Doznake/roba iz dijaspore

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Blackhawk
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Blackhawk » 04 Dec 2013, 10:45

Dokle god nam je dobro ovako...
Kod nas je vise skoro i normalno, da dijete kad odraste ne razmislja o zaposlenju u Bosni ili gradu u kojem zivi, ili nasem kantonu, nego razmislja vec kako otici put Njemacke, Austrije, Swedske, i traze se tetke, dajdze i slicno ko moze povuci nas negdje vani..
U mom gradu, kad bi se krenulo gledati, 7 od 10 kuca na koje bi naisli, imaju bar jednog clana negdje u dijaspori.
I mahom odlaze jos uvijek, i jos sada, za razliku od prijasnjih godina, kada odu, odmah se gleda i da vucu zene sa sobom. Nekad je zena ovdje odgajala djecu dok je muz radio i ganjao slovenke, sada je obratna situacija, idu i zene i djeca odmah tamo, sto zbog osiguranja, sto zbog dodataka na djecu na porodicu koje ovdje nema.

Sto se tice ovog podatka sto Behko iznio, to je zbog toga, sto vecina ode odavde ali ne zaboravi odakle je i svi oni planiraju tu zivot.. Pa uz pomaganje blize rodbine, salju se pare svojima, da im prave kuce, stanove gdje ce nekad oni da se imaju vratiti..
I vecinom, gdje vidis kucu, da je dobro uredjena, fasada na kuci, ograda oko kuce, uredjeno dvoriste prilazi i sve drugo, znas da je to neko u dijaspori, jer odmah vidis i spustene roletne na svim prozorima i pusto nigdje nikog...
Ljudi su napravili sebi to sve, neki jos prave, i cekaju penziju ili tako nesto da se vrate u svoj rodni kraj.. Odmori se koriste vecinom da se dodje u Bosnu, da se dodje svojoj kuci, ostavi se za more 15-tak dana i to je to.. Sve drugo slobodno sto se ima dodje se tu i tu se trose euri i otud i toliki procenat..


A ja da imam ovakve rodjake kao Maja, ja bi ih se odrekao :)

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Katja » 04 Dec 2013, 10:54

Imam rodbine po Italiji ali ne bi se mogli nazvati dijasporom jer i jesu Talijani (imam nešto i talijanske krvi :ooo ). Slali su za vrijeme rata razne potrepštine a sad više ne šalju jer nema potrebe, čak bi mi bilo glupo da šalju.
Bezveze mi je očekivati od dijaspore da financiraju rodbinu doma kao da oni tamo grcaju u novcu, kao da ga teško ne zarađuju.

S druge strane, imam prijatelja koji od nekakve tete iz Jamerike dobiva svakakve gluposti (razbijena lampa sa ceduljicom na kojoj piše s kojim ljepilom da je zalijepi, zaflekana odjeća s uputama kako da odstrani fleku i sl :grana ) i nikako da je uvjeri da mu ne treba ništa slati.
On kaže da mu teta sigurno to šalje zato što joj je poštanski ured bliže nego kontejner za smeće. :valja

Trepavica
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Trepavica » 04 Dec 2013, 10:57

Katja wrote: S druge strane, imam prijatelja koji od nekakve tete iz Jamerike dobiva svakakve gluposti (razbijena lampa sa ceduljicom na kojoj piše s kojim ljepilom da je zalijepi, zaflekana odjeća s uputama kako da odstrani fleku i sl :grana ) i nikako da je uvjeri da mu ne treba ništa slati.
On kaže da mu teta sigurno to šalje zato što joj je poštanski ured bliže nego kontejner za smeće. :valja
:plavi :valja :valja

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Katja » 04 Dec 2013, 10:58

Blackhawk wrote: I vecinom, gdje vidis kucu, da je dobro uredjena, fasada na kuci, ograda oko kuce, uredjeno dvoriste prilazi i sve drugo, znas da je to neko u dijaspori, jer odmah vidis i spustene roletne na svim prozorima i pusto nigdje nikog...
Mnogi su radili kuće i sad te kuće zjape prazne jer im djeca ne žele doći a oni ne žele ostaviti djecu.
Kad su gradili te kuće nisu mislili na to da je njihovoj djeci ta "strana" zemlja zapravo njihov dom. Tako je to...

Ruana
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Ruana » 04 Dec 2013, 11:39

Da, zaboravila sam, i oni mene daraju, rodjak kad je zavrsio fakultet i dobio posao kupio mi je lancic od bijelog zlata sa mojim imenom. Oni nama ne spremaju tu domacu hranu kad dodjemo, sve sto ima tamo ima i ovamo. Jedino ovaj rodjak sto dolazi donese djeci onih dresova sa potpisima fudbalera,lopte, privjeske za kljuceve, to ovamo nema.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Luna. » 04 Dec 2013, 12:03

mi imamo roditelje dole i njih pomazemo redovno. sto se ostale rodbine tice, ranije smo svima dijelili u parama, koga god vidimo... sad dajemo samo tetkama. sve su stare i zive od male penzije. imaju i one svoju djecu, ali mi obavezno njima ili damo u parama ili kupimo drva ili nesto drugo u kucu. ova jedna tetka je sama i mi odemo u prodavnicu uzmemo joj svega da ne mora nosit iz prodavnice i damo joj u parama jos...
dok je bio rat i odmah poslije rata slali smo i kupovali i komsijama
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Doznake/roba iz dijaspore

Post by Bla » 04 Dec 2013, 13:09

Samo šaljite. Da nije vas, progutao bi nas deficit davno. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Dijaspora ekonomski spašava BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Nov 2014, 13:55

Image

Prema podacima Centralne banke BiH, u prvom polugodištu ove godine dijaspora je u Bosnu i Hercegovinu poslala 1,78 milijardi maraka što je za 50,4 mil. KM više nego u istom lanjskom razdoblju.

Kada se ovaj broj analizira, na privatne doznake građanima BiH otpada 1,044 milijarde, a svi ostali transferi teški su 736 mil. maraka. Zanimljivo je da u kategoriji ostalih transfera najviše novca pristiglog u BiH otpada na penzije – čak 712,6 mil. maraka.

Broj od 1,78 milijardi maraka, koliko je u prvom polugodištu ove godine u BiH poslala dijaspora, nije konačna – njoj treba dodati još bar 350 mil. KM. Naime, Centralna banka BiH bilježi i knjiži samo doznake koje su stigle preko bankarskih računa.

Po svim relevantnim procjenama, najmanje 20 posto od te sume dijaspora pošalje građanima u BiH drugim kanalima i to u gotovini.

U to nije uračunat novac koji stiže u sklopu humanitarnih akcija niti direktna ulaganja dijaspore u obnovu svojih stambenih objekata i infrastrukture u selima i gradovima gdje posjeduju nekretnine.
Sve računice dokazuju da zapravo dijaspora svojim doznakama ekonomski spašava Bosnu i Hercegovinu i njezinu platnu bilancu, a ništa manje i građane.

Drugim riječima, platežna moć građana u ogromnoj mjeri ovisi o dijaspori. Slika postaje jasnija kada se svemu doda da su strane investicije u BiH drastično opale – u prva tri ovogodišnja mjeseca iznosile su svega 32 mil. maraka.

Prema stručnim tumačenjima, skok doznaka u prvom ovogodišnjem polugodištu u odnosu na isto lanjsko razdoblje vezuje se za reagiranje dijaspore na katastrofalne posljedice ovogodišnjih poplava i pomoć koju je poslala.

Bez obzira što stručnjaci doznake dijaspore karakteriziraju kao “sivu socijalnu zaštitu”, slažu se da bi bez njih preživljavanje u BiH bilo mnogo teže.

Po nekim mišljenjima, te doznake najdirektnije omogućavaju da se koliko-toliko živog novca vrti u BiH. Inače, novčane doznake dijaspore učestvuju s oko 18 posto u bruto društvenom proizvodu BiH!

Procjenjuje se da izvan Bosne i Hercegovine, na svim kontinentima, živi blizu dva mil. građana BiH i oni čine bh. dijasporu za koju sva europska i svjetska istraživanja kažu da je iznimno financijski moćna.

Osim toga, brojni građani BiH koji žive vani uspjeli su dogurati i do političkih vrhova mnogih država gdje zauzimaju važne funkcije što ovoj zemlji u svakom slučaju može biti samo od koristi.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dijaspora ekonomski spašava BiH

Post by mrki62 » 18 Nov 2014, 14:21

Pa ako krenemo nekom logikom, da nema dijaspore, država bi bankrotirala.
Iz dijaspore se svake godine donese u BiH ko zna koliko novaca i bez tih novaca BiH bi svakako otišla u tri pm.
A mnogi čak i svakog mjeseca šalju dole odrećenu sumu novaca - svojoj rodbini i ti novci se troše po BiH.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Dijaspora ekonomski spašava BiH

Post by String » 18 Nov 2014, 15:25

...a i zato su zbog njihovog "patriotizma" na vlasti 3 nacionalisticke stranke..
(Patriotizam = motiv koji drzavnici serviraju bijedi kako bi ih lakse natjerali u rat)
Image

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Dijaspora ekonomski spašava BiH

Post by STrendzer » 18 Nov 2014, 17:32

sale,mislim da je string mislio na nesto drugo glede slanja tog novca ljudima u Bosni

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Dijaspora ekonomski spašava BiH

Post by String » 18 Nov 2014, 18:00

Naravno da sam mislio a to se i zna ovdje ko koga finansira i koliko dugo...i odakle...Imam jarana koji svake izbore glasa za SDA iz USA a kada dodje ovamo hebe im majku i psuje kojesta.
A isto tako salje tim istim novce...
To ti je ono kad im ljudi koji zive ovdje kazu "Lako je vama srat' odatle"....Ljudi svoju nostalgiju ispucavaju na patriotizmu nekakvom a ne znaju da onima koji su ovdje ostali tim ponasanjem sjebaju zivot...
Mislim glupo je i pricati ko odrzava ove majmune sve ove godine na vlasti ako se vec prica o tome da bi bez dijaspore propala BiH....Koliko vidim ovi ne propadaju vec 20 i vise godina...stvar je jasna...
Image

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Dijaspora ekonomski spašava BiH

Post by STrendzer » 18 Nov 2014, 18:08

ok,ali ima i ona solucija...dokle god se bude mnogo novca slalo iz vana dole,narod ce kako-tako opet nekako za dlaku bolje zivjet,hocu reci,to nesto novca sto dobiju iz vana,iako nije premnogo,ipak narodu umanji muku toliko dovoljno da mnogi zaborave zbilja sta su njihovi problemi,to neke uljuljka u pogresan pravac razmisljanja,toliko dovoljno da se pri svakim sledecim izborima biraju isti lopovi u politici...
ili se varam?!

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Dijaspora ekonomski spašava BiH

Post by Pasaga » 18 Nov 2014, 18:28

String wrote:Naravno da sam mislio a to se i zna ovdje ko koga finansira i koliko dugo...i odakle...Imam jarana koji svake izbore glasa za SDA iz USA a kada dodje ovamo hebe im majku i psuje kojesta.
A isto tako salje tim istim novce...
To ti je ono kad im ljudi koji zive ovdje kazu "Lako je vama srat' odatle"....Ljudi svoju nostalgiju ispucavaju na patriotizmu nekakvom a ne znaju da onima koji su ovdje ostali tim ponasanjem sjebaju zivot...
Mislim glupo je i pricati ko odrzava ove majmune sve ove godine na vlasti ako se vec prica o tome da bi bez dijaspore propala BiH....Koliko vidim ovi ne propadaju vec 20 i vise godina...stvar je jasna...
MUZICAR.. :) ,dali bi propala,neznam.
Samo je sigur da bi ti politicari morali nesto radit,nebi im bilo tako komotno.
Od 2000-te,taj priliv se prepolovio,imaju podaci BH banke...
Citao sam clanak,mozda po godine prije,gdje ovi izrazavaju paniku i bjes.
Te devize sto dole stizu,zavrsavaju,zna se gdje.
Zna se koje partije kontrolisu banke,pa shodno tome.....bezbeli...
E ...ako se umanji jos,a manje je svaki dan,oni ce biti nervozniji i morat ce se krenut u nesto.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Dijaspora ekonomski spašava BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Nov 2014, 19:03

String wrote:Naravno da sam mislio a to se i zna ovdje ko koga finansira i koliko dugo..
Ima i toga ali ovdje je ipak riječ o regularnim doznakama, koej se šalju preko banaka, pa otuda CB BiH i ima evidenciju. Keš nije uračunat :D
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Od 1998. do 2015. god. dijaspora u BiH poslala 35 milijardi

Post by Krokodil Behko » 17 Oct 2015, 22:26

Image
Građani Bosne i Hercegovine koji žive diljem svijeta svojim porodicama i prijateljima u državi od 1998. do ove godine poslali su oko 35 milijardi KM.

Prema podacima Centralne banke, bh. dijaspora je u domovinu 1998. godine poslala 2,013 milijardi KM, 1999. 2,017 milijardi, 2000. 2,016 milijardi, 2001. 2,007 milijardi, 2002. 1,966 milijardi, 2003. 1,973 milijardi, 2004. 2,317 milijardi, 2005. 2,318 milijardi, dok je 2006. godine poslano 2,468 milijardi KM.

Prema podacima Centralne banke BiH (CB), koja je o ovim doznakama vodila evidenciju upravo od 1998. godine, najveća doznaka zabilježena je 2007. godine kada je na račune građana uplaćeno 2,770 milijardi KM, a najmanje novca od dijaspore stiglo je 2002. godine i to 1,966 milijardi KM.

Isti izvor pokazuje da je 2008. godine iz dijaspore u BiH poslano 2,522 milijardi KM, a naredne godine 2,010 milijardi KM, 2010. 1,984 milijardi, 2011. 2,008 milijardi, 2012. 2,093 milijardi, 2013. 2,145 milijardi KM i 2014. godine kada je poslano 2,275 milijardi KM.

Tokom prva tri mjeseca ove godine doznake bh. građana koji žive i rade u inostranstvu iznosile su 493,6 miliona KM, što je za 17,6 miliona više u odnosu na isti period 2014. godine.

Skoro svake godine bh. dijaspora je u domovinu slala preko dvije milijarde KM.

Stručnjaci smatraju da je novac koji bh. dijaspora šalje na račune građana veoma važan za cjelokupni ekonomski sistem BiH jer to čini vrlo važan dio bruto društvenog proizvoda (BDP) zemlje.

Prema procjenama Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine (SSDBiH), širom svijeta živi više od 1,3 miliona građana porijeklom iz BiH, a podaci drugih institucija govore da izvan ove balkanske zemlje živi 1,5 do 2 miliona ljudi. BiH trenutno ima oko 4 miliona stanovnika, što znači da svaki treći Bosanac i Hercegovac živi u inostranstvu. Većinu bosanskohercegovačke dijaspore čine osobe koje su izbjegle ili su protjerane iz svojih domova tokom rata od 1992. do 1995. godine.

U Njemačkoj trenutno živi oko 180.000 državljana BiH, u SAD-u 145.000, Austriji 90.000, Švedskoj 54.000, Turskoj 45.000, Švicarskoj 40.000, Australiji 35.000, Kanadi 30.000...

(Klix)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Od 1998. do 2015. god. dijaspora u BiH poslala 35 milija

Post by storm » 17 Oct 2015, 22:30

To su doznake preko bankovnih transfera.....pitanje je koliko je realna brojka, koliko se još novca u cashu unese :cudi
Ne dolazi nitko kući sa 100€
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Od 1998. do 2015. god. dijaspora u BiH poslala 35 milija

Post by Konsultant » 18 Oct 2015, 02:15

Nije neka cifra, oko 1 milijarda € godisnje. Toliko zaradi samo jedna bolja firma u Njemackoj ili Svici. Do Amerike je jos daleko.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Od 1998. do 2015. god. dijaspora u BiH poslala 35 milija

Post by Krokodil Behko » 18 Oct 2015, 09:21

Cifra je veća, bar 200%. Unese se tu u kešu dosta, potom u robi (uvoz automobila, mašina i sl) plus što dijaspora direktno potroši tokom odmora. Treba tu vidjeti kolika je zarada zubara, frizera čevabdžija itd :D.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Od 1998. do 2015. god. dijaspora u BiH poslala 35 milija

Post by Pasaga » 18 Oct 2015, 10:53

Krokodil Behko wrote:Cifra je veća, bar 200%. Unese se tu u kešu dosta, potom u robi (uvoz automobila, mašina i sl) plus što dijaspora direktno potroši tokom odmora. Treba tu vidjeti kolika je zarada zubara, frizera čevabdžija itd :D.
...sarajevske pivare..... :ha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests