Prednost i mane života u dijaspori

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by storm » 15 Dec 2014, 14:02

Ma koji big Brother...
Jednostavno ljudima dopizdilo da žive neki tamo par desetljeća a neznaju meknuti njemački :cudi
Druže se samo sa svojima se kao je za nešto srediti (socijalnu pomoć uglavnom) povedu nekog tko zna i boli te tuki...
Ima i ovdje istih... S tim da bi slovenski trebao biti dostupniji,ali jok... Neće oni :123
Svima bi ja dao da prosetaju...
Pričam naravno o osnovama, ne da sad budu kao nijemci... Time si povećavaju mogućnosti za posao... Ali to je drugi par cipela, koliko ih to zanima... :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by STrendzer » 15 Dec 2014, 14:20

bavarci su i inace najveci mrzitelji stranaca a ova prica o ovome potice iz Bavarske,odnosno njihovih politicara....licno i meni samom pomalo smeta kad strendzer ne zna beknut jezik zemlje u kojoj zivi-ali ovo je pretjerano,ali nije cudno- obzirom da dolazi iz Bavarske..

a istini za volju,ne pricaju ni bavarci njemacki jezik kako treba,niti hoce a mnogi ga mozda i ne znaju a i nece da znaju(oni iz teskih alpskih sela..)..osim toga,bavarca niko ko nije bavarac i ne razumije,pogotovu stranac koji je naucio samo Hochdetsch...stoga ovaj gore bez razloga svira qur.u

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by storm » 15 Dec 2014, 14:30

Ma ok to camargue... Tu od mene počinju sela oko 15 km udaljena koje ja ovdje rodjen teško pohvatam kad zabrzaju, da ne pričam o Prekmurju, oni ko da nisu slovenci kad udare svoju spiku...
Neka službena osnova sporazumijevanja mora biti savladana :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3771 times
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Veca » 15 Dec 2014, 14:30

storm wrote:Ma koji big Brother...
Jednostavno ljudima dopizdilo da žive neki tamo par desetljeća a neznaju meknuti njemački :cudi
Druže se samo sa svojima se kao je za nešto srediti (socijalnu pomoć uglavnom) povedu nekog tko zna i boli te tuki...
Ima i ovdje istih... S tim da bi slovenski trebao biti dostupniji,ali jok... Neće oni :123
Svima bi ja dao da prosetaju...
Pričam naravno o osnovama, ne da sad budu kao nijemci... Time si povećavaju mogućnosti za posao... Ali to je drugi par cipela, koliko ih to zanima... :kafa


...storme,i da je tako kako ti kazes,ne moze ovako ici u javnost,ima drugih puteva!...u ovoga je jezik,bio brzi od pameti,nije to prvi puta...dobili su dovoljno kritika...stvaraju mrznju bez veze!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Julia-Klara » 15 Dec 2014, 15:03

udaraju jako nisko, ali ko ih ebe... sinoc gledam emisiju, tabire vezano za ove proteste protiv "islamiziranja" zemlje
glupost cista... veze nemaju ni sta traze, ni sta hoce, niti veze sa islamom imaju
ali , u strahu su velike oci
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Julia-Klara » 15 Dec 2014, 15:06

PS vezano za strance u Bajernu - mogu se ebat :D kad ih toliko mrze sto ih imaju?
politika jedne zemlje je ogledalo te zemlje, a Njemacka ima itekako dobro razvijenu politiku imigracije...jeste malo tesko doci do nje, pogotovo nama kojima trebaju vize, ali brate ako radis i placas poreze niko te i ne razeruje

ako si vec 10 godina tu, zivis, radis, a nisi sposoban otici sam doktoru i reci gdje i sta boli, onda brate hajde svojoj kuci,pa se svadjaj i natezi sa svojim doktorom
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Mala_Mu » 15 Dec 2014, 15:07

camargue wrote:bavarci su i inace najveci mrzitelji stranaca a ova prica o ovome potice iz Bavarske,odnosno njihovih politicara....licno i meni samom pomalo smeta kad strendzer ne zna beknut jezik zemlje u kojoj zivi-ali ovo je pretjerano,ali nije cudno- obzirom da dolazi iz Bavarske..

a istini za volju,ne pricaju ni bavarci njemacki jezik kako treba,niti hoce a mnogi ga mozda i ne znaju a i nece da znaju(oni iz teskih alpskih sela..)..osim toga,bavarca niko ko nije bavarac i ne razumije,pogotovu stranac koji je naucio samo Hochdetsch...stoga ovaj gore bez razloga svira qur.u
Ne bih rekla, politicari oke.. al Narod da mrzi jok

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2014, 16:27

A šta je sa auslanderima iz FC Bayern? Ne može svaki auslabder biti kao Rooben.
Jbg, oni sami otvorili granice i traže radnike. Da im je da se ebu, a da im ne uđe.
Podržavam ja potrebu integracije u društvo ali ovakvog plana provođenja, ne bi se sjetio ni Kim Jong Un.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by paparaci » 16 Dec 2014, 00:57

koji su to glupsoni. pametnije bi im bilo da natjeraju svoje svabe na rad, a ne da zive kao paraziti i da biraju poslove.
da im nije stranaca, mogli bi se halaliti sa ekonomskom silom.

bezze kake o imirantima i ucenju jezika. mozes ti biti integrisan koliko hoces, ali ces uvijek biti gradjanin drugog reda.
pricaju o manjku strucne radne snage i vrbovanju istih po raznim evropskim zemljama, dok istih imaju u svojoj drzavi.
samo sto stranac sa istim i boljim kvalifikacijama od svabe ima naspram njim 10 puta manje sanse za neki uspjeh.

gade mi se.

opasno se (njemacko) drustvo zadnjih godina sve vise blizi onom stanju za vrijeme Adolfa.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Pasaga » 16 Dec 2014, 06:43

paparaci wrote:koji su to glupsoni. pametnije bi im bilo da natjeraju svoje svabe na rad, a ne da zive kao paraziti i da biraju poslove.
da im nije stranaca, mogli bi se halaliti sa ekonomskom silom.

bezze kake o imirantima i ucenju jezika. mozes ti biti integrisan koliko hoces, ali ces uvijek biti gradjanin drugog reda.
pricaju o manjku strucne radne snage i vrbovanju istih po raznim evropskim zemljama, dok istih imaju u svojoj drzavi.
samo sto stranac sa istim i boljim kvalifikacijama od svabe ima naspram njim 10 puta manje sanse za neki uspjeh.

gade mi se.

opasno se (njemacko) drustvo zadnjih godina sve vise blizi onom stanju za vrijeme Adolfa.
Drug moj...
Sve je to u deku...ne u pet...
Ovim ovde,najteze im se rodit,dok se rodi,u najmanju ruku je sefic.....
Pa ti duraj i dokazuj se....
Okolo,po medijima,novine.....ubijaju demokratijom i ljudskim pravima.
Zato cim cujem tu spiku,bjezim....gasim....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by storm » 16 Dec 2014, 07:57

To oko posla i obavljanja je istina....
jučer pričam s frendom, nekad smo skupa radili, elektro struke, vratio se iz njemačke i priča .... jako malo rade, nemaju pojma....gro posla odrade poljaci, balkanci, oni su na nekom projektu, gradilištu samim time što su nijemci, u nadređenom položaju.....kaže sa njihovim tempom, mogu raditi do 80te :D
Ali tako je ... mi idem njima, a ne oni nama :cudi došao si zaraditi, šuti i trpi...
A vezano na temu, ako imaš neku osnovu komunikacije ipak ne mogu mlatiti s tobom kako se sjete, ako te već život, nevolja, kajgod zadesilo gore... mnogi od njih cijene, ako vide želju i trud za djelomičnom ilii potpunom asimilacijom...
a budala ima svuda... bar mi to dobro znamo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by mrki62 » 16 Dec 2014, 10:40

Ja Švabe razumijem i u BiH da ima nekakvih stranaca na radu i da su recimo 10 godina u BiH a ni jedne riječi neće Bosanski vi bi i te kako razumjeli Švabe.
Što se tiče šefovanja, pa u BiH imate još gore, ni nacija više nije važna već prije svega politička pripadnost.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by STrendzer » 16 Dec 2014, 12:36

storm wrote:To oko posla i obavljanja je istina....
jučer pričam s frendom, nekad smo skupa radili, elektro struke, vratio se iz njemačke i priča .... jako malo rade, nemaju pojma....gro posla odrade poljaci, balkanci, oni su na nekom projektu, gradilištu samim time što su nijemci, u nadređenom položaju.....kaže sa njihovim tempom, mogu raditi do 80te :D
Ali tako je ... mi idem njima, a ne oni nama :cudi došao si zaraditi, šuti i trpi...
A vezano na temu, ako imaš neku osnovu komunikacije ipak ne mogu mlatiti s tobom kako se sjete, ako te već život, nevolja, kajgod zadesilo gore... mnogi od njih cijene, ako vide želju i trud za djelomičnom ilii potpunom asimilacijom...
a budala ima svuda... bar mi to dobro znamo...
ma da,neku sredinu covjek mora naci,mora se znati nesto jezika zemlje u kojoj se zivi i to je ok,a i domacine ne uzimat previse preozbiljno,postovat da,malo na salu,malo na nesto drugo i ide nekako...ipak su oni svoji na svome a mi smo dosli njima..

dobri su oni kakvi smo mi!...ne dao njima Bog da rade kod nas.. :plavi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Julia-Klara » 16 Dec 2014, 15:40

camargue wrote:
storm wrote:To oko posla i obavljanja je istina....
jučer pričam s frendom, nekad smo skupa radili, elektro struke, vratio se iz njemačke i priča .... jako malo rade, nemaju pojma....gro posla odrade poljaci, balkanci, oni su na nekom projektu, gradilištu samim time što su nijemci, u nadređenom položaju.....kaže sa njihovim tempom, mogu raditi do 80te :D
Ali tako je ... mi idem njima, a ne oni nama :cudi došao si zaraditi, šuti i trpi...
A vezano na temu, ako imaš neku osnovu komunikacije ipak ne mogu mlatiti s tobom kako se sjete, ako te već život, nevolja, kajgod zadesilo gore... mnogi od njih cijene, ako vide želju i trud za djelomičnom ilii potpunom asimilacijom...
a budala ima svuda... bar mi to dobro znamo...
ma da,neku sredinu covjek mora naci,mora se znati nesto jezika zemlje u kojoj se zivi i to je ok,a i domacine ne uzimat previse preozbiljno,postovat da,malo na salu,malo na nesto drugo i ide nekako...ipak su oni svoji na svome a mi smo dosli njima..

dobri su oni kakvi smo mi!...ne dao njima Bog da rade kod nas.. :plavi
:aplauzz i ti da nesto realno kazes o njima/nama :respekt
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2014, 23:09

paparaci wrote:koji su to glupsoni. pametnije bi im bilo da natjeraju svoje svabe na rad, a ne da zive kao paraziti i da biraju poslove.
da im nije stranaca, mogli bi se halaliti sa ekonomskom silom.

bezze kake o imirantima i ucenju jezika. mozes ti biti integrisan koliko hoces, ali ces uvijek biti gradjanin drugog reda.
pricaju o manjku strucne radne snage i vrbovanju istih po raznim evropskim zemljama, dok istih imaju u svojoj drzavi.
samo sto stranac sa istim i boljim kvalifikacijama od svabe ima naspram njim 10 puta manje sanse za neki uspjeh.

gade mi se.

opasno se (njemacko) drustvo zadnjih godina sve vise blizi onom stanju za vrijeme Adolfa.
Upravo tako.
Nijemci neće da rade ali ja mislim da je to pošteno. Svjedoci su bogaćenja njihove države, koja je i njihova, a ne samo raznoraznih političara i industrijalaca. Može im se, pa nek biraju, a država nek ih finansira.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by paparaci » 17 Dec 2014, 00:46

mrki62 wrote:Ja Švabe razumijem i u BiH da ima nekakvih stranaca na radu i da su recimo 10 godina u BiH a ni jedne riječi neće Bosanski vi bi i te kako razumjeli Švabe.
Što se tiče šefovanja, pa u BiH imate još gore, ni nacija više nije važna već prije svega politička pripadnost.
ne prdi, kruha ti. jest da je nekulturno, jer si stariji. al'........

prvo. nije tacno to sto kazes, jer mi nismo takvi.
drugo. ovdje niko ni ne porice potrebu za vladanjem jezika.
trece. u njemackoj je isto na snazi sto i u Bosni, samo u nesto manjem obimu i na kulturniji nacin.
Krokodil Behko wrote:
Upravo tako.
Nijemci neće da rade ali ja mislim da je to pošteno. Svjedoci su bogaćenja njihove države, koja je i njihova, a ne samo raznoraznih političara i industrijalaca. Može im se, pa nek biraju, a država nek ih finansira.
nije bas tako Behko. slika se ovdje jako pogorsala zadnjih godina. politicari, a pogotovo industrija ili ekonomski mocnici tj. lobiji najvecih firmi diktiraju zakone. a svabe sve vise nama lice. ne bi ih istjerao/natjerao na ulice, nema sanse. :D.

oni imaju jako veliki problem sa natalitetom. taj balans, koji je ionako negativan, odrzavaju prvenstveno stranci.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Njemačka uvodi jezičnu policiju za imigrante

Post by Rockefeller » 17 Dec 2014, 01:29

To da li će neko učiti neki jezik može odlučiti samo on. Taj neko ko ne zna pričati jezik će vjerovatno platiti slabije plaćenim poslom, a ako onom drugom smeta da mu neko ko ne zna njegov jezik bude suradnik neka se doškoluje.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Krokodil Behko » 07 Aug 2020, 10:49

Da podignem, novopečeni dijasporci nisu prenijeli utiske.
Suma sumarum, smetaju Arapi, crnci, meksički narko karteli, led u Kanadi, haos u Francuskoj, Pakistanci, u Njemačkoj najviše smetaju Nijemci, itd..
online

User avatar
MrH
22 bez glave
22 bez glave
Posts: 22424
Joined: 07 Oct 2019, 21:24
Has thanked: 1653 times
Been thanked: 1351 times
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by MrH » 07 Aug 2020, 10:51

Krokodil Behko wrote: 07 Aug 2020, 10:49 Da podignem, novopečeni dijasporci nisu prenijeli utiske.
Suma sumarum, smetaju Arapi, crnci, meksički narko karteli, led u Kanadi, haos u Francuskoj, Pakistanci, u Njemačkoj najviše smetaju Nijemci, itd..
Evo meni npr smetaju bosanci. Mislim kaj tu oni delaju? Dosli ovdje u lijepu nasu i uzimaju kruh iz usta nasoj omladini koja je primorana ici delat u SR Njemacku, Austriju i Irsku npr
11/11/22

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Julia-Klara » 07 Aug 2020, 14:51

Julia-Klara wrote: 16 Aug 2014, 17:11 Jedina mana je sto moji nisu ovdje (roditelji, sestra), sve ostalo manje vise, moze se bez svega.
Moja odluka je bila da odem, mogla sam ostati i eventualno raditi kao trgovac,pomocni radnik u kuhinji, nastaviti posao na radiju za male pare i trpiti sefovo sranje za male pare koje ionako nisu bile redovne, pa onda moljakati da me prijave, da placaju spcijano, da strepim kada se razbolim i da li mogu ovjeriti knjizicu,jer para za lijecenje svakako nemam (nema plate).
Prednost je i sto ne bih placala kiriju,ali bih sa svojih 40 godina zivjela sa roditeljima i osjecala se sputana jer ne bih mogla izaci iz kuce u gluha doba noci, spavati do podne jer mi se tako hoce...Da se razumijemo, sve to mogu raditi kada zivim sama, ali i sa svojima ali iz respekta prema njima ne bih mogla kod kuce.

Prednost zivota ovdje je samostalnost, kulturni zivot, putovanja, jednostavno zivim zivot onako kako zelim. Ne strepim hoce li plata biti na vrijeme, hocu li imati za kiriju, ako izgubim posao imam pravo na nadoknadu, kada trazim posao niko mi ne trazi pare ni veze neko gleda koliko sam kompetentna u obavljanju svojih zadataka, ne prozivaju radi godina ni izgleda, kod zaposljavanja nije uslov da imas 20 godina i velike sise niti da rado odlazis sa sefom u krevet (ali i sa poslovnim partnerima)...

Ovdje sam mirna, zivim svoj zivot, i kao sto rekoh jedina mana je sto moji nisu ovdje :cudi
Samo sam dodala podvuceno, ostavlo sve jos uvijek stoji.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests