Trbuhom za kruhom

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Neopisivi teror nad radnicima iz BiH u Hrvatskoj

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2018, 09:23

storm wrote: 17 Nov 2018, 09:09
Melgirl wrote: 17 Nov 2018, 09:03 Nemaju Rusi što tražiti u Hrvatskoj. Ne treba iz EU izlaziti, treba tu nešto drugo započeti. Mislim da Plenković i Kolinda upravo kreću u to "nešto" a pozitivni učinci se već naziru.
Prosvijetli me :hm
Šta je to pozitivno?
Mol, uljanik, agrokor, tri mora, visegrad,... I ostale luzerske priče rodjackog kapitalizma...
Ja bih silno volio čuti dobru priču iz hrvatske, jer je volim... Pa eto ako znaš...

Ev' pusti mene da te ja prosvijetlim :spanac

Kolinda je rekla neđe skoro: Hrvatska, to su Marko Polo, Modrić i Tesla :plavi
Potom je rekla kako stara Evropa treba da se potpuno otvori novim članicama (tromorcima valjda).
Ono malo su im uzeli iz fondova, pa bi još.
Slovenija i baltičke zemlje, jedini su uspješni primjer kohabitacije sa idejama EU. Ovo ostalo ja bih izbacio, jer su ozbiljno narušili vrijednosti EU i pojeftinili njen ugled, kao i samu ideju članstva.
Otuda i imamo ideje u FRA i GER, da se to fino uredi u više stepena. Vjerovatno žele postaviti neku ogradu između sebe i istoka.

Btw, nikad nisam čuo francuskog predsjednika da je rekao kako je Francuska: Karlo veliki, svih 16 Lujeva i ko zna koliko Henrika, Diderot, Gide, Balzak, Igo, Rembo, Antoaneta, Robespjer ..nastavi niz i shvatit ćeš da ćeš nabrajati do kraja života. Glupost.
online

Hajroodin
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 02 Dec 2018, 19:45
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Hajroodin » 02 Dec 2018, 19:54

eto

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Rum » 02 Dec 2018, 20:32

gdje si Hajro kuco stara
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Mala_Mu » 11 Jan 2019, 11:53

Potresna priča Želimira iz Travnika: Mlijeko prosipam svinjama jer nema ko da kupi



Zašto mladi čovjek odlazi iz BiH i zašto poljoprivreda kao nekada nema sjaja prikazano je u nekoliko minuta potresnog videa koji otkriva tužnu priču Želimira Čovića iz Donjeg Putićeva na području općine Travnik.

Želimir Čović bavi se poljoprivredom od malih nogu, ali i uz svu volju i mašine nema kome prodavati plodove svog rada.

"Mlijeko navečer prosipam krmadima. Dotle je došlo. Mljekare neće da uzimaju od nas, a i cijena je mala. Pola marke je cijena mlijeka ako dobiješ premiju. Ja već imam tolike godine, a nikad nisam dobio poticaj. Premiju sam dobio jednu godinu kad sam imao dvije krave. Čim sam počeo povećavati, odmah oni krenu smanjivati cijenu mlijeka. Onda sam počeo prodavati po selu. Stvarno sam bio uspješan. Bio sam pretretan do nove godine. Kako ljudima čestitam novu godinu, oni mi kažu da odlaze na sedam dana", počeo je pričati Čović.

Zbog svih problema i borbe za preživljavanje, Čović je odlučio napustiti BiH i otići u Njemačku.

"Srce hoće da mi pukne. Nemam kome prodavati mlijeko. Trudim se i sve sam sebi ostvario što sam želio, ali nemam to kome plasirati. To je žalosno. Imam kredit, plaćam ga pošteno, ali ovaj mjesec imam za dažbine i gorivo. Zato ću ovdje biti do aprila, ukidam farmu skroz. Teško mi je što moram ići, ali moram", govori Želimir.

Snježne padavine otežavaju put do Želimirove kuće, što je još jedan od razloga zašto mljekare ne otkupljuju mlijeko od njega. Njemu, kako priča, nije teško ni prošetati i nositi mlijeko, ali i dalje postoji opasnost od proklizavanja kombija koji prevoze mlijeko prilikom spuštanja niz Donje Putićevo.

"Svećenik nam je neki dan rekao da prodamo automobile i napravimo put, kao da je to samo naš put. Kada nam to veličanstveni može reći, šta očekivati više", kaže Čović.

Mještani naselja Donje Putićevo nemaju samo problem s putevima. Želimir priča kako po tri sata moraju peći pitu zbog slabe monofazne struje.

"Prije rata smo imali trofaznu struju, ali su nam onda samo uzeli satove i rekli može vama i ova struja. Puno je mašina koje ne mogu raditi na ovoj struji. Kada muzem krave, ja moram gasiti frižider i bojler da bi uključio mašinu za izmuzavanje. Kantu vode točim tri minute zbog slabog pritiska, a nekad sam mogao za minutu", priča Čović.

Nakon Želimirovog odlaska, u Donjem Putićevu ostaje njegov brat Slaven, magistar muzičke akademije u Sarajevu. Priča kako živi od sviranja po svadbama i u kafićima te od predavanja na Kaoniku, ali ne zna do kad će to trajati. Imao je posao u Žepču, ali kada je zatvoren tunel Vranduk, bio je primoran dati otkaz jer je do posla u jednom pravcu morao putovati tri sata.

"Tužno je, oboje smo mladi ostali bez roditelja. Sami smo se iškolovali", kazao je Slaven kroz suze.

Na kraju emotivnog videa Želimir poručuje kako želi sve najbolje svima koji ostaju u ovoj zemlji te dodaje: "I oni će za mnom doći".

klix.ba

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Pasaga » 13 Jan 2019, 16:12

Ljekari iz Njemačke masovno napuštaju
državu, ministar zdravstva od EU zahtijeva rješavanje problema



Njemački ministar zdravstva Jens Špan (Spahn) izjavio je da bi EU trebala razmisliti o uvođenju regulative koja bi zaustavila ljekare da odlaze u druge zemlje unutar EU na rad.

Špan, koji je nedavno izgubio na izborima za lidera Kršćansko-demokratske unije, objasnio je da bi zemlje EU morale prestati uzimati jedne od drugih ljekara te to pojasnio na primjeru Švicarske, u koju njemački ljekari odlaze raditi.

- Mogu ih razumjeti. Švicarska je divna zemlja. No, u Njemačkoj postoji manjak ljekara. I onda poljski ljekari dolaze raditi u našu državu, što dovodi do toga da ih ima manje u Poljskoj - rekao je Špan za list "Blick am Sonntag".

- To nije uredu - ističe Špan i dodaje kako je potrebno razmisliti o tome trebaju li unutar EU nove regulacije kojima bi spriječili da ljudi iz određenih profesija odlaze u druge države, a da se pritom ne dovodi u pitanje slobodu kretanja.

Špan je rekao i da takvi propisi postoje unutar Svjetske zdravstvene organizacije te da bi mogli poslužiti kao model, no nije razjasnio na šta tačno misli i kako bi to primijenio u EU.

Na pitanje bi li Njemačka trebala tražiti novac od Švicarske, koja nije članica EU, jer se ljekari obrazuju u Njemačkoj, a odlaze u Švicarsku, odgovorio je: “Ne, to nije moj plan.”
_________________________________________________________________

Ovaj problem, kao sto vidim nema samo BH,taj problem je jos izrazeniji
ovde u SWED....
Svake godine apsolvira stotine ljekara...
Sve do jedan nestaju bez traga....
Ovi uvoze iz raznih zemalja,ljudi koji neumiju ni rjeci izgovorit na ovom jeziku.
Cesto se pokaze da su im diplome bulisit.
Ja kao pacijent,imam velike sumnje i neprijatnost kad sretnem takve
Ljudi se uveliko zale,i pitaju se za,koga skolujemo kadar,to su ipak nase pare ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Mutevelija » 13 Jan 2019, 16:34

Jel to hoće u BIH Paša da dođu de istraži-
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Pasaga » 13 Jan 2019, 16:38

Mutevelija wrote: 13 Jan 2019, 16:34 Jel to hoće u BIH Paša da dođu de istraži-
zahvaljujem,kao jednom normalnom,zrelom, forumasu
za osvrt na temu ..... :ok
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Coconuts
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 213
Joined: 17 Jan 2019, 06:20
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Coconuts » 18 Jan 2019, 15:24

Nijemci masovno bjeze u free lancere u Aziju. Ubise ih porezima u njemackoj.
Upeklo ...

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Bla » 18 Jan 2019, 15:29

pa i nema smisla da Donje Putićevo bude bez puta :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by Mala_Mu » 21 Jan 2019, 12:32

Image
Ukoliko u Njemačkoj želite mnogo zaraditi, najbolje ćete proći kao doktor stomatologije, gdje godišnje možete računati sa zaradom od 117.000 evra neto, dok kao ljekar možete zaraditi 78.000, a kao menadžer finansijskog fonda oko 75.700.

Ipak, veća je šansa da ćete u Njemačkoj raditi neka od najmanje plaćenih zanimanja, među kojima je posao sobarice u hotelu s godišnjom neto zaradom od 19.000 evra, dok ćete hiljadu evra više zaraditi u ugostiteljstvu.

Kao frizer možete računati sa 21.000 evra, konobar 22.000 evra, a ako se zaposlite u kol-centru, možete dobiti 24.000 evra godišnje, koliko mogu zaraditi radnici na kasi ili na recepciji.

Kuvar godišnje u džep može staviti oko 25.000 evra, a kao zubarski tehničar možete zaraditi oko hiljadu više. Vozač kamiona, što je posebno popularno zanimanje za državljane BiH, godišnje zaradi oko 27.000 evra neto.

Saša Aćić iz Unije udruženja poslodavaca RS kaže za "Nezavisne" da poslodavci od vlasti očekuju da nastave sa smanjivanjem opterećenja na rad kako bi se stvorili uslovi da se povećaju plate i poboljšaju uslovi rada. Vjeruje da bi kombinacija ovih mjera mogla pomoći da se ljudi iz RS i BiH odluče da ostanu ovdje.

Govoreći o zaradama koje naši građani mogu da očekuju u Njemačkoj, Aćić je rekao da se ne treba samo fokusirati na apsolutne iznose, nego i na cijenu življenja u tim sredinama. Prema njegovim riječima, njemačka zarada od 1.200 evra neto na mjesečnom nivou ekvivalentna je neto zaradi od hiljadu maraka u RS.

"Mnogo se ovih dana govori o novom njemačkom zakonu o stranoj radnoj snazi. Mi bismo posavjetovali našim građanima da pažljivo pročitaju šta im se tim zakonom nudi. Možda će doći do zaključka da stvari nisu baš onakve kakve im se često predstavljaju", zaključio je Aćić

Takođe, njemački magazin "Die Welt" sastavio je listu zanimanja koja bez stranaca nisu moguća. U mesnoj industriji, kako ističu, čak 40 odsto zaposlenih su stranci. U sektoru proizvodnje životnih namirnica njih 37 odsto su stranci, dok je u betonskoj industriji zaposleno oko 34 odsto stranaca. U sektoru čišćenja i higijene radi oko 30 odsto stranaca, koliko ih je u kuvarstvu i ugostiteljstvu. Među poljoprivrednicima 29 odsto su stranci, koliko ih radi i na građevini, odnosno popularnoj "baušteli". Oko 25 odsto stranaca radi u hotelijerstvu, 23 odsto su skladištari, a među metalskim radnicima oko 20 odsto, odnosno svaki peti je stranac.

Podaci njemačkih agencija koje se bave zapošljavanjem radnika u toj zemlji pokazuju da su najtraženija zanimanja za strance koji dolaze na rad u Njemačku IT statističar, električar i njegovatelji, a najveća šansa za dobijanje posla je u oblasti njege, gdje se do 2030. godine očekuje čak 199.000 novih radnih mjesta.

Kolika je pomama za strancima u Njemačkoj, svjedoči podatak Saveznog zavoda za zapošljavanje iz Nirnberga, da je prošle godine u toj zemlji otvoreno čak 700.000 novih radnih mjesta od kojih su pola dobili stranci, odnosno legalno zaposleni radnici bez njemačkog pasoša.

Ističu da u Njemačkoj, od ukupno 32,7 miliona radnika, trenutno legalno radi 3,6 miliona radnika sa stalnim socijalnim statusom bez njemačkog pasoša, od čega je dva miliona iz zemalja članica EU, dok su ostatak državljani zemalja koje nisu u EU. Od nedržavljana EU najviše je u Njemačkoj stalno zaposlenih Turaka, oko 530.000, dok ih je sa zapadnog Balkana 271.000, a oko 200.000 zaposlenih je azilanata, najviše iz Sirije.

Što se tiče stalno zaposlenih u Njemačkoj porijeklom iz zemalja članica EU, Hrvati su sa 164.000 zaposlenih na čak četvrtom mjestu. Ispred njih su Poljaci sa oko 400.000, Rumuni sa 310.000, pa Italijani sa 260.000.

Zanimljivost


Zanimljivo je da je u Google pretraživaču, kad je u pitanju posao u Njemačkoj, jedan od najčešćih pojmova koji se pretražuju "posao u Njemačkoj bez papira". Naime, ispred ovog pojma nalazi se "posao u Njemačkoj bez znanja njemačkog", i "posao u Minhenu". Osim ovih pojmova, izlistani su još "posao u Njemačkoj za EU nedržavljane", "posao u Berlinu" i "posao u Njemačkoj". Svi ovi pojmovi su na njemačkom jeziku, a za ostale jezike zavisi od lokalnih postavki Googlea.

GODIŠNJE NETO ZARADE (u evrima)

19.000 sobarica plus

21.000 frizer plus

22.000 konobar plus

24.000 kol-centar plus

24.000 radnici na kasi plus

24.000 recepcioner plus

25.000 kuvar plus

26.000 zubarski tehničar plus

27.000 vozač kamiona plus

nezavisne.com

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 21 Jan 2019, 12:36

Ne zaboravite da se od ovog oduzima i porez, kao i zdravstveno osiguranje
Sretno!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35631
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 549 times
Status: Online

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by Venera » 21 Jan 2019, 13:52

Julia-Klara wrote: 21 Jan 2019, 12:36 Ne zaboravite da se od ovog oduzima i porez, kao i zdravstveno osiguranje
Sretno!
JK , koliko je prosjcan procenat ?
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 21 Jan 2019, 14:06

ne znam za Njemacku bas...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2019, 16:39

Što se tiče stalno zaposlenih u Njemačkoj porijeklom iz zemalja članica EU, Hrvati su sa 164.000 zaposlenih na čak četvrtom mjestu. Ispred njih su Poljaci sa oko 400.000, Rumuni sa 310.000, pa Italijani sa 260.000.

Ovo znači da je HR na prvom mjestu, ako ćemo ganjati procente.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by Bla » 21 Jan 2019, 18:06

mene je nastavnik ili učitelj :hm poznavanja društva u 4. razredu naučio da je zarada ono kad sve dadžbine poplaćaš, nahraniš i podmiriš ostale osnovne potrebe, kupiš djeci udžbenike i barem godišnje cipele i odjeću
pa ono što ostane
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by lisko » 21 Jan 2019, 18:16

Gore pise neto zarada Julka ;)
A mislim da su za vozace previse napisali ja u nedelju sjedio sa dva njih na sijelu imaju 11,50€ satnicu bruto!
Tu mu je placa sa klasom jedan su oko 1500-1600€ neto
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by Pasaga » 21 Jan 2019, 18:34

lisko wrote: 21 Jan 2019, 18:16 Gore pise neto zarada Julka ;)
A mislim da su za vozace previse napisali ja u nedelju sjedio sa dva njih na sijelu imaju 11,50€ satnicu bruto!
Tu mu je placa sa klasom jedan su oko 1500-1600€ neto
to je birvaktilo bilo i preplaceno
sad.... jedan od najmizernijih placenih poslova ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by lisko » 21 Jan 2019, 18:37

Pasaga wrote: 21 Jan 2019, 18:34
lisko wrote: 21 Jan 2019, 18:16 Gore pise neto zarada Julka ;)
A mislim da su za vozace previse napisali ja u nedelju sjedio sa dva njih na sijelu imaju 11,50€ satnicu bruto!
Tu mu je placa sa klasom jedan su oko 1500-1600€ neto
to je birvaktilo bilo i preplaceno
sad.... jedan od najmizernijih placenih poslova ....
Pa da blizu su minimalne satnice ko i frizeri takodje
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Analize: Koliko se može zaraditi u Njemačkoj

Post by Pasaga » 21 Jan 2019, 18:52

cuj...zapadnjaci vise nece da rade taj posao,jedino ko mora,a rjetki su
Sve su iz istocnih zemalja... 90%
To jasno govori koliko je taj posao atraktivan za domace ...
A frizeri,govorim za ovde...
...dobar frizer/frizerka...uzmu koliko hoce...metu lovu ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Mutevelija » 04 Feb 2019, 19:26



LAhko se ovde uklopit
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests