Jugonostalgičari

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Nice try » 27 Nov 2018, 08:23

statebriga wrote: 26 Nov 2018, 19:02 nek' doticna pise u svoje ime, njeni rodtielji su bili bezveze :sok :lupa
Kao i većina roditelja tada :hihi
Ali, nije tada izgledalo bezveze, nego nije moglo drugačije.

Inače, pismo kako ga pročitah,čak i ovako nabacano, nema mnogo pretjerivanja. Skoro sve je bilo ovako.
Ali, mislim da je svaka generacija mogla napisati identično pismo, sa karakteristikama svog vremena, pa da idemo unazad sve do davne istorije.
Idemo dalje, sve se mijenja, pa i odnosi roditelja prema djeci, obratno, prema vremenu, svemu oko nas.
Ne bi bilo dobro da sve ostane kako jeste.
Čak i danas, u vremenu popuštanja djeci u svemu, kako gospođa reče, čak i danas može se zadržati taj neki lijepi odnos roditelj- dijete a da ima poštovanja sa obe strane.Može se i ne držati strogo što se tiče odgoja,a i ostati svako pri svom stavu.
Svako vrijeme ima svoja pretjerivanja, greške i mane, ne znam što to ovo današnje ne bi imalo.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Nice try » 27 Nov 2018, 08:25

storm wrote: 27 Nov 2018, 05:34
Socrates wrote: 26 Nov 2018, 23:39 Ja ne znam na osnovu čega vi možete odbraniti te teorije. Empatija. :hm

Da ne zaboravimo, te vaše, navodno bolje, generacije i generacije prije njih su započele ratove u bivšoj Jugoslaviji, u srcu Evrope. :cudi Il' je to ona empatija koja ubija ljude oko sebe? :hm

Doduše, ove nove generacije još moraju proći takve ispite, ali ne vidim da mogu ikako biti gori.

Ne želim da izazovem kontroverzu. :ne
Pobise te "ljudine empaticne" cca 150.000 ljudi u periodu 91-95...
Misliš da bi sada, ovoga trena da izbije rat, bilo mnogo drugačije, cifra bila manja...?
Sumnjam.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80131
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11333 times
Status: Online

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by spacebound » 27 Nov 2018, 08:25

Usla sam na temu maksuz da vidim kad ce se dovesti u vezu nekadasnji odgoj i rat :oo Ne pocekah dugo :ha

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Divlja_u_srcu » 27 Nov 2018, 08:27

tačno!
današnja djeca su bezobrazna i nikad im dosta, stalno hoće samo daj daj.. Vrijedjaju okolo kako i koga god stignu, a to im se oprašta jer eto to su djeca.. Jest da kako da ne. Danas niko nezna za respekt i za sramotu, a za sve to su krivi roditelji sto im sve dopuštaju, samo da bude mir u kući. :roll
Bas jučer slušam kaže jedan čovjek za svog sina, kao jadna djeca iz škole dođu pa se mrznu, jer je kuća hladna. Jedino sredstvo za toplinu je peć.
Wtf? pa sto ne kupi grijalice, kao sav normalan svijet. Sto ne kupi pumpu? ima toliko sredstava, ali ne bolje je kukat. upm!!
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Venera » 27 Nov 2018, 14:44

Nice try wrote: 27 Nov 2018, 08:23
statebriga wrote: 26 Nov 2018, 19:02 nek' doticna pise u svoje ime, njeni rodtielji su bili bezveze :sok :lupa
Kao i većina roditelja tada :hihi
Ali, nije tada izgledalo bezveze, nego nije moglo drugačije.

Inače, pismo kako ga pročitah,čak i ovako nabacano, nema mnogo pretjerivanja. Skoro sve je bilo ovako.
Ali, mislim da je svaka generacija mogla napisati identično pismo, sa karakteristikama svog vremena, pa da idemo unazad sve do davne istorije.
Idemo dalje, sve se mijenja, pa i odnosi roditelja prema djeci, obratno, prema vremenu, svemu oko nas.
Ne bi bilo dobro da sve ostane kako jeste.
Čak i danas, u vremenu popuštanja djeci u svemu, kako gospođa reče, čak i danas može se zadržati taj neki lijepi odnos roditelj- dijete a da ima poštovanja sa obe strane.Može se i ne držati strogo što se tiče odgoja,a i ostati svako pri svom stavu.
Svako vrijeme ima svoja pretjerivanja, greške i mane, ne znam što to ovo današnje ne bi imalo.
ja ne dijelim jednako njeno misljenje u tekstu , imamo razlicita iskustva :rumenko

sa tobom se slazem , a svako vrijeme nije neprijatelj ni prijetnja nemogucnosti odrastanja u zdravoj porodici :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Venera » 27 Nov 2018, 14:45

Socrates wrote: 26 Nov 2018, 23:39 Ja ne znam na osnovu čega vi možete odbraniti te teorije. Empatija. :hm

Da ne zaboravimo, te vaše, navodno bolje, generacije i generacije prije njih su započele ratove u bivšoj Jugoslaviji, u srcu Evrope. :cudi Il' je to ona empatija koja ubija ljude oko sebe? :hm

Doduše, ove nove generacije još moraju proći takve ispite, ali ne vidim da mogu ikako biti gori.

Ne želim da izazovem kontroverzu. :ne
napisana glupost godine :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Nice try » 27 Nov 2018, 14:50

statebriga wrote: 27 Nov 2018, 14:44
Nice try wrote: 27 Nov 2018, 08:23
statebriga wrote: 26 Nov 2018, 19:02 nek' doticna pise u svoje ime, njeni rodtielji su bili bezveze :sok :lupa
Kao i većina roditelja tada :hihi
Ali, nije tada izgledalo bezveze, nego nije moglo drugačije.

Inače, pismo kako ga pročitah,čak i ovako nabacano, nema mnogo pretjerivanja. Skoro sve je bilo ovako.
Ali, mislim da je svaka generacija mogla napisati identično pismo, sa karakteristikama svog vremena, pa da idemo unazad sve do davne istorije.
Idemo dalje, sve se mijenja, pa i odnosi roditelja prema djeci, obratno, prema vremenu, svemu oko nas.
Ne bi bilo dobro da sve ostane kako jeste.
Čak i danas, u vremenu popuštanja djeci u svemu, kako gospođa reče, čak i danas može se zadržati taj neki lijepi odnos roditelj- dijete a da ima poštovanja sa obe strane.Može se i ne držati strogo što se tiče odgoja,a i ostati svako pri svom stavu.
Svako vrijeme ima svoja pretjerivanja, greške i mane, ne znam što to ovo današnje ne bi imalo.
ja ne dijelim jednako njeno misljenje u tekstu , imamo razlicita iskustva :rumenko

sa tobom se slazem , a svako vrijeme nije neprijatelj ni prijetnja nemogucnosti odrastanja u zdravoj porodici :ok
Da, iskustva su vjerovatno različita :ok
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Socrates » 27 Nov 2018, 15:11

Ma možete vi to posmatrati kako zelite, ali, kad se priča o generacijama, i još se tvrdi da su neke prosle u bilo kojem smislu "bolje" od danasnjih, onda mi morate pružiti dokaze da to ima pokriće.

Rat jednostavno pobija sve takve tvrdnje. Ova iz uvodnog teksta to zaboravlja, jer zali za mladoscu. Sa jedne strane, srpske, upravo ove generacije o kojima ona prica sa sjetom :lupa su "kupile" Milosevicevu ideologiju i bile njen glavni nosilac kroz devedesete. Bili to roditelji koji su odgajali ovu "bolju djecicu" ili sama "bolja djecica". Srpski narod nije stao iza Miloševića sporadično nego skoro u cjelosti, sa manjom ili većom dozom ekstremizma, ali skoro u cjelosti.

Sa druge strane, isto se moze reci i za hrvatske "bolje generacije" i kupovinu Tudjmanove politike u Bosni. Mada, moram reći da je otpor bio malo veći nego u Srbiji.

Sa trece strane, bosanske (da je tako nazovemo), iste te generacije su se vecinski klele u Jugoslaviju dok nije krenuo genocid nad Bosnjacima. Dakle, ili potpuno kupovanje manje vise fasistickih ideologija ili potpuno sljepilo. Imaju i Bosnjaci naravno ekstremista. Ovo su malo dublje stvari za raspravu, ali poenta je da sve to potiče iz ovih navodno boljih generacija.

Moje pitanje je "pa sta ako su današnja djeca sebičnija?"

Posto je očigledno gdje je odvela nesebičnost tih navodno boljih generacija, a bogami se i nakon rata pa sve do danas nisu proslavili, pitanje je sta su stvarni dometi tih navodno boljih generacija.

Možda ovi danas, što su navodno sebičniji, jednostavno bolje i prodju zato što su sebičniji.

Sebičnost, ako ništa drugo, može da znaci i izdvajanje iz narodnog folklora i mentaliteta čopora, pošto gledaš isključivo svoj interes.

Možda manje imaju mogućnosti da te izmanipulisu za "nacionalne ciljeve". :cudi

Generacije, pogotovo u ovakvom kontekstu, ne možete djeliti na nacionalne grupe, i ako pricate da su jedne bolje od drugih, onda morate preuzeti odgovornost za loše stvari onih iz vaše generacije, bez obzira koje nacije oni bili i kojoj vojsci pripadali.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Chloe » 27 Nov 2018, 15:26

Ja ne znam šta će biti za 30-40 godina ... tako da mi je bezveze rat upletati i porediti.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Socrates » 27 Nov 2018, 15:30

Sa druge strane, treba reći da su te generacije iznijele i Domovinski Rat, za sto nemam nikakvih prigovora, i odbranu BIH na svojim leđima.

I za to im naravno treba odati priznanje.

Samo, treba se dobro zamisliti, pa razumjeti kakvo su društvo u Jugoslaviji dopustili izgraditi i zašto su vecinski šutili dok nije zapucalo.

Chloe, mi možemo pričati samo o cinjenicama. Šta će biti, vidjećemo.

A i poslijeratno društvo je u velikoj mjeri djelo upravo ovih "navodno boljih generacija".
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Venera » 27 Nov 2018, 15:43

Socrates wrote: 27 Nov 2018, 15:11 Ma možete vi to posmatrati kako zelite, ali, kad se priča o generacijama, i još se tvrdi da su neke prosle u bilo kojem smislu "bolje" od danasnjih, onda mi morate pružiti dokaze da to ima pokriće.

Rat jednostavno pobija sve takve tvrdnje. Ova iz uvodnog teksta to zaboravlja, jer zali za mladoscu. Sa jedne strane, srpske, upravo ove generacije o kojima ona prica sa sjetom :lupa su "kupile" Milosevicevu ideologiju i bile njen glavni nosilac kroz devedesete. Bili to roditelji koji su odgajali ovu "bolju djecicu" ili sama "bolja djecica". Srpski narod nije stao iza Miloševića sporadično nego skoro u cjelosti, sa manjom ili većom dozom ekstremizma, ali skoro u cjelosti.

Sa druge strane, isto se moze reci i za hrvatske "bolje generacije" i kupovinu Tudjmanove politike u Bosni. Mada, moram reći da je otpor bio malo veći nego u Srbiji.

Sa trece strane, bosanske (da je tako nazovemo), iste te generacije su se vecinski klele u Jugoslaviju dok nije krenuo genocid nad Bosnjacima. Dakle, ili potpuno kupovanje manje vise fasistickih ideologija ili potpuno sljepilo. Imaju i Bosnjaci naravno ekstremista. Ovo su malo dublje stvari za raspravu, ali poenta je da sve to potiče iz ovih navodno boljih generacija.

Moje pitanje je "pa sta ako su današnja djeca sebičnija?"

Posto je očigledno gdje je odvela nesebičnost tih navodno boljih generacija, a bogami se i nakon rata pa sve do danas nisu proslavili, pitanje je sta su stvarni dometi tih navodno boljih generacija.

Možda ovi danas, što su navodno sebičniji, jednostavno bolje i prodju zato što su sebičniji.

Sebičnost, ako ništa drugo, može da znaci i izdvajanje iz narodnog folklora i mentaliteta čopora, pošto gledaš isključivo svoj interes.

Možda manje imaju mogućnosti da te izmanipulisu za "nacionalne ciljeve". :cudi

Generacije, pogotovo u ovakvom kontekstu, ne možete djeliti na nacionalne grupe, i ako pricate da su jedne bolje od drugih, onda morate preuzeti odgovornost za loše stvari onih iz vaše generacije, bez obzira koje nacije oni bili i kojoj vojsci pripadali.
strkelje su izasle iz zatvora jugo sistema i usjele su ostvariti svoj san iz mladosti , bili su rodjeni krajem 20tih godina proslog stoljeca, a tko je njih nahjacao da imaju taakve snove, vjerovatno njeihovi rodtielji rodjeni u drugoj polovini 19 stoljeca :djed
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Chloe » 27 Nov 2018, 15:43

Soc, pusti taj sistem, državu, politiku ... postoje stvari koje su splet okolnosti,
Zapeo si jer je spomenula "Jugoslaviju" i meni je to bezveze al' nije ni bit,
generacijski sukobi su bili i biti će

BiH građani nemaju samo problem oko pitanja identiteta, nego i osnovnih stvari.

Unazad 21 godinu godinu sam po vrtićima i školama. Imam djecu aktivnu, sportiste ...
Znam gdje živim, sa čim se susrećem, i kakva je situacija sad.
Imamo probleme koji potiču iz kuće - odgoj.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Socrates » 27 Nov 2018, 15:46

Briga, nije stvar starkelja, nego ko je masovno kupio njihove sumanute ideje.

A to su upravo ove generacije o kojima ova zabrinuta mama iz uvodnog posta priča.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Socrates » 27 Nov 2018, 15:49

Chloe wrote: 27 Nov 2018, 15:43 Soc, pusti taj sistem, državu, politiku ... postoje stvari koje su splet okolnosti,
Zapeo si jer je spomenula "Jugoslaviju" i meni je to bezveze al' nije ni bit,
generacijski sukobi su bili i biti će

BiH građani nemaju samo problem oko pitanja identiteta, nego i osnovnih stvari.

Unazad 21 godinu godinu sam po vrtićima i školama. Imam djecu aktivnu, sportiste ...
Znam gdje živim, sa čim se susrećem, i kakva je situacija sad.
Imamo probleme koji potiču iz kuće - odgoj.
To se jednostavno ne može pustiti. :cudi

Al' eto, ostaviću vam da se sablaznjavate.

Čitajte intervju sa Sejom. :djed
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Venera » 27 Nov 2018, 15:51

Socrates wrote: 27 Nov 2018, 15:46 Briga, nije stvar starkelja, nego ko je masovno kupio njihove sumanute ideje.

A to su upravo ove generacije o kojima ova zabrinuta mama iz uvodnog posta priča.
Socrates, to se prenosilo na niz ganaracija, a kulminiralo je jer su postojali uslovi za rat, svaki raniji pokusaj sukoba i cijepljenja je tokom jugo perioda je bio ugusen :rumenko imam rodbine koje je migrirala radi politicih sukoba , izmejdu dva sv. rata , kao i nakon drugog sv. rata , jer nisu bli zadovoljni noim jugo rezimom :rumenko mnogi nisu napustili jugu , ali su zato unucad papali mrznjom , narocito mrznjomm prema muslimanima u SFRJ :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Chloe » 27 Nov 2018, 17:53

Socrates wrote: 27 Nov 2018, 15:49
Chloe wrote: 27 Nov 2018, 15:43 Soc, pusti taj sistem, državu, politiku ... postoje stvari koje su splet okolnosti,
Zapeo si jer je spomenula "Jugoslaviju" i meni je to bezveze al' nije ni bit,
generacijski sukobi su bili i biti će

BiH građani nemaju samo problem oko pitanja identiteta, nego i osnovnih stvari.

Unazad 21 godinu godinu sam po vrtićima i školama. Imam djecu aktivnu, sportiste ...
Znam gdje živim, sa čim se susrećem, i kakva je situacija sad.
Imamo probleme koji potiču iz kuće - odgoj.
To se jednostavno ne može pustiti. :cudi

Al' eto, ostaviću vam da se sablaznjavate.

Čitajte intervju sa Sejom. :djed
Bazirala sam se na osnovni kućni odgoj, ne na cijeli sistem.

Trebam li reći da ništa nije valjalo jer desilo se što se desilo?!
Malo morgen. Ja sam baş fin primjerak iz komunističkog sistema.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Pismo djeteta Jugoslavije zapalilo internet

Post by Melek » 27 Nov 2018, 17:58

Ama nije tu mogao pomoci ni komunizam svih komunizama, niti socijalizam svih socijalizama kad je srbocetnicka bratija samo cekala pogodni trenutak. Da ne spominjem sad i one druge..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by KOMESAR » 29 Nov 2018, 12:40

Danas je dan republike Jugoslavije!
47081269_10212982393579965_6542515306810572800_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by KOMESAR » 29 Nov 2018, 12:41

Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by KOMESAR » 29 Nov 2018, 12:50

Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests