bolji
Tebi bih ja prebio nekad i bez radne knjižice...
Nije ti to civilizirano :D.
Nisam ja dzaba porijeklom iz Bosne :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Mutevelija » 04 Dec 2018, 11:48

Korijeni vuku
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Slovenci tuku BH radnike i drže ih u ropskom odnosu

Post by Podrinjac » 04 Dec 2018, 11:49

Ne tuku ih Slovenci, nego naši.
Ko će ako neće svoj svoga? Nema lukavijeg naroda.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests