"Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

"Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2013, 11:13

Image

Oko 20.000 građana i veterana okupilo se u Vukovaru na protestu zbog uvođenja srpskog jezika i ćirličnog pisma u zvaničnu upotrebu u tom gradu.

Protest u organizaciji Stožera za odbranu hrvatskog Vukovara počeo je u 12.05 h nedaleko od centra grada pod sloganom "Za hrvatski Vukovar - ne ćirilici". Organizatori smatraju da u Vukovaru nije došlo vreme za uvođenje dvojezičnosti, kao i da će uvođenje srpskog jezila i ćirličnog pisma u zvaničnu upotrebu dovesti do međunacionalne netrpeljivosti i ugroziti dugo stvaran mir u tom gradu.

Od državnih institucija traže da se Grad Vukovar izuzme iz ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina kojim se omogućava ravnopravna upotreba jezika i pisma manjine koja čini više od trećine stanovništva, ili da se na uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru stavi moratorij od 50 godina.

Stožer je Ustavnom sudu podnio zahtjev za ocjenu ustanovnosti Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, a najavljen je i protest u aprilu u Zagrebu.

Gradonačelnik Vukovara Željko Sabo pozvao je nekoliko puta građane na dostojanstvo i mir i poručio je da će se u Vukovaru zakon provoditi. On je, međutim, najavio da će tražiti da neke ustanove i institucije na području Vukovara budu izuzete od dvojezičnosti, poput Spomen doma i spomen područja Ovčara i Memorijalnog groblja žrtava rata.

federalna.ba/beta
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Zagorka » 03 Feb 2013, 19:43

Da ne bude gužve,ima u Vukovaru dosta Srba :hm
Meni iskreno jest bezze ova ćirilica,i bezze mi je što djecu smaraju odmah od 2-og ili 3-eg razreda da je uče,kao da će im nekada trebati,neće ići zivjeti u Rusiju :rol
Isto što je bilo bezze što se nekada učio ruski jezik(kao strani)u školama,gdje ćeš sa njim?Odeš vani,ne znaš beknuti ni sa kim.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Ruana » 03 Feb 2013, 19:51

Ovo nigdje nema, pa dokle stvarno, pobili, poklali, nema sta nisu radili i ta njihova cirilica i oni su vise presli sve mjere i granice. Pa gdje to ima da u drugoj drzavi oni uvode pravila i zakone. U Hrvatskoj cirilica, pa dosta vise, eto vam Jagodine pa pa tamo uvodite.
Kako ih nije stid u Vukovaru i Srebrenici traziti bilo sta.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by gospođa Brams » 03 Feb 2013, 23:36

Ja osobno nisam za dvojezičnost, a ako već takav zakon mora postojati onda po meni nek se dvojezične table stavljaju ako ima barem 50% manjinskog stanovništva u mjestu, a ne 33% kako je po ovom zakonu.
Međutim, taj zakon je donesen 2002. godine. I dakle 10 godina se nitko oko toga nije oglasio, i evo sad kad bi se to trebalo uvest onda se bune.
Poznajem ljude iz Vukovara i znam kakva je tamo situacija, svima je jasno da tamo ima prilično puno Srba. Dakle netko se je u ovih 10 godina otkad je donesen taj zakon mogao sjetit da taj zakon postoji i mogao vidjet da je udio Srba u Vukovaru značajan i povezat 2 i 2 pa zaključit da će s vremenom sigurno doći do toga da će i to pitanje dvojezičnosti doći na red.
Imalo se vremena pokrenuti inicijative, ali se nitko nije oglašavao.
A kad se zakon donosio 2002. većina je u Saboru glasala ZA. Dakle to tad nije bio problem.
Sad odjednom jest. A sad je kasno da se išta napravi.
Trebao bi se mijenjat zakon, a nisam baš sigurna koliko će to bit moguće. Jer sam zakon je donešen na način da se zadovolji EU. Budući da je Hrvatska sad pod povećalom EU, kad bi ova vlada išla u neprovođenje tog zakona, mijenjanje zakona, sigurno bi dobili po prstima od EU za zatiranje prava manjinama. I uvjerena sam da će se zakon provest.

Ja osobno mislim da nije problem u tablama. Problem je u tome što postoji još toliko neprocesuiranih ratnih zločina od strane Srba i po Vukovaru hodaju slobodno svakakvi abolirani četnici. I izljevi velikosrpstva i četništva su tamo vrlo česti. Pa bi takve table mogle još samo pridonijeti lošoj situaciji u Vukovaru. A tabla kao tabla nije problem. Pa nije ćirilica ubijala i protjeravala ljude.

Postoji još jedna strana ove priče. Da je Hrvatska poduzela više da se pozabavi Vukovarom i stanjem u njemu, nebi se toliko Hrvata otamo iselilo i udio Srba sigurno nebi bio ovoliko. Ali nije, nego ga se svi sjete jednom godišnje, na dan pada grada. A ostatak vremena nikom ništa. Ljudi loše žive, nema posla, perspektive za mlade.
Razumijem da je ovo ljudima koji su ionako nezadovoljni točka na i, i da su se pobunili, ali konkretno ovim zakonom se trebalo puno ranije pozabaviti, sad je gotovo.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by paparaci » 04 Feb 2013, 00:08

interesantno. a sjecas li se sta si meni rekla na moje misljenje na slicnu temu? ;)

licno podrzavam gradjane i ne trebaju to dozvoliti. iako od toga najvjerovatnije nista nece biti kao sto je i Brams vec rekla.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by gospođa Brams » 04 Feb 2013, 00:24

možeš li mi malo bolje pojasniti na što ciljaš i između čega si povukao paralele
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by paparaci » 04 Feb 2013, 00:35

bila je slicna vijest. samo o BiH. kad sam rekao kako mi smeta kad na drzavnoj televiziji cujem izraze iz hrvatskog jezika.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by gospođa Brams » 04 Feb 2013, 00:47

paparaci wrote:bila je slicna vijest. samo o BiH. kad sam rekao kako mi smeta kad na drzavnoj televiziji cujem izraze iz hrvatskog jezika.
ne znam zašto misliš da je to isto
u ovom slučaju konkretno radi se o Zakonu o pravima manjina
u slučaju BiH ne radi se o manjinama nego o konstututivnim narodima
ne kažem da se nužno slažem s takvim uređenjem, ali sada govorimo čisto zakonski
ja sam mišljenja da se zakon treba provoditi, ili da ga se treba mijenjati ako većini ne odgovara, a nikako da se zakon krši

meni nimalo ne smeta ćirilica kao ćirilca, ukoliko u nekom mjestu Srbi zaista čine većinu, nek imaju dvojezične natpise

ali Hrvatska je različita od BiH po tome što je ona država Hrvata i građana nacionalnih manjina. Ovo je isključivo pitanje prava nacionalnih manjina. Mogli su biti i Mađari, Talijani. Pa dosta naselja u Istri je dvojezično (hrvatski/talijanski)
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by gospođa Brams » 04 Feb 2013, 01:00

ako se mene pita, konstitutivnost je glupost
al me se ne pita, jel
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by paparaci » 04 Feb 2013, 02:24

ma isto ti dodje draga Brams. ne razlikuje se Hrvatska po tom pitanju nista od BiH. samo sto se eto u BiH sve moze.

mislim da si me shvatila - da ne davim bezze.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Ruana » 04 Feb 2013, 06:47

Kad Srbija udje u EU, hoce li se onda pisati ЕУ?

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Dust » 04 Feb 2013, 07:30

Mrzim dvostruke arsine..
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by gospođa Brams » 04 Feb 2013, 20:31

paparaci wrote:ma isto ti dodje draga Brams. ne razlikuje se Hrvatska po tom pitanju nista od BiH. samo sto se eto u BiH sve moze.

mislim da si me shvatila - da ne davim bezze.
Samo sam htjela reći da pozicija nacionalne manjine i konstitutivnog naroda nije baš isto. No dobro, meni je konstitutivnost ionako glupost, kao što rekoh.

Inače, ja ti nisam odgovorila na onoj temi zato jer si se izjasnio protiv te nekakve hrvatske televizije, nego kad si rekao da ne želiš čuti hrvatske riječi na državnoj televiziji.
E to mi je bilo onako, malo neshvatljivo. I ipak malo ekstremno.
Jer nije isto postaviti dvojezične natpise u nekom mjestu za što mora biti ostvareno pravo manjini putem nekog zakona, i imati na tv-u recimo voditelja Hrvata.

No dobro, ja nisam protiv dvojezičnih natpisa. Ukoliko većina u hrvatskoj želi takav zakon o 33% manjinskog stanovništva (a očito je da je to u Saboru prošlo dok je takav zakon uopće donesen), ja kažem ok. Premda moje osobno mišljenje nije tako. Ali neću se zgražati nad nekom dvojezičnom tablom. Nemam zašto. Pismo i jezik nisu nikoga ubili. Ljudi su.

Zakoni se moraju ili provoditi ili mijenjati.
U ovom slučaju konkretno, rješenje koje može zadovoljiti protivnike ćirilice u Vukovaru je mijenjanje zakona. A ja mislim da je kasno za to.

Uostalom, bliže se ovdje lokalni izbori. I ja u ovome itekako vidim političko poentiranje i skupljanje bodova.
Sve su stranke podjednako odgovorne što je ovaj zakon prošao, a napada se većinom samo vladajuća. To mi malo ide na živce, jer ljudi nit ne znaju protiv koga bi se trebali buniti.
Isto tako, pitam se hoću li doživjeti da se 25000, ma ajde 10000, ljudi skupi na prosvjedu da se pobune protiv katastrofalnog stanja u gradu Vukovaru.
Jedan moj poznanik koji živi u Vukovaru, kad sam ga pitala hoće li ići na prosvjed, odgovorio mi je: Nek mi prvo daju posao, a onda ću im ići na prosvjed.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Ruana
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Ruana » 04 Feb 2013, 20:55

Zar ne bi trebalo da taj Katolik ili kako ih sada zovete Hrvat, na drzavoj televiziji u Bosni, prica bosanski jezik. Zamisli turcina na njemackoj drzavnoj televiziji vodi dnevnik na turskom.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Pasaga » 04 Feb 2013, 20:58

paparaci wrote:ma isto ti dodje draga Brams. ne razlikuje se Hrvatska po tom pitanju nista od BiH. samo sto se eto u BiH sve moze.

mislim da si me shvatila - da ne davim bezze.
To ti je ubleha koja se u BH prodaje bolje od magle.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by gospođa Brams » 04 Feb 2013, 21:03

Ruana wrote:Zar ne bi trebalo da taj Katolik ili kako ih sada zovete Hrvat, na drzavoj televiziji u Bosni, prica bosanski jezik. Zamisli turcina na njemackoj drzavnoj televiziji vodi dnevnik na turskom.
Zato kažem, Hrvati su u BiH konstitutivan narod, i prema tome imaju pravo pričati svoj jezik na televiziji. Turci u Njemačkoj nisu konstitutivan narod.
Ja sam već rekla što mislim o konstitutivnosti, ali takvo je državno uređenje, zar to nebi trebalo poštovati? Isto vrijedi i za Srbe.

Premda evo, moji roditelji, bosanski Hrvati ili kako se mi već nazivamo, dok su živjeli u Bosni prije rata pričali su bosanski. Pa i ja imam bosanski naglasak i koristim puno turcizama i riječi karakterističnih za bosanski jezik uz kojeg sam odgajana. A živim čitav život u Hrvatskoj.

Ja mislim da u BiH treba bit jedan jezik, bosanski. I ja mislim da bi se svaki njezin državljanin trebao izjašnjavati kao Bosanac i Hercegovac.

Ali to nije tako, nego imamo tri konstitutivna naroda. Pa kad ih već imamo, čemu onda iščuđavanje kad se to treba poštovati?
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2013, 21:19

Prije rata i jesmo u BiH svi govorili jednim jezikom. Sada je drugačije.
Traže se prava za sve i svašta i nema nikakve svrhe i smisla.
Jedini je način ići na ustavne promjene pa svima pomalo ukinuti ta prava.
Kao što je najavljeno, to će se u Federaciji početi dešavati ove godine.
Dakle nekim legalnim načinom doći do kompromisa. Ukoliko se to ne desi
na taj način, desiće se zbog ekonomske računice. Svi javni TV servisi propadaju
pa će ionako i taj hrvatski propasti. Žalosno je to što su nam važne te TV
a znamo da su u rukama feudalaca.

I još nešto. Nemojte brkati historijko porijeklo i političko pravo pojedinca ili naroda.
Meni lično, hrvatski izrazi na FTV ne smetaju ali bih bio sretniji da je sve kao nekada
kad smo svi govorili istim jezikom. Sad bi dakle trebalo pronaći neko rješenje koje
će zadovoljiti sve.

Mislim da bi najbolje rješenje bilo da je to sve pod jednim krovom a da se emituje
na tri programa iz tri različita regionalna centra. Ili bar FTV iz dva centra. Ovako
ako se formira taj kanal na hrvatskom jeziku, postavlja se pitanje svrsihodnosti same FTV.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Zagorka » 04 Feb 2013, 21:25

Krokodil Behko wrote:Prije rata i jesmo u BiH svi govorili jednim jezikom. Sada je drugačije.
.
Da.Srpsko-hrvatskim.Sad smo svoja zemlja i prema tome imamo svoj jezik.Ali imamo opšte rasulo,pa ne znamo ni kojim bi više.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2013, 21:26

Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:Prije rata i jesmo u BiH svi govorili jednim jezikom. Sada je drugačije.
.
Da.Srpsko-hrvatskim.Sad smo svoja zemlja i prema tome imamo svoj jezik.Ali imamo opšte rasulo,pa ne znamo ni kojim bi više.
Ama ne mislim na to. U Srbiji je ekavica u HR je nešto drugo a mi smo tada bili nešto treće.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: "Branili smo Vukovar, a ne Bykobap"

Post by Zagorka » 04 Feb 2013, 21:26

btw ne tangira me to sad baš u tolikoj mjeri,i ne gledam naše vijesti,radije prelistam novine isl...... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests