Nasa djeca u dijaspori

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Ruana
Status: Offline

Nasa djeca u dijaspori

Post by Ruana » 17 Mar 2014, 21:06

Koliko vasa djeca govore nas jezik? Koliko vole BiH, koliko ih interesuje nasa zemlja uopste?

Ovdje sam pola zivota i ponekad uhvatim sebe da se ne mogu sjetiti neke nase rijeci. Zamislite tek nasu djecu koja su se rodila u dijaspori. Mi u kuci pricamo iskljucivo nas jezik, osim naravno ako imamo goste koji ne govore nas. Moj stariji sin ima 17 godina i prica nas jezik solidno, ali ma koliko se mi trudili ne mozes sa njim voditi neku dublju diskusiju na nasem jeziku, on onda izmjesa recenicu pola danski pola nas. Njih dvojica izmedju sebe rijetko pricaju na nasem, ali isto tako imaju sposobnost da u sekundi presalta sa jednog na drugi jezik.
Mene brine, ako mi sutra dijete ne bude znalo nas jezik i kazem opet da zaista oboje radimo maksimalno na tome da sto vise pricaju nas, opet ga nikad nece znati dovoljno dobro. Po meni smo postigli veliki uspjeh samim tim sto djeca vole BiH, vole da idu dolje na odmor, prate svaki korak nase reprezentacije i sve u vezi sporta od sjedece odbojke pa do fudbalske reprezentacije.

Bilo gdje da se nalazim bilo to na ulici ili u skoli ja sa mojom djecom pricam nas jezik i nemam kompleks kao neki nasi. Primjetila sam da neki nasi srecom nisu u vecini nikad ne pricaju sa djecom nas jezik. Npr. vidjela sam da dijete pita oca na nasem moze li nesto a on mu odgovara na danskom. Znam djece koja uopste ne pricaju nas jezik i sto je najgore od svega roditelji se ponose sa sa tim kao ono ”sta ce im to”.
Zasto? Pa zar se ne kaze ”vrijedis onoko koiko jezika pricas”.
Intersuje me sta vi mislite o tome? Koliko vasa djeca znaju i pricaju nas jezik?

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Dzagoda » 17 Mar 2014, 23:23

Nismo se opterecivali forsiranjima niti na jednu stranu. Mladja recimo do 5te godine uopce nije pricala engleski, iako je rodjena ovdje.
Obje skoro savrseno citaju, pisu i govore nas jezik:) Iako krkanski miksamo sve :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Lebowski » 17 Mar 2014, 23:55

Šta ja znam, ova djeca što dožu iz dijaspore pričaju nešto kao Jagoda na forumu..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Dzagoda » 17 Mar 2014, 23:57

Lebowski wrote:Šta ja znam, ova djeca što dožu iz dijaspore pričaju nešto kao Jagoda na forumu..
:aplauzz :hihi

A nije im lako, mada saltaju ko pravi:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by dacina_curica » 18 Mar 2014, 00:44

Moje dijete je jos uvijek relativno malo da bi sad mogla ocijeniti koliko "dobro" prica nas ali se trudi i to mi je najbitnije.
Osim toga moj bivsi muz je Amerikanac tako da smo kuci najvise pricali engleski osim kad malac i ja ostanemo kuci sami pa onda blebecemo "po naski".
Kad je bio beba i mali (do neke 2.5 godine) ja sam mu iskljucivo pricala na nasem i nisam dala majki i didi da mu se uopste obracaju na engleskom (cesto se desava jer oni misle da je njemu lakse). Medjutim kad je krenuo u americko obdaniste dijete najednom prestade pricati...skroz. Onda smo skontali da je bio potpuno nesiguran (iako je engleski pricao jako dobro jos od malih nogu - puno djecijih pjesmica, knjiga i slicno ucine svoje) i tad sam prestala forsirati bosanski i pustila ga da se prvo oslobodi sa engleskim pa kad bude spreman kontala sam pocece i sa bosanskim. Tako je i bilo. Negdje oko 5. godine je opet poceo da prica bosanski, jest' da nekad lici na kombinaciju kineskog i ceskog ali trudi se. Meni dovoljno. :)

Ono cemu ja zadajem vise paznje i vrijednosti je istorija, pogotovo skorija, jer hocu da zna zasto sam ja ovdje a dajdza na drugom kraju svijeta, sta se desilo i sve sto ide uz to (pogotovo zato sto se ovdje pridaje mnogo paznje glorifikaciji rata i vojnika koji "brane nasu slobodu" u nekim pizdicima na Bliskom Istoku).
Lebowski wrote:Šta ja znam, ova djeca što dožu iz dijaspore pričaju nešto kao Jagoda na forumu..
Pa dobro sad, malo ti je ova opaska, da ne kazem, gruba (napisah drugu rijec ali neka...). :cudi.
Ne moze se ocekivati od djeteta koje odraste u stranom jezickom podrucju i koje ni u snu ne moze posjedovati fond rijeci koje posjeduje dijete koje odrasta u Bosni, da barata bosanskim jezikom kao njegov bosanski vrsnjak ili jos gore, odrasla osoba. Vazno je da se trude; koga briga ako ubace neku stranu rijec tu i tamo. Pa meni matorom insanu zafali rijec a da ne zafali maksumu. :cudi

Ruana
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Ruana » 18 Mar 2014, 07:44

Lebowski wrote:Šta ja znam, ova djeca što dožu iz dijaspore pričaju nešto kao Jagoda na forumu..
Je li i vi nasu djecu zovete dijasporcad?
Jednom kad smo bili kod rodjaka na Alipasinom i izasao moj stariji sin sa sinom od rodjaka da se igraju, tamo bilo jos djece iz dijaspore ali iz Njemacke i podjeli li se da igraju fudbala. Nisu se mogli sporazumliti i poceli na engleskom svi da pricaju, kad neka stara zena malom od rodjaka, samo njega prepoznala " nemoj ti sine sa njima pricat na straNJSKOM jeziku, oni su dijasporcad, ne znaju oni nasKI, nego ti pricaj pa neka oni od tebe uce" :plavi
Ono zena nije nislila nista lose, nego meni smijesno DIJASPORCAD.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Calla » 25 Mar 2014, 09:27

Moju djecu zovu svabcad,,tako da je i ovo naziv koji odudara od svakog domaceg naziva,,
mada to nije nista ni slagano,,otac je Njemac,,(svabo nije ,jer kod nas ljudi ne znaju da je svabo pokrajinski njemac iz Schwabenlanda)
Oboje djece sam forsirala od samog pocetka djetinjstva da znaju govoriti oba jezika ,,sin je manje naucio ,kcerka vise,a ,i danas dan je tako,,,sin govori nasim jezikom samo sa mojim roditeljima kada je kod njih u posjeti a kcerka parla bosanskim u svakoj prilici sa mom i sa ostalima kao da je u Bosni rasla ...
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Lebowski » 25 Mar 2014, 15:38

Image

:D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Dzagoda » 25 Mar 2014, 23:13

Lebowski wrote:Image

:D
:aplauzz :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi Kradem:)))))))
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by rima » 27 Apr 2014, 02:56

Mojih dvoje pricaju al ja ih nista nerazumijem :) Ovdje su rodjeni, zive.. skoluju se.. pricaju nas kao Visoki prestavnik :)

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by komsija » 27 Apr 2014, 03:08

Za sve nevolje oko jezika su krivi roditelji jer da su se trudili nasa djeca bi pricala nas jezik
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by krhotina » 27 Apr 2014, 03:30

rima wrote:Mojih dvoje pricaju al ja ih nista nerazumijem :) Ovdje su rodjeni, zive.. skoluju se.. pricaju nas kao Visoki prestavnik :)


To, dijamantu bosanski, prenijeo si na njih sve što si znao! :aplauzz

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by storm » 27 Apr 2014, 06:21

komsija wrote:Za sve nevolje oko jezika su krivi roditelji jer da su se trudili nasa djeca bi pricala nas jezik
Naravno....ta stvar je jedino i samo do roditelja..tu sve druge okolnosti padaju u vodu ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Obrisan profil » 27 Apr 2014, 16:04

Pričaju ko Žikina Elza :D
Ok. Nije baš tako, zapravo ni blizu, ali primećujem da najstarija, koja je prvo naučila srpski, bolje priča od brata i sestre koji su naučili prvo nemački.
Kad su u Bosni ili Srbiji, trude se baš. Kući pokušavam da pričam na samo jednom jeziku, da ne mešam, al mi ne ide baš za rukom.
Ja sam rođena i odrasla u Nemačkoj.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Krokodil Behko » 27 Apr 2014, 16:06

MORENA wrote:Pričaju ko Žikina Elza :D
Ok. Nije baš tako, zapravo ni blizu, ali primećujem da najstarija, koja je prvo naučila srpski, bolje priča od brata i sestre koji su naučili prvo nemački.
Kad su u Bosni ili Srbiji, trude se baš. Kući pokušavam da pričam na samo jednom jeziku, da ne mešam, al mi ne ide baš za rukom.
Ja sam rođena i odrasla u Nemačkoj.
Ali svejedno, paprike znaš nizati po kanapu :p
online

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Obrisan profil » 27 Apr 2014, 16:13

ujs, okitim celu kucu :D

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by rima » 28 Apr 2014, 23:11

krhotina wrote:
rima wrote:Mojih dvoje pricaju al ja ih nista nerazumijem :) Ovdje su rodjeni, zive.. skoluju se.. pricaju nas kao Visoki prestavnik :)


To, dijamantu bosanski, prenijeo si na njih sve što si znao! :aplauzz
Depra a :zid :D probaj sa quetiapin, PS: oni krkini su ti nesto jeftiniji

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by laganini » 28 Apr 2014, 23:29

.. :haha
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by krhotina » 29 Apr 2014, 00:22

rima wrote:Mojih dvoje pricaju al ja ih nista nerazumijem :) Ovdje su rodjeni, zive.. skoluju se.. pricaju nas kao Visoki prestavnik :)

Nisi ti nikakav izuzetak, sjetim se dijasporskih sijela bosančerosa na kojima je glavno bilo čiji će potomak bolje da govori stranjski.
Jadno je kad ti djeca pričaju maternji k'o mutanti, al' to je već problem tvoj i inih. :mah

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by laganini » 29 Apr 2014, 00:23

ali dobro ti je spustio..priznaj...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests