Doznake/roba iz dijaspore

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Doznake/roba iz dijaspore

Post by Krokodil Behko » 03 Dec 2013, 17:25

Dakle, startao novi podforum :D

Imate li nekoga u dijaspori?
Ili, ako ste u dijaspori, imate li nekoga u BiH?

Nemam neke novije podatke ali godišnje se iz dijaspore preko doznaka, pošalje i više od 2.000.000.000 dolara. To sačinjava skoro pa petinu BDP BiH. Reklo bi se da je to veoma značajan prihod ove zemlje. Bilo bi zanimljivo vidjeti različita gledišta kao i za šta se koriste te doznake.

Samo puko preživljavanje ili se peko članova porodice/rodbine investira u neki posao?

Odmah da kažem, imam dva brata vani. Jedan je u Njemačkoj a drugi u Belgiji. Dok nam je otac bio živ, bilo je kako babo kaže. Ako mu zatreba za nešto, samo ih nazove i drmne šakom od stol :oo

Sada već, ja ne tražim ništa jer imam svoje prihode (kakve-takve) a oni u poslove u BiH svakako ne bi ni ulagali. Znaju oni dobro da je ovo država u kojoj svako gleda da zajebe svakog.

Donesu mi odjeće i obuće ljeti kad dolaze ili me modernizuju sa tehničkom robom. Trenutno pregovaramo oko Samsung smartphone :oo

Hvala im :D

Dijasporci, pomažete li nekome u BiH i kako vi vidite situaciju oko ekonomisanja i privređivanja u našoj zemlji?

Domaći, imate li podršku dijaspore i kako bi sastavili kraj sa krajem da nije njih?
online

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Dalia » 03 Dec 2013, 18:30

Crkla bih od gladi da čekam od bilo koga iz familije, a posebno od ovih što su vani.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80778
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6793 times
Status: Online

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Julia-Klara » 03 Dec 2013, 18:38

Otisla prije 6 godina, ne financiram nikoga od svojih, ali ucestvujem u njihovom budzetu.
Nemam toliko veliku platu da bi se mogli skroz osloniti na mene (mama i tata).
Imam svoju neku crkavicu (znate da vec 6 godina skupljam 2000 eura da si kupim auto :hihi ), i oni znaju za taj moj fond. Kada zatreba (a zatreba) dam im :cudi tu smo da se pomazemo.

Nekada u buducnosti razmisljam (sanjam) o kupovini stana u Brckom, da imam makar nesto kad odem u peMziju,a i prije penzije. Tesko ostvarivo,ali vidjecemo. Investirati u neki privatni biznis ili tako nesto-nemam sta,kako niti zasto :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Rum » 03 Dec 2013, 18:42

Dalia wrote:Crkla bih od gladi da čekam od bilo koga iz familije, a posebno od ovih što su vani.
:plavi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Lanci » 03 Dec 2013, 19:10

Pa posaljem naravano nije da im je potrebno ali uvijek je drago kad se neko sjeti,,mojima nije potrebna pomoc braca rade sestra ne udata kod roditelja zivi ali rad,moj otac je jos mlad tako da i on ima svoj privatni posao,,saljem cesto lijepo je kad mozes nekoga da obradujes redovno kupujem poklone..svake godine odnesem svojoj braci kako njima tako i njihovim zenema djeci itd mislim da je uvijek tako bilo da se gleda da ti bar nest donese neko iz dijaspore,,i drago naravno,ja saljem svojima cesto koliko toliko..et bas da se nekada iskupe svi pa pojedu jest,bez obzira na fameliju saljemo i an druge strane,cesto ucestujemo u nekim donacijama iskupljanje novca u bosni za one koje nemaju,jer treba pomci sigurno a danas toga ima dosta kome je bas potrebno
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Blackhawk » 03 Dec 2013, 19:24

Imam dzometne tetke pa se uvijek sjete, ako nista bar cokoladom... :)

Trepavica
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Trepavica » 03 Dec 2013, 19:39

Blackhawk wrote:Imam dzometne tetke pa se uvijek sjete, ako nista bar cokoladom... :)
Gest je bitan... :oo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Maja » 03 Dec 2013, 19:45

Nikad nisam tj nismo dobili ni marke. Ali baš ni marke. A imamo dosta rodbine vani. Jesmo u ratu 2-3 paketa od tetke iz Njemačke.
Kad vidim ovom došla tetka i donijela mobitel, onom daidža kupio to i to, ovoj rodica donijela čizmice...kod mene samo donesu prazan želudac da ga napune staaaarom domaćom hranom koju vani nemaju kad praviti.
Ali i ne treba nam. Ne volim se osjećati dužnom, a nije nam ni potrebno, mada svi mi volimo kad nam neko jednom čokoladicom da do znanja da je mislio na nas :tuga

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Tempy » 03 Dec 2013, 19:55

Sjete me se svi i pošalju mi iz zemalja širom svijeta : Australije, Engleske, USA, Njemačke, Švedske , Švicarske i Austrije. Tako da mi ljeti u džepu raznih valuta AUD, GBP, US$ , EUR...
Uvijek naglasim da nije potrebno, ali je u BiH previše onih koji samo kukaju da mi ovdje maltene umiremo od gladi. :cudi
Ne mogu im vratiti ono što pošalju, a ne želim da se osjećam nelagodno. Kako na lijep način reći neka više ništa ne šalju?
Napominjem ... za neke sam ja dosta učinio prije nego što su otišli vani.
Uvijek se radujem kada dođu, ali baš ono da se ispričamo uživo a ne samo na skype.

Trepavica
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Trepavica » 03 Dec 2013, 20:12

Sjetih se jednog, kaze kad dode u Bosnu...rodbina skupi njemu para za povratak nazad odakle je i dosao...Ima i takvih slucajeva...gdje dodu na teret rodbine u Bosni... :rumenko ( sto bi moj otac rekao ' ugursuz ' ).Sve popije...drustvo ,kafane...par dana...i gotovo..sve potrosi

Ja licno bih se lose osjecala kada neko od mojih blizi ne bi imao sta da jede, ili na sto da se grije ..duznost nam je pomoci rodbinu...uvijek sam za pomoci , pa i one koji nisu rodbina..humanitarne akcije i sl. posebno sam osjetljiva na bolesnu djecu ,kojoj je potrebna medicinska pomoc van Bosne...

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Tempy » 03 Dec 2013, 20:16

Znam jednog takvog kojem je majka u USA slala novac. :555 Gdje god je bio taj se nije snašao :lupa
Propao posao koji god bi započeo. Sad je na nekakvom socijalnom income. Ima svega po svijetu.

Trepavica
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Trepavica » 03 Dec 2013, 20:25

To su baksuz ljudi...

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Calla » 03 Dec 2013, 22:44

imam roditelje i njih podrzavam novcano,,a sve ostale ujne dajdze,,strine amidze ,tetke njih pocastim manjim poklonima ili odemo zajedno u pivnicu na veceru ,,meni je srce puno kada vidim da se trziste na bosanskom podrucju poboljsalo pa ako vec idem nekome u goste Milku cokoladu kupim dole,,,ili flasu whiskija vino nosim odavde jer znam da im se vino iz Njemacke bolje svida i znam da sam jedne godine svim mojim tetkama kupila elektricne tave (posto su to zapazile kod moje mame i svidjela im se prakticnost pokrivene tave sa stekdozom u kojoj se sve moze przukati na terasi )
Last edited by Calla on 04 Dec 2013, 21:50, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Peggy Sue » 04 Dec 2013, 01:33

o, da, imam rodbinu u Njemackoj koja je tokom rata slala pakete. imala sam cijeli svijet kad sam dobila masazer na struju i djecji laptop za ucenje njemackog. poslije rata su nam dosli na 15 dana,iako imaju svoju kucu, i odnijeli su sve sto su nam slali. ostala sam i bez masazera i bez laptopa. pare nikad nisam dobila od njih.
Image

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Rum » 04 Dec 2013, 01:34

Peggy Sue wrote:o, da, imam rodbinu u Njemackoj koja je tokom rata slala pakete. imala sam cijeli svijet kad sam dobila masazer na struju i djecji laptop za ucenje njemackog. poslije rata su nam dosli na 15 dana,iako imaju svoju kucu, i odnijeli su sve sto su nam slali. ostala sam i bez masazera i bez laptopa. pare nikad nisam dobila od njih.
:plavi fini neki
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2013, 09:16

Pa dobro, ko onda dobije one dvije milijarde dolara? :D
Ispade da niko ništa ne dobiva otuda. Znam da nije lako ni tamo zaraditi ali što jes-jes, markirana roba je prava stvar. :cool

Hej! Dvije milijarde dolara!
Ti bi dijasporci, komotno mogli da jednom godišnjom tranšom naprave svoju banku u BiH koja bi bila među najvećim. Ili da isfinansiraju famozni koridor 5c od Save do Zenice pa da se ne pate kad dolaze u BiH. I još bi ostao u njihovom vlasništvu. :)
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Trepavica » 04 Dec 2013, 09:17

Peggy Sue wrote:o, da, imam rodbinu u Njemackoj koja je tokom rata slala pakete. imala sam cijeli svijet kad sam dobila masazer na struju i djecji laptop za ucenje njemackog. poslije rata su nam dosli na 15 dana,iako imaju svoju kucu, i odnijeli su sve sto su nam slali. ostala sam i bez masazera i bez laptopa. pare nikad nisam dobila od njih.
:sok Nevjerovatno, kakvih ljudi ima..

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Tempy » 04 Dec 2013, 09:20

Krokodil Behko wrote:Pa dobro, ko onda dobije one dvije milijarde dolara? :D
Ispade da niko ništa ne dobiva otuda. Znam da nije lako ni tamo zaraditi ali što jes-jes, markirana roba je prava stvar. :cool

Hej! Dvije milijarde dolara!
Ti bi dijasporci, komotno mogli da jednom godišnjom tranšom naprave svoju banku u BiH koja bi bila među najvećim. Ili da isfinansiraju famozni koridor 5c od Save do Zenice pa da se ne pate kad dolaze u BiH. I još bi ostao u njihovom vlasništvu. :)
ja sam napisao da dobijem i to redovno :) Hvala im. Nude i pozajmice, nešto kao bezkamatni kredit. :) Neka naših ljudi vani, zbog milion stvari, a ne samo zbog te dvije pišljive milijarde . :D.

Ruana
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Ruana » 04 Dec 2013, 09:55

Kad je trebalo slala sam sve od novca, odjece, lijekova, pa do skolskog pribora. Skolovali smo i iskolovali troje djece od adza rahmetli. Danas vise ne treba svi su svoji na svome imaju poslove i porodice. Neki od njih su danas takodje dijaspora. Nikad ih ne zaboravim, kupim poklon svakome kad krenem. Drago mi je da nekad kad posalju slike na fb. vidim na njima nesto sto sam im ja kupila. Nikad nista nisu trazili ali sam znala sta im treba.
Pisala sam prije da su mi to uglavnom rodjaci i rodice svima su nam nazalost roditelji umrli. Jedan rodjak od adza sin dolazi svake godine ovdje i nikad nece da mu ja platim put.

Ciklama
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Ciklama » 04 Dec 2013, 10:15

Da, da, imamo jako puno rodbine van BiH, da su nam živi i zdravi. :)
Daruju me, ali više daruju moju djecu, ništa ekstra, skupo, vrijedno. Drže da imamo, pa prioritet imaju oni što imaju manje.

Samo jedan tetak, i to suprugov, kad dođe iz Amerike samo mene dobro počasti dolarima, jer me smatra za jako vrijednu i neusiljenu, za razliku od "folirantica sa kandžama". Kaže kako bih na zapadu imala više nego u BiH, pa izvadi šajtov, iz šajtova dolare i tutne meni u džep ili ruku. :D.

Kod useljenja u kuću, dobitka djeteta kod nas se dariva, tako da smo tada dobili malo više poklona i to je to.
Revanširam im se dobrim dočekom, omiljenom domaćom hranom, ponekom teglicom zimnice, nekim poklončićima, potrefim neku sitnicu koja im treba, pomognem u nekim situacijama ... i eto .... :cudi Euri i dolari ne rastu na drvetu. Treba imati poštovanja prema njima, ako situacija dozvoljava.

Sve što mi treba iz EU ili SAD-a riješavamo preko neta ili preko prijatelja koji donesu šta nam treba, podnesu račun, mi im platimo i čist račun duga ljubav.

Inače, naš kraj su političari sveli na NULU. Kanton koji je iza rata vrtio najviše para spao je na prosijački štap, dijaspora nas drži. S jedne strane im hvala, a opet istu tu dijasporu krivim što daje, donosi, šalje, jer da nije davala od rata na ovamo, narod bi davno pao na dno dna, mijenjao se i mijenjao odnos prema politici i političarima, mijenjao prioritete, stanje u državi.

Ovako, životari se, kotrlja se, infuzija iz dijaspore stiže ..... dokada ovako?

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests