Zasto je dezela u krizi?

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31681
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7223 times
Been thanked: 3930 times
Status: Online

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Mister No » 28 Mar 2013, 17:23

Katja wrote:Ovaj... ne znam da li znaš... na ovim područjima je komunističko uređenje i državno vlasništvo ukinuto.
Kunem ti se, guglaj ako ne vjeruješ.

Ergo, firme koje prodaju vama proizvode su u privatnom vlasništvu.

Dakle, evo za što ti kriviš Hrvatsku - za to što su neki privatnici za svoje interese davali mita vašim političarima koje ste vi birali.
Ma bravo! :valja

Da ti nije i svaki građanin Hrvatske, dakle i ja, kriv što si ti nesposoban izabrati bolje vodstvo?
Evo, ja se duboko ispričavam.
Ergo, vodio sam se nekim zakonskim načelima koja otprilike kažu da onaj ko naruči ubistvo je isto odgovoran kao i onaj ko je to ubistvo izveo.
Iza vaših tih privatnika je stala država Hrvatska (ili Slovenija) jer bez njih sav taj ekonomski rat naspram BiH ne bi mogli napraviti.
Hrvatska kao i Slovenija su radile u svom interesu, i ja to u potpunosti razumijem, ali to nije razlog da mi bude žao zbog vaših problema...nimalo.

To je tema priče, guglaj sad ti malo ili se vrati koji post natrag.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Rockefeller » 10 May 2013, 01:27

Uništili banke eto zbog čega. :dole

Ja ipak vjerujem u ovu Alenku, Zoranova je to škola (Zoran Janković). I mislim da je ženska fakat jako sposobna.

Najvažnije od svega je da su krize prolazne. Izvuće se Slovenija iz ovog, a onda opet slijedi napredak i san da se stigne Švicarska. :plavi :oo

Ne pratim toliko politiku al' koliko sam vidio i shvatio predloženo je jedno fino riješenje. Dizat će se PDV, dok će vjerovatno na neke stvari PDV ostati isti/biti manji ili biti nula. I još nekih par sitnica al' ne pamtim - politika me puno ne zanima, kako rekoh.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Pasaga » 10 May 2013, 12:33

Rockefeller wrote:Uništili banke eto zbog čega. :dole

Ja ipak vjerujem u ovu Alenku, Zoranova je to škola (Zoran Janković). I mislim da je ženska fakat jako sposobna.

Najvažnije od svega je da su krize prolazne. Izvuće se Slovenija iz ovog, a onda opet slijedi napredak i san da se stigne Švicarska. :plavi :oo

Ne pratim toliko politiku al' koliko sam vidio i shvatio predloženo je jedno fino riješenje. Dizat će se PDV, dok će vjerovatno na neke stvari PDV ostati isti/biti manji ili biti nula. I još nekih par sitnica al' ne pamtim - politika me puno ne zanima, kako rekoh.
..jahh...jah....
de mi samo.....ukratko reci.....
sta to danas ne odredjuje politika...??
...et...ja samo ...nako.... :)
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Katja » 10 May 2013, 12:47

Pasaga wrote: de mi samo.....ukratko reci.....
sta to danas ne odredjuje politika...??
Određuje puno manje toga nego prije dvadeset-trideset godina, kad već pitaš.
Slobodnije je svašta, od tržišta, umjetnosti (filmovi, glazba), tv-programa, pa sve do razgovora za šankom. :oo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Pasaga » 10 May 2013, 12:58

Određuje puno manje toga nego prije dvadeset-trideset godina, kad već pitaš.
Slobodnije je svašta, od tržišta, umjetnosti (filmovi, glazba), tv-programa, pa sve do razgovora za šankom

U tom slucaju dolazimo do sveopsteg globalizeringa,koji svugdje u svjetu ima velike otpore.
Odrzava se i provodi uz pomoc sile,pretnji...uslovljavanja.
Sa politickog,preslo se na ekonomski,jer je ekonomija ta koja financira politiku.
Sta je EU,kao zajednica??
A sa tvojom konstatacijom se nebih mogao usaglasit.Soryyyy
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Katja » 10 May 2013, 13:08

Politika po tebi nije uslovljavala u jugi kao što uslovljava danas? Pa gdje si živio ti? :hm
Iskreno, ja ne znam gotovo niti jedan aspekt života koji u jugi nije bio određivan od strane politike... :cudi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Pasaga » 10 May 2013, 13:13

Katja wrote:Politika po tebi nije uslovljavala u jugi kao što uslovljava danas? Pa gdje si živio ti? :hm
Iskreno, ja ne znam gotovo niti jedan aspekt života koji u jugi nije bio određivan od strane politike... :cudi
Zivio u Yu.
I tacno je da je politika bila alfa i omega.
Danas ovdje,u drugoj drzavi,na zapadu,isto odredjuje politika,samo na perfidniji nacin.
Ljudi koji su ovdje pristigli,nepoznajuci ovaj sistem i zakonodavstvo
to svoje neznanje su skupo platili.
Ovdje ako zelis biti poduzetnik,biznismen,moras biti uticajan kroz neku stranku.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Rockefeller » 10 May 2013, 14:47

Politika jaše na poreznom sistemu. Poreze jednostavno treba ukinuti, jer tereti ekonomiju.

(Državne) Politike danas ima svugdje, al' nečeg što ima svugdje ne znači da je dobro.

Po svim upravnim odborima državnih BH kompanija sjede ljudi iz stranke. Hvala njima, mogu se hvaliti samo neuspjesima.

Trebalo bi da se poslovni ljudi bave politikom, danas je trend obrnut. Zato me politika i ne zanima puno. Politika bi se morala u stomaku osjetiti, a ona stvara samo troškove i uzima dobre komade od plate svakog od nas. Ne znam za svijet, u SAD čovjek mora da radi od januara do maja kako bi platio državne takse, tek onda radi za sebe.

Političari - ljudi koji troše. Računica je jasna, kako ljudi koji samo troše, a ne privredjuju, mogu biti korisni? :cudi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Pasaga » 10 May 2013, 18:33

Rockefeller wrote:Politika jaše na poreznom sistemu. Poreze jednostavno treba ukinuti, jer tereti ekonomiju.

(Državne) Politike danas ima svugdje, al' nečeg što ima svugdje ne znači da je dobro.

Po svim upravnim odborima državnih BH kompanija sjede ljudi iz stranke. Hvala njima, mogu se hvaliti samo neuspjesima.

Trebalo bi da se poslovni ljudi bave politikom, danas je trend obrnut. Zato me politika i ne zanima puno. Politika bi se morala u stomaku osjetiti, a ona stvara samo troškove i uzima dobre komade od plate svakog od nas. Ne znam za svijet, u SAD čovjek mora da radi od januara do maja kako bi platio državne takse, tek onda radi za sebe.

Političari - ljudi koji troše. Računica je jasna, kako ljudi koji samo troše, a ne privredjuju, mogu biti korisni? :cudi
ROCKO... :)
Ev diskutovao sam malo sa Katjom,odustala....
Vjerovatno joj se cini da ....lupetam... :lupa
Trenutno,barem u EU,je ogromna ekonomska kriza.
U ovoj zemlji gdje zivim nezaposlenost je i do 12%,haman dostigla cifru iz 39 g. kad kazu da im je bilo najgore.
Nista bolja situacija nije ni u zemljama u komsiluku.
Eh,sta je prouzrokovalo tu krizu?
Vele ,trzista su zatvorena,kupci ne narucuju,rizicno vrjeme.
Sve se svodi na to da su trzista bliskog istoka,srednje azije u raznim drustvenim previranjima kroz vece ili manje oruzane pobune,koje opet kontrolisu odredjeni centri moci.
Tu se kriju razne cake.Po meni to su naruceni,ekonomski sporovi u borbi za prevlast na trzistu
i ko ce kontrolisat u ekonomskom smislu odredjene regione.
Kako sad nema veze ekonomsko poslovanje sa politikom???
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Katja » 10 May 2013, 21:55

Rockefeller wrote:Poreze jednostavno treba ukinuti, jer tereti ekonomiju.
Ovo je odlična ideja, zašto se nitko prije nije toga sjetio? :ooo
Još samo osmisli kako bi i čime financirao zdravstvo, obrazovanje, policiju, socijalna davanja, uređivanje gradskih površina i tako dalje, i tako dalje..

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Rockefeller » 10 May 2013, 22:25

Katja wrote:
Rockefeller wrote:Poreze jednostavno treba ukinuti, jer tereti ekonomiju.
Ovo je odlična ideja, zašto se nitko prije nije toga sjetio? :ooo
Još samo osmisli kako bi i čime financirao zdravstvo, obrazovanje, policiju, socijalna davanja, uređivanje gradskih površina i tako dalje, i tako dalje..
Privatizacija? :cudi

Socijalna davanja su veliki zulum. Ovo bi se trebalo pod hitno privatizovati.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Pasaga » 10 May 2013, 22:27

Rockefeller wrote:
Katja wrote:
Rockefeller wrote:Poreze jednostavno treba ukinuti, jer tereti ekonomiju.
Ovo je odlična ideja, zašto se nitko prije nije toga sjetio? :ooo
Još samo osmisli kako bi i čime financirao zdravstvo, obrazovanje, policiju, socijalna davanja, uređivanje gradskih površina i tako dalje, i tako dalje..
Privatizacija? :cudi

Socijalna davanja su veliki zulum. Ovo bi se trebalo pod hitno privatizovati.
Privatizacija???+
U prevodu...pljacka drzave i naroda na fin i legalan nacin.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Katja » 10 May 2013, 22:31

Rockefeller wrote:
Katja wrote:
Rockefeller wrote:Poreze jednostavno treba ukinuti, jer tereti ekonomiju.
Ovo je odlična ideja, zašto se nitko prije nije toga sjetio? :ooo
Još samo osmisli kako bi i čime financirao zdravstvo, obrazovanje, policiju, socijalna davanja, uređivanje gradskih površina i tako dalje, i tako dalje..
Privatizacija? :cudi

Socijalna davanja su veliki zulum. Ovo bi se trebalo pod hitno privatizovati.
Privatizacija školstva, kompletnog zdravstva itd. nosi sa sobom to da će samo bogati moći biti obrazovani i liječeni, to znaš?

Što je s gradskim objektima, javnim površinama... doduše u nekim zemljama postoje kvartovi pa i čitavi gradovi za bogataše, ograđeni, čuvani od privatnih čuvarskih firmi, privatne firme uređuju okoliš... jesi na to mislio? Totalna separacija bogatih od siromašnih?

Kako policiju misliš privatizirati? :oo Krasno bi to bilo... ionako se bogati uvijek izvuku a što bi tek bilo kad bi oni bili ti koji financiraju policiju? :ooo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31681
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7223 times
Been thanked: 3930 times
Status: Online

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Mister No » 10 May 2013, 22:36

Rockefeller wrote:
Katja wrote:
Rockefeller wrote:Poreze jednostavno treba ukinuti, jer tereti ekonomiju.
Ovo je odlična ideja, zašto se nitko prije nije toga sjetio? :ooo
Još samo osmisli kako bi i čime financirao zdravstvo, obrazovanje, policiju, socijalna davanja, uređivanje gradskih površina i tako dalje, i tako dalje..
Privatizacija? :cudi

Socijalna davanja su veliki zulum. Ovo bi se trebalo pod hitno privatizovati.
Ti si očito jako mlad i plašim se nenačitan.

Malo me podsjećaš na nekog zagriženog fana Liverpula ili FK Priluk, iz Priluka.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Rockefeller » 10 May 2013, 22:46

@Pashaga,

nisam siguran da sam te najbolje razumio, a pročitah bar tri put. Zbunjuje me gdje odjednom nadje ratove po Istoku.

Pa ajde da odgovorim na način kako sam razumio, a ako bude pitanja slobodno...

Nije nikakva tajna da Amerika i njeni saveznici strateške "okupiraju" zemlje po bliskom istoku. Ne treba biti veliki strateg pa da skontaš kako su zauzeli sva strateška mjesta/države oko Kine i Rusije. Sa zapada Rusije USA ima EU, sa juga Izrael, Tursku, sad i Bliski Istok. Sa istoka Južnu Koreju i Japan. Kineskoj liniji odbrane dodajmo još Tajvan, Singapur i Australiju i imamo okružene te dvije zemlje američkim saveznicima.

No, ovo je dobar primjer neefikasnosti politike u ekonomskom smislu. Za rat u Iraku Amerika je potrošila preko jednog triliona dolara. Iz tog rata Amerikanci sem strateškog položaja nisu odnijeli ništa. Nakon toliko razaranja i ubijenih Iračana bespredmetno je i govoriti kako su Amerikanci oružjem htjeli da uzmu iransku privredu (ili naftu).

OPEC je još uvijek dominantna sila u preradi nafte.

Ali, tu se javlja paradoks, koji, ako ga drugačije razumijemo, može pojasniti (ekonomski) lošu stranu politike. USA je izgubila ogromne pare, preko trilion dolara, napisah. Umrlo je koliko je umrlo Amerikanaca u tom ratu. Irak drži nafte za 6 triliona dolara. Namjesto da Amerikanci traže nafte pa bar za tri triliona dolara, oni ne traže ništa. Ušli su u Irak, izgubili ogromne pare i ne žele ništa. Makar trošak + odšteta poginulim borcima + ikakva korist, trilion ili pola triliona. Oni nisu uzeli ništa! Razorili su im naftnu industriju, ali opet nemaju monopol nad naftom niti imaju ikakvu značajniju riječ u odnosu na OPEC.

Drugi dio pitanja se odnosi na krizu. Kriza, u ovakom ekonomskom sistemu, je neminovnost. Ona bi se pojavila kad-tad. Velika depresija je bila krajem zlatnih dvadesetih. Onda velika recesija krajem 70-tih, početkom 80-tih. Sada opet recesija. To je ciklus i on se vazda dešava. I sasvim je normalan. Druga stvar je što mnogi ne dožive dva ciklusa.

Izaće svijet i Europa opet iz krize i nastaviće se starim stazama. Stim da za oporavak obično treba vremena. Trg se je nakon velike depresije 30-tih godina tek oporavio oko 1955. Za ovu krizu predvidjaju do 2020, bar za Sloveniju tako kažu.

Ovo je vrijeme kada bogati vade pare iz džepa i kupuju sve redom. Eno Buffet kupi najvećeg proizvodjača kečapa u Americi.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Pasaga » 10 May 2013, 22:59

ROCKO...
Nerece,ili nisi informisan....koliko su Ameri bili duzni Sadamu...
Bili su toliko duzni da ga je bilo isplatnije skinut sa vlasti....pa ti kontaj.....
Drugo,Iracani su sad sirotinja,nosaju kanistere za gorivo,da mu Amer natoci...
T o sto velis da bogati sad drjese kesu,to oni kupuju svoje trziste,....
gdje postave svoje marionete tu ce mu biti zagarantovan profit.
Zemlje sjeverne Afrike...ostala je jos Sirija i Jordan.....
U Americi se kriju pare,nepoznate sume....zbog cega...
Ovo su kolega vjestacke krize,mnogo je bilo gazda...
Ide se na to da ih bude sto manje,ili samo jedan....
Ima toga.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6989 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Krokodil Behko » 10 May 2013, 23:06

Začas vi od Slovenije odoste u Kinu. :)

Možda nam dežela propada zato što smo nekim čudom bar malo progledali pa smo svjesni da je roba iz "prave" Evrope bolja od njihove a nije ništa skuplja.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31681
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7223 times
Been thanked: 3930 times
Status: Online

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Mister No » 10 May 2013, 23:09

Krokodil Behko wrote:Začas vi od Slovenije odoste u Kinu. :)

Možda nam dežela propada zato što smo nekim čudom bar malo progledali pa smo svjesni da je roba iz "prave" Evrope bolja od njihove a nije ništa skuplja.


Auhhh, kako istinito :ok
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Pasaga » 10 May 2013, 23:10

Krokodil Behko wrote:Začas vi od Slovenije odoste u Kinu. :)

Možda nam dežela propada zato što smo nekim čudom bar malo progledali pa smo svjesni da je roba iz "prave" Evrope bolja od njihove a nije ništa skuplja.
Ja nebih pridavao tome neki veliki znacaj.
Za njih je bitno da su jedinstvena nacija,stabilni politicki,bez unutarnjih previranja
i tako ce vrlo brzo naci svoje mjesto medju velikim.
Dok za Bosnu vaze drugi arsini i duze staze.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zasto je dezela u krizi?

Post by Rockefeller » 10 May 2013, 23:18

Nisam prvi koji je prič'o o privatizaciji socijalnih davanja - penzije, zdravstveno osiguranje itd. Prije mene su to govorili mnogi veliki ljudi, ja samo iznosim njihovu logiku.

Ovo je cijeli niz teorija, al' za primjer uzmimo penziju, penzioni fond.

Osnova ideje penzionog fonda temelji na t.i. medjugeneracijskoj pogodbi. Laičkim riječnikom rečeno, ja danas radim za penzionere. A sutra će generacije koje se odgajaju raditi za ovakve kao ja.

Relativno je, ali u mnogim državama je starosna granica za penziju 65 godina za muškarce, 63 za žene. Oni moraju (koliko već?) 40 godina radnog vijeka odvajati dio plate, uzmimo 14%, namijenjeno penzionom fondu. Neka je njihova bruto plata 1000 eura (radi lakšeg računanja), to je 140 eura mjesečnog odliva i prije nego li vide te pare u penzione fondove.

140 eura mjesečno, kad bi penzioni fond bio privatizovan, bi mnogi mogli namijeniti u bolje svrhe - liječenje, prehrana, školovanje djece... Na godišnjoj osnovi je to 1680 eura uštede. Mogli bi naravno investirati i u privatne penzione fondove - njihova odluka. Imali bi pravo na odlučivanje.

Uzmimo pri tome još i činjenicu da je životni vijek fizičkog radnika kraći od životne dobi na primjer menadžera, to onda još dodatno govori o kakvom se zlu radi kad su u pitanju penzioni fondovi.

140 eura *12 mjeseci * 40 godina = 67 200 eura izdvojenog novca u penzioni fond. To znači da bi u 5 godina života, ravnomjerno rasporedjeno, penzioner trebao dobivati 1120 eura mjesečno. Dobiva li? A kolike su šanse da nadživi sedamdesete? Postoji tačno izračunata statistička vjerovatnoća da neko doživi odredjenu životnu dob. Ona se koristi u npr. privatnim osiguravajućim kućama.

Uz to, 1000 eura bruto plate bi mogli računati za neka manje razvijena društva. Naprednija društva imaju bruto plaću veću od 1000 eura. Za primjer, u Sloveniji je NETO plata 980 eura. To znači i veća socijalna davanja, jer se ona proporcionalno većaju visini plate.

I sad najgore od svega... Europa se stara. Broj penzionera iz dana u dan raste. Hoće li budući naraštaji biti sposobni dostići toliku produktivnost da zadovolje broj penzionera? Ako se dobro sjećam, razmjer penzionera i radnika mora biti 1:2, u Europi je taj razmjer pošteno ugrožen.

Biće tri opcije, veća socijalna davanja radno sposobne populacije, čime će se samo njihovo stanje pogoršati. Ili prebacivanje penzionog fonda na privatne organizacije. Ili jednostavno smanjiti penzije penzionerima.

Gdje je poštenje? Nigdje. Zulum? Mnogi mislimo da jeste.

PS. Već postoje privatni penzioni fondovi, to ne bi bila nikakva novost. Amerika ih ima, ja mislim.

Usput, da li se ko kad zapita je li pravedno imati manju penziju od plate u dobi kad ti pare najviše trebaju? U penziji ostaješ sam, mnogi na postelji, a mnogi i bez igdje ikog. I veće su potrebe po lijekovima, po zdravstvenoj njezi....
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests