Nasa djeca u dijaspori

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by Socrates » 01 Jul 2017, 05:28

Svaka čast tvom djetetu, navika. :klanja Ja se sav rastopim kad vidim uspjeh u školi.

Nije da se hvalim, ali od sebe sam uvijek zahtijevao najviše, pa sam to i postizao.

I ne, nisam bio štreber, odbijte propalice bjelosvjetske. :zao

On topic;

Sve je to lijepo i dobro, ali čini mi se da dosta nase djece stane poslije ove prve diplome sa obrazovanjem, pa nema dovoljan broj magistara i doktora.

Evo i sam već godinama mislim na doktorat, ali sve nešto ni tamo ni 'vamo.

I onda naletim na vas. Vi ćete me, administratora mi, spriječiti da postanem doktor.

Crvena, čitaš li ti ovo? Ako nikad ne doktoriram na grobu će mi pisati da si ti kriva za to. :zao
. . . . . . . . .

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Maja » 20 Aug 2022, 23:45

Ode i dijaspora kuci. A bilo ih je ovog ljeta podosta. Velika vecina djece razumije bosanski ali nece da prica jer ih je stid. Tako roditelji kazu.
Pa bas jel ih stid ili jednostavno nece :hm

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Melek » 20 Aug 2022, 23:46

Teško je njihovo breme.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Nippy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 305
Joined: 28 Jul 2022, 23:00
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Nippy » 20 Aug 2022, 23:52

Maja wrote: 20 Aug 2022, 23:45 Ode i dijaspora kuci. A bilo ih je ovog ljeta podosta. Velika vecina djece razumije bosanski ali nece da prica jer ih je stid. Tako roditelji kazu.
Pa bas jel ih stid ili jednostavno nece :hm
Gdje to?

User avatar
immuno
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9680
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 7957 times
Been thanked: 8323 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by immuno » 20 Aug 2022, 23:54

Maja wrote: 20 Aug 2022, 23:45 Ode i dijaspora kuci. A bilo ih je ovog ljeta podosta. Velika vecina djece razumije bosanski ali nece da prica jer ih je stid. Tako roditelji kazu.
Pa bas jel ih stid ili jednostavno nece :hm
Ima svasta, neki hoce nazor da su austrijanci, njemci, francuzi.... Nece da im djeca pricaju maternji jezik da se nevidi da du stranci a ima ih Koji misle da je to primitivno pricati bosanski.... Bruka stvarno I sramota za takve roditelje sto vise jezika znas vise vrijedis. Mogu oni pricati koliko hoce al jos ce generacija I generacija proci dok to bude ono sto oni zele. O imenima djece da ne pricam jovic majkl bukvalno ovako pise, ili npr izetbegovic Gabriele eto sa takvim imenom je 100% austrijanka I nemoze pricat bosanski... :sram

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Melek » 20 Aug 2022, 23:55

Ima i djece koja se stide od koga su, pa imaju averziju prema svem bosanskom.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Nippy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 305
Joined: 28 Jul 2022, 23:00
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Nippy » 21 Aug 2022, 00:00

immuno wrote: 20 Aug 2022, 23:54
Maja wrote: 20 Aug 2022, 23:45 Ode i dijaspora kuci. A bilo ih je ovog ljeta podosta. Velika vecina djece razumije bosanski ali nece da prica jer ih je stid. Tako roditelji kazu.
Pa bas jel ih stid ili jednostavno nece :hm
Ima svasta, neki hoce nazor da su austrijanci, njemci, francuzi.... Nece da im djeca pricaju maternji jezik da se nevidi da du stranci a ima ih Koji misle da je to primitivno pricati bosanski.... Bruka stvarno I sramota za takve roditelje sto vise jezika znas vise vrijedis. Mogu oni pricati koliko hoce al jos ce generacija I generacija proci dok to bude ono sto oni zele. O imenima djece da ne pricam jovic majkl bukvalno ovako pise, ili npr izetbegovic Gabriele eto sa takvim imenom je 100% austrijanka I nemoze pricat bosanski... :sram
Ja ne znam nikoga takvog od naših ljudi koji žive i rade vani.

User avatar
immuno
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9680
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 7957 times
Been thanked: 8323 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by immuno » 21 Aug 2022, 00:02

Melek wrote: 20 Aug 2022, 23:55 Ima i djece koja se stide od koga su, pa imaju averziju prema svem bosanskom.
To nose iz kuce i to roditelji tako odgajaju... Nerazumijem pojam" stide se domovine " :bua taman da Sam iz burundija, Ruande to je moja domovina, ja bih mozda vrlo rado rekla da Sam iz londona al moje srce kuca samo za Sarajevo, tu sam rodjena I moji roditelji I ja , London mi ni u guzici nije...

User avatar
immuno
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9680
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 7957 times
Been thanked: 8323 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by immuno » 21 Aug 2022, 00:04

Nippy wrote: 21 Aug 2022, 00:00
immuno wrote: 20 Aug 2022, 23:54

Ima svasta, neki hoce nazor da su austrijanci, njemci, francuzi.... Nece da im djeca pricaju maternji jezik da se nevidi da du stranci a ima ih Koji misle da je to primitivno pricati bosanski.... Bruka stvarno I sramota za takve roditelje sto vise jezika znas vise vrijedis. Mogu oni pricati koliko hoce al jos ce generacija I generacija proci dok to bude ono sto oni zele. O imenima djece da ne pricam jovic majkl bukvalno ovako pise, ili npr izetbegovic Gabriele eto sa takvim imenom je 100% austrijanka I nemoze pricat bosanski... :sram
Ja ne znam nikoga takvog od naših ljudi koji žive i rade vani.
Ima vjeruj mi cak imamo u familiji doduse neki dalji rodjaci od muzA, djeca sem par psovki neznaju beknut bosanski I nisu oni jedini nazalost.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Melek » 21 Aug 2022, 00:04

immuno wrote: 21 Aug 2022, 00:02
Melek wrote: 20 Aug 2022, 23:55 Ima i djece koja se stide od koga su, pa imaju averziju prema svem bosanskom.
To nose iz kuce i to roditelji tako odgajaju... Nerazumijem pojam" stide se domovine " :bua taman da Sam iz burundija, Ruande to je moja domovina, ja bih mozda vrlo rado rekla da Sam iz londona al moje srce kuca samo za Sarajevo, tu sam rodjena I moji roditelji I ja , London mi ni u guzici nije...
Jednostavno. Kad uporede one primate sa ćúke što kod kuće, što kod uže i šire rodbine sa npr random švedskom familijom, jednostavno se zastide. Ima toga :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53183
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14871 times
Status: Online

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by HAVANA » 21 Aug 2022, 00:08

Melek wrote: 20 Aug 2022, 23:55 Ima i djece koja se stide od koga su, pa imaju averziju prema svem bosanskom.
Ponjamke im se u stau i naguram petom.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
immuno
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9680
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 7957 times
Been thanked: 8323 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by immuno » 21 Aug 2022, 00:10

Melek wrote: 21 Aug 2022, 00:04
immuno wrote: 21 Aug 2022, 00:02

To nose iz kuce i to roditelji tako odgajaju... Nerazumijem pojam" stide se domovine " :bua taman da Sam iz burundija, Ruande to je moja domovina, ja bih mozda vrlo rado rekla da Sam iz londona al moje srce kuca samo za Sarajevo, tu sam rodjena I moji roditelji I ja , London mi ni u guzici nije...
Jednostavno. Kad uporede one primate sa ćúke što kod kuće, što kod uže i šire rodbine sa npr random švedskom familijom, jednostavno se zastide. Ima toga :kafa
Ali cega bolan
Ko je doso u tudju zemlju naravno da je sve drugacije neko misli bolje neko misli losije. Kad si vec doso I hoces da imas zivot bar blizu njihovog onda poduzmi nesto uci jezik, doskoluj se ako treba, potrudi se ako to neradis a hoces bolji zivot zbog toga treba da se stidis a ne odakle si doso I maternjeg jezika.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Melek » 21 Aug 2022, 00:11

Plus još, da se ne ponavljam sa onom ironijom - izuzetno je teško naučiti nekog maternji, kad ga ni sâm ne znaš/slabo znaš. Insan misli da ga zna, al ne baš. I dole, na svu sreću, ne uči samo kuća dijete maternjem, već uža i šira okolina, što je vrlo bitno.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Nippy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 305
Joined: 28 Jul 2022, 23:00
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Nippy » 21 Aug 2022, 00:13

immuno wrote: 21 Aug 2022, 00:04
Nippy wrote: 21 Aug 2022, 00:00
Ja ne znam nikoga takvog od naših ljudi koji žive i rade vani.
Ima vjeruj mi cak imamo u familiji doduse neki dalji rodjaci od muzA, djeca sem par psovki neznaju beknut bosanski I nisu oni jedini nazalost.
Ja imam u porodici ljudi koji vec 60-70 godina idu vani, a oni i njihova djeca, unuci nemaju problema s tim. Dapače, pričaju bolje bosanski jezik nego ovi što ih prozivaju

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Melek » 21 Aug 2022, 00:14

immuno wrote: 21 Aug 2022, 00:10
Melek wrote: 21 Aug 2022, 00:04

Jednostavno. Kad uporede one primate sa ćúke što kod kuće, što kod uže i šire rodbine sa npr random švedskom familijom, jednostavno se zastide. Ima toga :kafa
Ali cega bolan
Ko je doso u tudju zemlju naravno da je sve drugacije neko misli bolje neko misli losije. Kad si vec doso I hoces da imas zivot bar blizu njihovog onda poduzmi nesto uci jezik, doskoluj se ako treba, potrudi se ako to neradis a hoces bolji zivot zbog toga treba da se stidis a ne odakle si doso I maternjeg jezika.
Uzmi to iz ove perspektive: insan rodjen u npr Švedskoj ali nije to to. Osjeća se “zakinut”, vidi to ko neku sudbinsku nepravdu nad sobom samim. Kući ga handre šošoni a vani ima posadu Star Trek Enterprise-a, pa mu valja deverat i s jednim i sa drugim. Nije sve crno-bijelo :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
immuno
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9680
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 7957 times
Been thanked: 8323 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by immuno » 21 Aug 2022, 00:17

Melek wrote: 21 Aug 2022, 00:11 Plus još, da se ne ponavljam sa onom ironijom - izuzetno je teško naučiti nekog maternji, kad ga ni sâm ne znaš/slabo znaš. Insan misli da ga zna, al ne baš. I dole, na svu sreću, ne uči samo kuća dijete maternjem, već uža i šira okolina, što je vrlo bitno.
U pravu si imam dijete koje nije naucilo maternji morao uciti strani al bogami prica Itekako I to be muska Kokos vec pravilno... Moze, sve se nosi iz kuce, u skoli I napolju du pricali njemacki kad predjes kucni Prag maternji!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Maja » 21 Aug 2022, 00:17

Dobro ali dodje ti dijete u nene i dede ili tetke ili dajdze, ti moras posredovati u razgovoru.
Zasto ne nauciti djecu ono osnovno. Dovoljno je da se u kuci prica bosanski i znace ga solidno.
Njima ce uvijek primarni jezik biti svedski, oni ce se osjecati Svedima i to je normalno ALI...

Drugi problem je da djeca kako rastu i postaju punoljetna uopste vise ne zele dolaziti u BiH. I tu razumijem da su im tamo prijatelji, momci i cure ali opet ALI...

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Melek » 21 Aug 2022, 00:21

immuno wrote: 21 Aug 2022, 00:17
Melek wrote: 21 Aug 2022, 00:11 Plus još, da se ne ponavljam sa onom ironijom - izuzetno je teško naučiti nekog maternji, kad ga ni sâm ne znaš/slabo znaš. Insan misli da ga zna, al ne baš. I dole, na svu sreću, ne uči samo kuća dijete maternjem, već uža i šira okolina, što je vrlo bitno.
U pravu si imam dijete koje nije naucilo maternji morao uciti strani al bogami prica Itekako I to be muska Kokos vec pravilno... Moze, sve se nosi iz kuce, u skoli I napolju du pricali njemacki kad predjes kucni Prag maternji!
Eto, npr, dijete ti pročita ovo i pita te, mama a šta je to “muška Kokoš” i “zašto pišeš Kokoš i Prag velikim početnim, jel se tako to radi na Bosanskom”. Il, uopšte se ne zapita i uzme to zdravo za gotovo. Kao primjer :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
immuno
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9680
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 7957 times
Been thanked: 8323 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by immuno » 21 Aug 2022, 00:22

Jezik bilo koji, koji dodatno znas moze ti samo valjati u zivotu, to je bogatsvo. Ovdje ima puno brakova razlicitih nacija I svi se trude da djeca odmah uce oba jezika majka ako je madjarica prica madjarski sa djetetom a otac austrijanac njemacki e tako treba raditi....

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Melek » 21 Aug 2022, 00:23

Tačno tako.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests