Prednost i mane života u dijaspori

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Prednost i mane života u dijaspori

Post by Maja » 15 Aug 2014, 22:57

Ima nas tj vas dosta koji živite vani, pa šta biste naveli kao prednost života tamo, šta kao nedostatak.
Ima li u BiH možda nešto bolje nego u zemlji u kojoj ste sada ili je samo nostalgija u pitanju :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Lebowski » 15 Aug 2014, 23:57

Pare, pare i pare. To su prednosti i sve što ide uz to.
Loša stvar je što moraš promijeniti život kada odeš, društvo, prijatelje, navike...poneki promijene i partnera. Mislim da se svi vremenom naviknu ili barem njih 99%, kako život prolazi. Nađu se novi prijatelji, osnuje se porodica, dobije dijete, dvoje, troje i u tom trenutku tu ti je centar svijeta, tu te nešto jače od nostalgije vuče...onda poredaš + na jednu stranu a na drugu - i vidiš da ti je ipak bolje vani.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Dzagoda » 16 Aug 2014, 16:30

Kakve crne pare?!
Imam hebet prijatelja ovdje koji su zivjeli po selima u Bosni, i sad kad su dosli ovdje "kunu" se u Ameriku, ne bi s enikad vratili, bla, bla. Ima ih koji posteno kazu da bi i danas muzli krave, i nosili vodu sa izvora, da se rat nije desio. Ali, sta me izbacuje iz cipela svaki dan je da ne kuze da u biti prodaju svoju zemlje.

Licno, pali smo s konja na magarca dolaskom ovdje. Prije rata smo tesko radili, ali i odlicno zivjeli. Posto nam je sve ukradeno, oduzeto, ovdje smo poceli od nule. I hvala Bogu, uspjeli. Nikad necemo imati sto smo imali kuci, ali zivi se dobro.

Ipak, ako Bog da inshallah, vracamo se za nekoliko godina:) DJeca znaju svoje, a mi svoje:) Ako nista, da im omogucimo da znaju tacno odakle je korijen, da se ako ikad pozele mogu vratiti. Mladja kcer, i necaka mi imaju predispozicije:)

Jedina prednost koju vidim je sto nam je onaj mamlaz Emir Hadzihafizbegovic rekao: neka vas tu, nama trebate bas tu gdje jeste. Covjek je kreten 'onako malo veci, al mu ze zalomi i koja pametna. Ovo bi bilo to.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Lebowski » 16 Aug 2014, 16:38

:maja

Miješaša kruške i jagode.. rat je nesretna okolnost, kako već nazvati al ne treba uzimati u obzir kada se poredi stanje tamo i 'vamo. Mnogi bi najsretniji bili da ga nije bilo i da nisu otišli sa svog ali bilo ga je..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Dzagoda » 16 Aug 2014, 16:44

Lebowski wrote: rat je nesretna okolnost, kako već nazvati al ne treba uzimati u obzir kada se poredi stanje tamo i 'vamo. Mnogi bi najsretniji bili da ga nije bilo i da nisu otišli sa svog ali bilo ga je..
Pardon?! Je'l ti to ozbiljno?! Eto mi smo na "dobrovoljnom radu" jelte :lupa
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Lebowski » 16 Aug 2014, 16:49

A gĐe to piše? :p

Rekoh nemoj to uzimati u obzir kada se priča o prednostima i manama života tamo i ovamo jer postaneš subjektivna, ponesu te emocije.. od silne ljubavi prema Bosni a i one druge, tužne. :tuga
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Pasaga » 16 Aug 2014, 17:09

Jagoda wrote:Kakve crne pare?!
Imam hebet prijatelja ovdje koji su zivjeli po selima u Bosni, i sad kad su dosli ovdje "kunu" se u Ameriku, ne bi s enikad vratili, bla, bla. Ima ih koji posteno kazu da bi i danas muzli krave, i nosili vodu sa izvora, da se rat nije desio. Ali, sta me izbacuje iz cipela svaki dan je da ne kuze da u biti prodaju svoju zemlje.

Licno, pali smo s konja na magarca dolaskom ovdje. Prije rata smo tesko radili, ali i odlicno zivjeli. Posto nam je sve ukradeno, oduzeto, ovdje smo poceli od nule. I hvala Bogu, uspjeli. Nikad necemo imati sto smo imali kuci, ali zivi se dobro.

Ipak, ako Bog da inshallah, vracamo se za nekoliko godina:) DJeca znaju svoje, a mi svoje:) Ako nista, da im omogucimo da znaju tacno odakle je korijen, da se ako ikad pozele mogu vratiti. Mladja kcer, i necaka mi imaju predispozicije:)

Jedina prednost koju vidim je sto nam je onaj mamlaz Emir Hadzihafizbegovic rekao: neka vas tu, nama trebate bas tu gdje jeste. Covjek je kreten 'onako malo veci, al mu ze zalomi i koja pametna. Ovo bi bilo to.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Julia-Klara » 16 Aug 2014, 17:11

Jedina mana je sto moji nisu ovdje (roditelji, sestra), sve ostalo manje vise, moze se bez svega.
Moja odluka je bila da odem, mogla sam ostati i eventualno raditi kao trgovac,pomocni radnik u kuhinji, nastaviti posao na radiju za male pare i trpiti sefovo sranje za male pare koje ionako nisu bile redovne, pa onda moljakati da me prijave, da placaju spcijano, da strepim kada se razbolim i da li mogu ovjeriti knjizicu,jer para za lijecenje svakako nemam (nema plate).
Prednost je i sto ne bih placala kiriju,ali bih sa svojih 40 godina zivjela sa roditeljima i osjecala se sputana jer ne bih mogla izaci iz kuce u gluha doba noci, spavati do podne jer mi se tako hoce...Da se razumijemo, sve to mogu raditi kada zivim sama ali iz respekta prema njima ne bih mogla kod kuce.

Prednost zivota ovdje je samostalnost, kulturni zivot, putovanja, jednostavno zivim zivot onako kako zelim. Ne strepim hoce li plata biti na vrijeme, hocu li imati za kiriju, ako izgubim posao imam pravo na nadoknadu, kada trazim posao niko mi ne trazi pare ni veze neko gleda koliko sam kompetentna u obavljanju svojih zadataka, ne prozivaju radi godina ni izgleda, kod zaposljavanja nije uslov da imas 20 godina i velike sise niti da rado odlazis sa sefom u krevet (ali i sa poslovnim partnerima)...

Ovdje sam mirna, zivim svoj zivot, i kao sto rekoh jedina mana je sto moji nisu ovdje :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by mrki62 » 16 Aug 2014, 17:47

Ja više ovu deželu ne zovem dijaspora, to je sad moja domovina :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by laganini » 16 Aug 2014, 17:49

može se živit svagdi ali jedna je domovina...malo je ljudi koji nisu nostalgični...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by mrki62 » 16 Aug 2014, 17:50

Točno, jedna je domovina a zame je domovina tamo gdje živim veći dio života :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by laganini » 16 Aug 2014, 17:51

..to je :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Lebowski » 16 Aug 2014, 17:53

Šta vam je...pa ne pošalju vas na Mars i drže tamo pod zemljom da ne vidite, ne čujete, da ne možete malo bez domovine. :oo
Ili možda nešto uraditi za nju.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Julia-Klara » 16 Aug 2014, 17:55

meni Ceska jos nije domovina, i sa planovima koje imam nece ni biti :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Lebowski » 16 Aug 2014, 18:10

Šta me drži ovdje... pored toga što ne mogu otići. :oo

Ne sviđa mi se trenutno kako izgleda ova država i mnogo toga u državi, društvu, svemu pa samim tim i u svom životu. Ali volio bih ostati tu jer želim dočekati taj dan kada ćemo ono krenuti naprijed, pa proživjeti tu neku borbu i dočekati dan trijumfa, zajedničku pobjedu...ovo sad malo baca na komunističku propagandu al jbg. :D .. To je lijep osjećaj a kada znaš da si i sam ostavio traga na bilo koji način u tome još lijepše.

Još jedan plus je što nema puno ljudi, prellijepa je priroda, nema gužve na sve strane osim one na putevima al to je do preloših puteva.
Kad odeš tamo šanse da završiš u nekom ogromnom gradu koji ti možda ne odgovara su jaaako velike.

Dakle to je minus za dijasporu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by mailed » 16 Aug 2014, 20:09

Prednost: veca zarada i ne moras objasnjavati cijeloj mahali gdje ces i s kim ces :D

Mana: naviknes se i zapocnes zivot, kasno za povratak a ipak se ne osjecas na svom
Promijenis nacin i tempo zivota, uvijek u trci s vremenom, guzva na sve strane
nema onog rahatluka ko u Bosni, nemas s kim kafu popiti :(

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by storm » 16 Aug 2014, 21:26

Ja i nisam u diaspori jer sam rođen ovdje, pa je to i moja domovina na neki način :cudi
a ovaj moj grad je tako prepun exyu, da se nito ne može osjećati strancem.... uvijek naleti netko za kavu spreman :D.
zapravo bi mogao ovo nazvati idealnim mjestom za sebe, da se u posljednjih 5 godina nije urušila privreda...tamo do 2008/09 čisto ok mjesto za život, neki srednji put između zarađivanja za život i nekog našeg načina života ....sad je sve manje i jednog i drugog...sve podivljalo :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by Julia-Klara » 16 Aug 2014, 21:59

EU uzima svoj danak, storme :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by storm » 16 Aug 2014, 22:14

Julia-Klara wrote:EU uzima svoj danak, storme :cudi
Mislim da je više do nesposobnosti funkcioniranja prema pravilima igre, kakvi vladaju na zapadu :cudi

Ipak mislim, da bi svatko, tko ima mogučnost otići van, morao probati..... pa sam ocijeniti, koje su mu prednosti, a koje mane... ako ne probaš- nikad nečeš znati...
Naravno, jako ti i ovisi gdje upadneš, okruženje, tvoja motiviranost pa i sreća...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Prednost i mane života u dijaspori

Post by krhotina » 17 Aug 2014, 04:52

Jagoda wrote:Kakve crne pare?!
Imam hebet prijatelja ovdje koji su zivjeli po selima u Bosni, i sad kad su dosli ovdje "kunu" se u Ameriku, ne bi s enikad vratili, bla, bla. Ima ih koji posteno kazu da bi i danas muzli krave, i nosili vodu sa izvora, da se rat nije desio. Ali, sta me izbacuje iz cipela svaki dan je da ne kuze da u biti prodaju svoju zemlje.

Licno, pali smo s konja na magarca dolaskom ovdje. Prije rata smo tesko radili, ali i odlicno zivjeli. Posto nam je sve ukradeno, oduzeto, ovdje smo poceli od nule. I hvala Bogu, uspjeli. Nikad necemo imati sto smo imali kuci, ali zivi se dobro.

Ipak, ako Bog da inshallah, vracamo se za nekoliko godina:) DJeca znaju svoje, a mi svoje:) Ako nista, da im omogucimo da znaju tacno odakle je korijen, da se ako ikad pozele mogu vratiti. Mladja kcer, i necaka mi imaju predispozicije:)

Jedina prednost koju vidim je sto nam je onaj mamlaz Emir Hadzihafizbegovic rekao: neka vas tu, nama trebate bas tu gdje jeste. Covjek je kreten 'onako malo veci, al mu ze zalomi i koja pametna. Ovo bi bilo to.

:srce Srce drago, koja god je tema o dijaspori ti pričaš o povratku...
Da sam kakav Tito, odmah bi naredio da te vrate :123

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests